filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Έρευνα με θέμα την επαγγελματική πορεία των αποφοίτων
Τμήματος ΦΠΨ, Τμήματος Φιλολογίας και Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας:
Πατήστε εδώ.

Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ - ΦΑ 27

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστής: rania91

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ - ΦΑ 27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantina! » 19 Απρ 2010, 15:44

βρηκα τα μαιλ των καθηγητων στο site του φιλολογικου...
http://www.phil.uoa.gr/ListOfMembers.html

ελπιζω να το χρησιμοποιει το συγκεκριμενο μαιλ ο παπαθωμας και να σου απαντησει...
(οσο για την αποτυχια στις εξετασεις.... welcome to the club.... :thumbdown: )

καλη επιτυχια τον ιουνιο!!! :up:
'Εγώ δε ζω εδώ, ζω όπου ξεχαστώ και όπου περνά ο ποταμός μου' (Αγαπαμε ΑL. )
Άβαταρ μέλους
konstantina!

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 10 Μάιος 2010, 11:31

παιδια εχει κανεις ιδεα ποτε μπορει να δωσουμε το μαθημα αυτο τωρα στην εξεταστικη του εαρινου???? οποιος ακουσει κατι η εχει δει καμια ανακοινωση ας με βοηθησει αφου λειπ[ω απο αθηνα ακομα...
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό perastiki » 13 Μάιος 2010, 19:57

Δεν έχω δει καμία ανακοίνωση, όποιος μάθει κάτι για την ημερομηνία εξέτασης του μαθήματος ας μας βοηθήσει!!ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
perastiki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggelikoulitsa » 25 Μάιος 2010, 13:11

Λοιπόν παιδιά, ρώτησα σήμερα το πρωί τον Αμφιλόχιο πότε θα βγάλει ανακοίνωση για τους επί πτυχίω , και μου απάντησε ότι δεν εξαρτάται από τον ίδιο αλλά από την κυρία Ξανθάκη, η οποία θα λείψει για δύο εβδομάδες ακόμα. Η ανακοίνωση της ημερομηνίας θα γίνει τέλη Μαίου- αρχές ιουνίου. Υπομονή... :study:
στάσου μύγδαλα
Άβαταρ μέλους
aggelikoulitsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 25 Μάιος 2010, 18:16

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!! συγνωμη για τα κεφαλαια απο το σοκ ειναι... δηλαδη αν αντιλαμβανομαι σωστα!!!! θα το δωσουμε τελη ιουνη ή τις πρωτες μερες του ιουλη!!!! ΕΛΕΟΣ!!!! ποσα μαθηματα ακομα μπορει να βαλουν σε μια μερα ποσα...........???? :mad2: :mad2: θα πηδ@@@ω απ το παραθυρο και εγω και ολο μου το σοι!!!!!γαμ!@#$%^&*()το!!!!!! :wtf:
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lenakiv21 » 28 Μάιος 2010, 18:37

ελεοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςςςς με αυτό το μάθημα...τι περιμένουν επιτέλους για να βγάλουν ημερομηνία για τους επί πτυχίω??????????????? :ungry: :ungry: :ungry: :ungry:
εγώ είμαι ο τόπος σου...ίσως δεν είμαι κανείς αλλά μπορώ να γίνω αυτό που θέλεις....!!!
Άβαταρ μέλους
lenakiv21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό perastiki » 03 Ιουν 2010, 17:10

Είναι παρα πολυ δύσκολο απ'οτι φαίνεται να βγάλουν μια ημερομηνία και μια ωρα!!ελέος πραγματικά.....η μήπως θα βγεί η ημερομηνία 3-4 μέρες πρίν????? :mad2:
Άβαταρ μέλους
perastiki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 03 Ιουν 2010, 17:24

perastiki έγραψε:Είναι παρα πολυ δύσκολο απ'οτι φαίνεται να βγάλουν μια ημερομηνία και μια ωρα!!ελέος πραγματικά.....η μήπως θα βγεί η ημερομηνία 3-4 μέρες πρίν????? :mad2:

περαστικη... μολισ βγηκε η ημερομηνια... εγω η ιδια πηγα στην σχολη σημερα για το μαθημα του κου Γουτσου και περασα απο το γραφειο της χατζηκωστα και η ημερομηνια ηταν αναρτησμενη σ ενα πολυ πολυ παρα πολυ μικρο χαρτακι.... με τα δυσκολιας και στο τελος καταλαβα οτι ηταν ανακοινωση για τους επι πτυχιω.... τελως παντων παλι καλα εβγαλαν ημερομηνια....
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MARIAMIL » 03 Ιουν 2010, 20:11

ποτε το δινουμε :?:
Άβαταρ μέλους
MARIAMIL

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 03 Ιουν 2010, 21:25

MARIAMIL έγραψε:ποτε το δινουμε :?:

24-6-2010 9-12 στην αιθουσα 316...
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 23 Ιουν 2010, 17:10

μια διευκρινηση παρακαλω.... στην υλη της χατζηκωστα το μετρο ειναι μονο το ιαμβικο τριμετρο η εχουμε και το τροχαικο τετραματρο!!!!!!!!! :?: :help:
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 26 Ιουν 2010, 15:14

παιδια να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις τι ωρες δεχεται και ποιο ειναι το γραφειο του αμφιλοχιου??? :oops:
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggelikoulitsa » 05 Ιούλ 2010, 11:20

Η aggelikoulitsa έκανε το 3, τέσσερα αυτή τη φορά! Υπάρχει πρόοδος!

Επειδή έχω βαρεθεί να το δίνω, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? :peace:
Είμαι επί πτυχίω και δεν έχω ούτε σημειώσεις, ούτε τίποτα :confused:

:help: :help: Βοηθήστε αυτό το κακόμοιρο κορίτσι να πάρει πτυχίο!
στάσου μύγδαλα
Άβαταρ μέλους
aggelikoulitsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilian » 05 Ιούλ 2010, 11:53

Α μν αγχωνεσαι...και εγω με σημειωσεις 3 πηρα!ηθελα να ξερα...με κλειστα ματια διορθωνουν??το φλεβαρη ειχα δωσει σχεδον λευκη κολλα και πηρα 3...τωρα τα εγραψα σχεδον ολα κ πηρα παλι 3...εεεεεεεεετσι! :wtf:
Άβαταρ μέλους
lilian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 05 Ιούλ 2010, 12:34

λοιπον κοριτσια για να βοηθησω.... απο τις σημειωσεις στο φορουμ που υπαρχουν απο εποχης φαναρα διαβαστε καλα τα σχολια και την εισαγωγη για θουκυδιδη... ακομα τις παραγραφους που εχει διδαξει να γνωριζεται την ορθογραφια για το κειμενο που υπαγορευεται... ειναι πολυ σημαντικο για τον παπαθωμα... τωρα για γραμματικη και συντακτικο δεν ειμαι η καλυτερη για να βοηθησω αλλα αν εχετε προσεξει στην γραμματικη ο αμφιλοχιος εχει βαλει πολυ χτυπητα ανωμαλα ρηματα βλεπε οραω, ιστημη...αρα μια αναγνωση για να τα θυμηθειται θα βοηθουσε...
τρωαδες... σχετικα ευκολο να πιασεις τον βαθμο της... μαθαινετε τελεια τις λεξεις για μεταφραση τα σχολια ειναι σχετικα λιγα και συγκεριμενες ερωτησεις του τυπου η ρητορικη στον ευριπιδη πως αναφερεται στα συγχρονα με αυτων γεγονοτα... αααααααα και το μετρο το μετρο πρεπει να ειναι ολοσωστο για να σου βαλει βαθμο.... εεε και εδω που τα λεμε μετα τα αρχαια 2 το μετρο αυτο ειναι ευκολακι!!! καλη επιτυχια τον σεπτεμβρη....
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilian » 05 Ιούλ 2010, 12:44

Σευχαριστουμεεεεεεε!!νταξει εγω χατζηκωστα εγραψα καλα(θεωρω...ποτε δν ξερεις)..τα παντα...κ ερμηνευτικες κ ολα!τωρα ο κυριος παπαθωμας μπορει να μεκοψε επειδη εκανα ενα λαθος στο ρημα..τι να πω!μονο κ μονο απο αυτο παιζει να μου εβαλε ενα ωραιο μηδενικο!να ρωτησω...πρεπει να πιασεις τη βαση και στους 2 για να περασεις??πες μου ναι..γτ αλλιως θα αρχισω να πιστευω οτι εχω καποιο προβλημα στο μυαλο!δν εξηγειται διαφορετικα!! :funny:
Άβαταρ μέλους
lilian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 05 Ιούλ 2010, 13:41

και ομως δεν χρειαζεται να πιασεις την βαση και στους δυο... τυπικα αυτο ισχυει αλλα στην πραγματικοτητα δεν περνανε Αυτους που εχουν διαβασει μονο παπαθωμα η μονο χατζηκωστα... θελουν να εχεις γραψει κατι και στους δυο...
οσον αφορα τα θεματα του ιουνιου γιατι και εγω τωρα το περασα εχω να σου πω οτι ηταν αρκετα δυσκολα... της κυριας χατζηκωστα μαλιστα ηταν αρκετα διφορουμενα πραγμα που δυσκολεψε και εκοψε πολυ κοσμο.... πολυ σημαντικο στον αμφιλοχιο ειναι το κειμενο καθ'υπαγορευση... εαν του εχεις κανει χτυπητα λαθη εκει δεν βλεπει το γραπτο σου με καλο ματι....
παντως ειλικρινα στον παπαθωμα μπορεις να γραψεις ευκολα ενα 3 μονο με το κειμενο την μεταφραση και τα σχολια... γιατι αν θυμασαι τα 5 θεματα τα τρια επιαναν αυτο το κομματι του μαθηματος...
κριμα παντως.. και παλι καλη επιτυχια στην επομενη δοση... :goodluck:
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggelikoulitsa » 06 Ιούλ 2010, 14:04

elena28 έγραψε:λοιπον κοριτσια για να βοηθησω.... απο τις σημειωσεις στο φορουμ που υπαρχουν απο εποχης φαναρα διαβαστε καλα τα σχολια και την εισαγωγη για θουκυδιδη... ακομα τις παραγραφους που εχει διδαξει να γνωριζεται την ορθογραφια για το κειμενο που υπαγορευεται... ειναι πολυ σημαντικο για τον παπαθωμα... τωρα για γραμματικη και συντακτικο δεν ειμαι η καλυτερη για να βοηθησω αλλα αν εχετε προσεξει στην γραμματικη ο αμφιλοχιος εχει βαλει πολυ χτυπητα ανωμαλα ρηματα βλεπε οραω, ιστημη...αρα μια αναγνωση για να τα θυμηθειται θα βοηθουσε...
τρωαδες... σχετικα ευκολο να πιασεις τον βαθμο της... μαθαινετε τελεια τις λεξεις για μεταφραση τα σχολια ειναι σχετικα λιγα και συγκεριμενες ερωτησεις του τυπου η ρητορικη στον ευριπιδη πως αναφερεται στα συγχρονα με αυτων γεγονοτα... αααααααα και το μετρο το μετρο πρεπει να ειναι ολοσωστο για να σου βαλει βαθμο.... εεε και εδω που τα λεμε μετα τα αρχαια 2 το μετρο αυτο ειναι ευκολακι!!! καλη επιτυχια τον σεπτεμβρη....

Μπόρεις να βοηθησεις λιγο με το μετρο? εγω δεν εχω τιποταα!!
Πού μπορω να βρω υλικο? επίσης απο σχολια και τετοια να διαβασω απο τα βιβλια που εχει δωσει εισαγωγη?? :peace:
στάσου μύγδαλα
Άβαταρ μέλους
aggelikoulitsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena28 » 06 Ιούλ 2010, 20:08

τα σχολια τα καθως και την εισαγωγη τα βγαζεις τελεια απο τις σημειωσεις του Φαναρα. ομως στην εισαγωγη εχει πει κι αλλα πραγματα οποτε μπορειις να κανεις μια αναγνωση.
δωσε μεγαλη βαρυτητα στην ορθογραφια του κειμενου που θα υπαγορευσει τονους πνευματα απ ολα.... :confused:
στην γραμματικη δεν ζηταει τιποτα τραγικο μονο χρονικη αντικατασταση καποιου απο τα πολυ γνωστα ανωμαλα ρηματα...
μεταφραση... αλλα οκ μπορει να παρεις ενα βοηθημα να κανεις την δουλεια...
ΜΕΤΡΟ:
μπορω να σε βοηθησω στα βασικα , εφαρμοζοντας αυτους τους κανονες μπορει να βγαλεις ευκολα το μετρο.
1. το κειμενο που θα σου δωσει δεν ειναι χωρισμενο σε στιχους πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να κατα λαβεις που τελειωνει ο πρωτος στιχος. το ιαμβικο τριμετρο εχει 12 ή 13 συλλαβες και η μορφη του ειναι χ-υ-|χ-υ-|χ-υ-, οπου το χ μπορει να ειναι ειτε μακρα ειτε βραχεα συλλαβη.
η τελευταια συλλαβη ειναι ΠΑΝΤΑ μακρα και ξεκινας απο εκει.
2. το αν ειναι μακρα ή βραχεα η συλλαβη εξαρταται απο τους εξης κανονες. το η και ω ειναι φυσει μακρες συλλαβες όπως και το ε και ο ειναι φυση βραχεες.
το φωνηεν που ειναι πριν απο 2 συμφωνα ή ενα διπλο συμφωνο ειναι θεσει μακρο. ΟΜΩΣ υπαρχει και η εξαιρεση της αττικης βραχυνσης οπου οταν εχουμε τα συμφωνα κ-γ-χ-π-β-φ-τ-δ-θ και ακολουθει υγρο ή ενρινο συμφωνο δλδ λ-ρ-μ-ν τότε το φωνηεν που βρισκεται πριν δεν ειναι μακρο αλλα βραχυ ΣΟΣ
το α στις προθεσεις ειναι βραχυ, οι διφθογγοι αι,ει,οι,ου,ευ,αυ ειναι μακρες συλλαβες
ΤΕΛΟΣ οι τομες ειναι 2 η πενθημιμερης και η εφθημιμερης. η πρωτη γινεται εκει που σου εχω το πεντε στο ακολουθω μετρο και η εφθημιμερης εκει που σου εχω το 7, τομη βαζουμε οπου υπαρχει ολοκληρωμενο νοημα ή σημειο στιξης, ποτε οταν υπαρχει εκθλιψη.
χ-υ-|χ(5)-υ(7)-|χ-υ- :friends: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
elena28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό perastiki » 09 Ιούλ 2010, 17:04

Οι σημειώσεις του Φαναρά υπάρχουν στο forum???δεν βρήκα κάτι, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που μπορώ να τις βρω?για να σας παρηγορήσω και εμένα 3 μου έβαλε!την προηγούμενη φορά είχα διαβάσει λιγότερο και πήρα 4 ...
Επίσης ήθελα και κάτι άλλο, μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θέματα που έβαλαν τώρα τον ιούνιο?στο τελευταίο θέμα της χατζηκώστα τι ακριβώς ήθελε να γράψουμε>?
Άβαταρ μέλους
perastiki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες