filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΒ01 || Βυζαντινά Α' (κλιμάκιο Μ-Ω)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MarkouA » 14 Ιαν 2010, 13:48

Μήπως υπάρχει κανένα νεότερο για την ύλη? σε ποίο βιβλίο βρίσκονται βρε παιδάκια τα κείμενα και ποιά είναι για να αναζητήσουμε τις μεταφράσεις στο ίντερνετ ή στο σπουδαστήριο εμείς που δεν μπορέσαμε να παρακολουθήσουμε το μάθημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
MarkouA

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό catwoman » 14 Ιαν 2010, 13:55

απ οτι ξερω τα μαθηματα του Πολεμη τελειωαν αρα πρεπει να εχει δωσει εστω μια υποτυπωδη υλη....δενβ μπορει να ειναι τοσο αδιαφορος!!!εγω ανεβηκα στο μαθημα του αλλα ηρθε ο Παναγιωτου!!!πως μπορω να τον βρω.....???
agapw ton lazaro kai eimai kala
Άβαταρ μέλους
catwoman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό piano » 15 Ιαν 2010, 09:39

λοιπόν η ύλη του Πολέμη είναι η εξής-->

περίπλους σελ.17-24 και 29-40
βιογραφίες προκόπιος,Φώτιος,Κωνσταντίνος Πορφ.,Μιχαήλ Ψελλός,Άννα Κομνηνή,Νικήτας Χωνιάτης,Θεοφάνης,Θεόδωρος Μετοχίτης,Ευστάθιος Θεσσαλονίκης και Ιωάννης Κατακουζηνός

και σελ.432-434
σελ. 1179-1180
σελ.1001
σελ.97(το 14)

τώρα αν έχω παραλείψει κάτι δεν ξέρω...Ελπίζω πως οχι..
Άβαταρ μέλους
piano

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 15 Ιαν 2010, 09:44

Παιδια μπορειτε να μου πειτε αν το μαθημα μπορει να βγει με καλο βαθμο χωρις σημειωσεις? Διαβαζοντας δηλαδη μονο το βιβλιο?
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό catwoman » 15 Ιαν 2010, 10:17

ευχαριστουμε πολυ πιανοοοοοοοοοοοοο!!!εισαι απιστευτος-η!!!εννοειται οτι μεσα στην υλη εχουμε και τα κειμενα που εδινε ο πολεμης στην ταξη??/
agapw ton lazaro kai eimai kala
Άβαταρ μέλους
catwoman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MarkouA » 15 Ιαν 2010, 22:02

piano έγραψε:λοιπόν η ύλη του Πολέμη είναι η εξής-->

περίπλους σελ.17-24 και 29-40
βιογραφίες προκόπιος,Φώτιος,Κωνσταντίνος Πορφ.,Μιχαήλ Ψελλός,Άννα Κομνηνή,Νικήτας Χωνιάτης,Θεοφάνης,Θεόδωρος Μετοχίτης,Ευστάθιος Θεσσαλονίκης και Ιωάννης Κατακουζηνός

και σελ.432-434
σελ. 1179-1180
σελ.1001
σελ.97(το 14)

τώρα αν έχω παραλείψει κάτι δεν ξέρω...Ελπίζω πως οχι..

Ευχαριστούμε παρά πολύ........ Μήπως γνωρίζεις και την ύλη στον Παναγιώτου?
Άβαταρ μέλους
MarkouA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό piano » 16 Ιαν 2010, 23:34

Λοιπόν ύλη Παναγιώτου

περίπλους σελ.1-38
και απο το πράσινο βιβλίο που λέγεται''ο ιωάννης μαυροπους υμνογραφος του αγ.νικολαου'' -->η ποιητική αξία των κανόνων
Άβαταρ μέλους
piano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 17 Ιαν 2010, 10:28

γι'αυτά τα κείμενα που εγιναν στην τάξη άραγε θα μάθουμε πότε που βρίσκονται κ΄πωσ να τα αναζητήσουμε :?: :?: :?: :?: :?: ήδη κόπηκα δύο φορές με 4 σ'αυτό το μάθημα :tease: :tease: :tease: :tease:
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταλίτσα » 18 Ιαν 2010, 11:17

Παιδια βοηθεια! Ειμαι απο το Φ.Π.Ψ. και εχω μπερδευτει απιστευτα με τα βιβλια.. Απο τα βιβλια Βυζαντινη Λογοτεχνια, Βυζαντινη χιλιετια και Βυζ. ιστορικοι και τομογραφοι Α και Β ποια ειναι η υλη??? Τα βιβλια υπαρχουν στο σπουδαστηριο για να τα βγαλω φωτοτυπιες?? Ευχαριστω... :tease: :sadbye:
ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΡΕ Γ@Μ@ΤΟ!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σταλίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό magda99 » 19 Ιαν 2010, 12:26

AGGELMOR έγραψε:γι'αυτά τα κείμενα που εγιναν στην τάξη άραγε θα μάθουμε πότε που βρίσκονται κ΄πωσ να τα αναζητήσουμε :?: :?: :?: :?: :?: ήδη κόπηκα δύο φορές με 4 σ'αυτό το μάθημα :tease: :tease: :tease: :tease:

Παιδιά ας ανεβάσει κάποιος τα κείμενα που διδάχθηκαν στην τάξη.Είμαι επί πτυχίω και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Αν τα έχει κάποιος ας μου τα στείλει.Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
magda99

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό afroulakos » 21 Ιαν 2010, 18:36

να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?έχουν πει καθόλου φέτος πως θα γίνει η εξέταση?
ας πούμε το αρχαίο κείμενο θα υπαγορευτεί ή θα μας δοθεί έτοιμο? επίσης εκτός από την μετάφραση του θα χρειαστεί οποιαδήποτε άλλη γραμματική η συντακτική ανάλυση?....
Άβαταρ μέλους
afroulakos

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 24 Ιαν 2010, 23:16

μαλλον δε θα μαθουμε ποτε τιποτα σχετικο με αυτο το μαθημα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia! » 25 Ιαν 2010, 17:59

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελιδες μου γεννηθηκαν ορισμένες απορίες...
αποφάσισα να ξαναδώσω το μάθημα για εναν καλυτερο βαθμο..
αγορασα λοιπον τον περιπλου και τα υμνογραφικα του αγιου νικολαου.
Προσπαθω να κατανοήσω την ύλη και εχω τις εξης ερωτησεις για οποιον ξερει και μπορει να μου απαντησει.
α)σε τι κειμενα θα εξεταστουμε στον πολεμη?
β)η υλη ειναι μονο σελ 16-22 στα υμνογραφικα και τα ιδια εισαγωγικα με τον παναγιωτου στον περιπλου?(γιατι μου φαινεται λιγη για να ειναι...)
ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει και οσους εχουν ηδη δημοσιευσει σ'αυτο το μαθημα για τη βοηθεια τους!!
Άβαταρ μέλους
anastasia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 25 Ιαν 2010, 18:39

γιατι αγορασες τον περιπλου και τα υμνογραφικα ??? δεν υπηρχαν στο σπουδαστηριο να τα βγαλεις φωτοτυπιες ?? και απο που τα αγορασες ????? μηπως χρειαστει να τα αγορασω κι εγω ......
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia! » 25 Ιαν 2010, 20:35

τα πηρα με εκπτωση απο το βιβλιοχαμο,ενα βιβλιοπωλειο πισω απο τη Ζωοδοχο Πηγη.
αλλα ειναι τοσο λιγες οι σελιδες που δεν εχει νοημα να τα αγορασεις,τα πηρα-με την εκπτωση- 81 ευρω και τα δυο.αν θες να στα δωσω να τα φωτοτυπησεις...
Άβαταρ μέλους
anastasia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 25 Ιαν 2010, 20:48

παναγια μου !!!! 81 ευρω!!!! :jawdrop:

ρε συ, θελω κι εγω να κανω αναβαθμολογηση αλλα το σεπτεμβρη. Επειδη ομως κι εγω δεν εχω σημειωσεις, οταν το διαβασεις το μαθημα, μπορεις να μου πεις αν πιστευεις οτι περνιεται με βαθμο χωρις σημειωσεις ? Δεν μπορω να βρω πουθενα :confused:
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 25 Ιαν 2010, 21:27

anastasia! έγραψε:τα πηρα με εκπτωση απο το βιβλιοχαμο,ενα βιβλιοπωλειο πισω απο τη Ζωοδοχο Πηγη.
αλλα ειναι τοσο λιγες οι σελιδες που δεν εχει νοημα να τα αγορασεις,τα πηρα-με την εκπτωση- 81 ευρω και τα δυο.αν θες να στα δωσω να τα φωτοτυπησεις...
anastasia, δηλαδη δεν υπαρχουν πουθενα στη σχολη να φωτοτυπησω τις σελιδες που εχουμε στην υλη ??? αν ειναι ετσι θα σε παρακαλουσα να μου τα εδινες να τα φωτοτυπησω .... συνενοουμαστε με π.μ. ????? αν ειχες κ' σημειωσεις θα με εσωζες....
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό magda99 » 26 Ιαν 2010, 11:33

anastasia! έγραψε:Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελιδες μου γεννηθηκαν ορισμένες απορίες...
αποφάσισα να ξαναδώσω το μάθημα για εναν καλυτερο βαθμο..
αγορασα λοιπον τον περιπλου και τα υμνογραφικα του αγιου νικολαου.
Προσπαθω να κατανοήσω την ύλη και εχω τις εξης ερωτησεις για οποιον ξερει και μπορει να μου απαντησει.
α)σε τι κειμενα θα εξεταστουμε στον πολεμη?
β)η υλη ειναι μονο σελ 16-22 στα υμνογραφικα και τα ιδια εισαγωγικα με τον παναγιωτου στον περιπλου?(γιατι μου φαινεται λιγη για να ειναι...)
ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει και οσους εχουν ηδη δημοσιευσει σ'αυτο το μαθημα για τη βοηθεια τους!!

Επειδή είπες οτι θα το ξαναδώσεις το μάθημα,μήπως έχεις τα κείμενα που έχουν διδαχθεί??Αν ναι ανεβασέ τα η στείλτα μου με π.μ.Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
magda99

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia! » 26 Ιαν 2010, 13:00

δεν εχω καθολου σημειωσεις...κι εγω στα τυφλα παω αλλα αν βρω κατι την επομενη βδομαδα απο τα παιδια του εξαμηνου που εχουν παρακολουθησει θα τα ανεβασω για οποιον θελει να το δωσει σεπτεμβρη..
Άβαταρ μέλους
anastasia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia! » 26 Ιαν 2010, 15:54

Αν ξερει καποιος ψαχνω τα κειμενα που εχουν στην υλη οι καθηγητες.
Αν μπορει να μου πει καποιος σε ποιο βιλιο βρισκονται με σωζει.κι αν θελετε μολις τα βρω αναλαμβανω να ανεβασω τις μεταφρασεις.
Άβαταρ μέλους
anastasia!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες