filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Έρευνα με θέμα την επαγγελματική πορεία των αποφοίτων
Τμήματος ΦΠΨ, Τμήματος Φιλολογίας και Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας:
Πατήστε εδώ.

Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.

ΦΓ01 || Γλωσσολογία Α' (κλιμάκιο Μ-Ω)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: smurfette*91, mzep, Sirenita Galactica

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geo » 01 Σεπ 2009, 20:11

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς τί είναι πιο σημαντικό να διαβάσω για Μόζερ και Μπακάκου? :peace:
Άβαταρ μέλους
geo

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό despina » 05 Σεπ 2009, 13:16

Μπορει καποιος να γραψει ποιες σελιδες εχουμε απο την υλη της Μπακακου;
Άβαταρ μέλους
despina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό star » 28 Οκτ 2009, 22:18

Καλησπέρα επειδή μετά απο 3 ετή αλλαξαν οι καθηγητες στη γλωσσολογια γνωριζει κάποιος για το κλιμακιο Μ-Ω αν οι καθηγητριες Παναρέτου - Ιακώβου διδασκουν τα ιδια με τους προηγουμενους κ αν θα εχουμε ξανα το βιβλιο του Μπαμπινιωτη θεωρητικη γλωσσολογια?
Άβαταρ μέλους
star

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sof0ubi » 27 Νοέμ 2009, 02:50

star έγραψε:Καλησπέρα επειδή μετά απο 3 ετή αλλαξαν οι καθηγητες στη γλωσσολογια γνωριζει κάποιος για το κλιμακιο Μ-Ω αν οι καθηγητριες Παναρέτου - Ιακώβου διδασκουν τα ιδια με τους προηγουμενους κ αν θα εχουμε ξανα το βιβλιο του Μπαμπινιωτη θεωρητικη γλωσσολογια?

Δεν ξέρω τί έκαναν πέρυσι οι καθηγητές γιατί είμαι πρώτο εξάμηνο, αλλα ξέρω σίγουρα πως θα έχουμε το ίδιο βιβλίο,του Μπαμπινιώτη.
Άβαταρ μέλους
sof0ubi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VAN » 12 Δεκ 2009, 00:41

έχει βγει ανακοίνωση απο που θα πάρουμε το βιβλιο του χαραλαμπάκη ?
Άβαταρ μέλους
VAN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αντώνης Φωστιέρης » 12 Δεκ 2009, 16:42

Το βιβλίο του Χαραλαμπάκη και για τις 2 επιλογές, αλλά και το βιβλίο του Μπαμπινιώτη για τη πρώτη επιλογή, μπορείς να τα πάρεις από τον 6ο όροφο, στην κυψέλη 601. Διανέμονται Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή, 10-13.
Kaiser Chiefs, Hard-Fi, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Maxϊmo Park, Nine Black Alps, The Zutons, Bloc Party

ΤΟ ΑΠΑΥΓΑΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ALTERNATIVE. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
Άβαταρ μέλους
Αντώνης Φωστιέρης
*Notes donor*
*Notes donor*

Τοποθεσία: Κείμενα, το μέρος όπου ο αληθινός φιλόλογος βρίσκει αγαλλίαση, απάγκειο και παραμυθία.
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VAN » 13 Δεκ 2009, 00:44

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
VAN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolate » 02 Ιαν 2010, 00:32

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά! Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε επειδή είμαι επί πτυχίω ποιά είναι η ύλη της Παναρέτου και της Ιακώβου και αν έχουν δώσει κανένα φυλλάδιο που θα έπρεπε να το έχουμε? :confused:
Άβαταρ μέλους
chocolate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό argy28 » 19 Ιαν 2010, 20:33

καλησπερα!μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος την υλη?
Άβαταρ μέλους
argy28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 20 Ιαν 2010, 00:18

Παναρετου : Θεματικες ενοτητες: Τι ειναι γλωσσα(ορισμος)- Τροποι μελετης της γλωσσας και κλαδοι της γλωσσολογιας-Τι δεν κανει η γλωσσολογια-Χαρακτηριστικες ιδιοτητες της γλωσσας- Η γλωσσα ως κωδικας επικοινωνιας (ανθρωπινη επικοινωνια, η ''γλωσσα'' των ζωων ,διαφορες της ανθρωπινης γλωσσας απο τα συστηματα επικοινωνιας των ζωων )- Η γλωσσα ως κωδικας σημειων (το γλωσσικο σημειο, πλευρες του γλωσικου σημειου,ιδιοτητες του γλωσσικου σημειου, σχεσεισ μεταξυ γλωσσικων σημειων)-Σχεση προφορικου και γραπτου λογου(η προτεραιοτητα του προφορικου λογου, το γοητρο της γραφης)-Ορθογαφια (ειδη ορθογραφιας,χρησιμοτητα της ιστορικης ορθογραφιας)-Γραφες και αλφαβητα-Οι σημασιες στη γλωσσα(λεξικη, φραστικη,προτασιακη,κειμενικη σημασια)-Η γλωσσικη ποικιλια (διαλεκτος, ιδιωμα,ιδιολεκτος,υφος,επιπεδο υφους,η προτυπη γλωσσα)-Γλωσσα και φυλο .
η υλη αναφερεται σε θεματικες ενοτητες κ' οχι σε κεφαλαια απο ενα συγκεκριμενο βιβλιο. αντλουμε στοιχεια απο : το βιβλιο που εχουμε επιλεξει, το e-class, τις προσωπικες μας σημειωσεις !
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 20 Ιαν 2010, 00:33

Ιακωβου: 1 Βασικες αρχες της επιστημης της γλωσσολογιας.2 Τι σημαινει ''γνωριζω μια γλωσσα'' ( η εννοια της δημιουργικοτητας). 3 Τι ειναι ''γραμματικη''/ ειδη γραμματικης/εμφανιση της γραμματικης(πρωτη ελληνικη γραμματικη/γραμματιστεσ του μεσαιωνα/της αναγεννησης/ γενετικη - μετασχηματιστικη γραμματικη).4 Επιπεδα γλωσσικης αναλυσης (διπλη διαρθρωση της γλωσσασ/γλωσσικες μοναδες) .5 Φωνητικη :οι φθογγοι της γλωσσασ(τονος/τροπος αρθρωσης/φωνητικες μεταγραφες/σχεση φθογγων-γραμματων). 6 Φωνολογια: τα φωνηματα της γλωσσας (φωνημα/ αλλοφωνο/σχεση συμπληρωματικης κατανομης/σχεση ελευθερης εναλλαγης/φωνολογικες μεταγραφες/διαφορα φωνητικης-φωνολογιας) .7. Μορφολογια :τα μορφηματα της γλωσσασ (τυποι μορφηματων /μορφολογικη αναλυση/τυπολογια γλωσσων βασει της μορφολογικης δομης των λεξεων /λεξεις περιεχομενου-λειτουργικες λεξεις).8 Συνταξη (φρασεισ/προτασεισ/η εννοια της γραμματικοτητας/δομη υης προτασης/δεντρα φραστικης δομης /δομικες αμφισημιες) !
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolate » 21 Ιαν 2010, 10:08

Σε ευχαριστπω πολύ Aggelmor!! :up: :up: :up:
Άβαταρ μέλους
chocolate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Alucard » 27 Ιαν 2010, 16:51

Γινεται να πει καποιος απο ποιο βιβλιο ειναι η καθε ύλη?Ή ειναι συνδυασμος και των 2?
Άβαταρ μέλους
Alucard

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sof0ubi » 27 Ιαν 2010, 19:20

Συνδυασμός και των 2 βιβλίων είναι αν και τα πιο πολλά στο βιβλίο του Μπαμπινιώτη θα τα βρείς...
Άβαταρ μέλους
sof0ubi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolate » 28 Ιαν 2010, 13:08

Καλημέραααα!Είμαι επί πτυχίω και το δίνω και εγώ αύριο το μάθημα!!
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος τα θέματα "Οι σημασίες της γλώσσας (λεξική, φραστική, προτασιακή, κειμενική σημασία)" και "Η γλωσσική ποικιλία (διάλεκτος, ιδίωμα, ιδιόλεκτος, ύφος, επίπεδο ύφους, η προτότυπη γλώσσα)" που ακριβώς βρίσκονται??? Γιατί ψάχνω και στα 2 βιβλία και δεν τα βρίσκω!! :peace: :peace: :peace:
Ας με βοηθήσει κάποιος!!!!!!! :mors: :mors: :mors: :mors: :mors:
Άβαταρ μέλους
chocolate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolate » 28 Ιαν 2010, 18:17

Κάποιος????? :sadbye: :sadbye: :sadbye: :sadbye: :sadbye:
Άβαταρ μέλους
chocolate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jk82 » 28 Ιαν 2010, 22:10

βρισκονται και τα 2 αυτα που ζητασ στισ σημειωσεισ στο e-class...καλη μασ επιτυχια...τωρα διαβαζω κι εγω..προλαβαινεισ...κουραγιο!!!!
Άβαταρ μέλους
jk82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Genie91 » 28 Ιαν 2010, 23:00

jk82 έγραψε:βρισκονται και τα 2 αυτα που ζητασ στισ σημειωσεισ στο e-class...καλη μασ επιτυχια...τωρα διαβαζω κι εγω..προλαβαινεισ...κουραγιο!!!!

Κ εγώ το ίδιο πρόβλημα.. Να δω τι θα γράψω... Τέλος πάντων, καλή μας επιτυχία! :)
Άβαταρ μέλους
Genie91
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolate » 28 Ιαν 2010, 23:03

Σε ευχαριστώ πολύ jk82!! :up:
Αλήθεια, κάτι που έχει επισημάνει και θα πρέπει να δώσουμε πιο πολύ σημασία έχει πει??? :confused:
Άβαταρ μέλους
chocolate

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό roubi1 » 10 Σεπ 2010, 19:34

chocolate έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ jk82!! :up:
Αλήθεια, κάτι που έχει επισημάνει και θα πρέπει να δώσουμε πιο πολύ σημασία έχει πει??? :confused:

Συγνώμη εχω πσιλομπερδευτεί θα μπορούσε κάποιος να μου πεί την ύλη της γλωσσολογίας σε σελίδες :?: :?: ειναι μεγάληηηη ανάγκη!ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
roubi1

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες