filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 05 Φεβ 2014, 20:53

nikoleta86 έγραψε:ευχαριστώ Μαριάννα για την απάντηση.
αυτά τα έχω δει ήδη όπως γράφω και παραπάνω. :up: θα ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος κάθε πότε γίνεται το μεταπτυχιακό για να ξέρω κ να μην είμαι απροετοίμαστη!!
ευχαριστώ!!

Συνήθως βγαίνει τον Μάιο η προκήρυξη και αναφέρει τα δικαιολογητικά κτλ και οι εξετάσεις γίνονται προς το τέλος του Σεπτέμβρη. Για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα γίνουν οι εξετάσεις τώρα τον Φλεβάρη γιατί ήταν κλειστό το ΕΚΠΑ τόσους μήνες.
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoleta86 » 06 Φεβ 2014, 21:14

αυτά τα έχω δει ήδη όπως γράφω και παραπάνω. :up: θα ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος κάθε πότε γίνεται το μεταπτυχιακό για να ξέρω κ να μην είμαι απροετοίμαστη!!
ευχαριστώ!!

στην σελίδα του πανεπιστημίου ,αναγράφεται το παρακάτω κείμενο:
''Οι εισαγωγικές εξετάσεις σε κανονικές συνθήκες, λαμβάνουν χώρα στις αρχές Οκτω­βρίου κάθε έτους. Οι ενδιαφερόμενοι ενημερώνονται μέσω σχετικής ανακοίνωσης, η οποία αναρτάται στην ιστοσελίδα του Προγράμματος και στη σελίδα του Πανεπιστημίου και η οποία περιλαμβάνει πληροφορίες για τον αριθμό θέσεων (σε καμία περίπτωση άνω των είκοσι), την προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων, τα απαραίτητα δικαιολογητικά και την ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων. Οι υποψήφιοι που περνούν επιτυχώς τις γραπτές εξετάσεις καλούνται στη συνέχεια σε συνέντευξη προκειμένου να γίνει η τελική επιλογή. Τα μαθήματα, τα οποία διδά­σκονται από μέλη των Τομέων Γλωσσολογίας και Παιδαγωγικής, αλλά και μέλη των Τομέων Γλωσσολογίας άλλων Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής, αρχίζουν συνή­θως στα μέσα Οκτωβρίου. ''
και ταυτόχρονα ότι
"οι Οι γραπτές εισαγωγικές εξετάσεις του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Διδασκαλίας της Νέας Ελληνικής ως Ξένης Γλώσσας για το ακαδ. έτος 2013-2014 θα πραγματοποιηθούν

τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014 και ώρα 9:30 -13:30 στο αμφιθέατρο 436 της Φιλοσοφικής Σχολής. ""
Τελευταία επεξεργασία από nikoleta86 και 06 Φεβ 2014, 21:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nikoleta86

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoleta86 » 06 Φεβ 2014, 21:17

panos91 έγραψε:
ευχαριστώ!!

Συνήθως βγαίνει τον Μάιο η προκήρυξη και αναφέρει τα δικαιολογητικά κτλ και οι εξετάσεις γίνονται προς το τέλος του Σεπτέμβρη. Για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα γίνουν οι εξετάσεις τώρα τον Φλεβάρη γιατί ήταν κλειστό το ΕΚΠΑ τόσους μήνες.

σ ευχαριστω!το χασα δηλαδή για φέτος.. :confused:
Άβαταρ μέλους
nikoleta86

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lydiaki » 10 Φεβ 2014, 19:45

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω την ύλη για το ΠΜΣ της Ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλωσσας? Δεν υπάρχει πουθενά στο site του φιλολογικού. Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στην ύλη, για να γνωρίζω περίπου τι χρειάζεται κάθε χρόνο.

Σας ευχαριστώ!
Ας είμαστε ρεαλιστές, ας επιδιώκουμε το αδύνατο
Άβαταρ μέλους
Lydiaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 10 Φεβ 2014, 20:16

Γεια σου,νομίζω αν ψάξεις στο google θα τη βρεις.Πάντως για το έτος 2014-2015 λογικά δεν θα γίνει μεταπτυχιακό καθώς οι επιτυχόντες θα ξεκινήσουν από τον Οκτώβριο,αυτό άκουσα σήμερα από πολλούς,φυσικά τίποτα δεν είναι σίγουρο.Όπως επίσης πολύ πιθανό την επόμενη φορά να αλλάξει η ύλη,καθώς αλλάζει κάθε 2 χρόνια.

Τα σημερινά θέματα ήταν αρκετά νορμάλ εκτός από το τελευταίο,πραγματολογία-κειμενογλωσσολογία που όμως είναι υποκειμενικό

Για την ακρίβεια

Περιγραφική της ΝΕ : περιγράψτε τον αόριστο και τον παρατατικό και σε τι διαφοροποιούνται μεταξύ τους

Γενική Γλωσσολογία Saussure: καινοτομίες συνοπτικά,και να αναλύσουμε αυτή που θεωρούμε σημαντικότερη,καθώς επίσης να εξηγήσουμε τους λόγους που μας οδήγησαν σε αυτή την επιλογή

Κοινωνιογλωσσολογία : Η διγλωσσία κατά Ferguson

Πραγματολογία - Κειμενογλωσσολογία : πρόταση,εκφώνημα,κείμενο : εξηγήστε αυτούς τους όρους,πως διαφοροποιούνται και πως σχετίζονται με την πραγματολογία - κειμενογλωσσολογία.συγκρίνεται την οπτική που τα βλέπει η κάθε επιστήμη.

Tην πάτησα λίγο στην κοινωνιογλωσσολογία,από βλακεία δηλαδή αν και έγραψα τα πάντα για Ferguson και σωστά έγραψα επιπλέον πράγματα,λίγα όμως,τα οποία δεν σχετίζονται με αυτόν
το 4ο θέμα είναι υποκειμενικό,αν και παρόμοια με εμένα είχαν γράψει 2-3 άτομα που ρώτησα.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 10 Φεβ 2014, 20:19, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 13 Φεβ 2014, 12:37

Μηπως ρωτησε κανεις ποτε θα βγουν τς αποτελεσματα του διατμηματικου;
Άβαταρ μέλους
konoula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 13 Φεβ 2014, 19:26

Θα ειδοποιηθούν οι επιτυχόντες των εξετάσεων στις 24 Φεβρουαρίου και θα βγουν τα ονόματα εκείνη τη μέρα στο uoa.gr,καθώς επίσης και η ώρα της συνέντευξης,που θα είναι Τρίτη 26 Φεβρουαρίου.Μετά είναι θέμα 1-2 ημερών να ανακοινωθούν οι επιτυχόντες.
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 24 Φεβ 2014, 11:09

Υποτίθεται δηλαδή πως σήμερα θα βγουν;
Άβαταρ μέλους
konoula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΛΕΝΗ Π. » 24 Φεβ 2014, 13:27

Καλημέρα! Έχει ειδοποιηθεί κάποιος/α για το ΠΜΣ "Η εκμάθηση της Νέας Ελληνικής ως Ξένη Γλώσσα" ;;
Άβαταρ μέλους
ΕΛΕΝΗ Π.

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 24 Φεβ 2014, 13:55

Εγω οχι... Απογοητευτηκα...
Άβαταρ μέλους
konoula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taniafel » 24 Φεβ 2014, 14:26

Χαίρετε!!
Μήπως ξερει κάποιος αν θα ειδοποιηθούν όσοι εχουν επιτυχει στις γραπτές εξετάσεςις του διατμηματικού ''η διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερη/ξένη γλώσσα'' μέσω mail ή θα αναρτηθούν μόνο στο uoa.gr? :thxx:
Άβαταρ μέλους
taniafel

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BRIS » 24 Φεβ 2014, 14:58

http://www.uoa.gr/anakoinoseis-kai-ekdh ... 13-14.html Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
BRIS

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SPYRIDOYLA » 24 Φεβ 2014, 15:25

Καλησπέρα παιδιά και καλή επιτυχία σε όλους!!!Έχει περάσει κανείς από τη διαδικασία της συνέντευξης;Ξέρετε αν οι καθηγητές κάνουν κάποιες ερωτήσεις αντικειμένου ή είναι τυπικό το ζήτημα;
Άβαταρ μέλους
SPYRIDOYLA

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 24 Φεβ 2014, 16:40

Είμαι μέσα ( το ψευδώνυμό που έχω εδώ δεν έχει σχέση με το όνομά μου) :up: !!!!!16 είμαστε συνολικά!!Ελπίζω να περάσω!!!!!
Σπυριδούλα έχω πάει στις συνεντεύξεις του Γλωσσολογικού.Τυπικό είναι το θέμα,δηλαδή ρωτάνε για ποιο λόγο επέλεξες το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό,τι σε ενδιαφέρει να κάνεις στο μέλλον.Δεν ρωτάνε ερωτήσεις μέσα από την ύλη!Καλή επιτυχία και σε σένα και εύχομαι να σε γνωρίσω την Τετάρτη!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 24 Φεβ 2014, 16:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SPYRIDOYLA » 24 Φεβ 2014, 17:43

Σε ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι είναι μια διαδικασία κάπως αγχωτική αλλά το γεγονός ότι είμαστε μόνο 16 είναι αρκετά θετικό!Και πάλι καλή επιτυχία σε εσένα και σε όλα τα παιδιά! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
SPYRIDOYLA

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lydiaki » 25 Φεβ 2014, 13:26

Καλησπέρα!

Ισχύει ότι οι μεταπτυχιακοί που πέρασαν φέτος θα ξεκινήσουν μαθήματα από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και άρα δεν θα γίνουν εξετάσεις για τα ΠΜΣ τον Σεπτέμβρη;
Ας είμαστε ρεαλιστές, ας επιδιώκουμε το αδύνατο
Άβαταρ μέλους
Lydiaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 25 Φεβ 2014, 13:50

Lydiaki έγραψε:Καλησπέρα!

Ισχύει ότι οι μεταπτυχιακοί που πέρασαν φέτος θα ξεκινήσουν μαθήματα από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και άρα δεν θα γίνουν εξετάσεις για τα ΠΜΣ τον Σεπτέμβρη;

Νομιζω αυτο πρεπει να ισχυει για το διατμηματικο μονο http://www.phil.uoa.gr/anakoinoseis-ekd ... ossas.html

για τα αλλα μεταπτυχιακα τα μαθηματα πρεπει να χουν ξεκινησει μαλλον...http://www.phil.uoa.gr/anakoinoseis-ekd ... ogias.html
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 25 Φεβ 2014, 14:01

Lydiaki έγραψε:Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω την ύλη για το ΠΜΣ της Ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλωσσας? Δεν υπάρχει πουθενά στο site του φιλολογικού. Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στην ύλη, για να γνωρίζω περίπου τι χρειάζεται κάθε χρόνο.

Σας ευχαριστώ!

Κάποιο από αυτά τα παιδιά* που έδωσαν και πέρασαν τώρα, θα μπορούσαν να μας πουν;

*Συγχαρητήρια για την επιτυχία στα γραπτά και όλα καλά να πάνε με τη συνέντευξη!

[Ένα και μόνο μεταπτυχιακό με ενδιαφέρει από τη σχολή (αυτό) και είναι το μοναδικό που έγινε ''σαλάτα'' φέτος...
Πόση γκαντεμιά...]
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 25 Φεβ 2014, 14:57

Μαριανα εχω σε pdf την ενδεικτικη βιβλιογραφια για τις εξετασεις, αν θες πες μου να στη στειλω με μειλ..
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SPYRIDOYLA » 26 Φεβ 2014, 17:05

Καλησπέρα παιδιά!Μήπως ρώτησε κάποιος από αυτούς που συμμετείχαν στη σημερινή συνέντευξη για το διατμηματικό πμσ σε πόσες μέρες θα μας ενημερώσουν για τα αποτελέσματα και με ποιον τρόπο;
Άβαταρ μέλους
SPYRIDOYLA

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες