filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ψήφισμα - διαμαρτυρία για τη μη διαγραφή φοιτητών. Περισσότερα εδώ.
------------------------------------------------------
Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: ange91

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pumpkin » 18 Φεβ 2013, 14:04

thanqwe123 έγραψε:Από ποιον αδικήθηκες; Ποιος σου πήρε τι θέση; Ποιος τον βοήθησε; Έχεις αποδείξεις για αυτά που λες; η ότι ακούγεται ραδιοαρβυλαίως από τους απογοητευμένους αποτυχόντες; Ένας αποτυχών για ενισχύσει το εγώ του διαστρεβλώνει την πραγματικότητα κατά το συμφέρον του... Δώσε έγγραφες αποδείξεις λοιπόν γι αυτά που λες και πάμε για καταγγελία αλλιώς τουμπεκί ψιλοκομμένο και άσε τα αν και τα ίσως και τα συνωμοτικά για τον Λιακόπουλο.

Εξαιρετικό δείγμα συμπεριφοράς και τρόπων από έναν άνθρωπο που στο μέλλον θα γιατρεύει -sic- την ανθρώπινη ψυχή ! Εύγε, συγχαρητήρια! Από τον πολιτισμένο τρόπο που απαντάς φαίνεται ότι έχεις όλα όσα χρειάζονται για να γίνεις ένας σωστός ψυχολόγος. Έγγραφες αποδείξεις ζητάς γιατί ξέρεις ότι δεν θα τις έχεις ποτέ. Ποιοι θα μου τις δώσουν, αυτοί που μπήκαν με γνωριμίες, ή οι καθηγητές που τους βάλανε;! Όσο για τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων, δεν υπάρχει λόγος να μην φαίνεται διαφανής, ούτε σημαίνει ότι όσοι είναι στην επιτροπή είναι λαδωμένοι. Το θέμα είναι ότι κανείς δεν μπορεί στην πραγματικότητα να ελέγξει το πώς μπαίνουν οι βαθμοί μετά, στην "διόρθωση" των γραπτών. Κι εγώ άμα ήθελα να περάσω κάποιον, άριστα θα του έβαζα κι ας είχε γράψει για 5! Ποιος τους ελέγχει; Καλύτερα λοιπόν όσοι πέρασαν, να συνεχίσουν με τις σπουδές τους ωραία και καλά , και να μη μας το παίζουν φωστήρες, ούτε να μας δουλεύουν και μες στη μούρη μας. Αυτό είναι θράσος.
Άβαταρ μέλους
pumpkin

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thanqwe123 » 19 Φεβ 2013, 07:50

pumpkin έγραψε:
thanqwe123 έγραψε:Από ποιον αδικήθηκες; Ποιος σου πήρε τι θέση; Ποιος τον βοήθησε; Έχεις αποδείξεις για αυτά που λες; η ότι ακούγεται ραδιοαρβυλαίως από τους απογοητευμένους αποτυχόντες; Ένας αποτυχών για ενισχύσει το εγώ του διαστρεβλώνει την πραγματικότητα κατά το συμφέρον του... Δώσε έγγραφες αποδείξεις λοιπόν γι αυτά που λες και πάμε για καταγγελία αλλιώς τουμπεκί ψιλοκομμένο και άσε τα αν και τα ίσως και τα συνωμοτικά για τον Λιακόπουλο.

Εξαιρετικό δείγμα συμπεριφοράς και τρόπων από έναν άνθρωπο που στο μέλλον θα γιατρεύει -sic- την ανθρώπινη ψυχή ! Εύγε, συγχαρητήρια! Από τον πολιτισμένο τρόπο που απαντάς φαίνεται ότι έχεις όλα όσα χρειάζονται για να γίνεις ένας σωστός ψυχολόγος. Έγγραφες αποδείξεις ζητάς γιατί ξέρεις ότι δεν θα τις έχεις ποτέ. Ποιοι θα μου τις δώσουν, αυτοί που μπήκαν με γνωριμίες, ή οι καθηγητές που τους βάλανε;! Όσο για τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων, δεν υπάρχει λόγος να μην φαίνεται διαφανής, ούτε σημαίνει ότι όσοι είναι στην επιτροπή είναι λαδωμένοι. Το θέμα είναι ότι κανείς δεν μπορεί στην πραγματικότητα να ελέγξει το πώς μπαίνουν οι βαθμοί μετά, στην "διόρθωση" των γραπτών. Κι εγώ άμα ήθελα να περάσω κάποιον, άριστα θα του έβαζα κι ας είχε γράψει για 5! Ποιος τους ελέγχει; Καλύτερα λοιπόν όσοι πέρασαν, να συνεχίσουν με τις σπουδές τους ωραία και καλά , και να μη μας το παίζουν φωστήρες, ούτε να μας δουλεύουν και μες στη μούρη μας. Αυτό είναι θράσος.

θράσος είναι λοιπόν και κακεντρέχια να λες εμμέσως πλην σαφώς ΄ότι αυτοί που περνάνε, δηλαδή εγώ και άλλοι, δεν το αξίζουν.. Στρώσε κώλο, διάβασε χύσε ιδρώτα και άσε τις θεωρίες. Σταματέιστε λοιπόν την κλάψα τα δράματα και καντε καμια δουλειά , Λιακόπουλοι
Άβαταρ μέλους
thanqwe123

Ευχαριστώ: 2

Ερωτησεις για κατατακτηριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yiorgos » 20 Φεβ 2013, 15:46

Καλησπερα,
Ενδιαφερομαι για κατατακτηριες και ηθελα να ρωτησω εχετε υποχρεωτικα εργαστηρια ή υποχρεωτικες παρουσιες σε μαθηματα?Επισης ειδα οτι εχετε πολλα φιλοσοφικα μαθηματα ενω η παντειος δεν εχει κανενα?Ποιο τμημα ειναι ποιο ευκολο να βγει το φπψ η της παντειου?Βγαινει η σχολη παραλληλα με δουλεια?

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
yiorgos

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Luna Sea » 20 Φεβ 2013, 17:52

Υποχρεωτικά δεν έχουμε ούτε και παρουσίες, αν εξαιρέσεις στο τέταρτο έτος, στο οποίο είναι υποχρεωτικό ένα σεμινάριο για την πτυχιακή εργασία και, επίσης, η πρακτική.

Τώρα το ποια σχολή βγαίνει πιο εύκολα είναι καθαρά υποκειμενικό. Όλες οι σχολές έχουν μια Α δυσκολία(και δη η ψυχολογία) και άν κάποιος δουλεύει, τότε θα ζοριστεί λίγο περισσότερο. Το τμήμα μας έχει περισσότερα μαθήματα φιλοσοφίας και παιδαγωγικής, μιας και υπαγόμαστε στο ΦΠΨ, αλλά η Πάντειος έχει πολλά μαθήματα που έχουν να κάνουν με κοινωνιολογία. Γενικότερα, υπάρχουν πολλοί καθηγητές στην Πάντειο που έχουν τέτοια εξειδίκευση και κλίση στα κοινωνικά(όχι όλοι, βέβαια). Π.χ. στα δύο πρώτα εξάμηνα έχεις στην Πάντειο, εκτός της Κοινωνικής Ψυχολογίας Ι και ΙΙ που τα έχουμε κι εμείς, και την εισαγωγική στην Κοινωνική Έρευνα Ι και ΙΙ, οπότε καταλαβαίνεις. Άμα δεις τα προγράμματα σπουδών, θα καταλάβεις τι διαφορά και θα δεις τι ταιριάζει σε σένα περισσότερο.

Επίσης, πριν ανοίξεις κάποιο θέμα, κοίταξε τα ήδη υπάρχοντα, μήπως και μπορείς να απευθυνθείς αλλού. Ήδη υπάρχον θέμα για τις Κατατακτήριες μπορείς να βρεις εδώ, συνεπώς αν έχεις κάποια άλλη απορία, πήγαινε εκεί. :)
Τελευταία επεξεργασία από Luna Sea και 20 Φεβ 2013, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Luna Sea

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 20 Φεβ 2013, 22:23

ωωωω, luna sea, ευχαριστω για τη βοηθεια! :lola:
οντως, γιωργο, το θεμα σου θα συγχωνευθει με το ηδη υπαρχον! :thxx:

παντως προσωπικα, εχοντας γνωστους απο το παντειο, προτεινω ανεπιφυλακτα τη δικη μας σχολη. οχι μονο βλεπω πιο ευχαριστημενους φοιτητες, αλλα μετραει περισσοτερο(οσο δλδ μπορει να μετραει ενα ελληνικο πανεπιστημιο) το πτυχιο σου, αφου ειμαστε πιο ψηλα στη διεθνη καταταξη.
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

'Ητανε αέρας πάντα, σύννεφο σκοτεινό...
Άβαταρ μέλους
ange91
Συντονίστρια Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 32

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna_chov » 22 Φεβ 2013, 19:37

Πέρασα από ΑΕΙ και η αλήθεια είναι πως φοβόμουν κι εγώ το μέσο, γιατί είχα ακούσει πολλά. Αυτό που μπορώ να πώ εξ εμπειρίας είναι πρώτον, ότι διάβαζα συστηματικά για πάνω από 5 μήνες, είχα βγάλει την ύλη 3 φορές και στο τέλος απλά δεν μπορούσα να διαβάσω πάλι τα ίδια και δεύτερον στην στατιστική που φοβόμουν γιατί είμαι από φιλολογία τα διάβασα όλα από την αρχή , την τρίτη φορά δεν είχα ούτε απορίες. Επιμονή, υπομονή και πίστη στις ικανότητες σου, αυτά χρειάζονται είναι η άποψή μου, εφόσον σίγουρα δεν είχα μέσο και ξέρω τι προσπάθεια έκανα.
Άβαταρ μέλους
anna_chov

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savatage » 23 Φεβ 2013, 13:47

Καλημερα!Να ρωτησω κατι?Ειμαι ΦΠΨ και επειδη εχω πληροφορηθει οτι σε καμια περιπτωση ακομα και με μεταπτυχιακο δεν γινομαι ψυχολογος αλλα απλως συμβουλος μπορει να μου πει καποιος αν δωσω κατατακτηριες και μπω στο Προγραμμα Ψυχολογιας ποσα χρονια θα ειναι συν?Αλλα 4 κανονικα ή μειωμενα λογω κατατακτηριων?
Άβαταρ μέλους
savatage

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna_chov » 23 Φεβ 2013, 15:18

Μπαίνεις 3ο εξάμηνο και σου αναγνωρίζουν συνολικά 10 μαθήματα απο τα 3 πρώτα εξάμηνα. Δεν σου αναγνωρίζουν κανένα μάθημα απο την σχολή που τελείωσες κι ας είναι παρεμφερής ή έχουν οι δυο σχολές παραπάνω κοινά μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
anna_chov

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savatage » 23 Φεβ 2013, 15:38

σ'ευχαριστω παρα πολυ!
Άβαταρ μέλους
savatage

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna_chov » 25 Φεβ 2013, 20:30

Τίποτα :) Καλη επιτυχία !!
Άβαταρ μέλους
anna_chov

Χωρίς συγγράμματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thanqwe123 » 01 Μαρ 2013, 10:07

Δημιούργησα μία ομάδα στο Facebook για εμάς που δεν δικαιούμαστε συγγράμματα ώστε να προτείνουμε ιδέες και λύσεις για αυτό το φαινόμενο...
Σας περιμένω... καλύτερα όλοι μαζί παρά ο καθένας μόνος του.
http://www.facebook.com/groups/120082044842454/
Άβαταρ μέλους
thanqwe123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sofia Manesi » 06 Μαρ 2013, 22:42

Καλησπέρα σε όλους σας και συγχαρήτηρια για την επιτυχία σας στις φετινές κατατακτήριες του προγράμματος ψυχολογίας!!!

Με ενδιαφέρει και μένα πάρα πολύ να δώσω τις εν λόγω κατατακτήριες τον επόμενο Δεκέμβριο και θέλω να αρχίσω την προετοιμασία από τώρα. Γνωρίζετε κάποιο φροντιστήριο που να προετοιμάζει επαρκώς για τις εξετάσεις αυτές; (παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα σε περίπτωση που δεν προβλέπεται η δημόσια ανάρτηση ονόματος φροντιστηρίου).

Σας ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Sofia Manesi

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 06 Μαρ 2013, 23:43

Sofia Manesi έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας και συγχαρήτηρια για την επιτυχία σας στις φετινές κατατακτήριες του προγράμματος ψυχολογίας!!!

Με ενδιαφέρει και μένα πάρα πολύ να δώσω τις εν λόγω κατατακτήριες τον επόμενο Δεκέμβριο και θέλω να αρχίσω την προετοιμασία από τώρα. Γνωρίζετε κάποιο φροντιστήριο που να προετοιμάζει επαρκώς για τις εξετάσεις αυτές; (παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα σε περίπτωση που δεν προβλέπεται η δημόσια ανάρτηση ονόματος φροντιστηρίου).

Σας ευχαριστώ πολύ.

χαχα, αυτο τωρα το λες χιουμοριστικα/ειρωνικα? :oops:
εδω δεν ξερουμε αν θα υπαρχουμε ως τμημα απο αυριο, νομιζω πως ειναι λιγο νωρις κ ακαιρο να παρεις μια τετοια αποφαση, δεδομενου οτι πολυ πιθανον το δεκεμβριο να ειμαστε φπψ...

Άβαταρ μέλους
ange91

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sofia Manesi » 07 Μαρ 2013, 21:00

Καλησπέρα και πάλι. Κατανοώ την ανησυχία... Όμως, από ότι έχω ακούσει, τα φροντιστήρια αρχίζουν την προετοιμασία για τις κατατακτήριες τον επόμενο μήνα.

Αρχοντία, εσύ σε ποιο πήγαινες;
Άβαταρ μέλους
Sofia Manesi

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 07 Μαρ 2013, 21:35

ok, όπως νομίζεις, απλά κρίμα να ξεκινήσεις προετοιμασία-και μάλιστα να πληρώσεις φροντιστήριο-και τελικά να μην μπορέσεις να δώσεις... :peace2:

το όνομα του φροντιστηρίου σε πμ, παρακαλώ πολύ! :thxx:

Άβαταρ μέλους
ange91

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giota.mix » 10 Μαρ 2013, 16:39

Καλησπέρα και απο μένα..πέρασα φέτος στις κατατακτήριες απο τει...δεν έβαλα κανένα μέσο,δεν έκανα φροντιστήρια (φυσικά χωρίς να θέλω να πω οτι υπάρχει κάποια διαφορά απο τα παιδιά που εκαναν),δεν είχα καμία σχέση με το πρόγραμμα ψυχολογίας,δεν ήξερα καν τουσ καθηγητές στα μαθήματα που εξετάστηκα..τους έμαθα στην πορεία.διάβασα συστηματικά πάνω απο πέντε μηνες και πάνω απο 4 ώρες καθημερινά...οι εξετάσεις είναι αδιάβλητες λοιπόν...και είναι πολυ άσχημα αυτά που ειπώθηκαν σε σχέση με τισ εξετάσεισ,με βοήθησε παρα πολύ το φορουμ κ ειναι κρίμα να αποθαρρυνουν κάποιοι ασυνείδητοι παιδια που έχουν σκοπό να διαβάσουν περισσότερο απο το να βγάζουν σενάρια απο το μυαλό τους...
Πολύ καλή ίδεα η ομάδα που δημιουργήθηκε για τα συγγράμματα, σίγουρα θα εχουμε θέμα με τα βιβλία καθώς είναι δύσκολο να τα αγοράσουμε ολα!
Είμαι πολύ αισιόδοξη σε σχέση με το τμήμα,αδύνατον να περάσει το σχέδιο..οχι μόνο σε σχέση με εμάς αλλά κ με τα υπόλοιπα τμήματα..δν υπάρχει καν ομοφωνία ανάμεσα στα κόμματα της κυβερνησης...
Άβαταρ μέλους
giota.mix

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savatage » 10 Μαρ 2013, 17:33

καλησπερα και συγχαρητηρια που καταφερες να κανεις αυτο που ηθελες!επειδη σκεφτομαι κι εγω να δωσω κατατακτηριες και ειμαι ΦΠΨ ξερεις ποτε πρεπει να κανω αιτηση.Να φανταστεις δεν εχω τελειωσει ακομα τη σχολη αλλα το σκεφτομαι για του χρονου!
Άβαταρ μέλους
savatage

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giota.mix » 10 Μαρ 2013, 18:29

Σε ευχαρίστω πολυ!! οι αιτήσεις γίνονται 1-15 Νοεμβρίου.
Άβαταρ μέλους
giota.mix

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savatage » 10 Μαρ 2013, 19:34

κι εγω σ'ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
savatage

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό George Vrettakos » 19 Μαρ 2013, 16:28

Παίζει να είμαι off topic όμως μου έστειλε μία κοπέλα μήνυμα προσωπικό (Sofia manesi) το οποίο δεν μου εμφανίζεται καθόλου στα μηνύματα εδώ.. Επειδή θέλω να της απαντήσω για στις ερωτήσεις που μου έκανε για τις κατατακτήριες ας μου ξαναστείλει..!!!
Άβαταρ μέλους
George Vrettakos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Προγράμματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες