filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ FORUM

Γενικές ανακοινώσεις για την λειτουργία του Forum Φιλοσοφικής.
Όροι Χρήσης και Κανόνες Λειτουργίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 04 Μαρ 2012, 23:43

Σε αυτη την ενοτητα θα συζητησουμε και θα προτεινουμε νεους τροπους με οσα μελη ειναι προθυμα να βοηθησουν περισσοτερο το φορουμ. Η ιδεα για το θεμα αυτο, ξεκινησε απο εδω viewtopic.php?p=659780#p659780 μιας και καποια μελη παρατηρησαν οτι στο φορουμ αυτοι που βοηθουν ειναι λιγοι και αυτοι που ζητανε βοηθεια πολλοι. Σκοπος μας λοιπον εδω ειναι να προσπαθησουμε περισσοτερα μελη να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο. :peace2:
Οπως γραφει και τιτλος τις ενοτητας η βοηθεια θα εχει εθελοντικο χαρακτηρα οπως και τωρα. Δηλαδη, μην περιμενετε οτι θα εχετε καποιο οικονομικο κερδος οσοι απο εσας αποφασισετε να βοηθησετε ως εθελοντες. Το φορουμ εχει ξεκινησει ως εθελοντικη προσπαθεια και ετσι θα συνεχισει.
Για οσους αναρωτιεστε "Για ποιο λογο να χασω το χρονο μου και να βοηθησω, χωρις να εχω να κερδισω κατι εγω;", η απαντηση μου ειναι: τα περισσοτερα μελη αυτου του φορουμ, εχετε ηδη κερδισει κατι, εστω και λιγο και θα κερδισετε και αλλα απο τα μελη θα σας βοηθησουν. Αλλοι περασατε μαθημα με τη βοηθεια σημειωσεων που βρηκατε απο το φορουμ, αλλοι με τη βοηθεια αυτου του φορουμ εχετε παρει πτυχιο ή θα παρετε πτυχιο. Εαν δεν υπηρχε το φορουμ μπορει να μην ειχατε καταφερει να βρειτε υλη για καποια μαθηματα ή αλλες πληροφοριες για αυτα. Καποιοι απο εσας εχετε κανει φιλους μεσα απο το φορουμ και εκτος απο βοηθεια σας προσφερει και διασκεδαση μεσα απο τα παιχνιδια και τις γενικες συζητησεις. Περα απο αυτα που πιθανον εχετε ηδη κερδισει λοιπον, θα κερδισετε πολλα "ευχαριστω" ως ανταμοιβη για τον κοπο σας.

Μια πρωτη ιδεα-προταση απο εμενα: εχω παρατηρησει καποιες φορες, οτι υπαρχουν μελη που θελουν να ανεβασουν τις σημειωσεις τους, αλλα δεν διαθετουν σκανερ. Οποτε, εαν υπαρχουν καποια μελη που διαθετουν σκανερ και θα ηθελαν να βοηθουν στο ανεβασμα των σημειωσεων, πιστευω θα ηταν μια πολυ καλη αρχη. Οι συντονιστες εχουν σκαναρει αρκετες σημειωσεις μελων που δεν εχουν σκανερ, αλλα εαν γινει μια σχετικη ανακοινωση και ειμαστε και πιο οργανωμενοι, ισως καταφερουμε να εχουμε περισσοτερες σημειωσεις στο φορουμ.

Επισης στην περιοδο της εξεταστικης που σε πολλα μαθηματα οι καθηγητες δεν βγαζουν την υλη στις ιστοσελιδες των τμηματων, θα μπορουσαν καποια μελη ανα τμημα, εαν διαθετουν λιγο χρονο να κανουν μια βολτα στα γραφεια των καθηγητων και να τσεκαρουν εαν εχουν αναρτησει εκει τις υλες.

Εαν λοιπον εχετε καποια ιδεα για καλυτερη και περισσοτερη βοηθεια μεσα απο το φορουμ, μπορειτε να το γραψετε εδω και να δουμε πως μπορει να αξιοποιηθει. :up:
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ FORUM

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 04 Μαρ 2012, 23:56

Εγώ έχω σκάνερ, οπότε μπορώ να προσφέρω τις υπηρεσίες μου σε όποιον χρειάζεται βοήθεια με τις σημειώσεις. :peace2:
L'État, c'est moi.
Άβαταρ μέλους
queenfan
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 05 Μαρ 2012, 00:09

και εγώ το ίδιο!

Επεξεργασία: δυστυχώς σκανερ πλέον γιοκ.. :sadbye:
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 05 Μαρ 2012, 16:21

και εγώ έχω σκάνερ οπότε μπορώ να βοηθήσω όσο γίνεται ! επιπλέον αν κάποια παιδιά δεν μπορούν να παρακολουθήσουν κάποια μαθήματα λόγω δουλειάς κλπ μπορώ να τους βοηθήσω με σημειώσεις! είμαι στ' εξάμηνο κλασικό οπότε όποιος χρειαστεί κάτι ας στείλει πμ! :goodjob:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΖΑ » 06 Μαρ 2012, 16:48

Πραγματικά είναι πολύ όμορφη αυτή η κίνηση...!!!!μπράβο σε όσους σκέφτηκαν και τους συμφοιτητές/ιες τους και οδηγήθηκαν σε μια σημαντική κατ'εμέ απόφαση,να βοηθήσουν όλα τα παιδιά που σπουδάζουν...!!!
Νιώθω πως μπορεί να έχω μια παραπάνω ελπίδα για τα μαθήματα,μιας και έχω πρόβλημα υγείας,μένω πολύ μακριά και δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθώ μαθήματα...όλες μου οι σημειώσεις είναι από εδώ...και το διάβασμα μου από τα βιβλία..!!!είμαι (πλέον) στο έκτο εξάμηνο του Φ.Π.Ψ!!Οπότε αν υπάρχει κανείς που θα μπορούσε να με βοηθήσει πραγματικά θα του ήμουν υπόχρεη και ευγνώμων....
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΖΑ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 12 Μαρ 2012, 13:55

Σκάνερ και από τα δικά μου μέρη έχουμε αχαχαχα!!
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Συντονιστής Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας
Συντονιστής Φ.Π.Ψ. & Προγ. Ψυχολογίας

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 21 Μαρ 2012, 19:55

Και γω θα θελα να βοηθήσω. Ως ΔΟΑΤΑΠ και μη παρακολουθόντας απο κοντα τα μαθήματα ανακάλυψα πόσο δύσκολο είναι να βρείς την ύλη τους καθηγητες, σημειώσεις κλπ. Ετσι θελω να βοηθήσω με οποιοδήποτε τρόπο μπορώ. Και γω εχω σκάνερ οπότε count me in!
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΖΑ » 27 Μαρ 2012, 14:42

Κανείς από Φ.Π.Ψ...;;; :tease: :confused:
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΖΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό din@ki » 29 Απρ 2012, 12:01

Υπάρχει κανείς από το Γαλλικό να με βοηθήσει? Έχω χάσει επαφή και δεν ξέρω από που ν' αρχίσω.... :confused:
Άβαταρ μέλους
din@ki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 29 Απρ 2012, 13:41

din@ki η ενότητα αυτή είναι για εθελοντική βοήθεια προς το φόρουμ. αν θες βοήθεια αναφορικά με το τμήμα σου ή κατάλληλη ενότητα για να απευθυνθείς είναι οι συζητήσεις του τμήματός σου. :up:
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elpida-09 » 20 Ιουν 2012, 18:59

Γειά σε όλους. Εγω δεν έχω σκανερ αλλά σημειώσεις αρκετών μαθημάτων. Απέναντι απο την εστία που μένω-διπλα στο Παν/μιο- έχει φωτοτυπικό με 5 λεπτα τη σελιδα. Γράφω και εγώ γι'αυτό μπορώ σε 'οποιον θέλει να δώσω σημειώσεις να τις βγάλει αφου συναντηθούμε.Ειμαι του ιστορικου΄- φιλολογικου και έχω απο αυτό το τμημα σημειώσεις Αρχαιων,Λατινικών.κτλ Το διευκρινίζω γτ είναι διαφορετικά της κλασικής φιλολογίας που μου έχουν ζητήσει κάποια παιδιά.Στείλτε π.μ. για να βρεθούμε με όποιον εχει ανάγκη. :goodjob: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
elpida-09
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 20 Ιουν 2012, 20:17

Ελπιδα ποσα μαθηματα ειναι;
Θα μπορουσες καποια στιγμη να βρεθεις στη σχολη ή κοντα στη σχολη με ενα συντονιστη, να φωτοτυπησει τις σημειωσεις για ολα τα μαθηματα που εχεις, για να τα ανεβασουμε στο φορουμ, να μπορουν να τα κατεβασουν και φοιτητες που μενουν εκτος Αθηνων;

Σε ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 22 Ιούλ 2012, 00:59

Οσα μελη θα ηθελαν να προσφερουν μια μικρη βοηθεια στο forum, μπορουν να το κανουν και μεσω αυτης της ενοτητας viewtopic.php?f=4&t=11137 οπου θα συγκεντρωνονται ολα τα ορθογραφικα και γραμματικα λαθη που εντοπιζονται στη σελιδα για να τα διορθωνουμε.

Εαν εχετε και καποια αλλη προταση για βοηθεια στο φορουμ, μπορειτε να το γραψετε εδω. :peace2:

:thxx:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό wer20 » 21 Σεπ 2012, 13:22

χαχα γεια σου ρε νίκο άρχοντα, τα σπας !! τα λέμε για καφέ στη σχολή ...
Άβαταρ μέλους
wer20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 21 Οκτ 2012, 17:22

Την Τριτη 23 Οκτωβριου θα μαζευτουμε στη σχολη να κανουμε λιγο γνωστο το φορουμ και στους πρωτοετεις φοιτητες.
Ουσιαστικα θα κολλησουμε χαρτακια στους πινακες ανακοινωσεων και θα γραψουμε στους πινακες στα αμφιθεατρα και στις αιθουσες.
Εννοειται φυσικα οτι δεν θα λερωσουμε κανεναν τοιχο και κανενα εδρανο!
Οποια μελη θα ηθελα να βοηθησουν, ωστε να καλυψουμε ανα ομαδες οσο μεγαλυτερο αριθμο αιθουσων και αμφιθεατρων μπορουμε, ειναι ευπροσδεκτοι. :up:

Ωρα και τοπος συναντησης:
Τριτη 23 Οκτωβριου στις 18.00 μπροστα απο το ταχυδρομειο στο 2ο οροφο (απεναντι απο το φωτοτυπειο).

Σημειωση: Δεν χρειαζεται να φερετε τιποτα μαζι σας. Κιμωλιες και σελοτειπ κλπ θα σας δωσουμε οι συντονιστες.

ΥΓ Η ωρα ειναι απογευματινη για να μην εχει πολυ κοσμο και οι περισσοτερες αιθουσες να ειναι αδειες., ωστε να κανουμε ανετα τη δουλεια μας.

:thxx:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 06 Νοέμ 2012, 18:02

Τα greeklish πέρα από δυσανάγνωστα, αχρηστεύουν την αναζήτηση στις δ. συζητήσεις της σελίδας. Βοηθήστε μας λοιπόν να παραμείνει η αναζήτηση στο φόρουμ λειτουργική. Μπορείτε να δίνετε links που χρειάζονται μετατροπή από greeklish σε ελληνικούς χαρακτήρες στην παρακάτω ενότητα: viewtopic.php?f=4&t=11396 :peace2:

Τα μέλη που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τον υπολογιστή τους και δεν μπορούν να γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες, μπορούν να χρησιμοποιούν σελίδες μετατροπής όπως είναι αυτή, αυτή και άλλες πολλές. Με μια απλή αναζήτηση στο google μπορείτε να βρείτε πολλές σχετικές ιστοσελίδες (λέξεις κλειδιά για αναζήτηση στο google: greeklish to greek).

Ευχαριστούμε πολύ. :thxx:

ΥΓ Παρακαλούμε πολύ τηρείτε τους κανόνες λειτουργίας της παρούσα σελίδας και γράφετε με ελληνικούς χαρακτήρες. Η αγνόηση του σχετικού κανόνα από τα μέλη (χωρίς να αντιμετωπίζουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα με τον υπολογιστή τους) για τα greeklish αποτελεί βασικό λόγο επίπληξης.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malik66 » 23 Ιαν 2014, 07:55

Μια πρωτη ιδεα-προταση απο εμενα: εχω παρατηρησει καποιες φορες, οτι υπαρχουν μελη που θελουν να ανεβασουν τις σημειωσεις τους, αλλα δεν διαθετουν σκανερ. Οποτε, εαν υπαρχουν καποια μελη που διαθετουν σκανερ και θα ηθελαν να βοηθουν στο ανεβασμα των σημειωσεων, πιστευω θα ηταν μια πολυ καλη αρχη. Οι συντονιστες εχουν σκαναρει αρκετες σημειωσεις μελων που δεν εχουν σκανερ, αλλα εαν γινει μια σχετικη ανακοινωση και ειμαστε και πιο οργανωμενοι, ισως καταφερουμε να εχουμε περισσοτερες σημειωσεις στο φορουμ.
Άβαταρ μέλους
malik66

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KathyKonst » 30 Μαρ 2014, 19:51

Παιδία γεια σας. Είμαι πρώτο έτος αλλά σας υπόσχομαι ότι όποιο μάθημα περνάω θα ανεβάζω σημειώσεις και σχόλια για την εξέταση (στα σχετικά θέματα). Να είστε καλά. :study:
Γινόμαστε καλύτεροι επιστήμονες. Βοηθάμε συναδέλφους. Αγωνιζόμαστε.
Άβαταρ μέλους
KathyKonst
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΕΚΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natasoulini » 21 Ιούλ 2014, 16:56

Θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος?παιδαγωγικη ψυχολογια ποια ειναι η υλη?
Άβαταρ μέλους
natasoulini

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες