filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

ΦΝ05 || Νεοελληνική φιλολογία (παλιά ενότητα)

Εισαχθέντες μέχρι και το 2009

Συντονιστής: ange91

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrysa » 29 Σεπ 2007, 14:42

Γειά σου blueberry.Την ύλη γι'αυτο το μάθημα την έχω βρεί κι εγώ από τη συγκεκριμένη σελίδα(από την ιστορία ν.λογοτεχνίας sos σελ.11-18,27-30,34,47-52,70-75).Κοιτα και στις 2 προηγούμενες σελίδες,εγώ δεν ξέρω κάτι παραπάνω δυστυχώς...Δεν παρακολουθούσα τα μαθήματα,γι'αυτό δεν έχω και τις σημειώσεις. :roll:
Άβαταρ μέλους
xrysa

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blueberry » 29 Σεπ 2007, 19:25

Μάλιστα..Οκ!Σ ευχαριστώ πολύ Χρύσα!
Άβαταρ μέλους
blueberry

καποια υλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 29 Σεπ 2007, 20:22

Γεια σας παιδια! η Ποσαντζη μας εχει πει να διαβασουμε για καποια κεφαλαια συγκεκριμενα πραγματα! Στους λογιους της διασπορας θελει μονο τον Βησσαριωνα, τον Θεοδωρο Γαζη, το Νικολαο Σοφιανο, τον Ιανο και τον Κωνσταντινο Λασκαρι (το Λασκαρις με "ι" γιατι ειναι, λεει, βυζαντινο!). Απο τους λογιους του 17 αιωνα θελει το Μαξιμο Μαργουνιο, το Μελετιο Πηγα, τον Κυριλλο Λουκαρι και τον Θεοφιλο Κοριδαλλεα. Απο τον ελληνικο Διαφωτισμο θελει απο την α περιοδο τον Ευγενιο Βουλγαρι, και τον Κοσμα τον Αιτωλο. απο τη β περιοδο θελει τον Ιωσηφ Μοισιοδακα και τον Αδαμαντιο Κοραη. Μην διαβασετε κατεβατα.. Θα ρωτησει οτι ειχε πει στην ταξη, δηλαδη ελαχιστα πραγματα..κυρις το 2-3 πραγματα για το εργο τους..! bye!!! (και σιγα μη γραφω εγω συνεχεια με ελληνικους χαρακτηρες!! :P )
--για επικοινωνια --> προφιλ lioII--
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrysa » 29 Σεπ 2007, 21:39

Α,ωραία,σ'ευχαριστούμε πολύ πολύ lio19.Επειδή απ'ότι κατάλαβα παρακολουθούσες τα μαθήματα,μήπως έχεις εσύ τις φωτοτυπίες με τους στίχους των κειμένων να μας τους στείλεις στο e-mail?
Άβαταρ μέλους
xrysa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 30 Σεπ 2007, 13:25

στο μαθημα της Αντωνιου λες;; γιατι η ποσαντζη δεν μας εχει βαλει κειμενο...πρακτικα τουλαχιστον..μας εχει πει μονο 3 πραγματα για το Χρονικο του Μαχαιρα...για την εισαγωγη και τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα..δε νομιζω να βαλει αναλυση..απ οτι θυμαμαι ετσι ειχε πει. Οσον αφορα την Αντωνιου εχουμε το Διγενη Ακριτα-ο γαμος κι η νιοτη του (702-791), ο θανατος του Διγενη (1695-1786)[μας τα ειχε συρραψει μαζι], Πουλολογος (1-29, 164-216, 652-668), Βελθανδρος και Χρυσαντζα (473-655), Πτωχωλεων (1-285, 911-971), Καλλιμαχος και Χρυσορροη (173-209, 1739-1917) αυτα ολα κι ολα!
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrysa » 30 Σεπ 2007, 15:00

Ναι.Τα έχεις αυτά τα κείμενα(Διγενής,Πουλολογος κ.τ.λ.)?Γιατί εγώ όχι και δεν ξέρω απο πού να τα διαβασω.Θα μπορούσες με κάποιο τρόπο να μου τα στείλεις στο e-mail μου?Γενικότερα η ύλη είναι από την ιστορία ν.λογοτεχνίας τα sos οι σελ.11-18,27-30,34,47-52,70-75 και αυτά που είπες παραπάνω?Είναι και άλλο βιβλίο εκτός από την ιστορία ν.λογοτεχνίας?Οχι,έτσι?
Άβαταρ μέλους
xrysa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 30 Σεπ 2007, 15:20

δυστυχώς όχι..είναι πολλά! αν δεν τα'χεις πρέπει να τα ζητήσεις από την Αντωνίου... χωρίς αυτά δεν πιάνεις ούτε τη βάση...
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 05 Ιαν 2013, 03:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή των greeklish
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrysa » 30 Σεπ 2007, 21:46

Α,ωραία!Πάντως νομίζω οτι κάτι βρήκα.Το θέμα είναι ότι δεν τις έχω τώρα τις φωτοτυπίες και δεν έχω και scanner για να τις στείλω στους υπόλοιπους που τις θέλουν.Τέλος πάντων,όπως κ να'χει σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. :lol: :P :wink:
Άβαταρ μέλους
xrysa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol » 30 Σεπ 2007, 21:50

lio19 έγραψε:δυστυχώς όχι..είναι πολλά! αν δεν τα'χεις πρέπει να τα ζητήσεις από την Αντωνίου... χωρίς αυτά δεν πιάνεις ούτε τη βάση...

Αν θυμάμαι καλά η ερώτηση από κείμενο είναι 1 μόνο και υπάρχει επιλογή, οπότε μπορείς με άλλη ερώτηση να πιάσεις τη βάση.
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 05 Ιαν 2013, 03:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα. Ε.Α.Πόε

http://mpes.uoa.gr/
Άβαταρ μέλους
nikol
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 30 Σεπ 2007, 21:59

lio19 έγραψε:δυστυχώς όχι..είναι πολλά! αν δεν τα'χεις πρέπει να τα ζητήσεις από την Αντωνίου... χωρίς αυτά δεν πιάνεις ούτε τη βάση...

επ λίο!!!!!!!ελληνικά!!!!!!!! :wink: :wink:
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 05 Ιαν 2013, 03:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jackovos » 09 Ιαν 2008, 12:39

Καλημέρα και καλή χρονιά. Είμαι στο πτυχίο και παλεύω με αυτό το μάθημα από το 1ο έτος.. :evil: Είναι το μόνο υποχρεωτικό που μου έχει μείνει. Έμαθα ότι η Αντωνίου βγήκε στη σύνταξη και ήθελα να ρωτήσω αν το γεγονός αυτό θα επηρεάσει την εξέταση του Φεβρουαρίου για το κλιμάκιο Μ-Ω που είχε Χρυσογέλου και Αντωνίου. Λόγω δουλειάς δεν έχω πάρει ολοκληρωμένες τις σημειώσεις που είχανε δώσει, οπότε αν μπορούσε κάποιος να μου πεί που να τις βρώ ή να μου δώσει τις δικές του να τις φωτοτυπίσω, θα με βοηθούσε πολύ. Τέλος, αν έχει δει κανείς κάποια ανακοίνωση στη σχολή για την εξέταση του μαθήματος για τους επί πτυχίω φοιτητές, παρακαλώ ας μου το πεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλη επιτυχία σε όλους στην εξεταστική που έρχεται
Great souls have wills, feeble ones have only wishes..
Άβαταρ μέλους
jackovos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 16 Μαρ 2008, 15:11

Βιβλια Λενταρη κ' Ποσαντζη:
Στοα Πεσμαζογλου 5 Μ.Ι.Ε.Τ(μορφωτικο ιδρυμα εθνικης τραπεζης)
''ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ''Λινου Πολιτη
''ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΔΗΜΩΔΟΥΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ'' Hans-Georg Beck
και φιλαδια σημειωσεων απο τον εκτο οροφο 605
Εικόνα

http://www.youtube.com/watch?v=yT6Ti6ZUgSQ
γιατι μας πληγωνουν οσοι αγαπαμε?
Άβαταρ μέλους
CHOCO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό easy rider » 03 Απρ 2008, 20:45

Τι εννοείς;;; Ολόκληρα τα βιβλία;;;
Μου μετέφεραν ότι αν δεν γράψεις την ερώτηση που αφορά το κείμενο, δεν δε περνάνε ακόμη και αν έχεις γράψει τα υπόλοιπα. Αληθεύει κάτι τέτοιο;;;;
Τα φυλάδια πότε τα παίρνουμε;;;
Και τελευταία ερώτηση. Πρέπει να παρακολουθούμε και την Χρυσόγελου και την Ποσάντζη;;;; Μήπως μόνο τη Χρυσόγελου που κάνει την ανάλυση των κειμένων;;;; Η Ποσάντζη τί κάνει;;;;
:?: :?: :?: Πολλές ερωτήσεις το ξέρω, αλλά είμαι τελείως αποκομμένη λόγω δουλειάς. Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία :sadbye:
A miserable Frog
Άβαταρ μέλους
easy rider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black_mamba » 13 Απρ 2008, 21:40

τα ιδια βιβλια φανταζομαι ειναι για ολους ετσι? μηπως τυχαινει να εχουν δωσει και υλη? δεν ξερω τιποτα για το μαθημα. εχει κλιμακια? αν ναι εγω ειμαι στο πρωτο. ξερετε τιποτα για αυτο το κλιμακιο? οσες πληροφοριες μ δωσετε τοσο καλυτερα ειναι. δηλ, ωρες μαθηματων καθηγητες βιβλια, υλη........τα παντα δηλαδη.....
Άβαταρ μέλους
black_mamba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vicky_l. » 14 Απρ 2008, 20:19

:peace: Τι έγινε βρε παιδιά, κανένας δεν πηγαίνει Λογοτεχνία? Όποιος πάει ας απαντήσει για το ποιά είναι τα βιβλία της Κατσή-Χρυσογγέλου...!Βοηθήστε τους συναδέλφους σας καλέέέέέέ!!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ!! :peace2:
Άβαταρ μέλους
vicky_l.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό easy rider » 16 Απρ 2008, 11:04

Λοιπόν, vicky, τα βιβλία της Χρυσόγελου είναι: "Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" του Λίνου Πολίτη. Χτες είπε να διαβάσουμε το πρώτο μέρος μέχρι την άλωση. Και κατά την διάρκεια των μαθημάτων θα κάνει αναφορές και σε άλλα σημεία του βιβλίου. Το άλλο του Beck "Ιστορία της Βυζαντινής Δημώδους Λογοτεχνίας" είπε ότι δεν το έχουμε.
Πάντως ξεκάθαρα θέλει παρακολούθηση. Κάνει κείμενα μέσα στην παράδοση και τα αναλύει.

Το ερώτημα μου είναι η Ποσάντζη τί κάνει;;; Γιατί κάποιος μου είπε χτες ότι και κείνη κάνει κείμενα :dfg: Δηλαδή θέλει και κείνη παρακολούθηση :dfg: :dfg:
Μήπως έχει πάει κανείς στην Ποσάντζη να μας δώσει πληροφορίες :dfg: Βοήθεια :confused: :confused: γιατί μας βλέπω να το κουβαλάμε στο πτυχίο :mad2:
A miserable Frog
Άβαταρ μέλους
easy rider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 16 Απρ 2008, 14:01

Η Ποσαντζη εχει δωσει καποιες σημειωσεις που βρισκονται στον εκτο οροφο.
Δεν εχω παρακολουθησει καθολου αλλα απ' οτι ξερω κανει κειμενα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CHOCO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tasosfpps » 16 Απρ 2008, 17:48

Ναι, ανάλυση κειμένων κάνει η Ποσάντζη και είναι και πολύ ωραίο το μάθημά της! Καλό είναι να το παρακολουθούμε!
Άβαταρ μέλους
Tasosfpps

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό easy rider » 16 Απρ 2008, 22:23

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία. Το θέμα είναι όμως από πού διαβάζουμε;;;; Και τα κείμενα της Χρυσόγελου και τα κείμενα της Ποσάντζη;;; Βάζουν δηλαδή διαφορετικά θέματα;;; ένα κείμενο η κάθε μια;;;; Παρακαλώ ας απαντήσει όποιος ξέρει :sadbye: Μήπως σήμερα (18/4) πού ήταν το τελευταίο της μάθημα πριν το Πάσχα είπε τίποτα για ύλη :?: :?:
A miserable Frog
Άβαταρ μέλους
easy rider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 05 Μάιος 2008, 20:19

Η Ποσαντζη εβαλε μια εργασια για τη Παρασκευη
γνωριζει καποιος τι ακριβως πρεπει να κανουμε σε αυτη την εργασια;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CHOCO