filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΒ20 || Βυζαντινά Γ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό boogie_woogie » 01 Φεβ 2010, 19:29

όποιος πάντως έχει το "Ηθικός ή περί παιδείας" του Μετοχίτη, η μετάφραση είναι σελίδα 143-147
I demand some booze! >:(
Άβαταρ μέλους
boogie_woogie

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 01 Φεβ 2010, 20:27

Ρε παιδιά όποιος έχει τη φωτοτυπία του Μιχαήλ Γέροντα ας τη βγάλει μια καλή φωτογραφία με το κινητό και ας την ανεβάσει στο σάιτ!!!!!
Don't criticize what you can't understand...........!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική, Τμήμα Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό boogie_woogie » 02 Φεβ 2010, 01:02

Αλεξιάς, ΙΙ Περίπλους σελ.369-370

Έρχομαι λοιπόν να μιλήσω γι’ αυτά όχι για να κάνω επίδειξη της συγγραφικής μου ικανότητας αλλά για να μην μείνει αμνημόνευτο στους μεταγενεστέρους ένα τόσο σπουδαίο έργο. Επειδή και τα μεγαλύτερα κατορθώματα αν δεν τα διαφυλάξει η ιστορία παραδίδοντας τα στη μνήμη τα σβήνει το σκοτάδι της σιωπής. Ήξερε λοιπόν ο πατέρας μου όπως τα ίδια τα πράγματα έδειξαν και να κυβερνάει και να υπακούει όσο πρέπει στους άρχοντες. Ωστόσο, τώρα που αποφάσισα να εξιστορήσω τις πράξεις του, φοβάμαι αυτό που καραδοκεί και υποβόσκει μην τυχόν κάποιος σκεφτεί ότι γράφοντας για τα έργα του πατέρα μου επαινώ τον εαυτό μου και φανεί έτσι όλη η ιστορία μου ένα ψέμα και καθαρό εγκώμιο αν εκφράσω θαυμασμό για κάποια από τα έργα του. Αν εξάλλου κάποτε οι ίδιες οι πράξεις του επιβάλλουν και τα πράγματα με εξαναγκάζουν να επικρίνω κάποια από τα έργα του όχι βέβαια ως δικό του λάθος αλλά ως αποτέλεσμα των περιστάσεων πάλι φοβάμαι εκείνους που αρέσκονται να χλευάζουν μη με πάρουν στο στόμα τους όπως τον Χαμ το γιο του Νώε καθώς εποφθαλμιούν τους πάντες και τα πάντα. Ο φθόνος και η ζήλια δε τους αφήνουν να δουν το σωστό όπως λέει και ο Όμηρος τον «αναίτιον αιτόωνται» όντως όταν κανείς αναλαμβάνει το έργο του ιστοριογράφου οφείλει να ξεχάσει την αγάπη και το μίσος. Συχνά πρέπει να στολίζει τους εχθρούς του με τους μεγαλύτερους επαίνους όταν τα γεγονότα το επιβάλλουν και επίσης να ελέγχει τους πιο αγαπητούς όταν αυτό υποδεικνύουν οι λανθασμένες πράξεις τους. Γι αυτό ακριβώς δεν πρέπει να διστάζει ούτε τους φίλους να κατηγορεί ούτε και τους εχθρούς να εγκωμιάζει. Όσο για μένα θα προσπαθήσω να ικανοποιήσω και τα δύο μέρη και αυτούς που εμείς προσβάλλαμε και αυτούς που μας εγκρίνουν βασίζοντας την εξιστόρηση στα ίδια τα πράγματα και στους αυτόπτες μάρτυρές τους. κάποια παιδιά ή εγγόνια μερικών από τους μάρτυρες αυτούς ζουν ακόμα στον καιρό μας.
I demand some booze! >:(
Άβαταρ μέλους
boogie_woogie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggeliki08 » 02 Φεβ 2010, 07:29

boogie_woogie έγραψε:Αλεξιάς, ΙΙ Περίπλους σελ.369-370

Έρχομαι λοιπόν να μιλήσω γι’ αυτά όχι για να κάνω επίδειξη της συγγραφικής μου ικανότητας αλλά για να μην μείνει αμνημόνευτο στους μεταγενεστέρους ένα τόσο σπουδαίο έργο. Επειδή και τα μεγαλύτερα κατορθώματα αν δεν τα διαφυλάξει η ιστορία παραδίδοντας τα στη μνήμη τα σβήνει το σκοτάδι της σιωπής. Ήξερε λοιπόν ο πατέρας μου όπως τα ίδια τα πράγματα έδειξαν και να κυβερνάει και να υπακούει όσο πρέπει στους άρχοντες. Ωστόσο, τώρα που αποφάσισα να εξιστορήσω τις πράξεις του, φοβάμαι αυτό που καραδοκεί και υποβόσκει μην τυχόν κάποιος σκεφτεί ότι γράφοντας για τα έργα του πατέρα μου επαινώ τον εαυτό μου και φανεί έτσι όλη η ιστορία μου ένα ψέμα και καθαρό εγκώμιο αν εκφράσω θαυμασμό για κάποια από τα έργα του. Αν εξάλλου κάποτε οι ίδιες οι πράξεις του επιβάλλουν και τα πράγματα με εξαναγκάζουν να επικρίνω κάποια από τα έργα του όχι βέβαια ως δικό του λάθος αλλά ως αποτέλεσμα των περιστάσεων πάλι φοβάμαι εκείνους που αρέσκονται να χλευάζουν μη με πάρουν στο στόμα τους όπως τον Χαμ το γιο του Νώε καθώς εποφθαλμιούν τους πάντες και τα πάντα. Ο φθόνος και η ζήλια δε τους αφήνουν να δουν το σωστό όπως λέει και ο Όμηρος τον «αναίτιον αιτόωνται» όντως όταν κανείς αναλαμβάνει το έργο του ιστοριογράφου οφείλει να ξεχάσει την αγάπη και το μίσος. Συχνά πρέπει να στολίζει τους εχθρούς του με τους μεγαλύτερους επαίνους όταν τα γεγονότα το επιβάλλουν και επίσης να ελέγχει τους πιο αγαπητούς όταν αυτό υποδεικνύουν οι λανθασμένες πράξεις τους. Γι αυτό ακριβώς δεν πρέπει να διστάζει ούτε τους φίλους να κατηγορεί ούτε και τους εχθρούς να εγκωμιάζει. Όσο για μένα θα προσπαθήσω να ικανοποιήσω και τα δύο μέρη και αυτούς που εμείς προσβάλλαμε και αυτούς που μας εγκρίνουν βασίζοντας την εξιστόρηση στα ίδια τα πράγματα και στους αυτόπτες μάρτυρές τους. κάποια παιδιά ή εγγόνια μερικών από τους μάρτυρες αυτούς ζουν ακόμα στον καιρό μας.
:thnks: :yo:
Άβαταρ μέλους
aggeliki08

Re: ΦΒ20 || Βυζαντινά Γ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kiriaki » 06 Ιουν 2010, 15:13

απο νικηφορο βλεμμυδη μπορει να μας πει καποιος ποιες παραγραφοι ειναι στην υλη απ' τις σελιδες 499-502??? :thxx:
θελω το πτυχιο επιτελους!!!!
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kiriaki » 06 Ιουν 2010, 18:09

παιδια sos!!!!!!υπαρχει κανεις που να εχει μεταφραση και σημειωσεις για το κειμενο του Γεωργιου Σφραντζη; (σελ 897-899).οποιος εχει ας απαντησει αν μπορει να βρεθουμε δευτερα η και τριτη!!!ειναι η τελευταια μου εξεταστικη,αν πεσει αυτο και δεν γραψω καηκα :so-sad:
θελω το πτυχιο επιτελους!!!!
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό paranomikos » 24 Αύγ 2010, 15:22

Spectral έγραψε::dfg: Η ύλη ακριβώς όπως την έδωσε ο Πολέμης είναι:
σελ. 363-370 + κείμενο
σελ. 379-382 (Εισαγωγή Ευσταθίου)
σελ. 403-405, 495-502
σελ. 521-526 (Λάσκαρης)
σελ. 603-605 (Μετοχίτης)
σελ. 623-624

Έχω αρκετές σημειώσεις (όχι όλες). Θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω σύντομα.
Και θα βοηθούσε αν κάποιος μπορεί να γράψει ακριβώς την ύλη του Παναγιώτου αν την ανέφερε γιατί στα 2 τελευταία δεν πήγα.
:tease: Άνθρωπος είμαι κι εγώ δεν μπορώ να πηγαίνω συνέχεια. Βαρέθηκα. :lola: :study: :tongue:

Γνωρίζει κάποιος σε ποια έκδοση του Περίπλου αναφέρονται αυτές οι σελίδες?
Προσωπικά, έχω αυτή του 2009 αλλά δε βγάζω άκρη...
Άβαταρ μέλους
paranomikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lena87 » 26 Αύγ 2010, 20:53

Ναι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί ούτε βγάζω άκρη με τις σελίδες!!!! :help:
Άβαταρ μέλους
lena87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgia.. » 27 Αύγ 2010, 19:10

Παιδιά στα προηγούμενα θέματα του Παναγιώτου γνωρίζει κανείς τι εννοεί όταν ζητάει " εγχειρίδια βυζαντινής ιστορίας? Κάποια που αναφέρονται στη βιβλιογραφία στην εισαγωγή του βιβλίου ή όχι? Εχω μπερδευτεί..!
Άβαταρ μέλους
georgia..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ellaki_04 » 28 Αύγ 2010, 19:54

Παιδιά τελικά ο Γεώργιος Σφραντζής 897(14)-899(2) είναι στην ύλη;Γιατί στη μία ύλη πιο πάνω υπάρχει ενώ στην άλλη όχι!
Όσο για τα εγχειρίδια ιστορίας νομίζω ότι αναφέρεται στην εισαγωγή και συγκεκριμένα στα Εργαλεία Βυζαντινών Σπουδών. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως!
Άβαταρ μέλους
ellaki_04

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgia.. » 28 Αύγ 2010, 20:49

Ο Σφρατζης είναι στην ύλη.Τον είχε κάνει ο Πολέμης στα τελευταία μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
georgia..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ellaki_04 » 28 Αύγ 2010, 23:38

Μήπως έχει κανείς σημειώσεις για τον Σφρατζή; Ή έστω την μετάφραση ; :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
ellaki_04

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ellaki_04 » 30 Αύγ 2010, 13:21

Κάποιος τη μετάφραση του Σφρατζή; :cry:
Τελικά ο Παναγιώτου βάζει μετάφραση ή τζάμπα τις διαβάζω :?: :?: :sadbye: :sadbye:
Άβαταρ μέλους
ellaki_04

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες