filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρισης Συγγραμμάτων

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρησης Συγγραμμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Athina:-) » 11 Νοέμ 2011, 21:06

οκ σευχαριστω πολυ!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Athina:-)

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικο
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna o. » 16 Νοέμ 2011, 20:39

γειααααα!!! να ρωτησω,ξερει κανεις μηπως γιατι δεν υπαρχουν καποια μαθηματα στον ευδοξο ενω υπαρχουν στο my studies,οπως πχ το ΨΧ31 κ το ΨΧ 42? :thxx:
Άβαταρ μέλους
anna o.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 17 Νοέμ 2011, 01:21

Μήπως βρίσκονται στην επιλογή μαθήματα χωρίς εξάμηνο... είχε κάτι τέτοιο πέρσι... :confused: :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna o. » 18 Νοέμ 2011, 18:57

εκει κοιτουσα κροκο αλλα δεν τα χει...στη γραμματεια σημερα μου πε οτι εστελνε εκεινη την ωρα email στον ευδοξο για το ψχ 31 κ να περιμενω λιγες μερες(κλασσικα!) γιατι εγινε αλλαγη φετος απο εαρινο που ηταν σε χειμερινο!!! τωρα για το αλλο δεν ηξερε,μου πε να σιγουρευτω οτι διδασκεται,γιατι δεν ηξερα σιγουρα,κ αν ναι να ξαναπαω να της το πω... ξερει κανεις μηπως?(ειναι λιγο :off topic: βεβαια,αλλα...)
Άβαταρ μέλους
anna o.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Νοέμ 2011, 20:42

Αννα για το μαθημα ρωτα καλυτερα στο τμημα σου, γιατι εδω μπορει να μην το δουν μελη απο το τμημα σου και να μην παρεις απαντηση :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 18 Νοέμ 2011, 20:52

τα ψχ31 και ψχ42 είναι του χειμερινού εξαμήνου σύμφωνα με το πρόγραμμα επιλεγόμενων 2011-2012.Α επίσης για τα συγγράμματα του ψχ42 καλό είναι να ρωτήσεις την κα Μόττη και έπειτα αν δεν δεις φως απευθύνσου στη γραμματεία.(για το αν διδάσκεται πάντως δεν γνωρίζω,δεν το έχω επιλέξει)
Mrs Διαχειρίστρια το είδα και απάντησα :P!!
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Συντονιστής Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας
Συντονιστής Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna o. » 21 Νοέμ 2011, 00:13

οκ guys, :thxx: πολυ!!!
Άβαταρ μέλους
anna o.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 14 Δεκ 2011, 12:54

παιδια σε βιβλιοπωλειο που πηγα σημερα,μου ειπαν οτι η προθεσμια παραλαβης συγγραματων ειναι μεχρι 31 Δεκεμβριου.κ να το φροντισουμε οσοι δεν εχουμε παρει..μου ειπαν μαλιστα να ενημερωσω κ αλλους..προφανως εχουν δηλωσει πολλα ατομα κ δεν εχουν παρει ακομα βιβλια..τωρα βεβαια,δεν εχουν βγει μεχρι στιγμης ολα τα μαθηματα,δεν ξερω τι γινεται μ αυτο κ αν θα δοθει παραταση οπως γινεται συνηθως..
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό linh** » 15 Δεκ 2011, 03:45

Γειά σας έχωένα πρόβλημα ...μπήκα τώρα μόλις στον εύδοξο για να δηλώσω συγγράμματα και μου γράφει ότι πρ΄πει να επιστρέψω βιβλία τα οποία είχα παραλάβει κατ'απόκλιση του κανονισμού διανομής και πως δεν μπορώ να κάνω την φετινή μου δήλωση αν δεν επιστρέψω αυτά τα βιβλία...το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω ιδέα για ποια βιβλία μιλάει και δεν υπάρχει καμμία επιλογή μέσα στο συγκεκριμένο παράθυρο που μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά με το τι έχει γίνει...πως θα ξέρω ποια είναι αυτά τα βιβλία τώρα?σήμερα λήγει η προθεσμία δήλωσης ..που να απευθυνθώ??πείτε μου τι τηλέφωνο να πάρω για να ρωτήσω??έχω αγχωθεί πάρα πολύ..θα χάσω και τα τωρινά συγγράμματσ τώρα...αύριο το πρωί είχα ήδη σχεδιάσει να πάω να τα πάρω και πήρα άδεια απο την δουλειά.Τώρα δεν θα μπορέσω γιατί δεν μπορώ καν να τα δηλώσω...βοήθεια!!!!!!!!!!!!!
Nobody can hurt me without my permission.

Gandhi
Άβαταρ μέλους
linh**

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 15 Δεκ 2011, 03:58

Στην προηγουμενη δηλωση σου ειχες παραλαβει συγγραμματα για τα οποια ειχες παραλαβει και παλαιοτερα συγγραμμα ή σου ειχε πει το my studies οτι δεν τα δικαιουσαι? Πανω πανω στη γραμμη μενου δεν υπαρχει το "δηλωσεις συγγραμματων? Ισως εκει μεσα αναφερει ποια πρεπει να επιστρεψεις.
Θα πρεπει να μιλησεις με τη γραμματεια σου σε περιπτωση που εχει γινει λαθος.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spectral » 16 Δεκ 2011, 10:42

Καλημέρα. Πρώτον, απ' ό,τι βλέπω οι δηλώσεις συγγραμμάτων παρατάθηκαν μέχρι 21/12. Δεύτερον, είναι ένα βιβλίο το οποίο στον Εύδοξο λέει ότι το είχα παραλάβει το 2010 (όντως) αλλά στο my-studies δεν το 'βλέπει' (ενώ είδε κάποια άλλα) προφανώς επειδή τώρα είναι για διαφορετικό μάθημα. Έβαλα από βιασύνη 1η επιλογή και είναι πακέτο με ένα άλλο που δεν το έχω. Να τροποποιήσω τη δήλωση και να το βγάλω; Γιατί μάλλον μετά θα μου λέει να το επιστρέψω. Η βλακεία είναι ότι στο my-studies τώρα είναι περασμένο (και όχι ως 2η επιλογή όπως έπρεπε για να αποφύγω το συγκεκριμένο βιβλίο) και μάλλον θα μου το μετρήσει στο συνολικό αριθμό παραληφθέντων χωρίς να το πάρω και θα έχει αναντιστοιχία με τον Εύδοξο αν εκεί το κάνω 2η επιλογή. Ξέρει κανείς τι παίζει σε αυτή την περίπτωση (δεν το έχω πάρει ακόμα); Πρέπει να πάω στη γραμματεία να το τροποποιήσουν αυτοί στο my-studies; :confused:

Είναι και δύο βιβλία που τα είχα επιστρέψει λόγω λάθους στη δήλωση και έλεγε ότι έχουν επιστραφεί σε βιβλιοθήκη. Τώρα δε λέει τίποτα (δεν νομίζω να υπάρxει θέμα αφού πλέον δεν τα έχω αλλά δεν ξέρω και αν τα έχει μετρήσει στο my-studies). :bangin:

@ linh** Αυτό λογικά θα έχει γίνει από την άνοιξη (εφόσον τότε μάλλον πήρες τελευταία φορά βιβλία). Τώρα σου ήρθε το μήνυμα; Τέλος πάντων, λογικά αν πας σε προηγούμενες δηλώσεις στον Εύδοξο θα σου δείχνει τη λίστα των βιβλίων που είχες δηλώσει/πάρει και θα λέει λογικά κάπου "Το βιβλίο το έχετε παραλάβει χωρίς να το δικαιούστε" σε αυτά που πρέπει να επιστραφούν. Κοίτα το. :up:

Προς mods: Το 'ρη' στο διαχείρηση είναι 'ρι'.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spectral
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 16 Δεκ 2011, 13:07

Spectral έγραψε:Προς mods: Το 'ρη' στο διαχείρηση είναι 'ρι'.

Που? Ετσι οπως το γραφεις θα πρεπει να μυρισουμε και τα νυχια μας. Εξηγησε εαν θελεις για που εννοεις. :up:

Επεξεργασία: ακυρο καταλαβα τι εννοεις, αλλα δεν χρειαζεται να τα γραφεις με μορφη γριφου :lola:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Re: Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρισης Συγγραμμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 19 Δεκ 2011, 21:57

Παιδιά να κάνω μια κουλή ερώτηση;Μπορεί κανείς να πάρει σύγγραμμα για κάποιο μάθημα που δεν θα δώσει τελικά(εφόσον το έχει δηλώσει κανονικά);Θα υπάρξουν κυρώσεις;
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 20 Δεκ 2011, 00:19

Οχι δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. Αμα δηλωσεις το συγγραμμα το παιρνεις ασχετα αμα τελικα θα το δωσεις στην εξεταστικη το μαθημα. :up:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sofiakour » 20 Δεκ 2011, 12:17

παιδια βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πηγα να κανω τη δηλωση στο ευδοξος και μου βγαζει οτι οι δηλωσεις ηταν μεχρι 15 δεκεμβριου Ας απαντησει καποιος αμεσα :help: :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
sofiakour

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spectral » 20 Δεκ 2011, 13:40

Ρώτησα σχετικά με το προηγούμενο post μου στη Γραμματεία και είπαν ότι αν έχει επιστραφεί βιβλίο σε βιβλιοθήκη και ξαναδηλώσεις το μάθημα τότε λογικά δεν υπάρχει θέμα στο να το ξαναπάρεις (εφόσον το δικαιούσαι - εγώ είχα κάνει λάθος στη δήλωση). Τώρα σχετικά με το άλλο που το είχα πάρει για 5ωρο και το έχω... Με εκείνο είπαν λογικά θα έχει πρόβλημα και θα πρέπει να επιστραφεί. Οπότε αν σας τύχει πάρτε άλλη επιλογή (ακόμα και αν είναι πακέτο με άλλο που δεν το έχετε ή μη δηλώνετε τίποτα, whatever).

sofiakour έγραψε:παιδια βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πηγα να κανω τη δηλωση στο ευδοξος και μου βγαζει οτι οι δηλωσεις ηταν μεχρι 15 δεκεμβριου Ας απαντησει καποιος αμεσα

Πάρ' τους τηλέφωνο; ( http://eudoxus.gr/Contact.aspx ) Στις δηλώσεις λέει ακόμα 21/12 πάντως. Αλλιώς περίμενε μήπως ξεκολλήσει.

Επεξεργασία: ακυρο καταλαβα τι εννοεις, αλλα δεν χρειαζεται να τα γραφεις με μορφη γριφου :lola:

Sorry, το θεώρησα δεδομένο. Βλακεία μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spectral
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό honeysuckle » 22 Δεκ 2011, 02:17

Παιδιά να ρωτήσω, αυτό το "πρόγραμμα ανταλλαγής συγγραμάτων" που έβγαλε ο Εύδοξος πώς λειτουργεί τελικά? Γιατί διάβασα το φυλλάδιο στην ιστοσελίδα κι ακόμα είμαι μπερδεμένη ως προς τις λεπτομέρειες.. :tease:

Ρωτώ γιατί είμαι επι πτυχίω και δε δικαιούμαι κάποια βιβλία, αλλά αν γίνεται να τα βρώ απο άλλο φοιτητή/φοιτήτρια ανταλλάσσοντας βιβλία μαθημάτων που έχω περάσει, θα μου ερχόταν κουτί. Αυτό λέει το πρόγραμμα του Εύδοξου ή ελπίζω για πολλά? Αλλιώς δε θέλω και να δώσω τα βιβλία για το τίποτα, τουλάχιστον άμα είναι να θυσιάσω τη βιβλιοθήκη μου, να το κάνω για να περάσω τα νέα μαθηματα βρε αδερφέ! :peace:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
honeysuckle

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 22 Δεκ 2011, 12:12

Δεν ανταλλάσεις βιβλία, αλλά βιβλία για "πόντους". Δηλαδή, δηλώνεις εσύ κάποιο βιβλίο σου, και αν το επιλέξει κάποιος φοιτητής, συναντιέστε του το δίνεις, και αυτός σου δίνει τον κωδικό που του έχει σταλεί, εσύ τον περνάς στον εύδοξο και παίρνεις κάποιους πόντους. Όταν θα έχεις μαζέψει αρκετούς θα δικαιούσαι ένα σύγγραμα κανονικό, (εννοώ όχι από ανταλλαγή..). Αν θες δηλαδή να πάρεις κάποιο βιβλίο με αυτό το τρόπο δε χρειάζεται να δώσεις κάποιο δικό σου.. απλώς να επιλέξεις κάποιο που να προσφέρεται από άλλο φοιτητή..!
‘..σὺν σοὶ θανοῦμαι, τοῦτὸ μοι παραμύθιον· οὕτω μοι καὶ τὸ ζῆν ποθητὸν καὶ τὸ θανεῖν οὐκ ἀνέραστον. Οὕτω μὲν οὖν ἡμεῖς καὶ πρὸ τοῦ θανάτου συναπεθνήσκομεν καὶ τᾶς ψυχὰς πρὸ Ἅδου μετεβιβάζομεν καὶ παρθένους ἐφύσωμεν αὐτὰς, ἐλευθέρας ἐξ ἀρετῆς καὶ δούλας ἐξ ἔρωτος καὶ δοχεῖα μεστὰ τῶν ἐξ ἔρωτος.’’

E.M.
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό νενα06 » 09 Ιαν 2012, 15:13

πως ειναι δυνατον οι δηλωσεις στο my studies να ειναι ως τις 10 γεναρη και στον ευδοξο να τελειωνουν ενα μηνα πριν??και μαλιστα ενω υποχρεουμαστε να δηλωσουμε πρωτα στο my studies!!!ολα μπερδεμενα...υποθετω οτι δε μπορω πια να παρω βιβλια :confused:
Άβαταρ μέλους
νενα06

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 09 Ιαν 2012, 22:11

Η προθεσμια για τις δηλωσεις συγγραμματων στον Ευδοξο ειναι κοινη για ολα τα πανεπιστημια της Ελλαδος και ειχε ξεκινησει καιρο πριν. Επισης οι δηλωσεις μαθηματων και συγγραμματων στο my studies ειχαν ανακοινωθει απο τις γραμματειες της Φιλοσοφικης Νοεμβρη-Δεκεμβρη, αλλα πηραν παραταση τελικα μεχρι τωρα το Γεναρη γιατι αρκετοι φοιτητες δεν προλαβαν να κανουν δηλωσεις μαθηματων, εχει διευκρινιστεί ομως και απο τις γραμματειες οτι οσοι φοιτητες δεν εκαναν δηλωση μεσα στην κανονικη προθεσμια, εαν κανουν τωρα με την παραταση δεν θα μπορουν να παραλαβουν συγγραμματα επειδη ο Ευδοξος εχει κλειδωσει. Καθε χρονο οι δηλωσεις μαθηματων-συγγραμματων για το χειμερινο εξαμηνο ειναι καπου το Νοεμβρη (αντε το πολυ Δεκεμβρη), επομενως καλο ειναι να κοιτατε συχνα-πυκνα τη σελιδα του τμηματος σας ή το φορουμ εκεινη την περιοδο για να μην εχετε τετοια προβληματα. :confused:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης