filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Καταλήψεις

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Καταλήψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 18 Μαρ 2009, 23:13

Αποφάσισα να ανοίξω αυτή την ενότητα γιατί πιστεύω πως οι καταλήψεις είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μας έχει απασχολήσει έντονα στο παρελθόν και μάλλον θα συνεχίσει να μας απασχολεί και στο μέλλον....
Imagine all the people
living for today
You may say that I'm a dreamer
but I'm not the only one
I hope one day you'll join us
and the world will be as one.............
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 20 Μαρ 2009, 02:11

Ας κάνω την αρχή:Πιστεύω πως η κατάληψη,δηλαδή η διακοπή για μικρό ή μεγάλο διάστημα του βασικού ρόλου του πανεπιστημίου που είναι η μετάδοση γνώσης([/u]και όχι ο συνδικαλισμός),είναι ένα από τα πιο ακραία μέτρα που μπορεί να λάβει ένας φοιτητικός σύλλογος.Γι'αυτό πρέπει να λαμβάνεται υπό κάποιες προϋποθέσεις.Αυτές οι προϋποθέσεις είναι κατά τη γνώμη μου η χρήση του με φειδώ σε σπάνιες και ακραίες καταστάσεις, με μαζική υποστήριξη από την πλειοψηφία του συλλόγου.Ας πάρουμε το πρώτο σκέλος.Έχει χρησιμοποιηθεί αυτό το ακραίο μέτρο με φειδώ;;;Κάθε άλλο,έχει γίνει μεγάλη κατάχρηση με αποτέλεσμα η κοινωνία να στραφεί εναντίον του.Πόσο συχνά ακούμε ανθρώπους εκτός ή εντός πανεπιστημίου να μιλούν για τεμπέληδες φοιτητές που αντί να μαθαίνουν γράμματα κάνουν καταλήψεις και χάνουν τις χρονιές τους,ή ορίστε,να που έφτασε το δημόσιο Πανεπιστήμιο,κάτι τέτοιο δε θα γινόταν ποτέ στο ιδιωτικό.Παίρνουμε λοιπόν τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας,εμεις με τη συμπεριφορά μας θα φέρουμε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια,αχρηστεύοντας με τις πρακτικές μας τα δημόσια!!Όσο για το δεύτερο σκέλος;Όλοι γνωρίζουμε πως οι αποφάσεις για τις καταλήψεις λαμβάνονται από Γενικές Συνελεύσες-παρωδίες όπου δεν είναι παρόντες ούτε το ένα τριακοστό των πραγματικών φοιτητών!!!Στο παρελθόν έχουν ληφθεί αποφάσεις για κατάληψη από 300 άτομα,που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν μια Φιλοσοφική των δέκα σχολών!Αν υπήρχε πράγματι μαζικότητα του <<κινήματος>> αυτό δε θα έπρεπε να φανεί από τις πορείες(στις οποίες πηγαίνουν σχεδόν αποκλειστικά οι συνδικαλιστές)και από τις εκλογές,που φέρνουν πάντα τη συντηρητικότερη παράταξη πρώτη;Για όλους αυτούς τους λόγους πιστεύω πως η Κατάληψη δεν έχει εκ των πραγμάτων την υποστήρηξη της συντρηπτικής πλειοψηφίας των φοιτητών και ως εκ τούτου δεν πρέπει να εφαρμόζεται καθώς είναι πρακτική αντιδημοκρατική και καταστρεπτική για τις σπουδές μας ατομικά αλλά και για το Δημόσιο Πανεπιστήμιο γενικά.

:sadbye:
Imagine all the people
living for today
but I'm not the only one
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 20 Μαρ 2009, 02:19

Κλειώ μου, ποιος ο λόγος να δημιουργήσεις ξεχωριστή ενότητα για ένα θέμα (βλ. ενότητα "Πολιτικές Συζητήσεις") που έχει χιλιοσυζητηθεί και τα πράγματα έχουν πλέον ηρεμήσει? :confused:
Αν παρ' όλα αυτά θες να καταθέσεις την άποψή σου για το θέμα αυτό θα σε συμβούλευα να το κάνεις στην παραπάνω ενότητα της παρένθεσης. :peace2:
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Karl » 20 Μαρ 2009, 02:21

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με την Κατάληψη ως έσχατο μέτρο αντίδρασης. Κάποιες παρατάξεις όμως έκαναν Καταλήψεις για πλάκα με αποτέλεσμα αυτά που αναφέρεις παραπάνω.

Όταν η Γενική Συνέλευση που είναι το ανώτατο όργανο λήψης αποφάσεων που διαθέτουν οι φοιτητές, εφ' όσον διαθέτει απαρτία, αποφασίσει Κατάληψη ποιο το περίεργο?

Όσοι μιλάνε για μειοψηφίες που κλείνουν τις Σχολές στα Πανεπιστήμια, τους παραπέμπω στις Συνελεύσεις του Δεκέμβρη που η AULA ξεχείλιζε από κόσμο.

Όποιος είναι κατά των Καταλήψεων, μπορεί κάλλιστα να κατεβάσει και τα υποστηρίξει πλαίσιο αντικατάληψης στις Γενικές Συνελεύσεις. Κανείς δεν αποκλείεται από τη διαδικασία.

Χαρακτηριστικά σε κάποια Συνέλευση το Χειμώνα, πέρασε πλαίσιο κατάληψης, ενώ είχαν κατέβει και άλλα 3 ή 4 πλαίσια αντικατάληψης. αυτό δεν ακούγεται και τόσο άδικο.
Άβαταρ μέλους
Karl
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 20 Μαρ 2009, 02:25

Αν δεν κάνω λάθος,υπάρχουν και άλλες ενότητες με πολιτικά θέματα(πχ.παρατάξεις στις σχολές,ναι ή όχι),ξεχωριστά από τις πολιτικές συζητήσεις.Ούτε πιστεύω πως εν όψει εκλογών,τα πράγματα έχουν <<ηρεμήσει>>,ή θα έπρεπε να ηρεμήσουν με το να ξεχάσουμε όσα μας πονάνε.Από την άλλη δε θα είχα πρόβλημα να κλειδωθεί το θέμα αν κριθεί τόσο απαραίτητο...
Imagine all the people
living for today
but I'm not the only one
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ » 13 Σεπ 2010, 18:23

Karl έγραψε:Εγώ προσωπικά συμφωνώ με την Κατάληψη ως έσχατο μέτρο αντίδρασης. Κάποιες παρατάξεις όμως έκαναν Καταλήψεις για πλάκα με αποτέλεσμα αυτά που αναφέρεις παραπάνω.

Καμιά παράταξη δεν κάνει κατάληψη για πλάκα :peace:
Εξαπανέκαθεν υπήρχαν σοβαροί λόγοι. :peace:
Βλέπε καφές στην θάλασσα,
μουντιάλ,
δεν είχαν διαβάσει για το διαγώνισμα,
έπρεπε να πάνε για σκι, πινγκ πονγκ,
χάναν το απογευματινό επισόδειο στα μυστικά της εδέμ.

Γι αυτό μην ισοπεδώνετε έτσι το ρόλο των παρατάξεων.
Είναι φτιαγμένες από μας, για εμάς. :basket:
Άβαταρ μέλους
ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ

Σχολή/Τμήμα: Φου Που Αψου!!
Ευχαριστώ: 13

Re: Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Evi PTDE » 13 Σεπ 2010, 18:24

ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ έγραψε:
Γι αυτό μην ισοπεδώνετε έτσι το ρόλο των παρατάξεων.
Είναι φτιαγμένες από μας, για εμάς. :basket:

:jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:
Σε καλο σου , με εκανες και γελασα απογευματιατικο! :tease:
Τα πουλιά παράτησα στις ερημιές
και το φως σπατάλησα στις γειτονιές
Δεν τον θέλω και φοβάμαι
το γυρισμό.
Δες ποιος είμαι πού πηγαίνω
για το χαμό.
Άβαταρ μέλους
Evi PTDE

Σχολή/Τμήμα: Παιδαγωγικο Τμήμα Δημοτικης Εκπαίδευσης Αθηνων

Re: Καταλήψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 04 Δεκ 2010, 17:02

http://www.katalipsi.org
με λιγα λογια και κατανοητα!!!απλα συμφωνω σε ολα!!
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 04 Δεκ 2010, 19:23

Pyxlax μπράβο σου! Πολύ τεκμηριωμένα όσα λέγονται σε αυτό το link. Καιρός να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε το μυαλό μας!!!!!!!!!!!
Imagine all the people
living for today
but I'm not the only one
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 04 Δεκ 2010, 19:33

^μακαρι να αξιζε σε μενα το μπραβο!!μπραβο στο ατομο ή μαλλον στην ομαδα που την ξεκινησε τη σελιδα!! :peace2:
:thxx: παντως!! :friends:

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 04 Δεκ 2010, 19:38

Φυσικά και είναι άξιοι συγχαρητηρίων αυτοί που ξεκίνησαν τη σελίδα. Απ’ ό,τι κατάλαβα προέρχονται από το Μετσόβειο Πολυτεχνείο, αυτοί και αν έχουν υποφέρει από τις καταλήψεις!!Προσωπικά πιστεύω πως όποιος έχει το θάρρος να εκφράζεται κατά αυτής της.....νομιμοποιημένης τρέλας που λέγεται κατάληψη είναι άξιος πολλών μπράβο.
Imagine all the people
living for today
but I'm not the only one
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 04 Δεκ 2010, 19:51

συμφωνω!!!
και εγω ενω σκεφτομουν ολα αυτα, δεν εχω λογω εμπειριας τη δυνατοτητα να εκφρασω οπως τα γραφουν στη σελιδα!αλλα συμφωνω!
γιατι πραγματικα η κατασταση με τις καταληψεις εχει φτασει στο μη περαιτερω!!!

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Δεκ 2010, 19:58

pyxlax έγραψε: http://www.katalipsi.org
με λιγα λογια και κατανοητα!!!απλα συμφωνω σε ολα!!

+1000000000000000000000 :respect:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 05 Δεκ 2010, 03:28

Κλειώ έγραψε:Pyxlax μπράβο σου! Πολύ τεκμηριωμένα όσα λέγονται σε αυτό το link. Καιρός να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε το μυαλό μας!!!!!!!!!!!

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο λοιπόν, αφού πρώτα το διάβασα, εμένα τουλάχιστον δεν με έπεισε. Λυπάμαι αν σας απογοητεύω ( :harhar: ) αλλά κάτι στο περιεχόμενο νομίζω δεν κολλάει... Κυρίως στις διατυπώσεις αλλά και στο τελικό συμπέρασμα, δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε. Δεν μπορώ να πω ότι διάβασα κάτι νέο, κυρίως όμως, δεν μπορώ να πω ότι διάβασα κάτι συγκεκριμένο. Πολύ αοριστολογία σε κάποια σημεία, σχεδόν σαν να "προσέχει" μην θίξει κάποιους... Τέλος πάντων, μπορεί απλά να είναι εντύπωσή μου.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 05 Δεκ 2010, 12:25

^συμφωνω μαζι σου οτι κατι νεο σιγουρα δεν ειναι :up: ουτε -εικαζω- ηταν αυτο ο σκοπος του ανθρωπου.απλα λεει με απλα λογια τι ισχυει συμφωνα με τον νομο ...κατι τοσο αυτονοητο που θα επρεπε ολοι μας να ξερουμε..και ομως..οι καταληψεις καλα κρατουν!!!

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βασίλης » 06 Δεκ 2010, 11:55

Εδὠ δλδ μπορούμε να γράφουμε την γνώμη μας, που είναι βάσει του νόμου κι όχι απλώς βρισίδι όπως κάνουν μερικοί εδώ μέσα, εδώ -λέω- μπορούμε να γράφουμε τα δεδομένα για το κλείσιμο της σχολής, ή Κ.Κ. ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ θα συνεχίσετε να σβήνετε αναίτια και καταχρηστικά τα σχόλιά μας, επειδή "διαταράσσεται η τάξις και η ηρεμία";

Περιμένω απάντηση.
Γιατί δεν θα κάθομαι να γράφω εγώ, γιατί τα σβήνετε εσείς.

και ps: Είχα την εντύπωση -προφανώς ηλίθια πλέον- πως εδώ μέσα θα υπήρχε έστω μία κατ' επίφαση δημοκρατική διαδικασία. Δηλαδή δεν θα γινόταν ό,τι γίνεται σε αυτό το μαζικό όργιο, τις ΓΣ. Και -ξαναλέω- προφανώς ήταν ηλίθια η εντύπωση.

ps2: Το σχόλιό μου βλέπω πετσοκόπηκε όπως βόλευε τους συντονιστές. Ό,τι κόπηκε δέ, δεν αποκόπηκε απλώς και αντιγράφηκε στις Γενικές Συζητήσεις, αλλά διαγράφηκε. Αποδεικνύοντας ότι αυτοί που με λένε Μαλάκα (θαρρώ το είχε γράψει με κεφαλαίο ο BAG1, καθότι στο ροζ συννεφάκι του αντιστοιχεί με κύριο όνομα... ή ίσως ιδιότητα, μάλλον οικεία και στον ίδιο; ), αυτοί λοιπόν, μπορούν τον φασισμό που εκπέμπουν στην σχολή να τον αναπαράγουν και εδώ, βρίσκοντας πρόσφορο έδαφος και με τις πλάτες των Συντονιστών.

Καλημέρα:-

Εύγε σας, κ.κ. Συντονιστές!
"αρνούμενοι...το θάνατο χωρίς να μάθουμε γιατί ζήσαμε, οφείλουμε να κρατήσουμε ζωντανό το αίτημα της αξιοπρέπειας, την αρετή της ευγένειας"
Άβαταρ μέλους
Βασίλης

Σχολή/Τμήμα: ΕΚΠΑ, Φιλοσοφική, Ιστορία-Αρχαιολογία

Γερμανική Γλώσσα

Ελληνική Μουσική

Ελληνική Παλαιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 06 Δεκ 2010, 12:35

Βασίλη δε ξέρω τι έχει συμβεί με αφορμή διαπληκτισμούς για τις καταλήψεις σε άλλες ενότητες αλλά σε αυτή εφόσον το θέμα της είναι καταλήψεις δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Σαν απλό μέλος δε με νοιάζει αν ''διαταράσσεται η τάξις και η ηρεμία'',με νοιάζει που δε μπορεί να γίνει μια συζήτηση μεταξύ ατόμων με διαφορετικές απόψεις :confused: Ο χαρακτηρισμός ή ο κάθε χαρακτηρισμός είναι το τελευταίο που προσέχω, σημασία έχει πως δε μπορεί να γίνει ένας πολιτισμένος διάλογος και έτσι δίνεται αφορμή στους συντονιστές να επεμβαίνουν και να σβήνουν δημοσιεύσεις. Δε νομίζω πως η συμπεριφορά τους είναι φασιστική ή αντιδημοκρατική αλλά κάθε φορά που σε αυτό το φόρουμ έχουν γίνει πολιτικές συζητήσεις (γιατί και την κατάληψη ως πολιτικό ζήτημα τη λαμβάνω) καταλήγουν να γίνονται τσακωμοί :confused:
Κάνε λοιπόν την αρχή και νομίζω πως αν όλοι παραμείνουμε ήρεμοι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στη συγκεκριμένη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βασίλης » 06 Δεκ 2010, 13:02

Καλημέρα Σιβύλλα! Δεν έχω πρόβλημα με το να γίνεται πάντα διάλογος χωρίς εκατέρωθεν ρουκέτες, εξάλλου για αυτόν τον λόγο δεν με καλύπτουν οι ΓΣ στην Σχολή. Αλλά εδώ το θέμα δεν είναι ότι κάποιος με έβρισε κλπ κλπ και χάλασε η συζήτηση. Αν και όντως με έβρισε κάποιος. Το ζήτημα όπως είναι πως επειδή ακριβώς ο BAG1 διαμαρτυρήθηκε, διαγράφηκε το σχόλιό μου. Δλδ το μέρος του σχολίου μου, το οποίο δεν του άρεσε. Ήταν στις Γενικές συζητήσεις του Τμήματός μου (σόρρυ αλλά δεν θυμάμαι αν είσαι κι εσύ ιστορικό-αρχιολογικό), όπου υπάρχουν δημοσιεύσεις τύπου "αχ, τί άσχημος καιρός, πάλι βρέχει σήμερα", καθώς και συζητήσεις για απεργίες κλπ, δηλαδή πράγματα που είναι άσχετα ή αφορούν όλη την σχολή μας. Ωστόσο, η δημοσίευσή μου σβήστηκε τάχα μου επειδή ήταν άσχετη με το θέμα της συζήτησης.

Δεν πρόκεται να το ανεχτώ, κι αν δεν πάρω απάντηση θα ξαναβάλω για τρίτη φορά την δημοσίευσή μου, μόνο και μόνο για να μή περάσει και εδώ μέσα το πείσμα όσων με το έτσι θέλω και Παράνομα κλείνουν την σχολή.

Έγραψα κάτι σχετικό με το τμήμα μου (2 μαθήματα, το ένα σεμιναριακό κιόλας), και έβαλα και ένα δικό μου σχόλιο, σχετικό με την έκβαση αυτών των μαθημάτων, λέγοντας και τί είπαν οι 2 καθηγήτριες για το θέμα. Χωρίς βρισιές, χωρίς ονόματα. Προφανώς με επιχειρήματα κι όχι με βρισιές, όπως ένας τουλάχιστον συνομιλητής (Ο καθένας βέβαια βάσει των γλωσσικών και διανοητικών του ικανοτήτων διαλέγεται, όπως και στις ΓΣ. Εκτός κι αν θέλει να προκαλέσει, όπως επίσης στις ΓΣ εν πολλοίς γίνεται).
Κι όμως σβήστηκε, λοιπόν, το σχόλιό μου. Επιμένω πως έχω δίκιο, κι επιμένω τόσο, όχι γιατί δεν ξέρετε καλά πλέον όσα λέω για την κατάληψη και τα συναφή. Αλλά γιατί μπορεί να μή μας αφήνουν να πράξουμε κάτι, για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα, αλλά η αλήθεια θα λέγεται, ακέραιη και χωρίς συμβιβασμός - ακόμη, "κι αν χαλάσουμε καρδιές".
"αρνούμενοι...το θάνατο χωρίς να μάθουμε γιατί ζήσαμε, οφείλουμε να κρατήσουμε ζωντανό το αίτημα της αξιοπρέπειας, την αρετή της ευγένειας"
Άβαταρ μέλους
Βασίλης

Γερμανική Γλώσσα

Ελληνική Μουσική

Ελληνική Παλαιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 06 Δεκ 2010, 13:20

Βασιλη επειδη περιμενεις μια απαντηση λοιπον, θα σου απαντησω εγω (δεν μου αρεσει να επεμβαινω στις γενικες, αλλα αφου ζητας απαντηση και αφου ετυχε να διαβασω τη δημοσιευση σου, θα στην δωσω και ελπιζω να μην το λες ειρωνικα)

Δεν νομιζω οτι σας ειπε κανεις να μην λετε την αποψη σας ελευθερα. Η σελιδα εχει καποιους κανονες (οι οποιοι ειναι απολυτα λογικοι πιστευω και ειναι σχεδον ιδιοι με ολα τα φορα του διαδικτυου) που καλο ειναι να προσπαθουμε να τους τηρουμε για να μην επικρατει το χαος εδω μεσα. Οι συζητησεις του ιστορικου δεν ειναι για να γραφετε σεντονια με τις αποψεις σας και να συζητατε γενικα και να σχολιαζετε. Ο λογος υπαρξης αυτων των ενοτητων ειναι για να ρωτατε και να λυνετε αποριες του τμηματος σας και να ενημερωνεστε. Και αυτο γινεται οχι γιατι ειμαστε φασιστες, αλλα γιατι πολλα μελη δεν ειναι υποχρεωμενα να διαβαζουν τα κατεβατα σας εαν θελουν να ενημερωθουν για κατι. Εαν θελετε να συζητησετε, σχολιασετε κλπ για το θεμα των καταληψεων στη σχολη μπορειτε να το κανετε εδω στις γενικες. Και δεν ειναι αναγκη να βριζεστε. Προσπαθουμε να λειτουργουμε παντα με βαση τους κανονες της σελιδας (αυτα περι φασισμου και λογοκρισιας και οτι κανουμε πλατες δεν θα τα σχολιασω γιατι ειναι τελειως τραβηγμενα. σεβομαι βεβαια την αποψη σου).

Και μπορεις να βαλεις τη δημοσιευση σου εδω (επειδη δεν ξερω ποια ειναι αυτη η δημοσιευση, προσπαθησε να εισαι οσο γινεται πιο αντικειμενικος και να μην θιξεις και προσβαλεις ατομα, ειδικα ατομα που δεν ειναι καν μελη του φορουμ και μπορει να μην δουν ποτε τη δημοσιευση σου)

ΥΓ ο,τι αλλο θελεις μπορω να σου απαντησω
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βασίλης » 06 Δεκ 2010, 14:19

Πρώτα από όλα δεν το έλεγα ειρωνικά, δεν έχω προσωπικά με κανέναν, ούτε με όσους από εσάς δεν γνωρίζω ούτε με όσους σας ξέρω " διά ζώσης". Απλώς, με ενοχλεί ο τρόπος που διαχειριστήκατε (και συνεχίζετε να διαχειρίζεσθε) μία τροπή της συζήτησης.

Προσωπικά, εγώ μπήκα στην συζήτηση του τμήματός μου, για να συμφωνήσω με ένα μέλος σε μια συζήτηση που ήδη γινόταν. Δεν έγραψα τότε κανένα όνομα και δεν έβρισα ούτε συγκεκριμένα ούτε γενικώς. Αργότερα κάποιοι άρχισαν να βρίζουν και άλλους και εμένα, με αποτέλεσμα τα σχόλια να διαγραφούν, συμπεριλαμβανομένου του δικού μου, αν και δεν είχα παραβιάσει κανέναν κανόνα του forum.

Μετά, το μέλος που διαφωνούσε συνέχισε να μιλάει για φασισμό εκ μέρους μου κλπ κλπ, οι δημοσιεύσεις του σαφώς σβήστηκαν, αλλά σβήστηκαν και οι δικές μου, "για να μή χαλάσουμε τις καρδιές μας". Έψαξα πολύ τους κανόνες, αλλά δεν είδα πουθενά μνεία για την στεφανιαία αρτηρία μου - ειδικά, άμα εγώ δεν συμφωνώ να διαγραφεί το καθ΄ όλα ήρεμο σχόλιό μου (το πρώτο, μετά είδα πως δεν γίνεται δουλειά έτσι :oops: ).

Και δεν είμαι εγώ που γράφω σεντόνια. Ούτε συζητάω γενικά, όπως λες. Έγραψα την άποψη 2 καθηγητών μας, μία εκ των οποίων μίλησε για φασιστικές αποφάσεις. Άμα κάποιος φοιτητής θαρρεί πως η γνώμη του είναι πιο σημαντική, να βάλει υποψηφιότητα για ΔΕΠ, να μή το κουράζουμε κιόλας. Αν θέλει να διαφωνήσει, να καταλάβει ποια είναι η θέση του και να εκφράζεται αναλόγως. Τα μάγκικά του (γιατί ξέρω πως τα διαβάζει), στις ΓΣ των 40 ατόμων.
Και ξαναλέω, μου σβήστηκαν μονάχα τα 4 σχόλιά μου, επειδή κάποιος πίστευε πως αυτά που έγραφα ήταν "φασιστικά". Δικαίωμά του, αλλά εφόσον γράφω σχετικά με το τμήμα μου έχω δικαίωμα να γράψω και σχόλια, τα οποία μάλιστα είναι ΣΧΕΤΙΚΑ με τα μαθήματα του τμήματός μου.

Αλλιώς, και επιμένω, αλλιώς σβήστε όλα τα άσχετα (δλδ για τον καιρό, για τις απεργίες κλπ κλπ) των συζητήσεων του τμήματός μου.
Ή παραδεχθείτε, για αρχή, πως το κάνατε, γιατί δεν μπορούσατε (δεν πιστεύω πως δεν θέλετε -ούτε αυτό το λέω ειρωνικά-) να διαχειρισθείτε το θέμα βάσει του τί λέει ο καθένας κι όχι συλλήβδην από "ενοχή", ότι κάποιος δεν συμφωνεί.

ps: Σίβυλλα, σόρρυ για τον παρατονισμό ;-) :lola:
Άβαταρ μέλους
Βασίλης

Γερμανική Γλώσσα

Ελληνική Μουσική

Ελληνική Παλαιογραφία

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες