filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Η Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία του ΕΚΠΑ αναζητά εθελοντές. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
------------------------------------------------------
Ψήφισμα - διαμαρτυρία για τη μη διαγραφή φοιτητών. Περισσότερα εδώ.
------------------------------------------------------
Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡ. ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Τούρκικων και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.
Επίσης εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Τούρκικων και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.

Συντονιστής: Sissi St.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡ. ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 17 Νοέμ 2007, 00:34

Εχουμε την πρωτη μας ορκομωσια και αυτο ειναι σαν να μας δινει υποσταση αφου ημασταν για πολλους το τμημα φαντασμα(ολοι ξερουν οτι υπαρχει αλλα δεν υπηρχαν αποφοιτοι). Θα ηθελα πολυ να ημουν μεσα σεαυτους που ορκιζονται τωρα(ειμαι επι πτυχιω). Εχω τεσσερα μαθηματα συν πτυχιακη ακομα(τον ιουνη το παιρνω). Οποιος ενδιαφερεται για πληροφοριες για το συγκεκριμενο τμημα εδω ειμαι(η παλια). :)
Δεν τελειώνεις έναν αγώνα όταν τον χάσεις, αλλά όταν τον παρατήσεις!!!!
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Ευχαριστώ: 0

Re: Ορκωμοσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 17 Νοέμ 2007, 00:38

Χρυστάλα έγραψε:(ολοι ξερουν οτι υπαρχει αλλα δεν υπηρχαν αποφοιτοι). :)

Χρυστάλα γιατι δεν υπηρχαν αποφοιτοι στο τμημα σας :shock: :?: :?: :?:
η γραμματεια σας σε ποιο οροφο ειναι :?:
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 17 Νοέμ 2007, 00:46

το τμημα μας αρχισε να λειτουργει για πρωτη φορα το ακαδημαικο ετος 2003-2004 και μπηκαμε τοτε γυρω στους 60 φοιτητες. Πρωτοι αποφοιτοι υπηρξαν φετος τον Ιουνιο αλλα ηταν λιγοι και δεν εγινε τελετη. Τωρα μετα την εξεταστικη του Σεπτεμβριου αυξηθηκαν (δεν ξερω ποσοι ειναι αλλα πρεπει να ειναι γυρω στους 20)και η τελετη θα γινει για ολους σε μια βδομαδα.
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 17 Νοέμ 2007, 00:52

οσο για την κτιριακη υποδομη ειναι μια πονεμενη ιστορια. Τα τρια πρωτα ετη στεγαζομασταν στο κτιριο που βρισκεται Ερεσου 6 στα Εξαρχεια(εκει που ειναι και το διδασκαλειο ξενων γλωσσων)και η γραμματεια μας ηταν Ακαδημιας και Σινα. Απο το τεταρτο ετος και μετα αιθουσες διδασκαλιας και γραμματεια ειναι στην οδο Καπλανων 6 στο Κολωνακι. Απο τοτε που μπηκα στην σχολη ακουω οτι θα μεταφερθουμε στην φιλοσοφικη (πανεπιστημιουπολη)στην οποια και υπαγομαστε. Αλλα......
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 17 Νοέμ 2007, 01:03

ωχ.....δηλαδη δεν εχετε τις αίθουσες διδασκαλιας στη φιλοσοφικη???μαλιστα.........γι αυτο δεν εχουμε πολυ κοσμο απο το τμημα σας στο φορουμ......που να ξερουν την υπαρξη του!!!!!εσυ πως μας βρηκες??
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 17 Νοέμ 2007, 01:18

τυχαια στο διαδικτυο,τωρα τελευταια αρχισα να μπαινω και ψαχνομαι παντου. Αστα ουτε μεις εχουμε την δυνατοτητα να γνωριζουμε φοιτητες αλλων τμηματων η σχολων(αντε της νομικης που ειναι κοντα). Οτι παρεες κανουμε μεταξυ μας τις κανουμε!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 17 Νοέμ 2007, 01:21

αν περασω καμια φορα απο εκει σιγουρα θα κολλησω κανα διαφημιστικο του φορουμ (μη φανταστεις κατι τρελο ενα απλο ειναι) αλλα το ποτε ακριβως δε στο υποσχομαι :( Ευχομαι και αλλα παιδια του τμηματος σου να γινουν μελη και να σπασει αυτη η μονοτονια στα ξενογλωσσα τμηματα
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 17 Νοέμ 2007, 01:34

πολυ καλο αυτο οποτε μπορεσεις περνα. Μπορεις να βαλεις καποιο και στην λεσχη στην ιπποκρατους πανε αρκετα παιδια εκει!!!!!!!! :)
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PARASITO » 06 Απρ 2009, 12:24

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΩΣ ΤΗΝ 2Η ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ...
ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ!
ΤΥΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 4 ΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ 4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 1ΟΥ ΕΤΟΥΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ, ΥΛΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΥΛ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ...
ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ :huglove:
Άβαταρ μέλους
PARASITO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 06 Απρ 2009, 12:34

Γεια σου!!Λοιπόν για τα περισσότερα μαθήματα δεν χρειάζεται να παρακολουθείς αρκεί να επικοινωνείς με κάποιον που παρακολουθεί και να σου δίνει σημειώσεις!Με τα τουρκικά θα δυσκολευτείς λίγο(δεν ξέρω αν στα τέσσερα μαθήματα που πέρασες είναι και τα τουρκικά)γιατί αν και δεν είναι δύσκολα οι καθηγητές είναι απαιτητικοί στα όρια του παραλόγου καμιά φορά.Στα τουρκικά πάντως μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις(έχω και βιβλία και γραμματικές)Στα άλλα απλά ενημερώσου τι καθηγητές είναι(από παραξενιές άλλο τίποτα).Στείλε μου προσωπικό μήνυμα(μην εκθέσω κόσμο δημόσια).Φιλάκια, καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PARASITO » 23 Απρ 2009, 11:48

Xριστός Ανέστη!!!Για τα τουρκικά δεν ανησυχώ τόσο!Κάνω ιδιαίτερα!Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση....Αλήθεια!Ένα μάθημα που λέγεται Οικονομική Γεωγραφία της Ευρύτερης Μέσης Ανατολής κ.τ.λ. (Β εξαμ.) τι είναι? Εγώ που είμαι 4ο έτος υποχρεούμαι να το δώσω?Επίσης μήπως υπάρχουν σημειώσεις για τη σύγχρονη τουρκική λογοτεχνία 2- Β εξ.(όχι ότι έχω δώσει την 1 αλλά αυτά μου έχουν μείνει από Β εξ.!)?

Σε ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
PARASITO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 25 Μάιος 2009, 12:21

Γεια σου!Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω!!Νομίζω το μάθημα για το οποίο με ρωτάς μπήκε φέτος οπότε δεν είσαι υποχρεωμένη να το δώσεις!!Ρώτα καλού κακού στην γραμματεία αλλά δεν νομίζω!!Δεν έχω καθόλου σημειώσεις από τις λογοτεχνίες, τις έχω δώσει!!Αν είναι ακόμα μάθημα του Μήλλα αρκεί να διαβάσεις το βιβλίο και αυτά που ο ίδιος μοιράζει σε φωτοτυπίες.

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις!!
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia » 06 Σεπ 2009, 11:13

θα ήθελα να μου πείτε αν όλα τα μαθήματα γίνονται στο κέντρο ακόμη ή αν μεταφέρθηκαν και στη Φιλοσοφική καθώς και που βρίσκετε η γραμματεία.
Άβαταρ μέλους
nasia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 06 Σεπ 2009, 19:36

Όχι τα μαθήματα γίνονται στο κτίριο στην οδό Καπλανών 6 στο κέντρο(ένα στενό πάνω από την Σόλωνος μεταξύ Σίνα και Μασσαλίας) όπου βρίσκεται και η γραμματεία.
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jorge! » 08 Οκτ 2009, 21:02

Καλησπέρα!

Θέλω να σας ρωτήσω ποια είναι τα απαραίτητα βιβλία προετοιμασίας για τις εξετάσεις TOMER βασικού επιπέδου (TEMEL). Είμαι φοιτητής ιατρικής και λέω να πάω να δώσω τις εξετάσεις έτσι για μένα, μιας και ήδη έχω κάποιες βασικές γνώσεις. Σκέφτομαι, δηλαδή, να διαβάσω μόνος μου και να πάω. Έχετε καμία ιδέα για βιβλία ή λέτε να πηγαίνω ξιπόλιτος στα αγκάθια;!;!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Άβαταρ μέλους
Jorge!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρυστάλα » 09 Οκτ 2009, 10:09

Για να δώσεις το πρώτο επίπεδο του TOMER πρέπει να προμηθευτείς τα βιβλία του εκδοτικού οίκου PERUGIA τα οποία υπάρχουν σε όλα τα επίπεδα!Εσύ χρειάζεσαι το επίπεδο temel seviye 1-2.Γενικότερα η ύλη είναι αυτή που ζητείται στις κατατακτήριες εξετάσεις στην σχολή μας(www.turkmas.uoa.gr).Τα παραπάνω βιβλία είναι καλά σε επίπεδο ασκήσεων και λεξιλογίου αλλά όχι τόσο καλά στην επεξήγηση της γραμματικής οπότε θα σε συμβούλευα να προμηθευτείς και μια γραμματική.Καλή επιτυχία σου εύχομαι, ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.
Άβαταρ μέλους
Χρυστάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jorge! » 09 Οκτ 2009, 13:59

Χρυστάλα, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!
Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο είχα κι εγώ καταλήξει στο συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο και τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν, όμως, ότι το βιβλίο "Yeni Hitit" δεν έχει τις απαντήσεις των ασκήσεων κι έτσι είναι πιθανό να μην ωφελήσει κάποιον σαν εμένα που μελετά μόνος του. Από την άλλη, το "Soru Ornekleri" έχει τις λύσεις, αλλά νομίζω πως δε θα μου είναι αρκετό...
Ρωτώ, λοιπόν, αν έχεις καμιά άλλη ιδέα για την ανίατη περίπτωσή μου...!!!

Υ.Γ. Αν δε θες να κάνεις "διαφήμιση" σε συγκεκριμένα βιβλία, μπορείς να μου στείλεις και π.μ.
Υ.Γ.2 Η σχολή σας έχει φοβερό site!!! Ελπίζω τέτοιας ποιότητας να είναι και τα μαθήματά σας.
Άβαταρ μέλους
Jorge!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rodosx » 11 Ιαν 2010, 09:18

παιδια καλημερα και καλη χρονια!ειμαι απο ιστορικο αρχαιολογικο και πηρα ενα μα8ημα ελευθερης επιλογης απο το τμημα σας με τον τιτλο Ιστορια του Ισλαμ,γνωριζει μηπως κανεις ποτε θα εξεταστει και ποια ειναι η υλη γιατι δεν υπαρχει πουθενα καμια ανακοινωση?
Άβαταρ μέλους
rodosx

Re: ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elena Lengo » 15 Σεπ 2010, 14:59

Γειά σας... :)
Είμαι καινούρια στο τμήμα και δεν γνώριζω τίποτα...
θα ήθελα κάποια βοήθεια για το τι μαθήματα να διαλέξω για πρώτο εξάμηνο... :thxx:
Άβαταρ μέλους
Elena Lengo

Re: ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ » 23 Οκτ 2010, 22:56

Εγώ συνήθως πηγαίνω σε όλα και μετά τα γράφω σε χαρτάκια.
Παίρνω μια μεγάλη γυάλα σαν αυτές που έχουν στις κληρώσεις του τσάμπιονς λιγκ.
Και μετά αρχίζω να βγάζω χαρτάκια μέχρι να συμπληρώσω τα μαθήματα. Μπορεί να μην έχω περάσει ποτέ μάθημα έτσι, αλλά έχει πλάκα :oops:
Άβαταρ μέλους
ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ

Σχολή/Τμήμα: Φου Που Αψου!!
Ευχαριστώ: 13

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις-Μαθήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες