filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΝ83 || Νέα Ζ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marilena » 31 Ιαν 2010, 17:20

πως αντιλαμβανεται ο Εμπειρικος τη ποιητικη εικονα? ποια είναι η απάντηση σε αυτή την ερώτηση??? :confused: :confused: :confused:
Άβαταρ μέλους
marilena

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bill » 31 Ιαν 2010, 18:18

ρε παιδια που στο καλο γράφει για τα αίτια του τέλους του υπερρεαλισμού? λέει για τον υπερρεαλισμο στο βιβλίο του σοκολη αλλα δεν λεει πουθενα για το τελος του.
Άβαταρ μέλους
Bill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 31 Ιαν 2010, 18:21

Το βιβλίο πιστεύω δεν μας βοηθάει να απαντήσουμε σε καμία ερώτηση!Εγώ ψάχνω στο internet κ σε αλλα βιβλία να βγάλω άκρη!!Αν κάποιος βρει καμιά απάντηση για τις παραπάνω ερωτήσεις ας το πει!!!
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταλίτσα » 31 Ιαν 2010, 20:29

Παιδια ουτε και εγω ξερω την απαντηση στην ερωτηση ''πως αντιλαμβανεται ο Εμπειρικος τη ποιητικη εικονα?'' και ''ποιοι ηταν οι λογοι που οδηγησαν στο τελος του υπερρεαλιστικου κινηματος και του ντανταισμου''..υπαρχει καποιος που να ξερει??? :confused:
ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΡΕ Γ@Μ@ΤΟ!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σταλίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina » 31 Ιαν 2010, 21:13

παιδιά προσέξτε....το τέλος του ντανταϊσμού είναι στη σελίδα 47 κάπου εκεί χωμένο...το τέλος του υπερρεαλισμού βρίσκεται στη σελίδα 66-67 και αυτό κάπου εκεί χωμένο για κατανόηση...όσον αφορά τις ποιητικές εικόνες του Εμπειρίκου βρίσκεται στη σελίδα 159 στο περίπου...

καλό ξεμπέρδεμα!!!
Άβαταρ μέλους
mina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταλίτσα » 31 Ιαν 2010, 21:13

Επιπλεον ερωτησεις... :tease: ''το βιβλιο προτασεις αναγνωσης για την πεζογραφια μιας εποχης'' το εχουμε ολο? και κατι τελεευταιο...τι ειναι επιτελους η Εροϊκα για την οποια ρωταει και ξαναρωταει στα παλια θεματα :?:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σταλίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina » 31 Ιαν 2010, 21:16

Σταλίτσα έγραψε:Επιπλεον ερωτησεις... :tease: ''το βιβλιο προτασεις αναγνωσης για την πεζογραφια μιας εποχης'' το εχουμε ολο? και κατι τελεευταιο...τι ειναι επιτελους η Εροϊκα για την οποια ρωταει και ξαναρωταει στα παλια θεματα :?:

το eroica είναι το μυθιστόρημα που δούλευε παλιά η Σταυροπούλου τώρα δε σε αφορά γιατί δούλεψε το διπλό βιβλίο του Χατζή...όσον αφορά την ύλη από το βιβλίο της είναι μόνο για τον Σάκκα και τον Χατζή και για τα διηγήματα που έχει κάνει

καλό διάβασμα
Άβαταρ μέλους
mina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταλίτσα » 31 Ιαν 2010, 21:17

Ευχαριστουμε mina! για αλλη μια φορα βοηθησες πολυ!!!! :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σταλίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 31 Ιαν 2010, 21:22

mina έγραψε:παιδιά προσέξτε....το τέλος του ντανταϊσμού είναι στη σελίδα 47 κάπου εκεί χωμένο...το τέλος του υπερρεαλισμού βρίσκεται στη σελίδα 66-67 και αυτό κάπου εκεί χωμένο για κατανόηση...όσον αφορά τις ποιητικές εικόνες του Εμπειρίκου βρίσκεται στη σελίδα 159 στο περίπου...

καλό ξεμπέρδεμα!!!

Ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν κ πάλι ολοκληρωμένη απάντηση δεν θα μπορούμε να δώσουμε όπως το κόβω!!!!Υπομονή σε όλους μας!
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKYCLOAK » 31 Ιαν 2010, 22:53

Το τέλος του ντανταισμού- σύμφωνα με τη Χανή- ήρθε όταν κατάλαβαν πως άρχισαν να αρέσουν στον κόσμο και θεωρώντας ότι αυτό σήμαινε πως αφομοιώνονταν απ'τη κοινωνία, πράγμα εντελώς αντίθετο με τα πιστεύω τους, το διάλυσαν το μαγαζί!....

Και για υπερρεαλισμό (από βικιπαίδεια): Αν και είναι δύσκολο να μιλήσει κανείς για τερματισμό του υπερρεαλιστικού κινήματος, καθώς η επίδραση του σε μεταγενέστερες σχολές και κινήματα είναι συνεχής, πολλοί ιστορικοί θεωρούν την περίοδο του Β' Παγκοσμίου πολέμου ως την αρχή του τέλους για τον υπερρεαλισμό. Ως οργανωμένο κίνημα εγκαταλείπεται οριστικά με το θάνατο του Αντρέ Μπρετόν το 1966.
Άβαταρ μέλους
SKYCLOAK

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 01 Φεβ 2010, 18:38

γεια σασ παιδια!θα ηθελα να ρωτησω εαν η χανη ηθελε στην απαντηση για τον υπερρελισμο να τισ απαντησουμε οολεσ αυτεσ τισ σελιδεσ απο το βιβλιο?τα ηθλελε οπωσ τα λεει απο το βιβλιο????γιατι ειπε ....να μην γραψουμε απο τισ σημειωσεισ.........επισησ λεγοντα σποιητικη του ραντου ηθελε να πουμε τι εργα εγραψε και λιγα στοιχει αγια το υφοσ του??ἅσ απαντησει καποιοσ...
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fatsoula » 07 Φεβ 2010, 16:41

γνωριζει κανεις να μου πει ποια απο τις 2 καθηγητριες εχει το μεγαλυτερο ποσοστο στην βαθμολογηση? εχω ακουσει πολλα... οποιος ξερει ας μου πει σας παρακαλω.
Άβαταρ μέλους
Fatsoula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 07 Φεβ 2010, 19:29

Πάντα όποιος κάνει το τρίωρο πιάνει 6,σε αυτό η Χανή έκανε το τρίωρο και η Σταυροπούλου πιάνει 4!
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Re: ΦΝ83 || Νέα Ζ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xouzouris1 » 13 Ιουν 2010, 21:26

Παιδιά,ξέρω ότι είναι λίγο άκαιρο,αλλά είμαι επί πτυχίω και πρέπει να δώσω αυτό το μάθημα σε αυτήν την εξεταστική...Μήπως έχει κάποιος τις σημειώσεις να βρεθούμε να τις βγάλω φωτοτυπίες????
Άβαταρ μέλους
xouzouris1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό imo » 11 Ιούλ 2010, 12:19

..
so little time, so many sl*ts to defend!
Άβαταρ μέλους
imo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nnightwolf » 27 Αύγ 2010, 11:50

ρε παιδιά είμαι επί πτυχίο και εγώ, αν ήταν δυνατόν κάποιος που έχει τις σημειώσεις του μαθήματος να τις ανεβάσει ή αν δεν είναι δυνατόν να επικοινωνήσει (έχω και εγώ σημειώσεις για κάμποσα μαθήματα), δεν είχα τη δυνατότητα να παρακολουθήσω δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
nnightwolf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpoulouki » 30 Αύγ 2010, 12:16

παιδια σος! ειμαι απο φπψ,επι πτυχιω και ειναι ενα απο τα τελευταια μου μαθηματα.. μπορει καποιος να μου πει τον τιτλο του βιβλιου της Χανη για να προλαβω να το αγορασω? pleasssseeee!!! (εννοω το μεγαλο βιβλιο με τις 100σελιδες εισαγωγης)
Άβαταρ μέλους
mpoulouki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 20 Σεπ 2010, 10:14

θα μπορουσε καποιος να βαλει τα θεματα του ιουνιουυυυ?????
ειναι μεγαλη αναγκη!!! :help:
:thxx:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό helenk1 » 29 Σεπ 2010, 13:43

Παιδιά είμαι από το ΦΠΨ και θα ήθελα να ρωτήσω αν το μάθημα είναι εύκολο για να το επιλέξω. Κυρίως δηλαδή με ενδιαφέρει να μην είναι ακατονόητα τα συγγράμματα, όπως κάτι βιβλία του Αθανασόπουλου, στο 2ο έτος νομίζω.

Επιπλέον είδα οτι διανέμεται ένα φυλλάδιο με λογοτεχνικά κείμενα προς ανάλυση. Το φυλλάδιο περιλαμβάνει και σχετικά ερμηνευτικά σχόλια ή η ανάλυση γίνεται μόνο κατά την παράδοση οπότε είναι απαραίτητη η παρακολούθηση?

Γενικά μπορεί να ανταπεξέλθει κανείς αν δεν παρακολουθεί??
Άβαταρ μέλους
helenk1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariannaki87 » 05 Οκτ 2010, 15:32

exw akrivws to idio provlhma eimai epiptuxiw sto fipipsi kai exw 3 mathimata moo gia na teleiwsw ena apo auta prepei na nai epilogis filologikou mporei kapoios na mas pei an einai eukolo auto to mathima gia na to epilexoume??? soooooos!!!! :?:
Άβαταρ μέλους
mariannaki87

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες