filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

Τι να σπουδάσει κάποιος σήμερα??

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Γενικοί Συντονιστές, Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Που μπορω να σπουδασω Φιλοσοφια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bouklofski » 23 Απρ 2012, 19:29

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι λιγο εως πολυ θα ελεγα μπερδεμενος γιατι απο τη μια εχω μεγαλο ενδιαφερον για τη φιλοσοφια και θα ηθελα να εκπαιδευτω σε αυτο το αντικειμενο αλλα ξεροντας οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη σκεφτομαι οτι νηπιαγωγος ειναι μια λυση. Θα ηθελα να ρωτησω 1)ποια σχολη ειναι καλυτερη απο την αποψη οτι σε εκπαιδευει περισσοτερο σχετικα με τη φιλοσοφια και 2)απο αυτη τη σχολη τη επαγγελματικη αποκατασταση θ'εχω και 3)αν θα μπορουσα κανοντας μετα ενα μεταπτυχιακο να δουλεψω ως νηπιαγωγος κατι που μου αρεσει πολυ ως δουλεια γιατι λατρευω τα παιδια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Άβαταρ μέλους
bouklofski

Ευχαριστώ: 0

Re: Που μπορω να σπουδασω φιλοσοφικη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 23 Απρ 2012, 23:08

καλως ηρθες!
δεν ειμαι κ πολυ γνωστης του θεματος, αλλα αυτο που περιγραφεις ταιριαζει αρκετα με το τμημα φπψ. στο τριτο ετος, απ'οσο γνωριζω, μπορεις να παρεις κατευθυνση φιλοσοφιας, παιδαγωγικων η ψυχολογιας και εχεις, ομως, αδεια ασκησεως επαγγελματος φιλολογου. αν τωρα σε δεχονται σε μεταπτυχιακα παιδαγωγικων απο τα οποια μπορεις να γινεις νηπιαγωγος δε γνωριζω... παντως, οσον αφορα την κατευθυνση ψυχολογιας, μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο πανω στον κλαδο, αλλα δεν μπορεις να ασκησεις το επαγγελμα του ψυχολογου. ισως να ισχυει το ιδιο κ στις αλλες κατευθυνσεις, αλλα αυτο καλο αθ ηταν να το επιβεβαιωσει καποιος του τμηματος (παντως αμφιβαλλω πως θα επιτρεπουν σε αποφοιτους αλλων τμηματων εκτος των παιδαγωγικων νηπιακης να ασκησουν το επαγγελμα).
τωρα υπαρχει κ στην πατρα τμημα αμιγως φιλοσοφιας, ομως απο ενα γρηγορο τσεκαρισμα που εκανα ειδα πως μαλλον δεν εχουν καν ακομα αδεια ασκησεως οποιουδηποτε επαγγελματος. :oops:
αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω, ελπιζω να σε βοηθησει...
κ φυσικα, αν δινεις πανελληνιες, καλη επιτυχια! :cool: :peace2:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

'Ητανε αέρας πάντα, σύννεφο σκοτεινό...
Άβαταρ μέλους
ange91
Συντονίστρια Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας
Συντονίστρια Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 24 Απρ 2012, 03:20

Σπουδές φιλοσοφίας παρέχει το φπψ απο το οποίο βγαίνεις καθηγητής σε γυμνάσια-λύκεια.Αλλο καθηγητής,άλλο δάσκαλος στα δημοτικά άλλο νηπιαγωγός στα νηπιαγωγία και τους παιδικούς σταθμούς.Με μεταπτυχιακό δεν μπορείς απο το ένα να πάς στο άλλο....
Οσo για την επαγγελματική αποκατάσταση της φιλοσοφίας είναι σαν να ψάχνεις εσκιμώο στην έρημο Σαχάρα.its your choise
Τελευταία επεξεργασία από kirdou και 24 Απρ 2012, 03:27, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakuJo » 25 Απρ 2012, 11:18

:funny: :funny: :funny: :funny: βασικα αυτα που λεει ο/η kirdou! αν θελεις να γινεις νηπιαγωγος δεν προκειται να το πετυχεις απο το φπψ! εφοσον ομως σ'αρεσει η φιλοσοφια μπορεις να δεις εδω τα μαθηματα που διδασκονται στη κατευθυνση φ του φπψ!

δεν γνωριζω αν ενδιαφερεσαι μονο για αθηνα αλλα μπορεις να δεις εδω το τμημα φιλοσοφιας στο πανεπιστημιο της πατρας!

αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι θες ακριβως :oops: θες να γινεις νηπιαγωγος ή να σπουδασεις φιλοσοφια; αυτο πρεπει να ξεκαθαρισεις πρωτα :peace2: μη κοιτας τοσο το επαγγελμα οσο τα μαθηματα που θα εχεις στη σχολη που θα επιλεξεις!ακομα και αν σ'αρεσει το επαγγελμα αν δεν γουσταρεις τα μαθηματα δεν προκειται να οδηγηθεις πουθενα!μιλαω εκ πειρας :peace2:
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
sakuJo

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritsa » 25 Μάιος 2012, 22:34

Μία φίλη μου, η οποία έχει ήδη πτυχίο στα οικονομικά, σκέφτεται να ξαναδώσει πανελλήνιες για να μπει είτε στο τμήμα γαλλικής γλώσσας και φιλολογίας, είτε στο τμήμα ισπανικής γλώσσας και φιλολογίας.

Εσείς από αυτά που ακούτε και γενικά, τι θα της προτείνατε;;; :?: :tease:
Εγώ της είπα να δώσει για ισπανική φιλολογία επειδή τα γαλλικά δεν προσφέρουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. :confused:
Άβαταρ μέλους
maritsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 25 Μάιος 2012, 22:36

ισπανικα θα προτεινα και γω

και δεν ειναι αναγκη να δωσει πανελληνιες
μπορει με κατατακτηριες

τουλαχιστον στο γαλλικο σε μας δινανε κατατακτηριες ατομα απο διαφορες ειδικοτητες
τσαμπα κουραση οι πανελληνιες σε αυτη τη φαση
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritsa » 25 Μάιος 2012, 22:40

gorgonokoritso έγραψε:ισπανικα θα προτεινα και γω

και δεν ειναι αναγκη να δωσει πανελληνιες
μπορει με κατατακτηριες

Ρώτησα την καθηγήτρια των ισπανικών και μου είπε πως για κατατακτήριες δίνονται μόνο 2 θέσεις για ΑΕΙ. :thumbdown:
Μέσω πανελληνίων είναι πιο εύκολα! Ένα 15 να έχεις σε κάθε μάθημα και ένα 10+ στο ειδικό μάθημα, περνάς πολύ εύκολα. Έχει λίγα μόρια. :cool:

Μη σας πω πως έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να δώσω και γω για ισπανική φιλολογία!! :lighten:
Άβαταρ μέλους
maritsa

Που μπορω να σπουδασω φιλοσοφικη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mixalisosfp » 24 Ιουν 2012, 19:29

Γεια σας! Είμαι καινούριος στην ιστοσελίδα και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος σπουδάζει ή έχει τελειώσει το μεταπτυχιακό ΠΜΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ: ΓΝΩΣΗ, ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τη διαδικασία εισαγωγής στο εν λόγω ΠΜΣ. Θα με βοηθούσε πάρα πολύ να είμαι προετοιμασμένος κατάλληλα για το ερχόμενο Σεπτέμβρη. Παρακαλώ κάποιος να μου απαντήσει. Ευχαριστώ! :peace2:
Άβαταρ μέλους
mixalisosfp

Απορία σχετικά με τμήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria93 » 03 Σεπ 2012, 17:22

Παιδιά ξέρει κανείς αν από το ΜΙΘΕ βγαίνεις με δικαιώματα φιλολόγου;
Άβαταρ μέλους
maria93

Απορία σχετικά με τμήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Melancholia » 03 Σεπ 2012, 18:34

maria93 έγραψε:Παιδιά ξέρει κανείς αν από το ΜΙΘΕ βγαίνεις με δικαιώματα φιλολόγου;

Δε νομίζω. Αλλά ακόμα και να είχες, ανά την Ελλάδα, υπάρχουν τόσα φιλολογικά τμήματα, που δε νομίζω οτι θα προτιμούσε (είτε ο ιδιωτικός είτε ο δημόσιος τομέας) κάποιον απο το ΜΙΘΕ. Μπες σ'αυτή την ιστοσελίδα πάντως, έχει χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση του τμήματος http://www.phs.uoa.gr/stadiodromies-apofoitwn.html
Σαν πρόκες πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις
Να μην τις παίρνει ο άνεμος...
Άβαταρ μέλους
Melancholia

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Αθηνών, Τμήμα Φιλολογίας

Απορία σχετικά με τμήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 03 Σεπ 2012, 18:41

Κατηγορηματικά όχι. Δικαιώματα φιλολόγου έχουν τα τμήματα Φιλολογίας, Ιστορίας-Αρχαιολογίας και ΦΠΨ. Οπως επίσης και τα τμήματα Φιλοσοφίας της Πάτρας και της Κρήτης.
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 51

Απορία σχετικά με τμήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria93 » 04 Σεπ 2012, 00:11

σας ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
maria93