filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΟΡΙΟ ΦΟΙΤΗΣΗΣ-ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 07 Ιούλ 2012, 11:08

4296 ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
9. α) Όσοι φοιτητές συμπληρώνουν στο τέλος του α-
καδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή
μεγαλύτερης του διπλάσιου αριθμού εξαμήνων από όσα
απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το εν-
δεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά
δύο εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαί-
ως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού
έτους 2013-2014, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον
Οργανισμό του ιδρύματος.
β) Με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου,
όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδη-
μαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγα-
λύτερης του αριθμού εξαμήνων που απαιτούνται για τη
λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα
σπουδών προσαυξανόμενης κατά τέσσερα εξάμηνα, θε-
ωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ι-
διότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015,
εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ι-
δρύματος.
γ) Όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του
ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας μικρό-
τερης από αυτήν της προηγούμενης παραγράφου, θεω-
ρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ι-
διότητα όταν συμπληρώσουν φοίτηση διάρκειας ίσης με
το διπλάσιο αριθμό εξαμήνων από όσα απαιτούνται για
τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρό-
γραμμα σπουδών, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον
Οργανισμό του ιδρύματος.
δ) Οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να διακόψουν, με έγ-
γραφη αίτησή τους στη γραμματεία της οικείας σχολής,
τις σπουδές τους για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, ε-
πιθυμούν, και πάντως όχι περισσότερα από τον ελάχιστο
αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου
σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών. Τα εξά-
μηνα αυτά δεν προσμετρώνται στην παραπάνω ανώτατη
διάρκεια φοίτησης. Οι φοιτητές που διακόπτουν κατά τα
ανωτέρω τις σπουδές τους, δεν έχουν τη φοιτητική ιδιό-
τητα καθ’ όλο το χρονικό διάστημα της διακοπής των
σπουδών τους. Μετά τη λήξη της διακοπής των σπουδών
οι φοιτητές επανέρχονται στη σχολή.
ε) Για την απώλεια της φοιτητικής ιδιότητας εκδίδεται
σχετική διαπιστωτική πράξη από τον κοσμήτορα της οι-
κείας σχολής, με την οποία βεβαιώνονται και τα μαθήμα-
τα στα οποία ο φοιτητής έχει εξεταστεί επιτυχώς.
Τελευταία επεξεργασία από ιστοριομανία και 08 Ιούλ 2012, 10:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Αθηνών
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 07 Ιούλ 2012, 13:24

Αυτἀ γενικά ορίζει ο νόμος. Μιλάει για πρώτες διαγραφές το 2014. Το τμήμα μας όμως τί στάση εφαρμόζει γενικά; Έχει ρώτησει κανείς πρόσφατα στη γραμματεία ή κάποιον καθηγητή που να ξέρει;
Τελευταία επεξεργασία από ιστοριομανία και 08 Ιούλ 2012, 10:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theol » 09 Ιούλ 2012, 18:34

Έχω ρωτήσει και τη γραμματεία και καθηγητές. Δεν γνωρίζουν κάτι περισσότερο. Δυστυχώς, εμένα με καίει αυτό το θέμα γιατί γράφτηκα στη σχολή το 1999, αλλά μόλις φέτος ξεκίνησα να δίνω μαθήματα. Προσπαθώ και δεν ξέρω στο τέλος αν θα πάει ο κόπος μου χαμένος, γιατί σύμφωνα με αυτά θα διαγραφώ το 2014 (μόλις 3 χρόνια πραγματικών σπουδών). Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος κάτι, ας ενημερώσει.
Άβαταρ μέλους
theol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αιώνιος » 24 Ιούλ 2012, 03:18

Καλησπέρα.

Ευχάριστη έκπληξη η ανακάλυψη αυτού του φόρουμ και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία δημιουργίας του.
Είμαι ένας από τους πολύύύ παλιούς του Ιστορικού-Αρχαιολογικού, που το έφερε έτσι η ζωή-οι υποχρεώσεις-οι επαγγελματικές επιλογές, ώστε να μείνω χωρίς πτυχίο από τη σχολή.
Κανονικά έπρεπε να τελειώσω το 1989-1990 (είκοσι χρόνια πριν! Πως περνάνε τα άτιμα...), αλλά ακριβώς το 1990 έπιασα δουλειά εκτός Αθηνών (μιλάμε για πολύύύ μακριά).
Στα επόμενα χρόνια τα Πανεπιστήμια μπήκαν σε έναν κύκλο κινητοποιήσεων (απεργίες διδασκόντων-καταλήψεις-Τεμπονέρας-Σουφλιάς κλπ κλπ) και τελικά δε μπόρεσα να δώσω κανένα μάθημα, αφού τις δύο-τρεις φορές που κατέβηκα οι καταλήψεις ή οι απεργίες συνεχίζονταν και όταν γίνονταν εξετάσεις εγώ δε μπορούσα να κατέβω λόγω δουλειάς. Δε θέλει και πολύ για να το αφήσεις να περάσει...
Όταν πήγα φαντάρος το 1994-1995, με τις φοιτητικές άδειες μπόρεσα και πήρα τρία-τέσσερα μαθήματα και νομίζω οτι χρωστάω άλλα τρία-τέσσερα ακόμα για πτυχίο.
Συνέχισα να το αφήνω έτσι, μέχρι που το 2003 ή 2004 που κατέβηκα Αθήνα και είχα χρόνο και διάθεση, πήγα στη Γραμματεία και προσπάθησα να βγάλω άκρη. Ήθελα μόνο να μου πουν αν είμαι ακόμα γραμμένος, πόσα μαθήματα χρωστάω και αν μπορώ πλέον να τα δώσω. Με έβαλαν να αγοράσω χαρτόσημα, να συμπληρώσω αίτηση, να δηλώσω ταχυδρομική διεύθυνση και θα μου απαντούσαν επισήμως. Απάντηση δυστυχώς δεν έλαβα ποτέ.
Μετά από ένα χρόνο, εδέησα να τηλεφωνήσω στη Γραμματεία, αλλά πάλι δεν έβγαλα άκρη, αφού με παρέπεμπαν ο ένας στον άλλον και ο τελευταίος μου είπε οτι πρέπει να περάσω αυτοπροσώπως από τη Σχολή.
Φτάσαμε στο 2012 και πέφτω αιφνιδίως πάνω στο δικό σας φόρουμ. Έτσι λοιπόν είπα να μοιραστώ μαζί σας την ιστοριούλα ενός "αιωνίου", έχοντας την αμυδρή ελπίδα απάντησης από κάποιον που μπορεί να βοηθήσει:
Άραγε είμαι ακόμα γραμμένος στη Σχολή; Έχω δικαίωμα να δώσω τα τρία-τέσσερα μαθήματα που χρωστάω εδώ και εικοσι-τόσα χρόνια; Λέτε να μπορώ να πάρω το πτυχίο τώρα στα "γεράματα";
Είναι σαφές οτι δε μου χρειάζεται για την επαγγελματική μου πορεία, αλλά η ειρωνία είναι οτι τόσα χρόνια (και χωρίς πτυχίο) με την ιστορία και την έρευνα ασχολούμαι και στην προσωπική και στην επαγγελματική μου ζωή.
Θα είναι μεγάλη χαρά αν λάβω έστω μια απάντηση που να μου δίνει κάποια πληροφορία ή κατεύθυνση.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, σας χαιρετώ.

"Αιώνιος" (με την καλή έννοια)...
Άβαταρ μέλους
Αιώνιος

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimt4! » 24 Ιούλ 2012, 18:13

αγαπητε αιωνιε,
χαρηκα πολυ με το μηνυμα σου και απαντω για να ξερεις πως δεν εισαι μονος.Μπηκα το 1994 και οπως καταλαβαινεις δεν "βγηκα" ακομη.Μολις φετος επεστρεψα στη σχολη,τον Ιουνιο εδωσα μαθημα,περιμενω αποτελεσματα και δεν ξερω αν θα καταφερω να παρω πτυχιο η αν θα με διαγραψουν.Παντως προς το παρον ειμαι κανονικα φοιτητρια και δεν ξερω ποια ειναι η σταση που θα κρατησει η πρυτανεια οταν θα ερθει η ωρα για μεγαλες αποφασεις αλλα δεν νομιζω οτι εχεις ακομα διαγραφει.Επισης δεν καταλαβαινω γιατι δεν σε διαφωτιζει καποιος απο τη γραμματεια μας.Κυνηγησε τους.Εγω τουλαχιστον δεν θα τους αφησω να μου στερησουν το ονειρο μου.πιστευω οτι ολοι οι "αιωνιοι" θα πρεπει καποια στιγμη να τα πουμε.Το οτι στη ζωη μας καποια πραγματα δεν πηγαν οπως θελαμε δεν μας καθιστα παρεισακτους.Εχουμε κι εμεις δικαιωματα.Τα λεμε λοιπον στο αμεσο ελπιζω μελλον.Καλο καλοκαιρι και καλο διαβασμα σε ολους!!! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
klimt4!

Σχολή/Τμήμα: ιστορικο-αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αιώνιος » 25 Ιούλ 2012, 02:21

Αγαπητή Klimt4, ευχαριστώ για την απάντηση. Η περίπτωσή σου μου δίνει μια ελπίδα να το κυνηγήσω το θέμα. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα είναι εφικτό. Αν και εγώ είχα ολοκληρώσει τα έτη και ήμουν επί πτυχίω, δεν ξέρω αν τώρα πρέπει να έχω πάλι κανονικές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κλπ. Κάτι τέτοιο θα ήταν απολύτως απαγορευτικό για μένα,λόγω δουλειάς, οικογένειας και υποχρεώσεων. Θα το ψάξω πάντως. Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση, Θα παρακολουθώ το φόρουμ για οποιοδήποτε νέο.
Άβαταρ μέλους
Αιώνιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό orfeas » 05 Σεπ 2012, 20:33

Καλησπέρα,αν κάποιος εισηχθεί στη σχολή το 2002 μέχρι πότε έχει το δικαίωμα να δίνει μαθήματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Υ.γ. Νιώθεις μεγάλη ανακούφιση γνωρίζοντας ότι σαν κι εσένα υπάρχουν κι άλλοι. Καληνύχτα.
Άβαταρ μέλους
orfeas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitrismaria » 05 Σεπ 2012, 21:12

orfeas έγραψε:Καλησπέρα,αν κάποιος εισηχθεί στη σχολή το 2002 μέχρι πότε έχει το δικαίωμα να δίνει μαθήματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Υ.γ. Νιώθεις μεγάλη ανακούφιση γνωρίζοντας ότι σαν κι εσένα υπάρχουν κι άλλοι. Καληνύχτα.

Καλησπέρα!Μπορείς να δίνεις μαθήματα μέχρι και το Σεπτέμβρη του 2014.Διάβασε αν θες το σχέτικο νόμο σε ανακοίνωση λίγο παραπάνω.Το 2003 μπήκα κ εγώ κ το παλεύω φέτος να τελειώσω.Εύχομαι κ εσύ το ίδιο!
Άβαταρ μέλους
dimitrismaria

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό green » 06 Σεπ 2012, 00:59

ακουσα στις ειδησεις οτι οι αιωνιοι θα μπορουν να πληρωνουν ενα ποσο και να μενουν σαν φοιτητες. αν ισυει ειναι τεραστια βοηθεια για εμας!
Άβαταρ μέλους
green

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 06 Σεπ 2012, 01:05

Αυτό με τα δίδακτρα στους αιώνιους φοιτητές δε παίζουν τελικά. Είναι αντισυνταγματικό και δε θα μπουν δίδακτρα σε προπτυχιακό επίπεδο. Μόνο στους μεταπτυχιακούς μπορούν να βάλουν. Για τους αιώνιους υπάρχει ήδη κάποιο όριο και αυτό δεν αλλάζει
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αιώνιος » 11 Σεπ 2012, 03:04

Αγαπητοί φίλοι και φίλες, ως ο κατ' εξοχήν αιώνιος (από τα τέλη της δεκαετίας του '80) :clapping: , είμαι στην ευχάριστη θέση να ενημερώσω οτι είμαι ακόμη γραμμένος στη σχολή και έχω δικαίωμα να δώσω τα μαθήματα που χρωστάω. Η απάντηση είναι επίσημη από τη Γραμματεία και τώρα είμαι υπ' ατμόν. Το μόνο μου πρόβλημα είναι η ταύτιση κωδικών μαθημάτων, όπου πραγματικά δε μπορώ να βγάλω άκρη. Μάλλον θα δώσω περισσότερα από όσα χρωστάω, αλλά δεν πειράζει. Γι' αυτό λοιπόν, μην τα παρατάτε, προσπαθήστε.
Άβαταρ μέλους
Αιώνιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 11 Σεπ 2012, 19:39

Καλό κουράγιο Αιώνιε(όπως και σε όλα τα άλλα παιδιά που είναι ακόμα μέσα)!Μακάρι επιτέλους να το πάρεις το τιμημένο!Η στιγμή της λευτεριάς είναι πολύ γλυκιά...Καλή επιτυχία σε όλους σας:goodluck: !
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jellybean » 11 Σεπ 2012, 20:22

Παιδια καλησπερα,
Να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις. Για οσους φετος πχ. συμπλήρωσαν το 8ο ετος φοιτησης, για να συνεχισουν για τα επομενα δυο χρονια (υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, αν καταλαβα καλα απο τα προηγουμενα), πρεπει να συμπληρωσουν καποια αιτηση, πχ οτι επιθυμουν να συνεχισουν ή απλα δεν κινδυνευουν μεχρι να γινουν οι πρωτες διαγραφες του 2014 ??

Ευχαριστω πολυ!
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say Ni at will to old ladies. There is a pestilence upon this land, nothing is sacred. Even those who arrange and design shrubberies are under considerable economic stress in this period in history.
Άβαταρ μέλους
jellybean

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αιώνιος » 11 Σεπ 2012, 23:44

jellybean, εμένα δε μου είπαν κάτι τέτοιο. Απλά έκανα αίτηση για το my-studies, επικοινώνησα με τη Γραμματεία, πήρα κωδικό και επιβεβαίωση οτι είμαι ακόμη κανονικά γραμμένος στη Σχολή και οτι έχω προθεσμία μέχρι το 2014 για να πάρω πτυχίο. Μπήκα στην εφαρμογή και είδα όντως όλο το ιστορικό των σπουδών μου (προ αμνημονεύτων ετών :) ), ποιά πέρασα, ποια όχι κλπ. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Άβαταρ μέλους
Αιώνιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jellybean » 12 Σεπ 2012, 19:29

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say Ni at will to old ladies. There is a pestilence upon this land, nothing is sacred. Even those who arrange and design shrubberies are under considerable economic stress in this period in history.
Άβαταρ μέλους
jellybean

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 28 Σεπ 2012, 16:10

dimitrismaria έγραψε:
orfeas έγραψε:Καλησπέρα,αν κάποιος εισηχθεί στη σχολή το 2002 μέχρι πότε έχει το δικαίωμα να δίνει μαθήματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Υ.γ. Νιώθεις μεγάλη ανακούφιση γνωρίζοντας ότι σαν κι εσένα υπάρχουν κι άλλοι. Καληνύχτα.

Καλησπέρα!Μπορείς να δίνεις μαθήματα μέχρι και το Σεπτέμβρη του 2014.Διάβασε αν θες το σχέτικο νόμο σε ανακοίνωση λίγο παραπάνω.Το 2003 μπήκα κ εγώ κ το παλεύω φέτος να τελειώσω.Εύχομαι κ εσύ το ίδιο!

Καλησπέρα dimitrismaria! Στο επιβεβαίωσαν και στη δική μας γραμματεία πως όσοι έχουμε εισαχθεί το 2003, διαγραφόμαστε μετά τη λήξη του 2013- 2014; Εγώ το Γενάρη βασικά θέλω να τελειώσω. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Υπάρχουν και απρόοπτα
Τελευταία επεξεργασία από ιστοριομανία και 28 Σεπ 2012, 16:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΓΕΩΡΓΙΑ » 16 Οκτ 2012, 01:32

Και βλέποντας την παραπάνω συζήτηση αναρωτιέμαι αν εμείς , οι φοιτητές με την πολυετή εμπειρία για την ακρίβεια, μπορούμε να οργανωθούμε και να συνεργαστούμε για να πάρουμε πτυχίο και όχι πόδι από τη σχολή ;;; :tease:
Μη κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο ... Μη ξυπνάς, θα το μετανιώσεις ...
Άβαταρ μέλους
ΓΕΩΡΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimt4! » 16 Οκτ 2012, 14:27

αγαπητη δημητρα το ιδιο αναρωτιεμαι κι εγω.εγω ειμαι μεσα σε οποιαδηποτε κινηση που αφορα το ζητημα μας και πρωτιστως στο ξεκαθαρισμα του τοπιου γιατι ακομα ειναι καπως θολο.παντως ο νομος μπορει να μιλαει για διαγραφες αλλα μιλαει και για τον κανονισμο του εκαστοτε ιδρυματος κι εγω αυτο το εκλαμβανω ως ενα παραθυρο στην ελπιδα!το δικο μας ιδρυμα τι σταση θα κρατησει?τοεχουν αποφασισει?κανεις δεν ενημερωνει επισημα και αυτο κανει την οργανωση του χρονου των σπουδων μας πιο δυσκολη.Εγω αρχικα εχω σκοπο να μιλησω με τον συμβουλο σπουδων διερευνητικα και βλεπουμε.παντως παιδια ειμαστε πολλοι και σιγουρα οχι αμελητεοι.κατι πρεπει να γινει!!! :dfg:
Άβαταρ μέλους
klimt4!

Σχολή/Τμήμα: ιστορικο-αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 16 Οκτ 2012, 14:29

Πάντως, αν εφαρμοστεί ο νόμος, πρώτες διαγραφές με τη λήξη του 2013-14. Το θέμα είναι όμως στο τμήμα μας τί γίνεται
Τελευταία επεξεργασία από ιστοριομανία και 16 Οκτ 2012, 14:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αιώνιος » 19 Οκτ 2012, 13:19

Φίλοι και φίλες, μήπως έχει ξεμείνει σε κάποιον παλιός (πολύύύύ παλιός, μέσα δεκαετίας '90) Οδηγός Σπουδών του Ιστορικού-Αρχαιολογικού; Το ξέρω οτι οι πιθανότητες θετικής απάντησης είναι απειροελάχιστες, απλά ρωτάω γιατί τον χρειάζομαι επειγόντως!!
Άβαταρ μέλους
Αιώνιος

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες