filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 04 Οκτ 2012, 14:09

ε δε νομιζω να σ εξετασουν αλιμονο.μπορει να σε ρωτησουν πως νομιζεις οτι εγραψες.μεχρι εκει.τι αλλο διαφορα συνεντευξη ειναι.
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ChristinaLG » 04 Οκτ 2012, 14:13

aspirine έγραψε:ε δε νομιζω να σ εξετασουν αλιμονο.μπορει να σε ρωτησουν πως νομιζεις οτι εγραψες.μεχρι εκει.τι αλλο διαφορα συνεντευξη ειναι.

Μακαρι να ειναι ετσι.. θα ρωτησουμε αυριο παντως για να ξερουμε.. εγω φοβαμαι μη μου πουν τιποτα επειδη εχω παρει κλασσικη κατευθυνση κι οχι γλωσσολογικη.. αν και σε ολες τις γλωσσολογιες εχω υψηλους βαθμους.. εν αντιθεσει με τα λατινικα
. λες να επηρεαζει η κατευθυνση;
Άβαταρ μέλους
ChristinaLG

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 04 Οκτ 2012, 14:13

aspirine έγραψε:για γενικη γλωσσολογια ειχα ακουσει σαν θεμα προπερσινο το παραδοξο του σωσυρ.φωνητικη μεταγραφη επεσε προπερσυ ως θεμα απ τη γραμματικη δλδ απ το πρωτο κομματι.πραγματολογια κανακης!ιδια λογικη.

Ευχαριστώ.Δηλαδή από ότι φαίνεται,οι πιο πρακτικές ασκήσεις λογικά θα είναι στο πρώτο κομμάτι,και στη γενική γλωσσολογία μάλλον θα πέφτει κάποια θεωρία.
Άβαταρ μέλους
george22

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 04 Οκτ 2012, 14:15

Στη συνέντευξη πάντως,επειδή πέρασα πέρυσι,δεν σε εξετάζουν.Όλους ή τους περισσότερους τουλάχιστον,πέρυσι μας ρώτησαν σε ποιο κομμάτι των εξετάσεων από τα 4 πιστεύουμε ότι τα έχουμε πάει καλύτερα ή χειρότερα, πως ανακαλύψαμε τη γλωσσολογία και την επιλέξαμε ως κατεύθυνση, και για ποιο λόγο θέλουμε να κάνουμε το μεταπτυχιακο (πχ μελλοντικό επάγγελμα)
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aegina » 04 Οκτ 2012, 14:44

ChristinaLG έγραψε:
aspirine έγραψε:ε δε νομιζω να σ εξετασουν αλιμονο.μπορει να σε ρωτησουν πως νομιζεις οτι εγραψες.μεχρι εκει.τι αλλο διαφορα συνεντευξη ειναι.

Μακαρι να ειναι ετσι.. θα ρωτησουμε αυριο παντως για να ξερουμε.. εγω φοβαμαι μη μου πουν τιποτα επειδη εχω παρει κλασσικη κατευθυνση κι οχι γλωσσολογικη.. αν και σε ολες τις γλωσσολογιες εχω υψηλους βαθμους.. εν αντιθεσει με τα λατινικα
. λες να επηρεαζει η κατευθυνση;

Επειδή θα δώσεις στο διατμηματικό δεν νομίζω πως θα λειτουργήσει αρνητικά η κατεύθυνση (αν και ούτε στη θεωρητική-εφαρμοσμένη νομίζω ότι είναι καθοριστικής σημασίας). Σκέψου ότι στο διατμηματικό δίνουν και πολλά παιδιά από άλλες κατευθύνσεις και όχι μόνο του φιλολογικού, που ενδεχομένως να μην έχουν κάνει τόσες γλωσσολογίες όσες ένας απόφοιτος του γλωσσολογικού.
Επομένως, το σημαντικό είναι να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα και να τους "πείσεις" ότι το θες πολύ. Αυτά νομίζω ότι μετράνε περισσότερο.:)
''Οι μεγάλες ιστορίες δεν τελειώνουν. Αλλάζουν μορφή. Καμιά φορά γίνονται σιωπή.'' (Λ.Κουρετζής)
Άβαταρ μέλους
aegina

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 04 Οκτ 2012, 14:47

Δεν παίζει ρόλο η κατεύθυνση!Αν γράψεις καλά δεν έχει καμία σημασία αν είσαι από κλασικό.
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ChristinaLG » 04 Οκτ 2012, 15:17

Να ειστε καλα παιδια!! Καλη μας επιτυχια αυριο!!!
Άβαταρ μέλους
ChristinaLG

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 04 Οκτ 2012, 19:11

Να ρωτήσω,το παράδοξο του Saussure είναι ότι οι γλώσσες είναι δομημένα κλειστά συστήματα,αυτόνομα σύνολα,των οποίων τα μέρη είναι αλληλοεξαρτώμενα συγχρονικα.Παρόλα αυτά η σχέση σημαίνοντος-σημαινομένου είναι αυθαίρετη,δηλαδή ότι η έννοια με τη σημασία δεν συνδέονται ακριβώς.
Αυτό είναι?
Δεν έχω το βιβλίο Γλωσσολογίας 1,και διάβασα μόνο της Φιλιππάκη.Αλλά βρήκα αρκετούς ορισμούς κλπ στο internet,βέβαια κάποιοι είναι στα αγγλικά.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 04 Οκτ 2012, 19:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aegina » 04 Οκτ 2012, 19:41

Όχι, george22, δεν νομίζω ότι έχει σχέση με αυτό που λες. Το παράδοξο του Saussure αναφέρεται στη διάκριση της γλώσσας σε λόγο και ομιλία και απορρέει από τον κοινωνικό χαρακτήρα του πρώτου και τον ατομικό του δεύτερου. Ο Labov είχε χαρακτηρίσει ως ''παράδοξο'' αυτό που αναφέρει ο Saussure, ότι δηλ.ο κοινωνικός χαρακτήρας του λόγου προσδιορίζεται βάσει της ομιλίας του κάθε ατόμου χωριστά ενώ η ατομικότητα της ομιλίας παράγεται αναπόφευκτα από τον λόγο και τον κοινωνικό του χαρακτήρα.
Η Θεωρητική Γλωσσολογία του Μπαμπινιώτη έχει ένα κεφαλαιάκι γι'αυτό, όπου το εξηγεί αναλυτικά.
Τελευταία επεξεργασία από aegina και 04 Οκτ 2012, 19:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
''Οι μεγάλες ιστορίες δεν τελειώνουν. Αλλάζουν μορφή. Καμιά φορά γίνονται σιωπή.'' (Λ.Κουρετζής)
Άβαταρ μέλους
aegina

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 04 Οκτ 2012, 20:16

Σ'ευχαριστώ πολύ!Τα έψαξα στο google και μου έβγαλε αυτό που έγραψα παραπάνω!
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aegina » 04 Οκτ 2012, 20:24

Δεν ξέρω σε τι σελίδες έψαξες και με τι ακριβώς συνδέουν το παράδοξο του Saussure. Το σίγουρο είναι ότι ο Μπαμπινιώτης στο βιβλίο του το συνδέει με το λόγο, την ομιλία και τον χαρακτήρα του καθενός και βασίζεται στην κριτική που άσκησε ο Labov στα όσα γράφει ο Saussure στα ''Μαθήματά'' του.

Παραθέτω από Μπαμπινιώτη, σελ.61:
"Η κοινωνική πλευρά του λόγου μελετάται [κατά τον Saussure] διά της παρατηρήσεως κάθε ατόμου, ενώ η ατομική πλευρά της γλώσσας με την παρατήρηση του λόγου στο κοινωνικό του περιβάλλον''.
Εδώ έχουμε εκ πρώτης όψεως ό,τι ο Labov ονομάζει ''σωσσυρικό παράδοξο.
Τελευταία επεξεργασία από aegina και 04 Οκτ 2012, 20:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
aegina

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 05 Οκτ 2012, 12:32

καλημερα παιδια πως πηγατε στη διδασκαλια;; τι βαλανε;;
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 05 Οκτ 2012, 18:11

Λοιπόν σήμερα τα θέματα ήταν μέτριας δυσκολίας.Το περίεργο είναι ότι έπεσε Κειμενογλωσσολογία και όχι Πραγματολογία,και για την ακρίβεια το θέμα που έπεσε είχε 2 υποερωτήματα.Το πρώτο ήταν να γράφουμε σχετικά για τα κειμενικά είδη (ορισμός,διάκριση),το δεύτερο υποερώτημα ήταν για τις αφηγηματικές τεχνικές με βάση το Labov και να σχολιάσουμε ένα κείμενο.Ήταν το θέμα που από όσους ρώτησα,κανένας δεν το έγραψε.Εγώ έγραψα πολύ άσχετα στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά σχολίασα τουλάχιστον το κείμενο,από ότι θυμόμουν από ένα άλλο μάθημα της σχολής μας.Το θέμα αυτό όλο ήταν από ένα βιβλίο του κ.Γούτσου που είχε να κάνει με επικοινωνιακές τεχνικές,το οποίο ανήκε στην επιμέρους βιβλιογραφία.Όταν μας μοίρασαν το θέμα,οι περισσότεροι φάνηκε ότι "πάγωσαν"

Κοινωνιογλωσσολογία ήταν πολύ εύκολο,έπεσε το πείραμα του Labov (όχι να το γράψουμε αναλυτικά) αλλά να βρούμε τις ανεξάρτητες και εξαρτημένες μεταβλητές στο συγκεκριμένο πείραμα

Γενική Γλωσσολογία,το θέμα ήταν ο Saussure και οι καινοτομίες του.Έγραψα για langage-langue-parole και την αυθαιρεσία του γλωσσικού σημείου,για την προτεραιότητα του προφορικού λόγου,αλλά έγραψα και το παράδοξο.Τώρα δεν ξέρω 100% γι'αυτό πως θα το πάρει,γιατί υπήρχε και το υποερώτημα,πως μία από τις καινοτομίες σχετίζεται με άλλες επιστήμες.

Περιγραφική της Ελληνικής,το πρώτο υποερώτημα ήταν να περιγράψουμε το φωνηεντικό σύστημα (και ημίφωνα,και συμφωνικά) και πως πραγματώνονται.Εκεί ξέχασα να γράψω για τα συμφωνικά.

Και το δεύτερο θέμα ήταν σε 10-12 προτάσεις,να βρούμε στα ρήματα το συνοπτικό,το χρόνο και την έγκλιση.Αυτό ήταν εύκολο,και επίσης υπήρχε διευκρίνιση ότι στο χρόνο δεν έπρεπε να γράψουμε,ενεστώτας-αόριστος-μέλλοντας, αλλά παρελθόν-μη παρελθόν-μέλλον.

Ήμασταν 65 άτομα στη λίστα,ήρθαν οι 50,4-5 άτομα έδωσαν λευκή κόλλα και μετά τη δεύτερη ώρα έφυγαν οι περισσότεροι και μείναμε 14.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 05 Οκτ 2012, 18:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aegina » 05 Οκτ 2012, 19:01

Μμμμ...Πολλά θέματα και εδώ, κάποια αναμενόμενα κάποια απαιτητικά. Το βιβλίο του Γούτσου για το οποίο λες μας το έδιναν ως βασικό εγχειρίδιο στο μάθημα της κειμενογλωσσολογίας.
Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι και σε αυτό καλά αποτελέσματα να έχεις!
Τελευταία επεξεργασία από aegina και 05 Οκτ 2012, 19:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
aegina

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 05 Οκτ 2012, 21:11

Σ'ευχαριστώ πολύ,δεν ξέρω τι έχω κάνει.Θεωρώ ότι το 5,το οποίο είναι και η βάση γι'αυτό το μεταπτυχιακό,το έχω πιάσει,ίσως και παραπάνω.Δεν ξέρω πως βαθμολογούν στα θέματα που έχεις κάνει προσπάθεια,αλλά αν δεν τα έχεις γράψει ακριβώς,ίσως δίνουν κάτι λιγότερο από το μισό.Βέβαια ,υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός,αν και δεν πιστεύω οι περισσότεροι που τέλειωσαν στη μία ώρα ή στο 2ωρο να έχουν γράψει και τέλεια.Τα θέματα ήταν απαιτητικά και χρειάζονταν και τις 4 ώρες.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 05 Οκτ 2012, 21:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poppet » 05 Οκτ 2012, 23:41

aspirine έγραψε:παιδια ψαχνω ενα λινκ που να χει τα προσφερομενα μαθηματα στη θεωρητικη να χουμε μ ιδεα αν ρωτησουν στη συνεντευξη.δε βρισκω κατι

καλησπερα!
απ οτι ειδα πλεον το σαιτ δεν εχει την λιστα που ειχε ενδεχομένως γτ άλλαξε αρκετα το προγραμμα σπουδων το οποιο αλλαζει καθε χρονο! αν θα σε ρωτησουν κατι θα σχετιζεται περισσοτερο στο ποια ειναι τ δικα σ ενδιαφεροντα.... οποτε αν πχ τους πεις πραγματολογια ειναι προφανες οτι ξερεις οτι εισαι στο σωστο μαστερ!
προσφερονται πολλα αντικειμενα παντως.... μπορω να σ πω τι καναμε περσυ....δε μπορω να σου πω ποια θα γινουν φετος!
φωνητική+ στατιστικη(μαλλον δε θα γινει σε 1η φαση τωρα) - πραγματολογια+σημασιολογια- υπολογιστικη γλωσσολογια - συνταξη - λεξικολογια- γλ. κατακτιση αυτα σε γενικές γραμμές! αλλα οπως σ πα εμενα μ ειχαν ρωτησει απο το προπτυχιακο ποιο ηταν το αγαπημενο μ αντικειμενο που για αυτους εμμεσα η ερωτηση απαντουσε στο γτ ειμαι εκει! η μπορει να σ πουν τι προσδοκας/εις απο το μαστερ κ σε πιο χωρο σ ενδιαφερει να μπεις... στη συνεντευξη παντως ειναι φιλικοι κ οχι ανακριτικοι....δλδ ετσι ηταν περσυ! ελπιζω ν βοηθησα
Cogito ergo Dubito ergo Sum
Άβαταρ μέλους
Poppet

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, Κατεύθυνση Γλωσσολογίας Ν.Α. Μεσογείου

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 06 Οκτ 2012, 11:04

ευχαριστω!
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AmandaMor » 06 Οκτ 2012, 23:07

Παιδια ειμαι λιγο ακυρη,αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω μιας και ξερετε αν πληρωνεις για αυτα τα μεταπτυχιακα και ποσα ατομα περνουν καθε χρονο??
Άβαταρ μέλους
AmandaMor

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 07 Οκτ 2012, 02:18

Δεν έχουν δίδακτρα,προς το παρόν,και τα άτομα που επιλέγονται στο καθένα είναι συνήθως 10 (σε μερικά μπορεί και 6 άτομα,και στο διατμηματικό "Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης Γλώσσας επιλέγονται 15).
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 07 Οκτ 2012, 02:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 07 Οκτ 2012, 11:53

Kαλή επιτυχία στους νεοελληνιστές για αύριο :friends:
Ο έρωτας μας μεταβάλλει σε πλάσματα που επιθυμούν να μοιραστούν τον εαυτό τους.
Άβαταρ μέλους
drouk

Ευχαριστώ: 7

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες