filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Ιδιαίτερα μαθήματα

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Οταν ακουτε τη λεξη "ιδιαιτερα" σκεφτεστε

Τα διδασκω
67
52%
Ειμαι ακομα στο ρολο του μαθητη
21
16%
Δεν εκανα ποτε ιδιαιτερα, ουτε διδασκω
24
18%
Αλλο
18
14%

Σύνολο ψήφων : 130

Ιδιαίτερα μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 24 Ιούλ 2008, 19:54

Μιας και ειμαι στο Αγγλικο, δουλευω σε Φροντιστηριο και κανω και ιδιαιτερα, ηθελα να δω τι κανουν και οι αλλοι φοιτητες... Διδασκετε? Η ειστε στο ρολο των μαθητων μαθαινοντας καποια γλωσσα?
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania » 24 Ιούλ 2008, 20:04

Είμαι και εγώ στο Αγγλικό
Έκανα ιδιαίτερα σε ένα παιδάκι.
Ωραία αλλά λιγάκι εκνευριστική φάση....
Εικόνα
"Even so, I must admire your skill.You are so gracefully insane."
Άβαταρ μέλους
rania

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αγγελική » 24 Ιούλ 2008, 21:08

Κάνω ιδιαίτερα εδώ και 5 χρόνια! Είμαι ιστορικό αρχαιολογικό και φέτος είχα 10 παιδάκια!
Άβαταρ μέλους
Αγγελική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgette » 25 Ιούλ 2008, 00:08

Εγω ειμαι γαλλικό και τον Οκτωβρη αρχισα να κανω μαθημα σε ενα κοριτσάκι!
Δεν το χω κυνηγησει ακομα με καρτες ή αγγελίες..
Για φροντιστήριο, δε το σκεφτομαι ακομα.
Άβαταρ μέλους
georgette

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 25 Ιούλ 2008, 00:34

Εγω δεν εχω κανει κατι τετοιο μεχρι τωρα. Θα ηθελα παντως να κανω κι εγω μαθηματα σε κανενα παιδι.
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλωσσα & Φιλολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vilma » 25 Ιούλ 2008, 09:28

εγω ειχα περσυ ενα αγορακι α γυμνασιου και μου αρεσε παρα πολυ αν και με βοηθησε για αρχη το γεγονος οτι ηταν καλος μαθητης!γενικα μου αρεσει να κανω ιδιαιτερα οπως μου εκαναν και εμενα καποιες καλες μου καθηγητριες...τοτε ειχα βαλει και αγγελιες αλλα συνιστω να μη βαλετε γιατι ενοχλουν ασυστολα ολοι οι ανωμαλοι...φετος δεν εκανα γιατι δεν ειχα χρονο αλλα μιας και μου εμεινε ενα μαθημα για σεπτεμβρη θελω να το κυνηγησω περισσοτερο για γυμνασιο!
Άβαταρ μέλους
vilma
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 25 Ιούλ 2008, 12:34

Εγω περυσι αρχισα να κανω Αγγλικα σε ενα παιδακι που μου συστησε η αδερφη μου, επισης καθηγητρια Αγγλικων και με συστησε και στο Φροντιστηριο που δουλευε και ετυχε να ψαχνουν και ετσι με πηραν. (Εν ολιγοις με εσωσε...)
Πολλες φορες με κουραζε το Φροντιστηριο, καποια τμηματα με κατι κ**λοπαιδα που ηξερα πριν μπω οτι θα με πιασει πονοκεφαλος! Φετος, θα συνεχισω φροντιστηριο να εχω κατι σταθερο, το παιδακι που εκανα και αλλο ενα ιδιαιτερο παλι μεσω γνωστου.
Και εγω οταν ειχα βαλει αγγελια ειχε πλακωσει η ανωμαλια ολη. Ακουν φοιτητρια και τρεχουν. Αν ξαναβαζα τωρα αγγελια θα εγραφα κατευθειαν καθηγητρια Αγγλικων... Μηπως θα ζητησει κανεις να δει το πτυχιο μου? Αν και μεσω γνωριμιων ειναι η καλυτερη φαση! Και αντι για αγγελια στην εφημεριδα, κολληστε απο μονες/οι σας στη γειτονια σας σε μερη που πανε μαμαδες.... Φουρνους, παιχνιδαδικα, Φροντιστηρια, σχολεια.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SwEeTnEsS » 25 Ιούλ 2008, 12:53

Εγώ πάλι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα ιδιαίτερα, ίσως του χρόνου να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα..
Βέβαια, έγινε το εξής φέτος: Μου είπαν να αναλάβω ένα παιδάκι 2ας γυμνασίου (που έχει μείνει ήδη μια χρονιά στην ίδια τάξη και έμεινε πάλι) μέσα σε ένα καλοκαίρι σε όοοοολα τα φιλολογικά για να τα περάσει τον Σεπτέμβρη..
Δεν ξέρω αν πήρα τη σωστή απόφαση, αλλά αρνήθηκα. Η εμπειρία μου είναι μηδαμινή για κάτι τέτοια, να λεγες πως το 'χα αναλάβει απ'την αρχή του χρόνου, γνώριζα βιβλία, ύλη κτλ, οκ.. Αλλά μέσα σε 1μιση μήνα (γτ μέσα Ιουλίου με πήραν) τι μπορείς να κάνεις απο τη στιγμή που δεν έχει καταφέρει το παιδί να αποκομίσει κάτι ολόκληρη τη σχολική χρονιά? Πόσες ώρες τη μέρα? Με μηδαμινή εμπειρία? Και το παιδί θα θέλει να προσπαθήσει?
Να σας πω όμως, νευρίασα και με τους γονείς γιατί φάνηκε πως δεν ασχολήθηκαν.. έβλεπαν οτι το παιδί δεν τα κατάφερε πέρσι, δε τα κατάφερε φέτος (κι απ'το 1ο τρίμηνο βρε αδερφέ! Μιλάς με καθηγητές, σου λένε κάποια πράγματα!) και τελευταία στιγμή το αποφασίζουν..

Ομολογώ πως στεναχωρήθηκα κιόλας που δε μπορώ να βοηθήσω, αλλά είναι σα να πέφτω κατευθείαν στα πολύ βαθιά..
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ' αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς..
Άβαταρ μέλους
SwEeTnEsS
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 26 Ιούλ 2008, 20:05

Κι εγω πριν απο καθε ιδιαιτερο ή στην αρχη στο Φροντιστηριο ημουν πολυ αγχωμενη αν τα παιδια θα διαβαζουν, αν θα τα πηγαινουν καλα και οτι δεν θα αντεχα αποτυχιες και πιθανον γονεις να με κατηγορουν. Αλλα αν σκεφτεσαι συνεχεια ετσι, θα απορριπτεις ενα σωρο δουλειες. Παντα θα υπαρχουν κακοι μαθητες, εσυ αν κανεις καλη δουλεια μπορεις να τους βελτιωσεις, δεν θα απαιτησει κανενας να τους κανεις Αινσταιν! Προπερσι ειχα αναλαβει ενα ιδιαιτερο, μια κοπελα τριτη Λυκειου που εδινε το Lower γιατ 3η φορα. Ειχε παρα πολλα κενα και δεν διαβαζε ιδιαιτερα. Καναμε καλη δουλεια και προσπαθησε, δεν πηρε συστυχως το πτυχιο αλλα παρολα αυτα με ευχαριστησε γιατι ειδε την διαφορα στις γνωσεις της και παραδεχτηκε οτι με τη δουλεια που ειχε κανει οτι δεν γινοντουσαν θαυματα. Εγω προτεινω, αν εχεις αναγκη τα λεφτα φυσικα, να δεχεσαι καθε ιδιαιτερο και αν δεις οτι ο μαθητης δεν διαβαζει, δεν βελτιωνεται η οτι μεσα σε 1 μηνα σου ζητανε να παρει πτυχιο, τοτε πολυ απλα να εισαι ειλικρινης με τους γονεις για το τι ειναι και δεν ειναι εφικτο και αν αυτοι επιμενουν να σε πληρωνουν, τοτε γιατι να μη κανεις τη δουλεια σου? Και το παιδι θα μαθει κατι και εσυ θα βγαζεις λεφτα και αν κανεις καλη δουλεια και βελτιωθει μπορει να του αρεσει και που ξερεις? Ισως οντως να καταφερει κατι. Αλλα ακομα κι αν δεν καταφερει κατι εσυ θα εισαι ενταξει με τον εαυτο σου αφου ησουν απο την αρχη ειλικρινης απεναντι στο παιδι και στους γονεις.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 27 Ιούλ 2008, 12:12

εκτος απο τον τελευταιο χρονο, εκανα ιδιαιτερα σε παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβήματα προσαρμογης! (εψαχνα συγκεκριμενα τετοια παιδια)

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ναι μεν οι γονεις εντοπιζουν οτι υπαρχει προβλημα αλλα οι ιδιοι θεωρουν οτι ποτε δεν εχουν ευθυνη για τπτ.

μια "περιπτωση" ηταν σοβαρη. αφηνω απεξω την οικογενεια τι γινοταν. λοιπον το παιδι πηγαινε ε δημοτικου. οι γνωσεις του ζητημα αν ηταν παιδιου α δημοτικου. πχ προσθεση και αφαιρεση και μονο μμεχρι το 10. και δεν εγραφε καθολου, δηλαδη το ονομα του και τα υπολοιπα εφοσον του τα συλλαβιζες.
και το σημαντικοτερο δεν κατανοουσε βασικες εννοιες, οπως του χρονου. μπορει να καναμε μαθημα μια ωρα κ να του ελεγα οτι περσαν 5 λεπτα και δεν καταλαβαινε τη διαφορα.

τεσπα, αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι το τι κανουν στο σχολειο. διοτι η μητερα δεν μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα. πηγα λοιπον και βρηκα τη δασκαλα του η οποια μου ειπε: " κανενα προβλημα δεν εχει, απλα ειναι κακο παιδι και τεμπελης και το κανει ψεμματα οτι δεν καταλαβαινει για αυτο τον τιμωρω και τον προσβαλλω μπροστα στους αλλους για να βαλλει μυαλο"

:thumbdown: :thumbdown:

περασε καιρος για να πειστει οτι εχει αδικο...
Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 27 Ιούλ 2008, 14:17

Ady έγραψε:" το κανει ψεμματα οτι δεν καταλαβαινει για αυτο τον τιμωρω και τον προσβαλλω μπροστα στους αλλους για να βαλλει μυαλο"

:thumbdown: Δεν ειναι καν να γελασεις με το ποσο αδιαφοροι και αδαεις ειναι καποιοι ανθρωποι... Κι εμενα καποιοι γονεις στο Φροντιστηριο αρνουνται να δεχτουν οτι το παιδι εχει δυσλεξια, τους φαινεται λες και το παιδι τους ειναι προβληματικο σε σχεση με τα αλλα, και τα ριχνουν στην τεμπελια και την αδιαφορια... Ενα χρονο εκανα να πεισω μια μαμα να παει το κοριτσακι της. Ολο το χρονο ελεγε, δεν ειναι δυσλεξια, ειμαι σε διασταση με τον αντρα μου και δεν προλαβαινω να τη διαβασω... ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!!! Τελικα την πηγε το καλοκαιρι, λιγο πριν κλεισουμε και λεει "Ναι, τελικα εχει δυσλεξια...θα αρχισει να πηγαινει σε ενα κεντρο απο του χρονου" .Το παιδι, b junior, πανεξυπνο κατα τα αλλα, εχασε ενα χρονο απο τη ζωη του μεσα σε μια ταξη που του φαινοντουσαν ολα κινεζικα και επρεπε να δεχτει την απορια των αλλων και τα πειραγματα οταν δεν ηξερε πως ειναι η γατα στα Αγγλικα.... :thumbdown: :thumbdown:
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 27 Ιούλ 2008, 14:33

να σας ρωτήσω και γω κάτι!θέλω να κάνω κάποιο ιδιαίτερο φέτος,για πρώτη φορά,και επειδή μου έχουν πέσει πολλά τον αύγουστο και είναι πολλές για μένα οι αλλαγές που γίνονται,θέλω να σας ρωτήσω το εξής...αν δε ξεκινήσω το σεπτεμβρη με κάποιο παιδί κα έρθει οκτώβρης δε θα βρω μετά τίποτα ε???χάνω όλο το χρόνο!!???
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 27 Ιούλ 2008, 14:47

Η καλυτερη εποχη να βαλεις αγγελιες ειναι απο τελος Αυγουστου μεχρι και αρχες Οκτωβρη, αλλα αυτο δε σημαινει κατι! Πολλα παιδια αρχιζουν αργοτερα ή αλλαζουν καθηγητες στη μεση της χρονιας κτλ. Αρα δεν ειναι απολυτο οτι δεν θα βρεις τιποτα και οτι θα χασεις τη χρονια απλα θα ειναι πιο δυσκολα τα πραματα.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 27 Ιούλ 2008, 14:58

Κοιτα μπλου μου,
οι περισσοτεροι γονεις αδιαφορουν στην αρχη του χρονου για να προσλαβουν καποιον καθηγητη και για οικονομικους λογους αλλα και γιατι δε συνειδητοποιουν εγκαιρως οτι το παιδι αντιμετωπιζει προβλημα.
Οι περισσοτεροι γονεις αντιλαμβανονται οτι το παιδι τους χρειαζεται βοηθεια μόλις πάρουν τους ελέγχους του 1ου ή 2ου τριμήνου. Οότε μη φοβασαι οτι δε θα βρεις δουλεια μετα. Αντιθετως, στα μεσα της χρονιας ψαχνουν να βρουν καθηγητες για να μαζεψουν τα αμαζευτα.
Το θεμα ομως δεν ειναι αν θα βρεις καποιο παιδι αλλα αν θα μπορεσεις να αντεπεξελθεις αν το αναλαβεις στη μεση τη χρονιας-ειδικα αν εχει πολλα κενα.

Εγω τελιωσα τωρα το 1ο ετος και απ' την αρχη της χρονιας εψαχνα να βρω παιδια για να κανω ιδιαιτερα. Τοιχοκολλησα λοιπον σε σχολεια και βιβλιοπωλεια οτι παραδιδω μαθηματα(δεν ηθελα να κανω μαθημα σε γνωστους..γενικα ηθελα να κανω σε αγνωστα παιδια). Ολο το εξαμηνο τπτ και μολις πλησιασε η εξεταστικη μου τηλεφωνησαν για να αναλαβω ενα αγορι α λυκειου. Δεν ειχα πειρα-ουτε τωρα εχω :lola: -, ηταν στη μεση της χρονιας και το τετραμηνο ηταν απογοητευτικο. Παραλληλα είχα και τη 1η μου εξεταστικη. Ολοι με αποθαρρυναν να το αναλαβω, εγω ομως ηθελα να δεχτω τη προκληση. Εβαλα τα δυνατα μου και καταφερα να αντεπεξελθω ομως για να ειμαι ειλικρινης δυσκολευτικα πολυ, οχι μονο γιατι δεν ειχα τη πειρα αλλα κυριως γιατι ειχαν πεσει ολα μαζι.
Τωρα που δοσαμε για β εξαμηνο η ξαδελφη της κουμπαρας μου ειχε προβλημα γιατι ηταν α γυμνασιου και ειχε πολλα κενα. Ολα εδειχναν οτι θα εμενε κινδυνευε σε 10 μαθηματα και την ανελαβα μια μερα πριν δοσει τις εξετασεις μαιου-ιουνιου. Ηξερα οτι 90% θα μενε ομως πραγματικα αγωνιστηκαμε και οι 2 για να περασει. Δυστυχως εμεινε σε 1 και θα της κανω ιδιαιτερο τον αυγουστο.

Ειναι δυσκολο να προσπαθεις να καλυψεις κενα της τελευταιας στιγμης ομως οταν βλεπεις οτι ο αλλος χρειαζεται τη βοηθεια σου ειναι ακομα πιο δυσκολο να αρνηθεις!!
Εικόνα

http://www.youtube.com/watch?v=yT6Ti6ZUgSQ
γιατι μας πληγωνουν οσοι αγαπαμε?
Άβαταρ μέλους
CHOCO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 28 Ιούλ 2008, 15:59

Αχ παιδιά θέλω κι εγώ να ασχοληθώ με ιδιαίτερα φέτος..Μόλις τελείωσαν οι διακοπές για μένα οπότε λέω τώρα να το κυνηγήσω...Το χώ πεί σε γνωστούς-γειτόνισες κ.α αλλά μάλλον θα κολλήσω και χαρτάκια στη γειτονία γιατί έχω κοντά σχολεία,φούρνο,βιβλιοπωλεία κτλ και μπορεί κάτι να γίνει....Με προβληματίζει λίγο το πόσα χρήματα να ζητήσω αλλά αυτό εξαρτάται και από τις ώρες..Γύρω στα 5-7 ευρώ είναι καλά??????Δεδομένου ότι θα είμαι τρίτο έτος,χώρις εμπειρία κτλ....Βέβαια...για την εμπειρία και τζάμπα πήγαινα στην αρχή...!!!Αν δεν βρώ κάτι θα κοιτάξω αγγελίες για φροντηστήριο-κυρίως για γραμματεία γιατί σε τάξη δεν νομίζω..είναι νωρίς!
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgette » 28 Ιούλ 2008, 17:32

Μπορεις να ζητησεις 10 ευρω την ώρα. Τα 5-7 που λες ειναι λιγα.
Για τι μαθημα?
Άβαταρ μέλους
georgette

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 28 Ιούλ 2008, 18:12

5-7 ειναι οντως πολυ λιγα!!!! Αντε να το πας 8 ευρω αν τα παιδακια ειναι πολυ μικρα, αλλα πιστευω οτι ενας φοιτητης πρεπει 10 να εχει ταριφα. Απο κει και περα παιζουν πολλοι παραγοντες¨...Η ηλικια του παιδιου και το επιπεδο + αν πας εσυ σπιτι τους ή ερχονται αυτοι. Παντως μεχρι 13 ευρω σε παιρνει πιστευω αν τα παιδια ειναι Γυμνασιο-Λυκειο. Αν ειναι δημοτικο θα ελεγα 9-12.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 29 Ιούλ 2008, 13:15

Ε τοτε κάπου στα 10 καλά είναι.Θέλω γυμνάσιο ίσως και δημοτικό..Αλλά λύκειο δεν νομίζω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω...
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 29 Ιούλ 2008, 13:32

Eγω θα σου ελεγα μιας και τωρα ξεκινας να αποφυγεις 3η Λυκειου. Αλλα 1η και 2α που δεν εχουν Πανελληνιες, γιατι οχι?
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 29 Ιούλ 2008, 15:14

Παρολο, ομως που η α και η β λυκειου δεν εχουν πανελληνιες χρειαζεται να αναλαβουν τα παιδια πεπειραμενοι εκπαιδευτικοι γιατι οι δυο αυτες ταξεις αποτελουν τα θεμελια για να εισαχθουν στο πανεπιστημιο
Εικόνα

http://www.youtube.com/watch?v=yT6Ti6ZUgSQ
γιατι μας πληγωνουν οσοι αγαπαμε?
Άβαταρ μέλους
CHOCO

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης