filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΓ23 || Γλωσσολογία Γ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taloula » 16 Οκτ 2009, 20:38

το μαθημα απ οτι εχω καταλαβει δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολο δεδομενου οτι η εργασια ειναι υποχρεωτικη για ολους και αν την κάνεις παιρνεις μισο βαθμο παραπανω στις εξετασεις. αυτοι που θα παρουσιασουν 1ή 2 άτομα από κάθε ομάδα θα πάρουν 1,5 παραπάνω. την τριτη μας εβαλε σε ομαδες για 9 αρθρα κ οι παρουσιασεις ξεκινουν από τέλη οκτώβρη. α κ το καλυτερο ειναι οτι οποιος δεν κανει την εργασια εχει αρνητικη βαθμολογηση στην κουτσουλελου. γενικα δεν θα πρότεινα να το επιλέξει κάποιος αν μπορεί!!
taloula
Άβαταρ μέλους
taloula
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black dahlia » 17 Οκτ 2009, 07:36

Ήμουν άρρωστη και δεν είχα έρθει στο μάθημα της..Σε αυτή την περίπτωση τι θα κάνω σχετικά με τις ομάδες που έχουν ήδη δημιουργηθεί για την εργασία?
Άβαταρ μέλους
black dahlia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Blue Heaven » 17 Οκτ 2009, 11:01

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να πας στο γραφείο της ή να περιμένεις μέχρι τι επόμενο μάθημα και να της ζητήσεις να σε βάλει σε κάποια ομάδα.
@Tatoula: νομίζω ότι είπε πως αυτοί που θα την παρουσιάσουν θα κερδίσουν μισή(!) μονάδα, για τους υπόλοιπους δεν ανέφερε τίποτα.
We've been slaves to this love
from the moment we touched...
and keep begging for more
of this resurrection............
Άβαταρ μέλους
Blue Heaven
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό niovi pappa » 10 Δεκ 2009, 06:34

καλημέρα. μήπως έχουν δώσει ύλες κουτσουλέλου και μόζερ? έστω και στο περίπου...
Άβαταρ μέλους
niovi pappa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elena88 » 13 Δεκ 2009, 16:06

καλησπερα
μηπως μπορει κανεις να με πληροφορησει, απο που παιρνουμε τα βιβλια (α' επιλογη); ουτε την υλη γνωριζω. επισης αν υπαρχει καποια εργασια κ οτιδηποτε αλλο σχετικο με το μαθημα. εργαζομαι κ μου ειναι αδυνατο να ανεβω στη σχολη. ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
elena88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΣ » 11 Ιαν 2010, 00:59

καποιος που δεν δικαιουται βιβλια απο που μπορει να αγορασει το βιβλιο του μπαμπινιωτη?
Άβαταρ μέλους
ΜΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia! » 15 Ιαν 2010, 12:29

θα σου ελεγα να πας στο Βιβλιοχαμο,ειναι πισω απο τη Ζωοδοχο Πηγη, διπλα στον Κεδρο.
εχει μονιμη εκπτωση σε ολα τα βιβλια ολων των οικων.
Αν και επειδη ειναι Μπαμπινιωτης ψαξτο λιγακι γιατι ολο και καποιος θα το εχει...
Άβαταρ μέλους
anastasia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spectral » 05 Φεβ 2010, 16:54

Μπορεί να γράψει κάποιος ακριβώς τη φετινή ύλη της Κουτσουλέλου γιατί δεν παρακολουθούσα και έχω καταμπερδευτεί με τα προηγούμενα posts; Έχει δώσει και φωτοτυπίες ή πρέπει να τις πάρουμε από κάπου; Κάτι για Βεργή που λέει είναι από το βιβλίο που παίρνουμε; Αυτό το κεφ. 10 του Α' Εξ. που ειπώθηκε ισχύει και φέτος;; :confused:
Ό,τι να 'ναι είναι η ύλη της... :thumbdown: Τρεχάτε ποδαράκια μου να τα μαζέψετε όλα... (καλά τα χεράκια θα τα μαζέψουν αλλά οκ...) :funny:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spectral
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 07 Φεβ 2010, 13:28

Spectral έγραψε:Μπορεί να γράψει κάποιος ακριβώς τη φετινή ύλη της Κουτσουλέλου γιατί δεν παρακολουθούσα και έχω καταμπερδευτεί με τα προηγούμενα posts; Έχει δώσει και φωτοτυπίες ή πρέπει να τις πάρουμε από κάπου; Κάτι για Βεργή που λέει είναι από το βιβλίο που παίρνουμε; Αυτό το κεφ. 10 του Α' Εξ. που ειπώθηκε ισχύει και φέτος;; :confused:
Ό,τι να 'ναι είναι η ύλη της... :thumbdown: Τρεχάτε ποδαράκια μου να τα μαζέψετε όλα... (καλά τα χεράκια θα τα μαζέψουν αλλά οκ...) :funny:

Η βασική ύλη για φέτος είναι το 10ο κεφάλαιο από το βιβλίο του Μπαμπινιώτη που πήραμε στο α' εξάμηνο,και από το βιβλίο της Βεργή σελ. 35-8, 43-6, 59-62,είναι αυτό που δικαιούμαστε φέτος στις επιλογές,είτε πάρεις Μπαμπινιώτη είτε Lyons είναι κι αυτό μαζί. Από κει και πέρα έχει πει να βρούμε ύλη και σε κάποια άλλα βιβλία, αν κοιτάξεις στα προηγούμενα ποστς υπάρχουν οι σελίδες και τα βιβλία,επίσης είναι και ένα κείμενο που θα το βρεις στο ίντερνετ,στο komvos.edu.gr,μόλις μπεις εκεί πας εκεί που λέει "περιοδικό",μετά τόμοι (2ος 2000),μετά άρθρα,και μετά "Λύκου.Χ.2000,Η συστηματική λειτουργική γραμματική του Μ.Α.Κ.Halliday". Επειδή από ό,τι έχω καταλάβει είμαστε ίδιο εξάμηνο,ξέρεις να μου πεις για τη Μόζερ πώς στο καλό μπορώ να βρω πού είναι η θεωρία για την αντωνυμικότητα και την υπωνυμία;;Στις σελίδες του Μπαμπινιώτη που λέει ότι υπάρχουν δεν τις βρίσκω! :thumbdown: :confused:
Don't criticize what you can't understand...........!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική, Τμήμα Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μ+Α » 07 Φεβ 2010, 21:33

μηπως μπορει να μου πει καποιος,αν διαβασουμε μονο την υλη α[πο το βιβλιο της βεργη, αρκει??γιατι τα υπολοιπα δεν τα εχω!!!!και δεν ανεβαζει και σημειωσεις στην ηλεκτρονικη ταξη....η αν ξερει κανεις τι πεφτει πανω κατω???ευχαριστω πολυ! :lola:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!Μ+Α
Άβαταρ μέλους
Μ+Α

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 07 Φεβ 2010, 22:05

ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:μηπως μπορει να μου πει καποιος,αν διαβασουμε μονο την υλη α[πο το βιβλιο της βεργη, αρκει??γιατι τα υπολοιπα δεν τα εχω!!!!και δεν ανεβαζει και σημειωσεις στην ηλεκτρονικη ταξη....η αν ξερει κανεις τι πεφτει πανω κατω???ευχαριστω πολυ! :lola:

Το βιβλίο του Μπαμπινιώτη "Θεωρητική Γλωσσολογία" χρειάζεται οπωσδήποτε,γιατί από εκεί είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο για την ύλη,ενώ στις Βεργή είναι μόνο 3 κομμάτια,τριών σελίδων το καθένα...!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKYCLOAK » 08 Φεβ 2010, 13:28

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.... χωρίς εργασία αξίζει να το δώσουμε το μάθημα ή δεν πρόκρειται να μας περάσει η Κουτσουλέλου??
Άβαταρ μέλους
SKYCLOAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 08 Φεβ 2010, 14:02

SKYCLOAK έγραψε:Παιδιά να ρωτήσω κάτι.... χωρίς εργασία αξίζει να το δώσουμε το μάθημα ή δεν πρόκρειται να μας περάσει η Κουτσουλέλου??

Δε νομίζω ότι κάθισε να κοιτάξει ιδιαίτερα ποιος συμμετείχε στις εργασίες.Αυτά που λένε τα προηγούμενα ποστ για μισή ή μιάμιση μονάδα παραπάνω λίγο πολύ πρέπει να είναι μούφες...!Τα έλεγε η Κουτσουλέλου στην ουσία για να μας αγχώσει και να ασχοληθούμε.Εννοείται ότι θα το δώσεις,ούτως ή άλλως αυτές οι "εργασίες" ήταν απλώς παρουσιάσεις κειμένων για να μάθουμε κάποια παραπάνω πράγματα... Μα καλά εγώ με την απορία θα μείνω πιο πάνω; Μόνο εγώ θα απαντάω;Έλεος! :mad:
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKYCLOAK » 08 Φεβ 2010, 15:31

*marina*! έγραψε:
SKYCLOAK έγραψε:Παιδιά να ρωτήσω κάτι.... χωρίς εργασία αξίζει να το δώσουμε το μάθημα ή δεν πρόκρειται να μας περάσει η Κουτσουλέλου??

Δε νομίζω ότι κάθισε να κοιτάξει ιδιαίτερα ποιος συμμετείχε στις εργασίες.Αυτά που λένε τα προηγούμενα ποστ για μισή ή μιάμιση μονάδα παραπάνω λίγο πολύ πρέπει να είναι μούφες...!Τα έλεγε η Κουτσουλέλου στην ουσία για να μας αγχώσει και να ασχοληθούμε.Εννοείται ότι θα το δώσεις,ούτως ή άλλως αυτές οι "εργασίες" ήταν απλώς παρουσιάσεις κειμένων για να μάθουμε κάποια παραπάνω πράγματα... Μα καλά εγώ με την απορία θα μείνω πιο πάνω; Μόνο εγώ θα απαντάω;Έλεος! :mad:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Όσον αφορά την ερώτηση σου, ούτε εγώ βρήκα κάτι στο βιβλίο του Μπαμπινιώτη, ίσως όμως υπάρχει στο βιβλίο του Lyons και όποιος το έχει θα μπορούσε να μας διαφωτήσει...
Για την υπωνυμία βρήκα το παρακάτω στο ιντερνετ..... (για αντωνυμικότητα δε βρήκα τίποτα- ίσως βέβαια υπάρχει κάτι σε ξένη βιβλιογραφία)
Χαλάρωσε πάντως, εντάξει, δεν είναι και τόσο τραγικά αυτά τα δύο, θα βρεθεί η άκρη, μην ανησυχείς!! :cool:

Υπωνυμία / Υπερωνυμία: Το Α είναι υπερώνυμο του Β (ή με άλλα λόγια το Β είναι υπώνυμο του Α), σημαίνει ότι το Β είναι ένα είδος Α. Π.χ. Το {ασθενοφόρο, νοσοκομειακό} είναι ένα υπώνυμο του {αυτοκίνητο} (δηλ. το ασθενοφόρο είναι ένα είδος αυτοκινήτου).
Άβαταρ μέλους
SKYCLOAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μ+Α » 09 Φεβ 2010, 12:32

λοιπον Μαρινα για τη σχεση υπωνυμιας μπορεισ να μπεις στις σημειωσεις τησ μπακακου στην ηλεκτρονικη ταξη,και ειναι ο φακελος παραδοσεις λεξιλογιου..θα πας προς τα κατω στη σελιδα και θα το δεις...μπορει να βρεις κι αλλα,δεν ξερω τι αλλα θες!αυτα!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!Μ+Α
Άβαταρ μέλους
Μ+Α

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spectral » 09 Φεβ 2010, 16:33

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες all of you! :thxx: :up: :study:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spectral
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΣ » 09 Φεβ 2010, 20:44

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο ποια ειναι τα βιβλια και ποια η υλη για την κουτσουλελου?στο e class εχω βρει για την μοζερ.
Άβαταρ μέλους
ΜΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigoni87 » 10 Φεβ 2010, 15:30

Η υπωνυμία είναι νομίζω στο ηκλας! Όσο για την εργασία, εγώ είμαι επί πτυχίω, δεν είχα δώσει ποτέ εργασία και πέρασα τον περασμένο Σεπτέμβρη. Άρα δε νομίζω ότι βαθμολογεί αρνητικά όποιον δεν δώσει εργασία, διότι πήρα όσο έγραψα! Αλλιώς θα είχα κοπεί μάλλον. Οπότε μην αγχώνεστε! Απλώς η Μόζερ είναι νομίζω πιο εύκολη και στο διάβασμά της και στα θέματα, ενώ η Κουτσουλέλου δεν είναι ότι βάζει πολύ δύσκολες ερωτήσεις αλλά είναι πράγματα που πρέπει να ξέρεις καλά ή απ' έξω :up:
And you run, and you run to catch up with the sun but it' s sinking...
Άβαταρ μέλους
antigoni87

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsoufis » 13 Φεβ 2010, 17:29

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2010
ΚΟΥΤΣΟΥΛΕΛΟΥ
Α.Να δοθούν οι ορισμοί και ένα παράδειγμα
μορφοφωνολογία
συμπεριφοριστική γλωσσολογία
λειτουργισμός
αρχή της αυτορρύθμισης
ποιητική γλώσσα

Β.Αντιστοίχηση
Γ.6 Προτάσεις για σωστό-λάθος
Δ.Μας έβαλε τον μύθο της περσεφόνης και μασ ζήτησε να επισημάνουμε τις δυικές αντιθέσεις και τις ανώμαλες κατηγορίες(ήταν λίγο δύσκολο το δεύτερο ερώτημα)
ΜΟΖΕΡ
(2 ΑΠΟ ΤΑ 3)
1.Μια μεγαλωπή πρόταση να καταγράψουμε τα λεξήματα και αιτιολόγηση
2.έδινε 5 προτάσεις και ζητούσε να πούμε αν είναι φορείς της ίδιας λογικής πρότασης
3α.3 προτάσεις να πούμε αν έχουν την ίδια σημασία και αναφορά η το αντίθετο και αιτιολόγηση της απάντησης μας
3β τι σχέση έχουν τα φωνήματα και οι σημασίες σύμφωνα με τον hjelmslev;;[/u]
Άβαταρ μέλους
tsoufis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 13 Φεβ 2010, 20:35

μηπως θα μπορουσες να τα ξαναγραψεις στην ενοτητα με τα παλια θεματα; εδω θα χαθουν μεσα στα διαφορα ποστ και δεν θα μπορεσουν να τα δουν ολοι οι ενδιαφερομενοι :peace2: ευχαριστουμε!
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες