filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ψήφισμα - διαμαρτυρία για τη μη διαγραφή φοιτητών. Περισσότερα εδώ.
------------------------------------------------------
Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

ΦΝ02 || Νέα Β'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: Sirenita Galactica, mzep, smurfette*91

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Λογοτεχνικα Ρευματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magda » 03 Σεπ 2009, 21:06

Καλησπερα..Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει βαζοντας σε χρονολογικη σειρα τα λογοτεχνικα ρευματα Κλασικισμος,Ρομαντισμος,Παρνασσιμος,Νατουραλισμος,Συμβολισμος και Ρεαλισμος???Προσπαθω να βγαλω μια ακρη απο το φυλλαδιο της Ρωτα αλλα δεν μπορω!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Σε θελω, οπως το ρευμα χτυπα δυο χερια αθωα βρεγμενα γυμνα, ετσι σε θελω!
Άβαταρ μέλους
Magda

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 04 Σεπ 2009, 10:54

ρε παιδια...δλδ η Ρωτα δν θα βαλει καθολου κειμενο?ολα αυτα που εχει στην υλη ειναι θεωρητικα... :confused:
...το σημαντικο δεν ειναι τι γνωμη εχουν αυτοι για μενα..αλλα τι γνωμη εχω εγω γι' αυτους....
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό despina » 04 Σεπ 2009, 12:23

Oχι μονο θεωρητικα βαζει. Τον Ιουνιο παντως μονο θεωρια ειχε οπως και ο κασινης.
Άβαταρ μέλους
despina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 04 Σεπ 2009, 12:37

despina έγραψε:Oχι μονο θεωρητικα βαζει. Τον Ιουνιο παντως μονο θεωρια ειχε οπως και ο κασινης.
:super: ωραια,ευχαριστω!
...το σημαντικο δεν ειναι τι γνωμη εχουν αυτοι για μενα..αλλα τι γνωμη εχω εγω γι' αυτους....
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό huddy » 04 Σεπ 2009, 13:03

Εχώ κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις ερωτήσεις του Κασίνη... :confused:

Καταρχάς, όταν λέει «εκδόσεις», θέλει να του πούμε και τον αριθμό του χφ πχ χφ Add αρ. 8241 κλπ; Ακόμη, οι ερωτήσεις του μπορούν να απαντηθούν αποκλειστικά από το βιβλίο ή χρειάζονται και σημειώσεις; Γιατι το χρωστάω το μάθημα και από σημειώσεις... :sadbye: Και τέλος, όταν ζητάει «δομικό σχήμα», πχ στην Ερωφίλη, θέλει μόνο αυτές τις 2 γραμμούλες που έχει στην εισαγωγή, ότι αποτελείται από τον πρόλογο, 5 πράξεις, χορικά και ιντρεμίδια; :study:
Άβαταρ μέλους
huddy

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 04 Σεπ 2009, 13:53

γεια ! οσονα φορα στισ εκδοσεισ πιστευω πωσ θελει να του πουμε απο ποιον εκδοθηκε το εργο.π.χ σαθασ. δεν ειμαι σιγουρη αλλα αυτο πιστευω αν ξερει καποιοσ σιγουρα να μασ πει.σχετικα με το δομικοσ χημα ναι αυτο ειναι που ειπεσ!!!προλογοσ πραξειεσ χορικα ιντερμεδια δε θυμαμαι τιαλλο ειναι τωρα.!
να κανω κι εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση. θα μπορουσ εκαποιοσ να μου πεισ τουσ εκπροδωπουσ του φαναριωτισμου και να μου εξηγησετε εαν στο ηθογραφικο διηγημα ανηκει και ο ψυχαρησ ??????σοσ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δηλαδη εκει που αναφερει το εργο του ψυχαρη κτλ τον κατατασουμε στο ηθογραφικο?????πλιζζζζζζζζζζζζζζ
Άβαταρ μέλους
popi_k

Re: Λογοτεχνικα Ρευματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 04 Σεπ 2009, 14:05

Magda έγραψε:Καλησπερα..Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει βαζοντας σε χρονολογικη σειρα τα λογοτεχνικα ρευματα Κλασικισμος,Ρομαντισμος,Παρνασσιμος,Νατουραλισμος,Συμβολισμος και Ρεαλισμος???Προσπαθω να βγαλω μια ακρη απο το φυλλαδιο της Ρωτα αλλα δεν μπορω!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
κλασικισμος,ρομαντισμος,παρνασσισμος,συμβολισμος,ρεαλισμος,νατουραλισμος :up:
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 04 Σεπ 2009, 14:18

popi_k έγραψε:γεια ! οσονα φορα στισ εκδοσεισ πιστευω πωσ θελει να του πουμε απο ποιον εκδοθηκε το εργο.π.χ σαθασ. δεν ειμαι σιγουρη αλλα αυτο πιστευω αν ξερει καποιοσ σιγουρα να μασ πει.σχετικα με το δομικοσ χημα ναι αυτο ειναι που ειπεσ!!!προλογοσ πραξειεσ χορικα ιντερμεδια δε θυμαμαι τιαλλο ειναι τωρα.!
να κανω κι εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση. θα μπορουσ εκαποιοσ να μου πεισ τουσ εκπροδωπουσ του φαναριωτισμου και να μου εξηγησετε εαν στο ηθογραφικο διηγημα ανηκει και ο ψυχαρησ ??????σοσ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δηλαδη εκει που αναφερει το εργο του ψυχαρη κτλ τον κατατασουμε στο ηθογραφικο?????πλιζζζζζζζζζζζζζζ
Εκπροσωποι του φαναριωτισμου:ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΟΥΤΣΟΣ,ΑΛ/ΔΡΟΣ ΣΟΥΤΣΟΣ,ΑΛ/ΔΡΟΣ ΡΙΖΟΣ ΡΑΓΚΑΒΗΣ,ΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ ,ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ,ΚΑΡΑΣΟΥΤΣΑΣ,ΒΑΛΑΒΑΝΗΣ,ΠΑΠΑΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ,ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ,ΠΑΡΑΣΧΟΣ.Οσο για τον Ψυχαρη,εγω δεν θα τον τοποθετουσα στο ηθογραφικο διηγημα....ας σου απαντησει ομως και καποιος πιο σιγουρος γι αυτο... :confused:
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό huddy » 04 Σεπ 2009, 15:10

popi_k έγραψε:γεια ! οσονα φορα στισ εκδοσεισ πιστευω πωσ θελει να του πουμε απο ποιον εκδοθηκε το εργο.π.χ σαθασ. δεν ειμαι σιγουρη αλλα αυτο πιστευω αν ξερει καποιοσ σιγουρα να μασ πει.σχετικα με το δομικοσ χημα ναι αυτο ειναι που ειπεσ!!!προλογοσ πραξειεσ χορικα ιντερμεδια δε θυμαμαι τιαλλο ειναι τωρα.!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! :up:
Άβαταρ μέλους
huddy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 05 Σεπ 2009, 10:42

δηλαδη ο φαναριωτισμος ειναι ο αθηαναικοσ ρομαντισμοσ????γιατι τα ονοματα που προαναφερθηκαν σουτσοσ κτλ ειναι εκπροσωποι του αθηναικου ρομαντισμου!σωστα????τον ψυχαρη οχι οκ!!ομωσ τον ξενοπουλο κτλ ναι ????γιατι ανηκουν στο ηθογραφικο διηγημα απλα αναφερει καποια στιγμη και τον ψυχαρη για τισ αποψεισ στου για τη γλωσσα....ομωσ μετα συνεχειζει και λεει για τον ξενοπουλο κτλ......αυτα ειναι στο κεφαλαιο του ηθογραφικου!!!οποιοσ μπορεσει ασ παντησει θ αναι μεγαλη βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!καικατι τελευταιο...η μεταπολεμικη ποιηση του βιβλιου ειναι η νεοτερη πιιηση του φυλλαδιου????????????????????????σοσ
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 05 Σεπ 2009, 13:15

popi_k έγραψε:δηλαδη ο φαναριωτισμος ειναι ο αθηαναικοσ ρομαντισμοσ????γιατι τα ονοματα που προαναφερθηκαν σουτσοσ κτλ ειναι εκπροσωποι του αθηναικου ρομαντισμου!σωστα????τον ψυχαρη οχι οκ!!ομωσ τον ξενοπουλο κτλ ναι ????γιατι ανηκουν στο ηθογραφικο διηγημα απλα αναφερει καποια στιγμη και τον ψυχαρη για τισ αποψεισ στου για τη γλωσσα....ομωσ μετα συνεχειζει και λεει για τον ξενοπουλο κτλ......αυτα ειναι στο κεφαλαιο του ηθογραφικου!!!οποιοσ μπορεσει ασ παντησει θ αναι μεγαλη βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!καικατι τελευταιο...η μεταπολεμικη ποιηση του βιβλιου ειναι η νεοτερη πιιηση του φυλλαδιου????????????????????????σοσ
Oι ρομαντικοι της Αθηνας συμπιπτουν χρονικα με τους Φαναριωτες.Μονο που Οι φαναριωτες δρουν στο Φαναρι,συνοικια της Κων/πολης.Αυτη ειναι η διαφορα.Μην τα μπερδευεις..
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 05 Σεπ 2009, 14:47

ναι μα αυτοι που ανεφερε σομωσ ειναι οι εκπροσωποι του αθηναικου ρομαντισμου.....σωστα??και αυτοι ειναι και οι φαναριωτεσ????
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 05 Σεπ 2009, 15:00

popi_k έγραψε:ναι μα αυτοι που ανεφερε σομωσ ειναι οι εκπροσωποι του αθηναικου ρομαντισμου.....σωστα??και αυτοι ειναι και οι φαναριωτεσ????
στις σελιδες 4-5-6του φυλλαδιου της Ρωτα λεει ποιοι ειναι φαναριωτες και ποιοι Αθηναιοι ρομαντικοι.Και εκεινη δν κανει σαφη διαχωρισμο.Οι Σουτσοι για παραδειγμα ειναι Αθηναιοι ρομαντικοι και ο Ραγκαβης Φαναριωτης οπως λεει.Εξαλλου το κεφαλαιο ειναι ενιαιο.Προφανως μελετωνται μαζι αφου εχουν κοινα χαρακτηριστικα.Φαναριωτες γενικα ειναι και ο Βηλαρας και ο Χριστοπουλος αλλα δν τους αναφερει εδω.
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 05 Σεπ 2009, 15:42

Στο βιβλίο της Ρώτα του Beaton είναι λίγο ανορθόδοξος ο χωρισμός των σελίδων στην ύλη που υπάρχει στην 4η σελίδα...φαντάζομαι το χωρίζετε όλοι πάνω κάτω θεματικά έτσι;;;;; :bookread: :bookread:
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 05 Σεπ 2009, 16:06

Maria έγραψε:Στο βιβλίο της Ρώτα του Beaton είναι λίγο ανορθόδοξος ο χωρισμός των σελίδων στην ύλη που υπάρχει στην 4η σελίδα...φαντάζομαι το χωρίζετε όλοι πάνω κάτω θεματικά έτσι;;;;; :bookread: :bookread:
Ακριβως,θεματικα...και στο βιβλιο του Λινου Πολιτη αυτο γινεται... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Απορια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magda » 05 Σεπ 2009, 17:06

Να σας ρωτησω βρε παιδια..Στο φυλλαδιο της η Ρωτα εχει συμπεριλαβει και την ενοτητα Καβαφης,Σικελιανος,Καζαντζακης..Στην υλη ομως του βιβλιου ο Καζαντζακης δεν συμπεριλαμβανεται.Τελικα ειναι ή οχι στην υλη ο Καζαντζακης??Σας ευχαριστω!
Σε θελω, οπως το ρευμα χτυπα δυο χερια αθωα βρεγμενα γυμνα, ετσι σε θελω!
Άβαταρ μέλους
Magda

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό huddy » 05 Σεπ 2009, 17:52

Άλλη μια ερώτηση...

Στην ερώτηση 5 του Κασίνη, με τους βίους βασιλέων είναι τα Μυθολογικόν Σύντιπα και Ιχνηλάτη, έτσι? Και επιπλέον, όταν λέει "σχόλια", τι εννοεί? Γιατί, περιγραφή, οκ, να περιγράψουμε τι γίνεται, αλλά σχόλια?? Υπάρχουν μέσα στο βιβλίο??

Ευχαριστώ! :study:
Άβαταρ μέλους
huddy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 05 Σεπ 2009, 19:53

ελεος αυτη η Ρωτα..............10000000 ονοματα εχει :dizzy:
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 06 Σεπ 2009, 00:55

αν καποιοσ εχει παρακολουθησεισ τη ρωτα ασ μασ πει κι εμασ τι ζηταει...δηλαδη ολα αυτα τα ονοματα ειπε να ταξερουμε η τουσ βασικουσ εκπροσωπουσ τησ καθε γενια γιατι ειναι πολλα τ α ονοματα ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
popi_k

Re: Απορια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cleverkitty » 06 Σεπ 2009, 09:41

Magda έγραψε:Να σας ρωτησω βρε παιδια..Στο φυλλαδιο της η Ρωτα εχει συμπεριλαβει και την ενοτητα Καβαφης,Σικελιανος,Καζαντζακης..Στην υλη ομως του βιβλιου ο Καζαντζακης δεν συμπεριλαμβανεται.Τελικα ειναι ή οχι στην υλη ο Καζαντζακης??Σας ευχαριστω!
Διαβασε τον καλυτερα....μετα απο την προσφατη εμπειρια μου με τον Γαραντουδη(νεα Δ')που ειχε βγαλει εντελως απο την υλη τον Ρωσσαγγλογαλλο και τελικα μας τον εβαλε στις εξετασεις και δν ειχαμε επιλογη.......θα σ ελεγα να τν διαβασεις.Εγω δλδ τν εμαθα..ας πουμε.Εχει εκει μεσα 178 ονοματα..δν ειναι πολυ 179 :tease:
Άβαταρ μέλους
cleverkitty

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες