filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 12 Οκτ 2012, 18:22

μου λετε τι θεματα επεσαν??
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 12 Οκτ 2012, 18:37

Περιγραφική της Νέας Ελληνικής :
α)Περιγράψτε το φωνηεντικό σύστημα της Ελληνικής (φωνήεντα,ημίφωνα,συμφωνικά,πραγματώσεις)
β)Κάποιες προτάσεις να βρούμε στα ρήματα (όψη/χρόνος/έγκλιση)

Γενική Γλωσσολογία : Ποιες είναι οι καινοτομίες του Saussure,και ποια θεωρείτε πιο σημαντική,και πως έχει επηρεάσει κάποιες επιστήμες

Κοινωνιογλωσσολογία : Ποιες είναι οι εξαρτημένες και ποιες οι ανεξάρτητες μεταβλητές στο πρωταρχικό πείραμα του Labov στη Νέα Υόρκη

Κειμενογλωσσολογία :

α)Ποια είναι τα κειμενικά είδη
β)Ποιες είναι οι αφηγηματικές τεχνικές σύμφωνα με το Labov + κείμενο να το σχολιάσουμε με βάση αυτή τη θεωρία

*Η Κειμενογλωσσολογία πέφτει και αντί για Πραγματολογία.Δηλαδή συνήθως πέφτει Πραγματολογία,απλά φέτος ήμασταν άτυχοι σε αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 12 Οκτ 2012, 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 12 Οκτ 2012, 18:40

ευχαριστω george,poppet αν εδωσες περυσι για θεωρητικη επεσε θεμα σημασιολογιας??
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 12 Οκτ 2012, 18:42

Στην Πραγματολογία δεν έπεσε ξεχωριστό θέμα σημασιολογίας.Μας είχε δώσει ένα γλωσσικό περιβάλλον και μια πρόταση,και μας ζητούσε βρούμε προσλεκτική ισχύ,προσλεκτικό στόχο,αμεσότητα και λογικό περιεχόμενο.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 12 Οκτ 2012, 18:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 12 Οκτ 2012, 18:47

αα μαλιστα!!ευχαριστω πολυ!
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 12 Οκτ 2012, 18:50

Παιδιά αρχαία τι έπεσε;;;
Άβαταρ μέλους
platon

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό δειπνοσοφιστής » 12 Οκτ 2012, 22:11

αρχαία άγνωστο θουκ,βιβλίο 4 λόγος Δημοσθένη , γραμματικές παρατηρήσεις και συντακτικές , το κείμενο ήταν εύκολο μεν στην καταγραφή , δύσκολο δε να κατανοήσει κανείς την πλοκή και τα υποκείμενα ,

αρχαία γνωστό , ιλιάδα μετάφραση και μέτρο , θεσμ. η δραματική χρήση του Ευριπίδη και αν συμμετείχε και σε άλλη κωμωδία , Αίας το Χορικό πριν την αυτοκτονία και τη λειτουργία του στην τραγωδία .

Μα καλά μόνο γλωσσολόγοι μπαίνουν εδώ ;;;όλοι οι άλλοι δεν έχουν άγχος;;
συν Αθηνά και χήρα εκείνη
Άβαταρ μέλους
δειπνοσοφιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 12 Οκτ 2012, 23:30

Ευχαριστούμε πολύ ντρουκ...δηλαδή δεν θα δώσουμε όλοι συνέντευξη?εσένα πως σου φάνηκαν τα θέματα, έγραψες καλά?
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 12 Οκτ 2012, 23:30

Ευχαριστούμε πολύ ντρουκ...δηλαδή δεν θα δώσουμε όλοι συνέντευξη?εσένα πως σου φάνηκαν τα θέματα, έγραψες καλά?
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 13 Οκτ 2012, 11:48

Επιτέλους βρε thaliaTh!!! Να και ένας άνθρωπος που έδωσε νεοελληνικό! Απ ότι μου είπαν εκείνη που έχουν γράψει πάνω από τη βάση (δεν ξέρω αν θεωρούν βάση το 50 ή πιο ψηλά) θα κληθούν τηλεφωνικά για συνέντευξη.
Στις δύο ερωτήσεις της λογοτεχνίας έχω γράψει καλά πιστεύω, η θεωρία της λογοτεχνίας με βασάνισε λίγο, γιατί δεν είχα δώσει τόση σημασία στον Chladenius. Δεν ελπίζω και πολλά, αλλά και πάλι θέλω πολύ να περάσω :bangin:
Εσύ τα πήγες καλά; Έσκισες;
Ο έρωτας μας μεταβάλλει σε πλάσματα που επιθυμούν να μοιραστούν τον εαυτό τους.
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poppet » 13 Οκτ 2012, 15:02

aspirine έγραψε:περυσυ ο πρωτος δεν ειχε 70 63 με 65 ειχε

δε νομιζω πως εχει σημασια με τι βαθμους-ποσοστα περασαμε περσυ! παρολα αυτα θυμαμαι με τι βαθμο περασα εγω ως 3η στην καταταξη 58 ηταν κομμα κατι!
φετος τ παιδια πηγαν καλυτερα και μπραβο τους! εμας μας ειχαν πει πως γενικοτερα ειχαμε ενα θεματακι δυσκολιας στην πραγματολογια-σημασιολογια. οπως και να χει καλή αρχή στους επιτυχόντες φετος και καλη σταδιοδρομία στους υπολοιπους που θα συνεχισουν την προσπάθειά τους!
Cogito ergo Dubito ergo Sum
Άβαταρ μέλους
Poppet

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, Κατεύθυνση Γλωσσολογίας Ν.Α. Μεσογείου

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poppet » 13 Οκτ 2012, 15:03

aspirine έγραψε:ευχαριστω george,poppet αν εδωσες περυσι για θεωρητικη επεσε θεμα σημασιολογιας??

αν ανατρεξεις στην σελιδα 11 νομιζω ειχα αναρτησει περσυ τα θεματα! ηταν συνδυαστικο με πραγματολογια! δε θυμαμαι ακριβως τι αλλα για μια ιδεα δες τι ειχα γραψει περσυ
Cogito ergo Dubito ergo Sum
Άβαταρ μέλους
Poppet

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, Κατεύθυνση Γλωσσολογίας Ν.Α. Μεσογείου

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilaiomai » 13 Οκτ 2012, 19:39

Γεια σας! Με αφορμή τις εξετάσεις που θα έδινα φέτος για το μεταπτυχιακό των Αρχαίων Ελληνικών, αναζήτησα στο φόρουμ πληροφορίες για θέματα που έπεσαν τα προγούμενα χρόνια, τα μαθήματα που γίνονται, ποιοι καθηγητές τα κάνουν, τι ώρες σε γενικές γραμμές λαμβάνουν χώρα κλπ... Έ, λοιπόν, με εξαίρεση ένα μέλος που έδωσε μια γενική κατεύθυνση για θέματα που έπεσαν πριν από 2 χρόνια, δεν είδα κάτι άλλο που να μπορεί να με βοηθήσει στην επίλυση έστω και λίγων αποριών μου. Κατανοώ, βέβαια, πως το πρόγραμμα ίσως αλλάζει κάθε χρονιά, παρόλα αυτά κάποιες πληροφορίες πραγματικά θα έπρεπε να δίνονται από μέλη του φόρουμ. Ευχαριστώ, λοιπόν το Δειπνοσοφιστή που φέτος έγραψε κάποια πράγματα για τα θέματα που έπεσαν. :thxx:
Άβαταρ μέλους
lilaiomai

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilaiomai » 13 Οκτ 2012, 19:58

Πάνω στα θέματα των Αρχαίων Ελληνικών που έπεσαν φέτος θα ήθελα να πω περισσότερα!
Α. Αδίδακτο. Θουκυδίδης. Πολύπλοκος και ελλειπτικός λόγος. Η μετάφραση έβγαινε μετά δυσκολίας. Ήταν από τα πιο δύσκολα κείμενα που έχω επεξεργαστεί ως τώρα. Ασκήσεις :
1. Μετάφραση.
2. α) Γραμματική αναγνώριση 4 τύπων : ξυναράμενοι, κρείσσω, πλείω, δυσέμβατον. β) ξυναράμενοι : Χρονική Αντικατάσταση.
3. Συντακτική αναγνώριση των μετοχών ενός χωρίου του κειμένου και ανάλυσή τους.
Β. Ιλιάδα. 1. Μετάφραση περίπου 12 σειρών. 2. Μετρική ανάλυση 1 χωρίου του κειμένου. Το πρόβλημα ήταν ότι οι στίχοι μας δίνονταν σε ευθεία γραμμή - πεζός λόγος δηλαδή - και έπρεπε να καταλάβεις πού άρχιζε και πού τέλειωνε ο στίχος για να κάνεις σωστή μετρική ανάλυση. Αλλιώς σου έφευγε όλη η άσκηση...
Γ. Αίας. Δινόταν το Β' Στάσιμο του έργου. Η ερώτηση : Ποια η δραματική λειτουργία του συγκεκριμένου άσματος και πως σχετίζεται με το ρόλο του χορού στην τραγωδία αυτή;
Δ. Θεσμοφοριάζουσες. Πώς συγκροτεί ο Αριστοφάνης τη δραματική περσόνα του Ευριπίδη στη συγκεκριμένη κωμωδία; Δίνονταν κάποια χωρία του κειμένου που μπορούσαμε να λάβουμε υπόψιν.
Τα θέματα ήταν πολύ απαιτητικά και μπορώ να πω πολύ υψηλού επιπέδου. Οι 3 ώρες θεωρώ πως δεν ήταν επαρκείς, χρειαζόμασταν 1 ώρα παραπάνω. Τα Λατινικά δέ ήταν επίσης πολύ δύσκολα. Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη για τα θέματα, θα με ενδιέφερε να την καταγράψει στο φόρουμ. Εύχομαι σε όλους καλά αποτελέσματα!!
Άβαταρ μέλους
lilaiomai

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 13 Οκτ 2012, 20:02

drouk έγραψε:Επιτέλους βρε thaliaTh!!! Να και ένας άνθρωπος που έδωσε νεοελληνικό! Απ ότι μου είπαν εκείνη που έχουν γράψει πάνω από τη βάση (δεν ξέρω αν θεωρούν βάση το 50 ή πιο ψηλά) θα κληθούν τηλεφωνικά για συνέντευξη.
Στις δύο ερωτήσεις της λογοτεχνίας έχω γράψει καλά πιστεύω, η θεωρία της λογοτεχνίας με βασάνισε λίγο, γιατί δεν είχα δώσει τόση σημασία στον Chladenius. Δεν ελπίζω και πολλά, αλλά και πάλι θέλω πολύ να περάσω :bangin:
Εσύ τα πήγες καλά; Έσκισες;

μάλλον είμαστε οι μόνοι που μπένουμε εδώ, αν και η προσέλευση ήταν πολύ μεγάλη..τι να σου πω το θέμα της θεωρίας το ήξερα, τα άλλα ήταν πολύ γενικά, έγραψα αρκετά,αλλά δεν ξέρω πως θα βαθμολογήσουν ένα τόσο γενικό θέμα..
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 13 Οκτ 2012, 20:36

lilaiomai , σε ευχαριστούμε για τα θεματα των αρχαιων! Μηπως θα μπορουσες να μας πεις αναλυτικα και των λατινικων;;;;
Άβαταρ μέλους
platon

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό δειπνοσοφιστής » 13 Οκτ 2012, 20:53

καλησπέρα lilaiomai και εμένα το άγνωστο μου φάνηκε πολύ απαιτητικό , λόγος Δημοσθένη άλλωστε μέσα στο έργο του Θουκυδίδη πόσο πιο δύσκολο;;;; δεν κατάλαβα ούτε εγώ τελικά αν έπρεπε να υποχωρήσουν ή όχι στους εχθρούς ... στο περίπου τα έγραψα με μάλλον το αντίθετο νόημα , οι γραμματικές πιο εύκολες μου φάνηκαν από τις συντακτικές.

Το γνωστο μου φάνηκε πολύ πιο εύκολο , αν κάποιος είχε μελετήσει ήταν ξεκάθαρο τι ζητούσαν εκτός της Ιλιάδας βέβαια οπού και θα συμφωνήσω περι του μέτρου προσωπικά δεν το έκανα, από το να έγραφα βλακείες σκέφτηκα να ασχοληθώ με τα σχόλια περισσότερο ..

Καλά αποτελέσματα εύχομαι :study: αν και δεν περιμένω ευχάριστα νέα για μένα τουλάχιστον
Άβαταρ μέλους
δειπνοσοφιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andriana25 » 13 Οκτ 2012, 22:53

Έδωσα κι εγώ για το μεταπτυχιακό των αρχαίων και ειλικρινά το άγνωστο ήταν πάρα πολύ απαιτητικό... ήταν σημεία που δεν μπορούσα να καταλάβω τι ακριβώς έλεγε κι αυτό γιατί η σύνταξη ήταν δύσκολη... από άποψη λεξιλογίου δεν ήταν κάτι το τρομερό και για αυτό, όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω,η υπαγόρευση έβγαινε άνετα.

Όσο για τα λατινικά..τι να πω... ήλπιζα να βάζανε καμιά ερώτηση γραμματικής αλλά τίποτα... :thumbdown: σκέτη αποτυχία :ungry:
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΥΛΑΙΕΣ.ΟΤΑΝ Τ ΑΝΟΙΓΩ ΒΛΕΠΩ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΥΧΕΙ.ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΛΕΙΝΩ ΒΛΕΠΩ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΟΘΩ.............
Άβαταρ μέλους
andriana25

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό δειπνοσοφιστής » 13 Οκτ 2012, 23:09

μα καλά πόσο άκυρη η ερώτηση για τον Πετρώνιο ;;; ερμηνευτική στο άγνωστο λατινικών ;;;;;;;;;;;; αν ήταν θα διαλέγαμε λατινική κατεύθυνση !!!
Άβαταρ μέλους
δειπνοσοφιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilaiomai » 13 Οκτ 2012, 23:56

Τα θέματα στα Λατινικά μου προκάλεσαν αρκετή αμηχανία. Το κείμενο ήταν από το "Satyricon" του Πετρώνιου, που, ας σημειωθεί δεν ανήκει στην Κλασική Λατινική περίοδο, την οποία ορίζει η ύλη του μεταπτυχιακού. Δίνονταν ένας τίτλος στο κείμενο : "Κριτική των δημόσιων αγορεύσεων", μια εισαγωγή και η σημασία περίπου 10 λέξεων. Όμως, η σύνταξη ήταν περίεργη, κάποιες λέξεις άγνωστες, η μετάφραση έβγαινε τόσο δύσκολα. Έχουμε λοιπόν :
1. Μετάφραση.
2. "quibus imperet filiis" : Τι είδους πρόταση είναι και συντακτική ανάλυση των όρων της.
3. "liceat dicere" : α) Ποια η διαφορά αυτού από το "liceat dixisse"; β) Γιατί ο ομιλητής χρησιμοποιεί το πρώτο και όχι το δεύτερο; Μας τονίστηκε πως το πρώτο υποερώτημα είναι γραμματικό, το δεύτερο υφολογικό.
4. Να καταγραφούν οι όροι του κειμένου που σχετίζονται με τη ρητορική και να σχολιαστούν με συντομία.
5. Κατά τη γνώμη σας, ο Πετρώνιος αντιπροσωπεύεται από τη δριμεία κριτική της ρητορικής ή χαριτολογεί;;
Αυτά... Τα θέματα στα Λατινικά εκφράζουν, κατά τη γνώμη μου, μια νέα αντίληψη για την εξέταση του μαθήματος, τουλάχιστον σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Δεν περιείχαν καθόλου γραμματικοσυντακτικές παρατηρήσεις στη μορφή που όλοι ξέρουμε. Δε νομίζω πως ήμαστε έτοιμοι ως υποψήφιοι να γράψουμε πολύ καλά σε αυτά τα θέματα. Πιστεύω πως μας ξεπερνούσαν...
Άβαταρ μέλους
lilaiomai

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες