filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Έρευνα με θέμα την επαγγελματική πορεία των αποφοίτων
Τμήματος ΦΠΨ, Τμήματος Φιλολογίας και Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας:
Πατήστε εδώ.

Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρισης Συγγραμμάτων

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρισης Συγγραμμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 07 Οκτ 2010, 11:54

Απο το ακαδημαϊκο ετος 2010-2011 ολοι οι φοιτητες (και παλαιοι και νεοι) περα απο τη δηλωση μαθηματων και συγγραμματων στο my-studies, θα κανουμε και μια αντιστοιχη δηλωση συγγραμματων στον Ευδοξο: http://eudoxus.gr/

http://eudoxus.gr/StudentBookSelection Απο αυτη τη σελιδα διαλεγετε το πανεπιστημιο και το τμημα σας και μετα κανετε login με τους ιδιους κωδικους που εχετε και στο my studies και δηλωνετε τα συγγραμματα σας ξανα, αφου τα εχετε ηδη δηλωσει και στο my studies. Ειναι υποχρεωτικο να κανετε αυτη τη δηλωση, οταν ξεκινησουν οι δηλωσεις για το τμημα σας, αλλιως δεν θα μπορειτε να παραλαβετε συγγραμματα. Μπορειτε φυσικα να δειτε και ις σχετικες ανακοινωσεις στις ιστοσελιδες των τμηματων σας.

Εδω λοιπον μπορουμε να ρωταμε και να βοηθαμε σχετικα με αυτη τη νεα υπηρεσια
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Re: Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρησης Συγγραμμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 07 Οκτ 2010, 19:43

http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fodas » 07 Οκτ 2010, 20:32

ναι ρε παιδιά αλλά το site για να κάνουμε εγγραφή στο my studies δε δουλεύει...τι κάνουμε λοιπόν ;
" Η καλοσύνη έχει και τα όρια της ... η κακία προφανώς δεν αγόρασε ... "
Άβαταρ μέλους
Fodas

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ. Αθήνας
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 07 Οκτ 2010, 21:25

Fodas έγραψε:ναι ρε παιδιά αλλά το site για να κάνουμε εγγραφή στο my studies δε δουλεύει...τι κάνουμε λοιπόν ;

πως δεν δουλευει? μια χαρα δουλευει εαν θελεις να κανεις νεα αιτηση.
https://webadm.uoa.gr/katsika/users/src/index.php
πατας Αίτηση Νέου Λογαριασμού, μετα Προπτυχιακοί Φοιτητές-Αίτηση, επιλεγεις τμημα σου, βαζεις τον Α.Μ σου και μετα τον αριθμο ταυτοτητας ή διαβατηριου (αυτο που εχεις δωσει στη γραμματεια κατα την εγγραφη σου στη σχολη με τα δικαιολογητικα). μετα θα σου δωσει ενα πιν το συστημα, πρεπει να το κρατησεις για να τσεκαρεις απο το Ενεργοποίηση Λογαριασμού (μέσω PIN) ποτε θα δημιουργηθει και θα ενεργοποιηθει ο λογαριασμος σου. μετα θα σου δωσει το ονομα χρηστη σου για το my studies και εσυ πρεπει να επιλεξεις εναν κωδικο προσβασης. και απο εκει και περα συνδεεσαι κανονικα. την εχεις κανει τη διαδικασια αυτη? η γραμματεια καθε τμηματος ανακοινωνει καθε νεο ακαδημαικο ετος για τους νεους φοιτητες ποτε ειναι ενεργη η διαδικασια εγγραφης μεσα απο το ΚΛΕΙΔΙ. ειναι συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. συνηθως αυτο γινεται μαζι με τις δηλωσεις των μαθηματων ή λιγοο πιο πριν.

Για να εγγραφείτε στην υπηρεσία my-studies και να αποκτήσετε
Username και Password σε αυτή, πρέπει πρώτα να επισκεφθείτε τη σελίδα
http://webadm.uoa.gr
και να προβείτε στη σχετική Αίτηση, επιλέγοντας τους συνδέσμους:
“Αίτηση Νέου Χρήστη” --> “Προπτυχιακοί Φοιτητές”

Διευκρινίσεις για τη Διαδικασία Εγγραφής

* Κατά τη διαδικασία εγγραφής σας, προκειμένου να αναγνωριστείτε από το σύστημα, θα σας ζητηθεί να δώσετε:
o τον Πλήρη Αριθμό Μητρώου (13 ψηφία: 1568 ακολουθούμενο από το έτος εισαγωγής και τον 5ψήφιο Αριθμό Μητρώου) και
o τον Αριθμό Δελτίου Ταυτότητας (Ο αριθμός ταυτότητας θα πρέπει να αποδίδεται χωρίς κενά και με ελληνικούς κεφαλαίους χαρακτήρες όπου αυτό χρειάζεται)
* Μετά την αναγνώριση από το σύστημα, θα σας ζητηθεί να δώσετε το ονοματεπώνυμό σας με χρήση ελληνικών αλλά και λατινικών χαρακτήρων. Πρέπει να δώσετε επακριβώς το όνομα και το επώνυμό σας και όχι κάποιο υποκοριστικό.

* Μετά την ορθή συμπλήρωση και υποβολή αυτών των στοιχείων, θα σας ανακοινωθεί ο Αριθμός Πρωτοκόλλου της αίτησης σας, καθώς και ένας αριθμός PIN (τα οποία πρέπει να φυλάξετε) που θα σας χρησιμεύσει στην ενεργοποίηση του λογαριασμού σας.

* Τα στοιχεία που δώσατε θα ελέγχονται τις εργάσιμες ώρες από τη Γραμματεία του Τμήματος.

* Ακολουθώντας το σύνδεσμο "Ενεργοποίηση Λογαριασμού (μέσω PIN)" στη σελίδα http://webadm.uoa.gr, μπορείτε να παρακολουθήσετε την εξέλιξη της αίτησής σας. Αν τα στοιχεία σας έχουν εγκριθεί θα σας ζητηθεί να ορίσετε το αρχικό Password που θα έχετε και θα σας ανακοινωθεί το Username που θα χρησιμοποιείτε για αυτή την υπηρεσία.

* Μετά την έγκριση των στοιχείων σας από τη γραμματεία και την ενεργοποίηση του λογαριασμού σας, μπορείτε να επισκεφθείτε το site http://my-studies.uoa.gr και να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία, δίνοντας το Username και το Password σας.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 07 Οκτ 2010, 21:38

παιδια να ρωτησω... εχει κανει καποιος την αιτηση στον ευδοξο ? σε ποσες μερες ενεργοποιειται ?
ενα μαθημα θα δωσω και δε ξερω κατα ποσο αξιζει να κανω τοση διαδικασια.τι λετε ?
Τα όνειρά μου δεν μπορεί κανείς να φυλακίσει/ έμαθα να πετώ ψηλά σ' ανατολή και Δύση.

Η μια γωνία μου στο βουνό κι άλλη μες το κύμα/
Μεγάλωσα σαν αετος ποτέ δεν θα 'με θύμα...
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 08 Οκτ 2010, 12:21

σε εμένα ενεργοποιήθηκε αμέσως! :up:
Spoiler:
εκτός κ'αν έκανα κάτι λάθος ! :tease:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 08 Οκτ 2010, 13:14

Σίβυλλα έγραψε:σε εμένα ενεργοποιήθηκε αμέσως! :up:
Spoiler:
εκτός κ'αν έκανα κάτι λάθος ! :tease:

moi aussi :lola:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ » 09 Οκτ 2010, 11:23

μπορει να μου πει κακαποιοσ αν ξερει τι γινεται για τα μεγαλα ετη???7??8???θα παρουμε και εμεισ βιβλια???
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 09 Οκτ 2010, 11:52

ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ έγραψε:μπορει να μου πει κακαποιοσ αν ξερει τι γινεται για τα μεγαλα ετη???7??8???θα παρουμε και εμεισ βιβλια???

λιγο δυσκολο μαλλον. δικαιουμαστε συγγραμματα μεχρι και το 6ο ετος των σπουδων απο οσο γνωριζω. επισης αυτο μπορεις να το δεις απο το my studies οταν κανεις τη δηλωση σου. αμα δεν σε αφησει το my studies να δηλωσεις συγγραμματα, τοτε δεν θα το κανεις ουτε στον Ευδοξο. οταν συνδεεσαι πρωτη φορα στο συστημα στον Ευδοξο και πας να κανεις τη δηλωση, σε ρωταει να επιβεβαιωσεις τι εξαμηνο εισαι και ποσα συγγραμματα εχεις παραλαβει μεχρι τωρα (αυτο το βλεπεις μεσα απο το my studies πατωντας πανω στο "συγγραμματα"). ολα αυτα βεβαια με καθε επιφυλαξη.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 10 Οκτ 2010, 20:30

Βρε παιδια ολα καλα κ αγια, μπορειτε να μου πειτε πως γραφομαστε στον Ευδοξο??????
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φου. Που. Ψουυ!!
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 10 Οκτ 2010, 23:26

nikoubina έγραψε:Βρε παιδια ολα καλα κ αγια, μπορειτε να μου πειτε πως γραφομαστε στον Ευδοξο??????

για να συνδεθεις βαζεις του κωδικους του my studies :up:

δεν κανουμε καμια νεα εγγραφη. συνδεομαστε κανονικα με τα γνωστα μας στοιχεια απο εδω: https://login.uoa.gr/login?service=http ... RemoteUser

αυτο το λινκ βρισκεται εδω: http://eudoxus.gr/StudentBookSelection
εκει που γραφει "Οι φοιτητές μπορούν να πραγματοποιούν τη δήλωση συγγραμμάτων τους εδώ."
Μην κανετε νεες εγγραφες, απλα βαζετε τα στοιχεια σας απο το my studies και μπαινετε, και μετα αμα πατε να κανετε τη δηλωση σας ρωταει ποσα συγγραμματα εχετε παραλαβει μεχρι τωρα και σε ποιο εξαμηνο ειστε.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hatori Hanzo » 13 Οκτ 2010, 01:04

Λοιπόοον...
Είμαι ένας από τους "γέρους" του τμήματος και δεν τα πάω πολύ καλά με τα... κουμπάκια! Ως εκ τούτου θέλω τη βοήθειά σας (βασικά για να δω αν κατάλαβα καλά)!
Έχω μπει αισίως στο 8ο έτος του ιστορικού και φέτος τελειώνω.
Αυτό που βεβαιωμένα γνωρίζω είναι ότι ως επί πτυχίω δεν μπορώ από πέρσυ να πάρω συγγράμματα.
Οπότε εδώ θέτω την πρώτη μου απορία: υπάρχει λόγος να ασχοληθώ με τον Εύδοξο -που απ' ό,τι κατάλαβα σχετίζεται με τη διανομή συγγραμμάτων- ή αρκεί μια δήλωση μαθημάτων στο παλιό καλό my-studies για να μπορέσω να δώσω τα μαθηματάκια μου στην εξεταστική;

Δεύτερη απορία, που αν και θα έπρεπε να τη μεταφέρω στο αντίστοιχο post, θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να απαντηθεί εδώ μπας και διαφωτίσει κι άλλους: τι γίνεται με τα μαθήματα από άλλα τμήματα; Πότε και πώς μπορεί να γίνει η δήλωση γι'αυτά; Εγώ π.χ. θέλω να δηλώσω τη Σκηνοθεσία στον Κιν/φο και την Ιστορία Κιν/φου από το τμήμα θεατρικών σπουδών. Κάτι πήρε όμως το μάτι μου, περί δήλωσης των μαθημάτων του θεατρικού τομέα ΑΥΤΕΣ τις μέρες. Ισχύει το ίδιο και για κάποιον του ιστορικού που τα θέλει ως μαθήματα επιλογής, όπως εγώ;
Και τεσπα, πού πρέπει να τα δηλώσω και αυτά; στον Εύδοξο ή στο my-studies;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη διαφώτιση...
Άβαταρ μέλους
Hatori Hanzo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 13 Οκτ 2010, 01:28

αγαπητε λατρη του Κill Bill :lola:
πρωτα θα κανεις τη δηλωση σου στο my studies και απο εκει μεσα θα δεις αμα δικαιουσαι συγγραμματα ή οχι. αμα δεν δικαιουσαι ουτε 1, τοτε δεν θα κανεις δηλωση συγγραμματων στον ευδοξο,
Προσοχη ομως!!!! καποιοι καθηγητες διανεμουν βιβλια τους χωρις να χρειαζεται να τα κανεις δηλωση κσι τα δικαιουνται οι φοιτητες ολων των ετων, για αυτο πρεπει να μπεις μεσα στον ευδοξο και να τσεκαρεις αμα υπαρχει κατι να σου αποσταλει με κουριερ απο τα μαθηματα που εχεις δηλωσει (εγω ας πουμε εχω ενα τετοιο). επισης συγγραμματα δικαιουσαι μεχρι και το 6ο ετος των σπουδων σου, τουλαχιστον εγω αυτο γνωριζω και αυτο ξερω οτι ισχυει.

η δηλωσεις των μαθηματων για το θεατρικο ειναι μεχρι τις 29/10 (ειμαι απο το θεατρικο και ξερω και εχω κανει ηδη τη δηλωση μου), αλλα δεν νομιζω πως αυτο εχει καμια σημασια για τα αλλα τμηματα της φιλοσοφικης. καθε τμημα κανει τις δικες του δημωσεις. και για να μην μπερδευεσαι, τη δηλωση των μαθηματων που θελεις να δωσεις στην επομενη εξεταστικη την κανεις μεσα απο το mystudies, οποτε αμα θελεις να δωσεις και τα μαθηματα του θεατρικου τα δηλωνεις εκει (μπορει ομως βιβλια να μην δικαιουσαι αμα εχεις συμπληρωσει το οριο επιλεγομενων μαθηματων για το τμημα σου). οταν ολοκληρωσεις τη δηλωση σου εκει και δεις οτι δικαιουσαι συγγραμματα και αφου τα δηλωσεις στο my studies, μετα μπαινεις και τα δηλωνεις και στον ευδοξο.

παντως μην αγχωνεσαι γιατι και λαθος να κανεις, μπορεις να σβησεις τη δηλωση σου και να την ξαναφτιαξεις.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 16 Οκτ 2010, 10:50

παιδια να ρωτησω κατι αμα γνωριζετε? αφου κανουμε τη δηλωση μαθηματων στον Ευδοξο και μας δωσει και το πιν, ποτε μπορουμε να παμε να παραλαβουμε τα συγγραμματα? οποτε θελουμε? ή βγαινει ανακοινωση απο τη γραμματεια? και με το κουριερ τι παιζει? πως θα ξερω εγω ποτε εφτασε στο καταστημα για να παω να το παρω?
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 16 Οκτ 2010, 14:27

εγω μολις εκανα τη δηλωση πηγα την επομενη μερα και τα πηρα με τον πιν που μας εδωσαν! Δεν χρειαζεται να κανεις και την δηλωση στο my-studies! Στον ευδοξο μολις κανεις την δηλωση λεει και ποσα βιβλια εχουν! Οποτε λογικα στα περισσοτερα τα εχουν φερει!
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 73

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 16 Οκτ 2010, 15:25

ε, να κανουμε τοτε τη δηλωση στον ευδοξο να τελειωνουμε αμα ειναι ετσι :peace2: δεν ξερω κιολας..
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 16 Οκτ 2010, 15:27

goldenrose έγραψε:ε, να κανουμε τοτε τη δηλωση στον ευδοξο να τελειωνουμε αμα ειναι ετσι :peace2: δεν ξερω κιολας..

νομιζω δεν θα εχετε προβλημα! Το πιν να εχετε μαζι σας!!! Σας τ στελνουν και στον κινητο!! Πολυ προχω φετος οι δηλωσεις!!! :cool:
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 73

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 17 Οκτ 2010, 03:54

οκ σε ευχαριστω πολυ Ρανια :cool:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Οκτ 2010, 00:45

στον Ευδοξο δημωνουμε μονο οσα μαθηματα θα παραλαβουμε συγγραμματα. αφου πρωτα κανουμε δηλωση στο my studies μας λεει για ποια μαθηματα δικαιουματσε βιβλια. μαλιστα οταν κανεις τη δηλωση συγγραμματων στον ευδοξο σου λεει οτι "συμφωνω οτι τα στοιχεια που δηλωσα ειναι αληθη". αμα πατε να κανετε δηλωση και πατησετε πανω στα μαθηματα στον ευδοξο θα δειτε οτι εχει να επελεξετε αναμεσα στις 2 επιλογες συγγραμματων. κανονικα μπορειτε να επιλεξετε και συγγραμματα για τα μαθηματα που δεν δικαιουστε, αλλα υποθετω πως οταν ερθει η ωρα να τα παραλαβετε θα δουν οτι δεν τα δικαιουστε και θα υπαρξει προβλημα.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natashhaaaa » 18 Οκτ 2010, 17:10

εγώ που είμαι από το φιλολογικό τα δήλωσα τα συγγράμματα και τα πήρα σήμερα κανονικά εκτός από 3 που δεν τα έχουν φέρει ακόμη!
Kαλύτερα να με μισούν για αυτό που είμαι παρά να με αγαπούν για κάτι που δεν είμαι!!!!!
Άβαταρ μέλους
natashhaaaa

Σχολή/Τμήμα: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ-Τμημα φιλολογίας(γλωσσολογική κατεύθυνση)
Ευχαριστώ: 1

Επόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες