filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Ανακοίνωση της Κοσμητείας σχετικά με το Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο εδώ.
-------------------------------------------------------
Δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

ΦΦΒ01 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ Α' ΕΞ. (Α-Λ)

Συντονιστές: mzep, smurfette*91, Sirenita Galactica

Re: ΦΦΒ01 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ Α' ΕΞ. (Α-Λ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό red casual » 03 Φεβ 2012, 21:05

hellenic έγραψε:θα βαλει και μεταφραση και ορθογραφια;

όχι,ούτε μετάφραση,ούτε ορθογραφία..το κείμενο θα δοθεί και θα ζητηθεί περίληψη!
Άβαταρ μέλους
red casual

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hellenic » 03 Φεβ 2012, 23:28

δεν εχει ανεβασει τιποτα στην η-ταξη ο καθηγητης.... :ungry:

που θα βρω τα κειμενα τωρα; :ungry: :sadbye: :sadbye: :sadbye: :sadbye:
Άβαταρ μέλους
hellenic
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Konstantina_7 » 04 Φεβ 2012, 02:18

Μήπως υπάρχει κανείς που να ξέρει τα κείμενα? Τουλάχιστον, τους τίτλους να πει για να τα βρω αν είναι.. Ευχαριστώ :help:
Άβαταρ μέλους
Konstantina_7

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό distrada » 04 Φεβ 2012, 12:17

Konstantina_7 έγραψε:Μήπως υπάρχει κανείς που να ξέρει τα κείμενα? Τουλάχιστον, τους τίτλους να πει για να τα βρω αν είναι.. Ευχαριστώ :help:

δημιουργία ιδρύματος-προκόπιος
σχέδη μυός-θεόδωρος πρόδρομος
αλεξιάδα-άννα κομνηνή
τροπάριο κασσιανής
ΜD©
Άβαταρ μέλους
distrada

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Konstantina_7 » 04 Φεβ 2012, 15:49

distrada έγραψε:
Konstantina_7 έγραψε:Μήπως υπάρχει κανείς που να ξέρει τα κείμενα? Τουλάχιστον, τους τίτλους να πει για να τα βρω αν είναι.. Ευχαριστώ :help:

δημιουργία ιδρύματος-προκόπιος
σχέδη μυός-θεόδωρος πρόδρομος
αλεξιάδα-άννα κομνηνή
τροπάριο κασσιανής

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! :respect:
Άβαταρ μέλους
Konstantina_7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agarx » 04 Φεβ 2012, 16:15

Από Αλεξιάδα ποιές παραγράφους έκανε; Είπε να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερα από όλη τήν ύλη;
Άβαταρ μέλους
agarx

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexis222 » 04 Φεβ 2012, 16:23

Καλησπερα.. Οποιος εχει διαβασει ολη την υλη και δεν εχει τα κειμενα δε μπορει να το περασει το μαθημα??
Άβαταρ μέλους
alexis222

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annagennad » 04 Φεβ 2012, 19:30

ονόματα συγγραφέων της ιστοριας του βυζαντιου: Η.G. Beck, Zακυνθηνού, Καραγιαννόπουλου, Χριστοφιλοπούλου

ονοματα γραμματολογιών: Ιστορία της βυζαντινής δημώσους λογοτεχνίας, αλλαγές στον βυζαντινό πολιτισμό κατα τον 11ο και το 12ο αιώνα, ιστορια της βυζαντινης λογοτεχνιας, η λόγια κοσμική γραμματεία των βυζαντινών
Άβαταρ μέλους
annagennad

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αελιστης » 04 Φεβ 2012, 19:44

Παιδια συγγνωμη, απο τη βιβλιογραφια ,τα εγχειριδια και τις γραμματολογιες πρεπει να να μαθουμε και τους τιτλους των εργων και τα ονοματα των συγγραφεων??Ρωταω κυριως επειδη καποιοι τιτλοι ειναι στα γερμανικα ή στ αγγλικα και ειναι λιγο δυσκολο να τους απομνημονευσουμε!Οποιος ξερει κατι πιο συγκεκριμενο ας μου πει παρακαλω.
Άβαταρ μέλους
αελιστης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό renaki77 » 05 Φεβ 2012, 13:35

Συνήθως ζητάνε μέχρι 3 τίτλους βιβλίων με τους συγγραφείς τους, οπότε μάθε τα 3 πιο εύκολα από την κάθε κατηγορία !
Άβαταρ μέλους
renaki77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hellenic » 05 Φεβ 2012, 14:43

μπορει να πεις καποιος μερικα λογια για τη δημιουργια ιδρυματος;
Άβαταρ μέλους
hellenic
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό renaki77 » 05 Φεβ 2012, 19:33

παιδιά!να σας ρωτήσω ..αν διαβάσει κανείς μόνο απο το βιβλίο του παναγιώτου είναι καλυμμένος?
Άβαταρ μέλους
renaki77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hellenic » 05 Φεβ 2012, 22:58

Τροπαριο Κασσιανης

Κύριε, η γυναίκα που έπεσε σε πολλές αμαρτίες, σαν ένοιωσε τη θεότητά σου, γίνηκε μυροφόρα και σε άλειψε με μυρουδικά πριν από τον ενταφιασμό σου κι έλεγε οδυρόμενη:

Αλλοίμονο σε μένα, γιατί μέσα μου είναι νύχτα κατασκότεινη και δίχως φεγγάρι, η μανία της ασωτείας κι ο έρωτας της αμαρτίας.

Δέξου από μένα τις πηγές των δακρύων, εσύ που μεταλλάζεις με τα σύννεφα το νερό της θάλασσας. Λύγισε στ' αναστενάγματα της καρδιάς μου, εσύ που έγειρες τον ουρανό και κατέβηκες στη γης.

Θα καταφιλήσω τα άχραντα ποδάρια σου, και θα τα σφουγγίσω πάλι με τα πλοκάμια της κεφαλής μου· αυτά τα ποδάρια, που σαν η Εύα κατά το δειλινό, τ' άκουσε να περπατάνε, από το φόβο της κρύφτηκε.

Των αμαρτιών μου τα πλήθη και των κριμάτων σου την άβυσσο, ποιος μπορεί να τα εξιχνιάση, ψυχοσώστη Σωτήρα μου; Μην καταφρονέσης τη δούλη σου, εσύ που έχεις τ' αμέτρητο έλεος.

Δημιουργια Ιδρυματος

Ο βασιλιας Ιουστιανιος και η Βασιλισσα Θεοδωρα (επδ παρακινουνταν απο ευσεβεια
προς τους αλλους εκαναν τα παντα)επινοοουσαν αυτα εδω.
Καθαριζαν την πολιτεια απ την βρωμια των μαστροπων,αφου εκδιωξαν το ονομα
των πορνοβοσκων,ελευθερωσαν αυτες τις γυναικες που ταλαιπωρουνταν απο φτωχεια,
ακολασια και δουλοπρεπεια,αφου τους προσφεραν αυτόνομη και ελευθερη σκεψη.
Αυτα λοιπον ταχτοποιησαν με αυτον τον τροπο. Κοντα λοιπον σε αυτο το περασμα
της ακτης καθως εισπλεει κανεις δεξια στον λεγομενο Ευξεινο Ποντο, εκει που
προηγουμενως υπηρχαν ανακτορα εγκατεστησε μοναστηρι για τις γυναικες που μετανιωσαν
για τον προτερο βιο τους. Γιαυτο το λογο ηταν δυνατο να εξιλεωθουν για τις αμαρτιες
που εκαναν ως μαστροπες, με την ασχολια τους, με την ευσεβεια. Γι'αυτο λοιπον
ονομαζουν αυτο το ιδρυμα "Μετανοια" , με τον ιδιο τροπο που ονομαζουν αυτο πραττουν.
Και πολλα απο τα εσοδα προερχονταν απο δωρεες που ειχαν κανει οι μοναχοι στο μοναστηρι,
οικοδομησαν πολλα πολυ ωραια δωματια και πολυτελη, για να ειναι αναψυχη των γυναικων
και για να μην αναγκαστει καμια να αφησει τα αγαθα της σωφροσυνης με κανεναν τροπο.

Τα Σχεδη Μυος

Αν θελέτε παιδια να τρεφεστε με πευματικη τροφη, οριστε ο ποντικος θα σας δωσει
την τροφη. Γνωριζετε λοιπον οτι το ζωο ειναι λαιμαργο και συμφωνα με τον ποιητη
μπαινει μεσα στην κατσαρολα. Καθισε λοιπον για φαϊ καποιος απ'τους πιο παλιους και αφου ετοιμασε το
προγευμα προσκαλεσε τους συντροφους τους για φαγητο στο σπιτι. Σιγοταραζε η μυρωδια του φαγητου
ή καλυτερα της σαρκοφαγίας, τα σαγονια των μυων. Απο κει λοιπον και μετα λοιπον της
ευχαριστης συγκεντρωσης των φιλων, το ποντικι ετρεξε γρηγορα και αφου ετρεξε περιφρονησε
τα αλλα ως αχρηστα και εκανε πως δεν τα εβλεπε ετρεξε πανω στο κεφαλι του μπαρμπουνιου.
Γιατι ηταν εκει πολλα κ διαφορα κοκκαλα. Βρισκοταν εκει ποδι γερανου και ραχη λαγου και μερος
περδικας και υπηρχαν και μικρα κομματια σαρκας. Βρισκοταν εκει και το πανεμορφο κρανιο του
μπαρμπουνιου και το ποντικι επεσε με τα μουτρα πανω του. Ηταν ομως το ιδιο λαιμαργος αλλα κ
φοβισμενος. Γιαυτο μισανοιγε το στομα και μισοτρομαγμενος εκανε πισω. Η κοιλια του του ελεγε
να παει προς την τροφη, αλλα ο φοβος τον ετρεπε προς τη φυγη. Η ορεξη τον θεριζε, αλλα τον κρατουσε
πισω ο φοβος. Ορμουσε και τουτόχρονα υποχωρούσε και επειδη ήταν νόστιμο το αγαπουσε και το φοβόταν
σαν εχθρο. Υποψιαζόταν λοιπόν τη γατα, γι αυτο και φοβοταν. αφου αφησηε τον φοβο ,στο κρανιο του
μπαρμπουνιου επεφτε. Και μπορουσε καποιος να ζησει ετσι, χαιροταν και χορευε μονος του και
καυχημενος ελεγε αυτα: << Καποιος βασιλιας απολαμβανει τετοιες χαρες και που θα μπορουσε να βρει
τετοια πληθωρα τροφων;>>
Ετσι λοιπον το ποντικι περηφανευομενο και χορευοντας γυρω απο το κεφαλι του μπαρμπουνιου,συνεχεια
το δαγκωνε και φωναζε : << Τι ευτυχια! Ολα τα καλυτερα θαλασσινα φαγητα δεν μου ξεφευγουν!
Με την ταχυτητα με την οποια κέρδισα δυναμη,ουτε ο Αιαντας,ουτε ο Αχιλλεας ,ουτε ο Μενελαος,
ουτε οι Νεστορες δεν καταφεραν να αποκτησουν ποτε, οπου η ποιηση σοφα αποσιωπησε.
Στις κορυφές των γεμάτων ψηλωματων ανεβαινοντας και της θαλασσας ειμαι γεματος απ'ολα τ'αλλα.
αγαθα>>.
Εκεινο λοιπον που φοβοταν του συνεβη..και πηδησε μπροστα της ο ταλαιπωρος υπεκυψε στη συμφορα,αφου
νικηθηκε εξαιτιας του παθους του. Και το πριν υπερηφανο ποντικι πιαστηκε με τα 2 χερια του απο τα γενια του
και ξεριζωσε τις τριχες και δακρυσε στο εδαφος. Αλλα αν σας φαινεται καλο ας σταματησουμε τωρα το μαθημα για
να τραφειτε και αλλη φορα απο το φαηγτο που σας προσφερει ο ποντικος παιδια, δηλ απ'τη λογικη δυναμη.
Να και σημερα για σας το πλουσιο αυτο γευμα ετοιμαζει το τραπεζι. επειδη η γατα ειχε εκεινον στα χερια της και
ρωτουσε ποιανου πατερα και μητερας ειναι παιδι και ποια ειναι η ζωη του γενικα. και ταλαιπωρος με κομμενη
την ανασα ειπε αμεσως: Δεν μπορω κυρα μου βλεποντας σε κοντα μου να αρθρωσω λογο απ το φοβο μου. Αλλα αν θελεις
κανε λιγο πιο περα και θα σου πω τα παντα σχετικα με εμενα. Αφου κοιταξε με βλοσυρο τροπο ειπε:
"ΤΟ χειροτερο απ τα ποντικια θελει να με εξαπατησει με δολιο τροπο, θα γινεις μπουκια κ κομματια.
Εκεινος ομως απαντησε δακρυζοντας: Εγω κυρια μου ,ειπε, ονομαζομαι Ελαιοποτης, ο δε πατερας μου Λαρδοφαος και
η μητερα μου Παστοχειλος. Αφου πηρε το λογο αμεσως η γατα ρωτησε: Γιατι κλαις τοσο πολυ;Μηπως και αναμεσα στην
ταξη σας υπαρχουν ασκητες που προσευχονται και δακρυζουν και εσυ εισαι ενας απο αυτους; Και που ειναι το
ομοφοριο το οποιο λενε ακριβως οτι ειναι το παραμανδυον σου; και που η κιδαρις; που ο μανδυας; που τα σανδαλια
των ποδιων σου; ο ποντικος θελοντας να δικαιωσει τον εαυτο του για να φανει αγιος σε οσο τον δυνατον περισσοτερα,
για να αποφυγει τον κινδυνο ειπε: " Εγω κυρια μου ειμαι ο ηγουμενος των μοναχων και ειμαι και μεγαλοσχημος.
Και εχω και κιδαρην,και μανδυα και ολα τα υπολοιπα. Εχω βαλει και ακριβη κανονα στους μοναχους να προσευχονται
2 φορες το Σαββατο για τη γατα που ειναι αγαθη" .

.......ως εδω εχω τη μεταφραση και
αυτη οπως να 'ναι
:thumbdown: :sadbye:
Τελευταία επεξεργασία από hellenic και 06 Φεβ 2012, 00:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
hellenic
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taloula » 05 Φεβ 2012, 23:36

:thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx:
taloula
Άβαταρ μέλους
taloula
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Konstantina_7 » 05 Φεβ 2012, 23:41

Ευχαριστούμεεεε hellenic και distrada για μεταφράσεις :thxx: :thxx: :respect:
Άβαταρ μέλους
Konstantina_7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hellenic » 05 Φεβ 2012, 23:52

ποσο θα γελασω αν βαλει αλεξιαδα...... :oops:
:jaugh:
Άβαταρ μέλους
hellenic
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kati8 » 06 Φεβ 2012, 00:51

βρε παιδια ο καθηγητης δεν ειπε πως θα βάλει προκόπιο ; ετσι μου ειπαν καποια άτομα που παρακολουθησαν τ μαθημα του...
Άβαταρ μέλους
kati8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KATe_1 » 17 Μάιος 2012, 13:58

Γνωριζει κανεις ποτε θα εξεταστει το μαθημα αυτο για τους επι πτυχιο γιατι δν το βρησκω στο προγραμμα.
Άβαταρ μέλους
KATe_1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπαρμπουνάκι » 14 Ιουν 2012, 14:49

το μάθημα για τους επί πτυχίω θα εξεταστεί στις 25/6/2012 στις 11:30-13:30 στις αίθουσες 437,440!
Άβαταρ μέλους
μπαρμπουνάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KATe_1 » 19 Ιουν 2012, 15:49

:thxx:
Άβαταρ μέλους
KATe_1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες