filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

Μαθηματα Επιλογης / Πληροφοριες

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: th@nos, LondonCalling

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μαθηματα Επιλογης / Πληροφοριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 28 Αύγ 2007, 20:43

Μπορεί να σας φαίνεται λιγάκι νωρίς, αφού ακόμα δεν άρχισε η χρονιά, αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε. Τι μάθημα να επιλέξω στο Γ' εξάμηνο? Υπάρχει κανένα που να περνάς με απαλλακτική εργασία? Αν όχι, ψάχνω ένα μάθημα του οποίου ο καθηγητής να είναι καλός και να περνάει εύκολα, ή τουλάχιστον ένα μάθημα που να έχει σχετικά μικρή ύλη ή να είναι ενδιαφέρον. Οι μεγαλύτεροι, σίγουρα έχουν τη σχετική εμπειρία, οπότε, υπολογίζω στη βοήθειά σας!!! Ευχαριστώωωω!!! :) :) :)
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ezd » 29 Αύγ 2007, 14:46

Ωραια σκεψη lenia. Για να δουμε τι θα μας πουν.
καθε τελος, μια νεα αρχη
Άβαταρ μέλους
ezd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joy » 30 Αύγ 2007, 18:00

αγαπητή Λένια,
ισως να μπορούσα να βοηθήσω κάπως (το ίδιο και οι υπόλοιποι) αν έλεγες τι μαθήματα επιλογής έχετε σε αυτο το εξάμηνο και ποιοί καθηγητές τα κάνουν....
Φαντάσου ότι δεν θυμάμαι τι μαθήματα έκανα στο χειμερινό, που να θυμάμαι τι έκανα στο 2ο έτος, ενώ βρίσκομαι στο 4ο;;;;!!!! :D
Άβαταρ μέλους
joy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 30 Αύγ 2007, 18:29

Λοιπόν: Τα μαθήματα επιλογής για το Γ' εξάμηνο, είναι:
1)Ιστορία:Νεώτερη Ευρωπαϊκή Ιστορία
2)Παιδαγωγική:Εισαγωγή στην Παιδαγωγική:Επιστήμες της αγωγής-εκπαιδευτικά κινήματα
3)Γλωσσολογία:Φωνολογία, Μορφολογία και Λεξιλόγιο
4)Φιλοσοφία:Ιστορία Νεώτερης Ευρωπαϊκής Φιλοσοφίας.
Αυτά έχει το site της σχολής μας, αν ξέρετε ποιό να διαλέξουμε, θα βοηθουσατε πολύ εσείς οι μεγαλύτεροι!!! :wink: :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Joy21 » 30 Αύγ 2007, 20:01

εγω ειχα διαλεξει παιδαγωγικα κ ειχα εναν πολυ καλο καθηγητη-κρουσταλλακη τον λενε ο οποιος εβαλε τα σος κ ολοι γραψαμε μια χαρα.
για φιλοσοφια ειχα ακουσει κατι για απαλλακτικη εργασια,δεν ξερω αν ισχυει ακομα βεβαια.αν την κανεις γλυτωνεις την τελικη εξεταση.το θεμα ειναι εσυ ποσο θελεις να ασχοληθεις.η γλωσσολογια κ η ιστορια θελουν αρκετο διαβασμα.εγω τωρα θα μπω στο τεταρτο ετος κ εχω 3 φιλες που ακομα χρωστανε την ιστορια!καλυτερα να μην μπλεξεις,τοση ιστορια καναμε στο λυκειο,απο μακρια κ αγαπημενοι τωρα!συμπερασμα?παιδαγωγικα κ παλι παιδαγωγικα κατα τη γνωμη μου! :D
Everything happens for a reason...

Don't cry because something came to an end... Smile because it happened....
Άβαταρ μέλους
Joy21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 31 Αύγ 2007, 10:11

Ευχαριστώ joy! Καλά, δεν υπήρχε περίπτωση να διαλέξω Ιστορία, ακόμη κι αν μου 'λεγες ότι είναι το πιο εύκολο μάθημα. Έχω τώρα να δώσω Φλάισερ και ξέρεις πώς το σκέφτομαι να διαβάσω? Άσε... Τίποτα δε θα γράψω και μου λες να πάρω κι άλλη Ιστορία? (Καλά, δε μου το λές- τρόπος του λέγειν) Με τίποτα!!! Φιλοσοφία είχα φέτος στον Πελεγρίνη και έκανα την απαλλακτική, χωρίς ιδιαίτερο κόπο να ομολογήσω και πήρα 8. Σε όλους 8 έβαλε, εκτός από 11 παιδιά (από τα 161) που έβαλε 9. Οπότε, καλή είναι η Φιλοσοφία αν έχουμε τον ίδιο καθηγητή. Ωστόσο, και τα παιδαγωγικά ακούγονται πολύ ωραίο μάθημα - είναι και χρήσιμο. Οπότε, μάλλον θ' ακολουθήσω τη συμβουλή σου! Ευχαριστώ!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Joy21 » 31 Αύγ 2007, 12:54

:D :D :D :D :D :D :D
Everything happens for a reason...

Don't cry because something came to an end... Smile because it happened....
Άβαταρ μέλους
Joy21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joy » 31 Αύγ 2007, 13:27

Λένια και εγώ το ίδιο θα σε συμβούλευα!
Ο Κρουσταλάκης ήταν πολύ καλος! Νομίζω πήρα 8 χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα...άσε που νομίζω οτι κάτι μου έμεινε κιολας!
Φιλοσοφία θυμάμαι άλλες φίλες μου που έλεγαν ότι είχε μεγάλη ύλη...τώρα τι να σου πω!
Οσο για γλωσσολογία......τότε που ήμουν εγώ το έκανε ο μπαμπινιώτης....οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν το πηρε σχεδόν κανείς! Τώρα δεν ξέρω ποιος το διδασκει!
Για ιστορία, δεν ξέρω αλλα και εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις το λάθος!
Τα μαθήματα επιλογής είναι για να "φεύγουν" εύκολα και με βαθμό, όχι για να παιδεύεσαι!!!
Οπότε όπως βλέπεις, Παιδαγωγικά (με Κρουσταλάκη)...2 στα 2!!
Άβαταρ μέλους
joy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maribi » 31 Αύγ 2007, 13:56

Κάν'το 3 στα 3!!Κι ε΄γω μια απ τα ίδια!Γενικά όλα τα επιλογής που έχω πάρει ήταν είτε παιδαγωγικά είτε ψυχολογίες και έχω γράψει τους καλύτερους βαθμούς μου!
Άβαταρ μέλους
maribi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpa... » 31 Αύγ 2007, 15:12

Και εγώ παιδαγωγικά ψηφίζω!δεν έχω δώσει ακόμα αλλα ελπίζω να τα παω καλα....σε γενικες γραμμές όμως,παιδιά που κάναν τη απαλλακτική στη φιλοσοφία στο Β εξάμηνο πήραν πάλι φιλοσοφία στο Γ...όπως νομίζεις πραξε!
Α! τώρα που το θυμήθηκα...έχω την εντύπωση πως η χρονιά που πέρασε ήταν η τελευταία του Κρουσταλάκη...κάτι τέτοιο νομίζω μας είχε πει....οπότε τσέκαρέ το για να σαι σίγουρη!
Άβαταρ μέλους
mpa...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ksenia22x^ » 31 Αύγ 2007, 16:05

dear lenia,εγώ έδωσα και παιδαγωγικά με Κρουσταλάκη και τη Φιλοσοφία στην οποία αναφέρεσαι..Μη ρωτάς πώς και γιατί αλλά ήμουν με το παλιό πρόγραμμα σπουδών που διέφερε από αυτό που έχετε τώρα.
Ο Κρουσταλάκης είναι πολύ καλός,βοηθάει και βάζει εύκολα.Αλλά το μάθημα της Φιλοσοφίας του τρίτου εξαμήνου -που το πήρα μετά από προτροπή πολλών- είναι ακόμα πιο καλό..Το κάνει ο Πελεγρίνης(τουλάχιστον φέτος που το έδωσα) και όντως έχει απαλλακτική εργασία.
Φέτος ήταν υπεύθυνος για τις εργασίες ο κ.Μαντζανάς που είναι πάααρα πολύ καλός.Έκανα εργασία και πήρα 9..Και όντως όπως κάποιος προείπε οι περισσότεροι πήραν 8 και οι υπόλοιποι 9.
Ιστορία και Γλωσσολογία θα σε συμβούλευα να μην πάρεις..Είναι μαθήματα μπελαλίδικα...
Θα σε συμβούλευα να πάρεις Παιδαγωγικά ή Φιλοσοφία.Και κάτι τελευταίο.
Συνήθως οι δηλώσεις και οι επιλογές μαθημάτων γίνονται λίγο μετά που θα βγεί το πρόγραμμα διδασκαλίας.Θα σου έλεγα να περιμένεις να βγει η ανακοίνωση,να δείς πρώτα ποιος διδάσκει το καθένα από αυτά τα δύο και να διαλέξεις με βάση τον καθηγητή.Τα μαθήματα είναι έτσι κι αλλιώς καλά και εύκολα.Αλλά αν στα Παιδαγωγικά δεν είναι ο Κρουσταλάκης μπορεί να μην είναι και τόσο καλά τα πράγματα.Απ'την άλλη αν δεις Πελεγρίνη στη Φιλοσοφία πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη..
Αυτή είναι η γνώμη μου..
"People demand freedom of speech to make up for the freedom of thought which they avoid."
- Soren Aabye Kierkegaard (1813-1855)
Άβαταρ μέλους
ksenia22x^

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasiab » 31 Αύγ 2007, 16:36

Παιδαγωγική με Κρουσταλάκη να επιλέξετε :D !Πολύ ωραίο το μάθημά του!
Σ'αυτή την εξεταστική θα το δώσω για πρώτη φορά+ελπίζω να βάζει εύκολα θέματα όπως είπατε οι υπόλοιποι...
Άβαταρ μέλους
vasiab

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 31 Αύγ 2007, 18:18

Ευχαριστώ πολύ πολύ όλους για τη βοήθεια! Πραγματικά, πολύ χρήσιμη! Σίγουρα θ' ακολουθήσω τη συμβουλή σας, άλλωστε κι εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να διαλέξω Ιστορία ή Γλωσσολογία. Με τη Θεωρητική Γλωσσολογία που είχαμε φέτος αγχωνόμουν σε ολόκληρη την εξεταστική, την Ιστορία δεν την παλεύω, απορώ πώς θα τη δώσω τώρα. Οπότε, ή Παιδαγωγικά, ή Φιλοσοφία! Να 'στε καλά συνάδελφοι!!! :wink: :wink: :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smf » 02 Σεπ 2007, 18:40

πάντως άμα πάρεις την φιλοσοφία φρόντισε να κάνεις την απαλλακτική γιατί εγώ που δεν την έκανα και δίνω το μάθημα σε 3 μέρες έχω απελπιστεί εντελώς αφού έχω φάει τον κόσμο για να βρώ τί ύλη έχουμε...μα είναι δυνατόν να μην ξέρει κανείς;;;;;;;; :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
living after midnight, rocking till the dawn
Άβαταρ μέλους
smf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 02 Σεπ 2007, 18:47

Μάλλον όλοι διάλεξαν την απαλλακτική του, γι' αυτό. Να σας πω την αλήθεια, σκέφτομαι σοβαρά να πάρω Φιλοσοφία. Αν ισχύει το σενάριο με την απαλλακτική εργασία, έχεις σίγουρα ένα μάθημα περασμένο με καλό βαθμό και το γλιτώνεις από την εξεταστική!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 02 Σεπ 2007, 20:02

Δαγκωτο Φιλοσοφια! Εγω εκανα απαλλακτικη εργασια και ησυχασα! Ασε που αυτος που διορθωνει τις εργασιες, ο βοηθος του Πελεγρινη ο Ματζανας ειναι πολυ εξυπηρετικος και καλος!
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό matina » 06 Σεπ 2007, 02:00

λοιπόν, σήμερα έδωσα κρουσταλλάκη και μας είπε ότι ήταν η τελευταία φορα φέτος που δίδασκε και πως από του χρόνου μαζί με τον καθηγητή το μάθημα θα αλλάξει και βιβλίο
γι άυτο εγώ λέω να πάρεις φιλοσοφία (και εγώ 8 είχα πάρει) και να ξενοιάσεις αγαπητοί λένια
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 29 Νοέμ 2012, 05:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπη greeklish
Άβαταρ μέλους
matina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό matina » 06 Σεπ 2007, 02:03

ο πελεγρίνης είναι μάλαμα . λόρα, αλλα ο ματζάνας παραείναι διαχυτικός με τις κοπέλες
μας είχε καλέσει στο γραφείο του και μας ρώταγε από που καταγόμαστε και μάλιστα τον είχα πετύχει στο ασανσέρ μια φορα που έλεγε κάτι κρύα αστειάκια σε κάτι κοπέλες
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 29 Νοέμ 2012, 05:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπη greeklish
Άβαταρ μέλους
matina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 06 Σεπ 2007, 14:53

Καλως μας ηρθες! Να σε παρακαλεσω να διαβασεις τους κανονες λειτουργιας συμφωνα με τους οποιους γραφουμε με ελληνικα γραμματα και οταν θελουμε να πουμε κατι σε μια ενοτητα αφου εχουμε ηδη δημοσιευσει, δεν κανουμε κι αλλη στα καπακια, αλλα παταμε "Επεξεργασια" στην ηδη υπαρχουσα δημοσιευση! Καλη διαμονη!

Οσο για αυτο που λες...Eγω ειχα παει να τον δω μια φορα με το αγορι μου, οποτε και δεν γινοταν να ειναι διαχυτικος αλλα και με μια φιλη μου και ηταν κυριλε. Ομιλιτικος, δε λεω, αλλα σε καμια περιπτωση "περιεργος".
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 13 Οκτ 2007, 13:49

Να ρωτήσω κάτι? Διάβασα σε άλλο post ότι κάποια παιδιά δηλώνουν μαθήματα επιλογής μόνο και μόνο για να πάρουν τα βιβλία και δεν τα δίνουν μετά. Ισχύει αυτό και για το δικό μας τμήμα? Για την ώρα, δε χρωστάω κανένα μάθημα, οπότε μπορώ να δηλώσω ακόμη. Συγκεκριμένα, σκέφτομαι να επιλέξω φιλοσοφία, που έχει απαλλακτική εργασία, αλλά θα ήθελα να πάρω και τα βιβλία των παιδαγωγικών που μάλλον θα χρειστούν στο μέλλον. Γίνεται κάτι τέτοιο? Ή πρέπει να δώσω μετά όλα τα μαθήματα που δήλωσα? Ευχαριστώωωω! :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες