filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΑ

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Βυζαντινή Αρχαιολογία - ΣΑ 45 (Καλοπίση - Βέρτη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:08

Όψεις του υλικού πολιτισμού στο Βυζάντιο: αρχαιολογικές μαρτυρίες, τεχνίτες, εργα-στήρια.
Με βάση τα αρχαιολογικά κατάλοιπα, τις απεικονίσεις και τις γραπτές πηγές θα εξεταστούν αντικείμενα καθημερινής χρήσης, όπως πήλινα και γυάλινα αγγεία, χάλκινα αντικείμενα, λίθινα σκεύη, εργαλεία, σύνεργα, κοσμήματα, ενδύματα, υφάσματα, εξαρτήματα ένδυσης, μουσικά όργανα κ.ά. Θέματα που αφορούν στους τεχνίτες και τα εργαστήρια που τα παρήγαγαν αλλά και στους χρήστες θα αποτελέσουν επίσης αντικείμενο συζήτησης.
Το μάθημα είναι σεμιναριακό και η εκπόνηση εργασιών είναι υποχρεωτική. Η βαθμολογία στηρίζεται στη γραπτή εργασία, συνυπολογί-ζονται όμως η συμμετοχή στο μάθημα και η προφορική ανάπτυξη του θέματος. Στη διδασκαλία θα χρησιμοποιηθούν τα μέσα που παρέχουν οι νέες τεχνολογίες.
Σ. Καλοπίση-Βέρτη, 3 ώρες

!
Το μάθημα δεν διδάσκεται πλεον !
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Προϊστορική Αρχαιολογία - ΙΑ 202 (Κουρτέση - Φιλιππάκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:13

Η εμφάνιση και εξέλιξη του ανθρώπου και οι πρώτες κοινωνίες.
H εμφάνιση του ανθρώπου στην Αφρική και η παραγωγή των πρώτων λίθινων εργαλείων σηματοδοτούν την αρχή της Παλαιολιθικής εποχής, γύρω στα 2,5 εκ. χρόνια π. Χ., το τέλος της οποίας επέρχεται στα 10.000 χρόνια π.Χ., με την άνοδο της θερμοκρασίας και τις μεγάλες κλιματολογικές αλλαγές που ακολούθησαν. Η Παλαιολιθική εποχή χαρακτηρίζεται επίσης από την σύσταση των πρώτων ανθρωπίνων ομάδων και την οργάνωση και λειτουργία των πρώτων κοινωνιών. Στόχος του μαθήματος είναι η μελέτη των συνθηκών εμφάνισης και εξέλιξης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια της Παλαιολιθικής εποχής, τόσο από την πλευρά της φυσικής όσο και της κοινωνικής ανθρωπολογίας. Θα μελετηθούν κατά σειρά η Πρώιμη Παλαιολιθική στην Αφρική και την Ευρώπη και η επινόηση των πρώτων εργαλείων, η Μέση Παλαιολιθική και τα επιτεύγματα του ανθρώπου του Νεάντερταλ και τέλος η Υστερη Παλαιολιθική και ο πολιτισμός του Σύγχρονου άνθρωπου. Ιδιαίτερη μνεία θα γίνει στα αρχαιολογικά ευρήματα της Ελλάδας και της Βαλκανικής.
Το μάθημα εμπλουτίζεται με προβολή ντοκυ-μαντέρ και επισκέψεις σε μουσεία. Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το μάθημα θα έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν συμμετοχή σε ανασκαφή παλαιολιθικής θέσης στη Γαλλία.
Γ. Κουρτέση-Φιλιππάκη, 3 ώρες
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Κλασική Αρχαιολογία - ΙΑ 201 (Παλαγγιά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:18

Η γλυπτική των ελληνιστικών χρόνων (323-30 π.Χ.).
Η γλυπτική των ελληνιστικών χρόνων είναι εξαιρετικά πλούσια σε θεματολογία και στυλιστικά ρεύματα. Διακρίνεται ταυτόχρονα για την κατάκτηση της τρίτης διάστασης και τις επαναστατικές τάσεις αλλά και για τον κλασσικισμό της και αναπτύσσεται η τέχνη του πορτραίτου. Η Αθήνα χάνει την πρωτοκαθεδρία σαν καλλιτεχνικό κέντρο και το κέντρο βάρους μετατοπίζεται στην Αλεξάνδρεια, την Πέργαμο και την Ρόδο.
Ό. Παλαγγιά, 3 ώρες
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Κλασική Αρχαιολογία - ΣΑ 300 (Κούρου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:24

Πήλινα ειδώλια και λατρείες των Μετανα-κτορικών και των Πρωϊμων Ιστορικών Χρόνων.
Αντικείμενο του μαθήματος είναι η μελέτη των ειδωλίων και των λατρειών των Μετανακτο-ρικών και Πρωίμων Ιστορικών Χρόνων.
Στόχος του μαθήματος είναι η κατανόηση της εξέλιξης των τύπων και των τεχνοτροπιών των ειδωλίων, καθώς και των λατρειών στις οποίες χρησιμοποιούνται. Το σεμινάριο θα φιλοξενήσει και διαλέξεις ερευνητών που ασχολούνται με σχετικά θέματα. Υποχρεωτική η γραπτή εργασία και η παρουσίασή της. Η διδασκαλία θα εμπλουτίζεται με τη χρήση δυνατοτήτων που παρέχουν οι νέες τεχνολογίες.
Ν. Κούρου, 3 ώρες

!
Το μάθημα δεν διδάσκεται πλέον !
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Κλασική Αρχαιολογία - ΣΑ 24 (Παλαιοκρασσά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:25

Ιερά της Αττικής. Τοπογραφία και λατρεία.
Το σεμινάριο εξετάζει ζητήματα της τοπο-γραφίας και της αρχιτεκτονικής μορφής των σημαντικότερων ιερών της Αττικής και της λατρείας των διαφόρων θεοτήτων που ασκούνταν σε αυτά.
Σεμινάριο με υποχρεωτική εκπόνηση εργασίας (προφορικά και γραπτά), συνοδευόμενο από επισκέψεις στους αρχαιολογικούς χώρους των ιερών που θα εξετασθούν, καθώς και στα σχετικά μουσεία (όπου υπάρχουν).
Λ. Παλαιοκρασσά-Κόπιτσα, 3 ώρες

!
Το μάθημα δεν διδάσκεται πλέον !
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Κλασική Αρχαιολογία - ΙΑ 207 (Αλευρά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:38

Αρχαία Ελληνική Πλαστική και ο Ρόλος της ως Φορέα Αρχαίας και Σύγχρονης Ιδεολογίας. Προσεμινάριο με υποχρεωτική συνοπτική προφορική και γραπτή παρουσίαση από τους φοιτητές επιλεγμένων χαρακτηριστικών έργων της αρχαίας ελληνικής πλαστικής από τους γεωμετρικούς έως και τους ελληνιστικούς χρόνους. Ειδικότερα, θα εξετασθούν κατά αρχαιολογικές περιόδους τα χαρακτηριστικά μορφολογικά γνωρίσματα, οι εικονογραφικοί τύποι και τα θέματα, η ερμηνεία, το ιδεολογικό υπόβαθρο και μήνυμα αυτών των έργων. Το μάθημα επιδιώκει να ασκήσει τις/τους φοιτήτριες/ές α) στη συστηματική περιγραφή- τεχνοτροπική και εικονογραφική ανάλυση-χρονολόγηση-ερμηνεία-εξιχνίαση του ιδεολογι-κού μηνύματος των έργων για τον αρχαίο αλλά και τον σύγχρονο άνθρωπο και β) στη συγγραφή γραπτών εργασιών.
Γ. Αλευρά, 3 ώρες

!
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Βυζαντινή Αρχαιολογία - ΙΑ 141 (Καλοπίση - Βέρτη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 21 Σεπ 2011, 22:45

Βυζαντινή αρχιτεκτονική και ζωγραφική: Το παράδειγμα της βυζαντινής Αθήνας. Πρακτική άσκηση, ορολογία, ερμηνεία.
Προσεμινάριο που στοχεύει να ασκήσει τον/τη φοιτητή/τρια με τρόπο απλό και κατανοητό να προσεγγίσει έργα βυζαντινής αρχιτεκτονικής και ζωγραφικής και να εμβαθύνει στην κατανόηση και ερμηνεία τους. Θα πραγματοποιηθούν επισκέψεις σε βυζαντινά μνημεία της Αθήνας και των περιχώρων καθώς και σε μουσεία και εκθέσεις. Οι φοιτητές θα ασκηθούν στην περιγραφή, την ορθή χρήση της ορολογίας, την εικονογραφική και τεχνοτροπική ανάλυση, την ερμηνεία. Υποχρεωτική η σύνταξη και παρουσίαση συνοπτικών γραπτών εργασιών.
Σ. Καλοπίση-Βέρτη, 3 ώρες

!
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Re: Αρχαία Ιστορία (Αθλητισμός στον Αρχαίο Κόσμο) ΣΙ - 70

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 10 Οκτ 2011, 18:39

Καλησπέρα παιδιά!! Ξέρει να μου πει κανείς αν είναι δύσκολο αυτό το σεμινάριο; Η βιβλιογραφια είναι ξένη; Όποιος ξέρει ας μου πεί ότι γνωρίζει... Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Ευχαριστώ: 1

Re: Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία - ΣΙ 215 (Γαρδίκα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 13 Οκτ 2011, 20:18

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω γι'αυτο το σεμινάριο;;
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 13 Οκτ 2011, 20:32

"Το σεμινάριο έχει τίτλο "Ιστορία της υγείας" και κωδικό "ΣΙ 215 Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία." Θα πραγματοποιείται κάθε Δευτέρα, 9-12 στην αίθουσα 820.

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 17 Οκτωβρίου στις 9πμ. Η επιλογή των 20 φοιτητών, που θα λάβουν μέρος στο σεμινάριο, θα γίνει κατά την έναρξη του σεμιναρίου. Ελάχιστη προϋπόθεση είναι να έχετε περάσει το μάθημα Νεότερη Ελληνική Ιστορία Α' (ΙΙ18).

Κατερίνα Γαρδίκα" από e-class
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 13 Οκτ 2011, 21:00

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Michael Jackson » 16 Οκτ 2011, 19:27

Δε χρειαζεται να το εχουμε δηλωσει νωριτερα ετσι?
Μπορω και αυριο το πρωι που θα γινει η κληρωση????
Βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ελπιζω τιποτα, δε φοβαμαι τιποτα, ειμαι ελευθερος....
Άβαταρ μέλους
Michael Jackson

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικο....
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΓ » 16 Οκτ 2011, 19:30

οχι οχι δε χρειαζεται. την ειχα ρωτησεδι με μειλ απλα θα παμε το πρωι εκει!! :cool:
Ad astra per aspera...
Άβαταρ μέλους
ΚΓ
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό modus007 » 16 Οκτ 2011, 19:53

Ρε παιδιά να ρωτήσω, αύριο θα γίνει μόνο η επιλογή ή θα κάνουμε και μάθημα και γνωρίζει μήπως κανείς αν θα εξαιρέσει απ' την κλήρωση τους αριστούχους του υποχρεωτικού της μαθήματος όπως κάνουν και κάποιοι άλλοι;
Άβαταρ μέλους
modus007

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δήμητρα » 17 Οκτ 2011, 17:14

παιδια τι μερα και ωρα γινεται αυτο το σεμιναριο?λογω καταληψεων και της ολης αναστατωσης αμελησα να κοιταξω νωριτερα!ειναι καινουργιο σαν σεμιναριο?μηπως γνωριζει κανεις εαν δεχεται ακομα ατομα ο κ.παπακωνσταντινου?
ninikaki
Άβαταρ μέλους
Δήμητρα

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 17 Οκτ 2011, 17:17

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΙ 70 ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

Λόγω της έλλειψης πρόσβασης που επικρατούσε στο κτίριο της φιλοσοφικής σχολής μέχρι πριν λίγες ημέρες, εφέτος δεν ήταν δύνατο για το διδάσκοντα να συναντήσει όσους φοιτητές επιθυμούν να επιλέξουν το σεμινάριο για να διαπιστώσει τα ενδιαφέροντα τους κτλ και να κρίνει εάν είναι κατάλληλοι για το συγκεκριμένο σεμινάριο. Καθώς ο χρόνος πιέζει, αυτό δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί μέχρι την πρώτη συνάντηση.

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με τον Οδηγό Σπουδών του τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας κάθε επιλεγόμενο σεμιναριακό μάθημα μπορεί να έχει μέχρι 23 φοιτητές.

Έτσι, εάν στην πρώτη συνάντηση προσέλθουν περισσότεροι από 23 φοιτητές/-τριες θα γίνει κλήρωση.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τη δομή του μαθήματος θα ανακοινωθούν στην πρώτη συνάντηση, 20 Οκτ 3-6 μμ αίθουσα 538.

Ζήνων Παπακωνσταντίνου

από το e-class
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Re: Βυζαντινή Ιστορία- ΣΙ 89 (Χρήστου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δήμητρα » 17 Οκτ 2011, 17:23

το σεμινάριο αυτό είναι χειμερινού εξαμήνου?γνωρίζετε αν η κ. χρήστου εχει επιλέξει άτομα για το σεμινάριο?
ποιά μέρα και ώρα γίνεται?ευχαριστώ!
ninikaki
Άβαταρ μέλους
Δήμητρα

Re: Βυζαντινή Ιστορία - ΣΙ 72 (Καραπλή)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δήμητρα » 17 Οκτ 2011, 17:38

το σεμινάριο αυτό ξεκίνησε?δέχεται ακόμα άτομα?με όλα αυτα που έγιναν αμέλησα να κοιτάξω νωρίτερα και τώρα τρέχω και δεν φτάνω..είναι βατό?ποια μέρα και ώρα γίνεται?
ninikaki
Άβαταρ μέλους
Δήμητρα

Re: Βυζαντινή Ιστορία- ΣΙ 89 (Χρήστου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dd » 17 Οκτ 2011, 19:36

Ανακοίνωση απο το e-class:

Δηλώσεις συμμετοχής στο σεμινάριο ΣΙ 89
Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2011
Όσοι φοιτητές έχουν εξεταστεί με επιτυχία στο μάθημα Βυζαντινή Ιστορία Α΄ (ΙΙ 13) και επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σεμινάριο Δημόσιος και ιδιωτικός βίος στην Κωνσταντινούπολη της μέσης βυζαντινής εποχής μπορούν να στείλουν mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση ichres@arch.uoa.gr. με την ένδειξη δήλωση συμμετοχής στο σεμινάριο. Στο mail πρέπει να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του φοιτητή, το έτος των σπουδών του, ο βαθμός που πήρε στο μάθημα ΙΙ 13, καθώς και οι ξένες γλώσσες που γνωρίζει.
Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, αν ο αριθμός των δηλώσεων υπερβαίνει τους 23 (όπως αυτός ορίζεται από τον κανονισμό των Σπουδών), θα γίνει δημόσια κλήρωση. Από την κλήρωση εξαιρούνται όσοι έχουν βαθμό 9 ή 10 στο κύριο μάθημα της Βυζαντινής Ιστορίας, οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται αυτομάτως στους φοιτητές του σεμιναρίου.
Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνουν μέχρι και την Τρίτη 18/10/2011. Στη συνέχεια οι ενδιαφερόμενοι θα προσέλθουν στο πρώτο μάθημα που διεξάγεται κάθε Τετάρτη, 9.00-12.00, οπότε θα γίνει η κλήρωση (αν χρειασθεί) και θα ξεκινήσουν τα μαθήματα.
Σημ. Την Τετάρτη 19/10 είναι γενική απεργία, οπότε η πρώτη συνάντησή μας θα αναβληθεί και με νεότερη ανακοίνωση θα πληροφορηθείτε τη νέα ημερομηνία διεξαγωγής του πρώτου μαθήματος.
Άβαταρ μέλους
dd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δήμητρα » 17 Οκτ 2011, 21:39

ποιος μπορεί να μας ενημερώσει τι λεει σαν καθηγητής.ρωτάω γιατί εχω ψιλοκαεί με το πρώτο μου σεμινάριο κ θα ήθελα να το ψάξω περισσότερο με το δεύτερο.αυτόν τον καθηγητή τον είχα απο σπόντα στην αρχαία ιστορία β σε μια προφορική εξέταση και μου φάνηκε ομιλιτικός κ υπομονετικός.βέβαια με έκοψε με 4!καποιος που παρακολούθησε παλαιότερα το σεμινάριο θα ξέρει περισσότερα.τέλος,διάβασα οτι η βιβλιογραφία του είναι κατα κύριο λόγο στα αγγλικά.ισχύει κάτι τέτοιο?!!!κ αν ναι όλες τις μεταφράσεις θα τις κάνω εγώ?κ αν ειναι 20-50 σελίδες πάει κι έρχεται ,αν είναι ολόκληροι τόμοι θα εγκαταλείψω κάθε προσπάθεια!σας ζάλισα το ξέρω..ευχαριστώ
ninikaki
Άβαταρ μέλους
Δήμητρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες