filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

Ελεήστε τον μη έχοντα βιβλία να δηλώσει...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αψούφαψόφ » 28 Νοέμ 2012, 07:49

γεια σας..χρειάζομαι τα εξής δύο βιβλία:
1."Ελληνική Λαογραφία"Μιχάλης Μερακλής
2."Η βυζαντινή λογοτεχνία απ'τον 6ο αι. ως την άλωση της Κωνσταντινούπολης"Jan Olof Rosenquist
υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου τα δανείσει για αυτό το εξάμηνο και εννοείται πως θα του τα δώσω όταν τελειώσει η εξεταστική???
(ευχαριστώ)
Άβαταρ μέλους
αψούφαψόφ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό wfam » 28 Νοέμ 2012, 12:23

γεια σας παιδια! :help: χρειαζομαι τα εξης βιβλια, αν μπορει καποιος να μου τα δανεισει μεχρι την εξεταστικη!
--> beaton- ερωτικη μυθιστορια του ελληνικου μεσαιωνα
--> αληθομανες χαλκειον- αλεξανδρου κοτζια
--> πως να συνταξετε μια επιστημονικη εργασια- bell
-->βυζαντιο και νεοελληνικη διανοηση στα μεσα του 19ου αιωνα- δημητρακοπουλος
--> η θεματικη των βυζαντινων κατροπτρων ηγεμονος της πρωιμης και μεσης περιοδου- παϊδας

ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
wfam

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 28 Νοέμ 2012, 15:37

μπορει καποιος που δεν το χρειαζεται να μου δανεισει το βιβιο ''ΕΝΤΥΠΑ ΜΕΣΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ του Αλεξιαδη'' για την ξεταστικη του φεβρουαριου? αν το εχει κποιος και δεν θελει να το δανεισει μπορω να βγαλω και φωτοτυπιες μονο τις σελιδες που ειναι στην υλη.. ευχαριστω πολυ!!!! :help: :help:
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 28 Νοέμ 2012, 17:20

Wfam,μπορώ να σου δανείσω απ'αυτά που ζητάς τα εξής 2 συγγράμματα:
-Η ερωτική μυθιστορία του ελληνικού μεσαίωνα, R. Beaton
και
-Βυζάντιο και νεοελληνική διανόηση, Φ. Δημητρακόπουλου.

Στείλε μου pm για να συνεννοηθούμε.
Τελευταία επεξεργασία από Chryr και 28 Νοέμ 2012, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Chryr

Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aimilia8 » 28 Νοέμ 2012, 18:14

Καλησπέρα!
Χρειάζομαι τα βιβλία:
"ύμνοι", Ρωμανός Μελωδός
"Εισαγωγή στην βυζαντινή ποίηση" Παιδας
"Σύνοψις Ιστοριών" Σκυλιτζης, Α τόμος
"Βυζαντινοτουρκική ιστορία" Δούκας
"Μνημες αλώσεως"
Όποιος θα μπορούσε να μου τα δανείσει να επικοινωνήσει μαζί μου, θα τα επιστρέψω μετά την εξεταστική.
Ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
aimilia8

Ευχαριστώ: 1

Δανεισμός βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 28 Νοέμ 2012, 20:56

Καλησπέρα! Αψούφαψόφ,
Σου δανείζω την Ελληνική Λαογραφία του Μ. Μερακλή. Στείλε μου pm για να ανέβω στην σχολή να στο δώσω. Από Δευτέρα μπορώ.
Τελευταία επεξεργασία από Chryr και 28 Νοέμ 2012, 21:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Chryr

Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 29 Νοέμ 2012, 12:20

Παιδιά συγγνώμη που το ξαναγράφω αλλά χρειάζομαι το βιβλίο μου πραγματικά. Σας παρακαλώ, όποιος έχει το βιβλίο μου του edwards να επικοινωνήσει μαζί μου. Ειλικρινά, το χρειάζομαι. :confused: :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό wfam » 30 Νοέμ 2012, 00:25

παιδια μηπως εχει καποιος το "ο γενναιος τηλεμαχος" κ μπορει να μου το δωσει μεχρι το τελος της εξεταστικης?? ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
wfam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό uli » 05 Δεκ 2012, 14:27

Δε μπορώ να δηλώσω συγγράμματα και χρειάζομαι τα εξής.. Aν μπορεί κάποιος ας μου δανείσει όποιο έχει.. Ευχαριστώ!

Ιστορική Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας, Γεώργιος Μπαμπινιώτης
ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΑΞΗ, Μ.ΦΟΥΝΤΟΠΟΥΛΟΥ
ΕΛΛΗΝΙΣΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ, HUTCHINSON G.O. ΜΕΤ. ΣΤ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑ
ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ, FINLEY J.
ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΛΟΥΚΡΗΤΙΟΣ
Η ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΑΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ
ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΣΤΟ ΕΘΝΟΣ Η ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1821-1862, ΣΤ. Π. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ, ΤΟΜΟΣ Γ', Κ. ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ
Η ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ ΜΑΣ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΩΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ. ΤΟΜΟΣ Ι, Κ. ΘΕΟΤΟΚΗΣ :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από uli και 06 Δεκ 2012, 01:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
uli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aimilia8 » 08 Δεκ 2012, 19:40

Καλησπέρα θα ήθελα το "Σύνοψις Ιστοριών"Σκυλιτζής, εκδ Κανάκη Ατόμος
Μπορώ να το δανειστώ απλά για φωτοτυπίες και να το επιστρέψω αμέσως!
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
aimilia8

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 08 Δεκ 2012, 22:55

Σάς προωθώ μια πολύ χρήσιμη και όμορφη πρωτοβουλία, μέσω της οποίας μπορείτε να αγοράσετε βιβλία που θέλετε ή να πουλήσετε βιβλία που δεν χρειάζεστε πλέον, σε χαμηλές τιμές! Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε αρκετούς! :peace2:

:arrow: «GreekusedBooks»: Αγορά και Πώληση Μεταχειρισμένων Πανεπιστημιακών Βιβλίων!!!

Αγαπητοί φοιτητές, αγαπητές φοιτήτριες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την ιστοσελίδα http://www.greekusedbooks.com, η οποία έχει δημιουργηθεί από την Δρα Μαρία Παύλου (Ανοικτό Παν. Κύπρου) και τον Δρα Γιώργο Ζάγγουλο (Παν. Κύπρου) και η οποία στόχο έχει να αποτελέσει σημείο επαφής για Κύπριους και Ελλαδίτες φοιτητές που επιθυμούν να αγοράσουν/πουλήσουν μεταχειρισμένα πανεπιστημιακά βιβλία.

Η ιστοσελίδα παρέχει τη δυνατότητα καταχώρισης βιβλίων («Καταχώριση Βιβλίου») και ανεύρεσης διαθέσιμων βιβλίων («Ανεύρεση Βιβλίου»). Επίσης, οι χρήστες της ιστοσελίδας μπορούν να δηλώνουν το ενδιαφέρον τους και για μη διαθέσιμα βιβλία («Ζητείται…Βιβλίο»). Στο παρόν στάδιο η ιστοσελίδα αριθμεί περισσότερα από 400 βιβλία που έχουν καταχωρισθεί από Κύπριους και Ελλαδίτες φοιτητές.

Δεδομένης και της οικονομικής κρίσης αλλά και του υψηλού κόστους κάποιων πανεπιστημιακών βιβλίων πιστεύουμε ότι η ιστοσελίδα θα φανεί χρήσιμη σε όλους τους φοιτητές αλλά και γενικότερα σε όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν ή/και πουλήσουν μεταχειρισμένα βιβλία. Επομένως, όσοι έχετε πανεπιστημιακά (ή άλλα) βιβλία τα οποία δεν χρειάζεστε, ή όσοι ψάχνετε να αγοράσετε βιβλία, μπορείτε να επισκεφτείτε άμεσα την ιστοσελίδα στο http://www.greekusedbooks.com.

Τέλος, σημειώνουμε ότι όλες οι συναλλαγές γίνονται απευθείας από τους εκάστοτε ενδιαφερομένους και ότι οι διαχειριστές της ιστοσελίδας δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ οικονομικό όφελος από την προσπάθεια αυτή.

Με θετική σκέψη για ένα καλύτερο αύριο,

Δρ. Μαρία Παύλου
Δρ. Γιώργος Ζάγγουλος

Σύνδεσμος: http://www.greekusedbooks.com
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 24 Δεκ 2012, 11:09

Θα χρειαστώ το βιβλίο του Αγγελάτου "Η αλφα βήτα του νεοελληνιστή" για αυτήν την εξεταστική. Όποιος μπορεί να μου το δανείσει ας μου στείλει ενα πμ. Εγγυώμαι πως το βιβλίο θα επιστραφεί σε άριστη κατάσταση αμέσως μετά την εξεταστική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό wfam » 03 Ιαν 2013, 17:28

καλησπερα παιδια...μπορει καποιος να μου δανεισει μεχρι την εξεταστικη το βιβλιο του Μερακλη: "Λαογραφικα ζητηματα" ? :help:
Άβαταρ μέλους
wfam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xaroula89 » 11 Ιαν 2013, 13:11

υπαρχει καποιοσ γκυκος ανθρωπος που θα μπορουσε να μου δανεισει το βιβλιο της κοκορου αλευρα ι τεχνη στην αρχαια ελλαδα ?παρακαλωωωω :help:
Άβαταρ μέλους
xaroula89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΙΡΚΗ » 18 Ιαν 2013, 21:22

υπαρχει καποιος πουνα χαριζει η να ανταλλαξει τοβιβλιο προιστορικο αιγαιο τομοι δυο;
Άβαταρ μέλους
ΚΙΡΚΗ
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marianapsych » 20 Ιαν 2013, 13:04

Γεια σας παιδιά!

Διαθέτω το βιβλίο «Εξελικτική Ψυχολογία, τόμος 1» Robert S. Feldman, Επιμελητής: Ηλίας Μπεζεβέγκης, εκδ. Gutenberg, προς ανταλλαγή ή πώληση στην τιμή των 50 ευρώ (συζητήσιμη) καθώς είναι σε άριστη κατάσταση και αχρησιμοποίητο – αρχική τιμή εκδότη 65 ευρώ.

http://www.dardanosnet.gr/book_details.php?id=1654

Επικοινωνία: marianapsycho@hotmail.com
Τελευταία επεξεργασία από marianapsych και 20 Ιαν 2013, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
marianapsych

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adnasia » 21 Ιαν 2013, 18:25

Παρακαλώ θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου δανείσει το βιβλίο "Ο Ελληνιστικός Κόσμος" του Fr. Walbank ,εκδόσεις βιβλίων Βάνιας Κων. Σεμελίδης κ Υιός ΟΕ, 2000 Θεσσαλονίκη, του μαθήματος Ε' Εξαμήνου του κλασικού Αρχαία ιστορία Β' της κυρίας Ανεζίρη. Θα το χρειαστώ από Τετάρτη 13/2 μέχρι Δευτέρα 18/2! Ευχαριστώ πολύ!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
adnasia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό api » 22 Ιαν 2013, 16:22

Χρειάζομαι τα βιβλία της Παιδαγωγικής Ψυχολογίας (ΠΔ72) και της Ψυχολογίας (ΨΧ09) μόνο για την εξεταστική. Όποιος μπορεί να μου τα δανείσει ας μου στείλει πμ. :help: :thxx:
Άβαταρ μέλους
api

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 24 Ιαν 2013, 15:20

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ!!!

ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ 2Η ΦΟΡΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑ!

Αναλυτικά εδώ: http://www.lib.uoa.gr/yphresies/makroxr ... n-eydoxos/

Επειδή υπάρχει φανερό κώλυμα από το μη δικαίωμα δανεισμού σε επιτυχόντες κατατακτηρίων (έρχεται και εξεταστική…) κι επειδή είχα μια τυχαία συζήτηση στον δρόμο με άγνωστη σ’ εμένα φοιτήτρια και κάποιοι άμεσα ενδιαφερόμενοι ίσως δεν το γνωρίζουν και είναι κρίμα, να πληροφορήσω ότι σύμφωνα με ΚΥΑ (αριθ. φ.12/93262/Β3/ΦΕΚ Β΄, 2377/2012) η οποία ισχύει από το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, αποφασίστηκε, πέραν της ενίσχυσης των Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών με περαιτέρω διδακτικά συγγράμματα, και ο Μακροχρόνιος Δανεισμός Συγγραμμάτων σε φοιτητές, κατά προτεραιότητα, κατά τον οποίο:

1. Οι Βιβλιοθήκες των Α.Ε.Ι. καθώς και τα παραρτήματα ή οι μονάδες αυτών υποχρεούνται σε μακροχρόνιο δανεισμό εντύπων ή ηλεκτρονικών συγγραμμάτων για την κάλυψη των αναγκών των φοιτητών κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Για τον σκοπό αυτό οφείλουν να τηρούν συλλογή μακροχρόνιου δανεισμού.

2. Οι φοιτητές δύνανται να δανείζονται δύο (2) από τα διατιθέμενα στη βιβλιοθήκη συγγράμματα, για χρονικό διάστημα τριάντα (30) ημερών με δυνατότητα ανανέωσης του δανεισμού για μια φορά.

3. Οι φοιτητές οι οποίοι δανείζονται, κατά προτεραιότητα, έντυπα διδακτικά συγγράμματα, είναι όσοι δεν δικαιούνται να τα προμηθευτούν δωρεάν, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4009/2011 (Α΄ 195) όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

Απ' το τίποτα, κάτι είναι κι αυτό! :tease: Εάν οι υπάλληλοι, ως είθισται, δεν έχουν ιδέα επ’ αυτού, καλό θα ήταν να εκτυπώσετε τον νόμο και να τον πάτε από ’κει μια βόλτα, αυτοί να τον διαβάσουν κι εσείς να κάνετε τη δουλειά σας. :up:
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 19 Ιαν 2014, 14:59, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 05 Φεβ 2013, 22:49

Επειδή έχει αύριο τελικά απεργία και θα μάθω το πρωί αν θα είναι ανοιχτά η βιβλιοθήκη, στο μεταξύ όποιος έχει τα
Ελληνική Ποίηση, τόμος Δ του Αργυρίου ,εκδ. ΣΟΚΟΛΗ και το
το λεξικό λογοτεχνικών όρων του Abrums

Παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσει επειγόντως οπωσδήποτε μαζί μου. ΘΑ του επιστρέψω τα βιβλία του την επομένη της εξέτασης! :thxx:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες