filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦL81 || Λατινικά Ζ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΦL81 || Λατινικά Ζ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerinaki_86 » 28 Ιουν 2008, 22:59

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια ποιήματα έχει βάλει στην ύλη η κ.Τόλια για το Ζ'εξάμηνο γλωσσολογίας:
Άβαταρ μέλους
katerinaki_86

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 28 Ιουν 2008, 23:07

Θα σου πρότεινα για να διευκολυνθείς κι εσύ να πας στο αντίστοιχο τόπικ του μαθήματος που μάλλον θα χει πληροφορίες. Υπάρχει οδηγός εύρεσης μαθημάτων.
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 29 Ιουν 2008, 00:23

Καλησπέρα Κατερίνα και καλωσήρθες!Πιστεύουμε ότι θα βρεις χρήσιμο το φόρουμ και θα μπορέσεις να βοηθηθείς και αν θες να βοηθήσεις κι εσύ με τις πληροφορίες σου.Για τα μαθήματα που θες μπορείς να τα βρεις στον οδηγό εύρεσης μαθημάτων: http://www.filosofiki.net/forum/viewtopic.php?t=1407
Προσπαθούμε να έχουμε ένα θέμα για κάθε μάθημα με κωδικό για να είναι σαφές και να έχει όλες τις σχετικές πληροφορίες μαζεμένες.Για το λόγο αυτό η ενότητα αυτή θα κλειδωθεί ώστε να είναι πιο λειτουργικά τα πράγματα για όλους σας!Ό,τι χρειαστείς στείλε πμ σε κάποιον moderator και θα σε βοηθήσει.Καλή συνέχεια!!!

Υ.Γ.:Ποστάρω το ίδιο και στο άλλο θέμα που άνοιξες για να έχεις το λινκ και το αφήνω μέχρι να το δεις.Και πάλι καλωσήρθες!
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 29 Ιουν 2008, 15:37

Έγινε λάθος,δε βρήκα πουθενά ενότητα γι'αυτό το μάθημα,οπότε η ενότητα ξανανοίγει.Αν κάποιος έχει δει ανάλογη ενότητα ενημερώστε με με πμ,αλλιώς κρατάμε αυτή.Ζητάμε συγγνώμη για τη βιαστική ανταπόκρισή μας,ήταν ένα από τα μαθήματα που μας ξέφυγε μάλλον...Αν κάποιος ξέρει ας μου πει κωδικό για να ενημερώσω τον τίτλο.Ευχαριστώ!
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 06 Ιαν 2009, 15:36

Αύριο ο Μιχαλόπουλος δε θα κάνει μάθημα.Από βδομάδα!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό neni » 09 Ιαν 2009, 15:55

Γνωρίζει κανείς την ύλη για το μάθημα μήπως;
Άβαταρ μέλους
neni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 09 Ιαν 2009, 19:40

O Μιχαλόπουλος την έχει ανεβάσει στο e-class.Για Πίκουλα δεν ξέρω..

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 09 Ιαν 2009, 19:53

ας στειλει καποιος που ειναι εγγεγραμμενος απο παλιοτερα στο μαθημα του μιχαλοπουλου ενα μηνυμα στον ιδιο για να διορθωσει αν γινεται την εμφανιση του μαθηματος του στο e-class (δεν υπαρχει επιλογη για εγγραφη στο μαθημα)
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό skrit » 10 Ιαν 2009, 15:17

Δυστυχώς, ο Μιχαλόπουλος είχε πει στο μάθημα οτι θα άφηνε ανοιχτές τις εγγραφές για ένα διάστημα στην αρχή του εξαμήνου και μετά θα τις έκλεινε. Δε νομίζω οτι θα μπορείς να κάνεις εγγραφή τώρα. Αν θες τις σημειώσεις που έχει ανεβάσει στο e-class (που είναι αρκετά χρήσιμες, νομίζω), στείλε π.μ. για να σου τις στείλω με ένα mail.
Άβαταρ μέλους
skrit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 10 Ιαν 2009, 16:35

Με ποια λογική;
Τελευταία επεξεργασία από iris2008 και 10 Ιαν 2009, 18:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 10 Ιαν 2009, 17:48

Δεν το θυμάμαι ακρίβως,το είχε εξηγήσει πάντως και είχε λογική αυτό που είχε πει γιατί κι εμένα μου έκανε εντύπωση.Πάντως αν δεν το δει στο mail θα του το πω στο μάθημα να δούμε τι λύσεις υπάρχουν και θα επικοινωνήσω με πμ

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 11 Ιαν 2009, 12:32

Για το θέμα του κλειδώματος και τι μπορεί να κάνει κάποιος γι'αυτό ενημερώθηκε ο καθηγητής και είπε τα εξής:
το μάθημα υπάρχει κανονικά στο Eclass,όμως είναι κλειδωμένο. Όσοι παρακολουθούν το μάθημα θα έπρεπε να έχουν εγγραφεί σε αυτό εδώ και πάρα πολύ καιρό,όπως είχα πει πολλές φορές στα μαθήματα από την αρχή του εξαμήνου.Όπως και να είναι πάντως, όποιος χρειάζεται τώρα να εγγραφεί, μπορεί να κάνει τοεξής:να μου στείλει ένα e-mail στη γνωστή διεύθυνση (amichalop@phil.uoa.gr)και να μου δώσει το username που χρησιμοποιεί για το Eclass (προσοχή, μόνο τοusername, όχι το password). Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσω εγώ να κάνω τηνεγγραφή του στο μάθημα.

Προσωπική παράκληση:Να σεβαστούμε την άμεση ανταπόκρισή του και τη διάθεσή του να λυθεί το πρόβλημα και να μη γίνει κατάχρηση της δυνατότητας που μας δίνει.Σκεφτείτε πόσοι καθηγητές της φιλοσοφικής θα απαντούσαν έτσι..Γι'αυτό ας κάνει τις ανάλογες ενέργειες ΜΟΝΟ όποιος δίνει το μάθημά του..Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθενός τι θα κάνει.Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 04 Φεβ 2009, 17:25

O Μιχαλόπουλος σήμερα ολοκλήρωσε τα μαθήματα.Καλό διάβασμα!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό παναγιωτα » 07 Φεβ 2009, 12:39

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΤΟ ΄' Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ ΄' ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Άβαταρ μέλους
παναγιωτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 07 Φεβ 2009, 13:08

Όπως απάντησε η iris2008:
"patientia virtus est"

Αυτό θα χρησίμευε και για την απάντηση(δε χρειαζόταν να ανοίξεις θέμα αφού το πόσταρες σε όλα τα λατινικά).Τέλος καλό όλα καλά.Καλή συνέχεια

Υ.Γ.: Νο caps please :up:

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diana » 11 Φεβ 2009, 10:52

Μήπως γνωρίζει κανείς την ύλη του Πίκουλα.Είμαι στο πτυχίο και θα μου ήταν χρήσιμη καθε πληροφορία.Ξέρω οτι περσυ έκανε Αγρίκολα.Έχει άλλάξει φέτος? :?:
Άβαταρ μέλους
diana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsokos7 » 16 Φεβ 2009, 16:40

Έχω να σας πληροφορήσω ότι στα τέλη της τρέχουσας εβδομάδας (μάλλον Σάββατο) θα κυκλοφορήσει βοήθημα στις εκδόσεις Γρηγόρη - Σόλωνος 71, που θα περιλαμβάνει τις διδαγμένες από τον κ. Μιχαλόπουλο ωδές, καθώς και μετάφραση για την ύλη του Πίκουλα (τις πρώτες 8 παραγράφους δηλαδή του 12 βιβλίου των Annales του Τάκιτου).. Συγγραφέας Ευστράτιος Τσουρέας..
Άβαταρ μέλους
tsokos7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό despoina1 » 17 Φεβ 2009, 17:39

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου ,ειδικά για τον Πίκουλα διότι μέσω αγγλικής μετάφρασης άντε να βγάλεις άκρη...
Ελπίζω να βγει εγκαίρως...
Ευχαριστώ πολύ!!! :thanks:
Άβαταρ μέλους
despoina1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsokos7 » 23 Φεβ 2009, 23:44

Λοιπόν, παιδιά, το βοήθημα για τον Τάκιτο και τις ωδές του Ορατίου θα κυκλοφορήσει απ' ότι έμαθα τελικά άυριο το βράδυ ή το αργότερο σίγουρα μεθαύριο.. Σόλωνος 71 Εκδόσεις Γρηγόρης και στην Πολιτεία... οπότε έχετε δυο μέρες να ρίξετε μια ματιά ακόμα στη μετάφραση..
Άβαταρ μέλους
tsokos7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsokos7 » 24 Φεβ 2009, 23:07

Παίδες κυκλοφόρησε... Εκδόσεις Γρηγόρη και στην Πολιτεία... Να πάτε να το πάρετε προλαβαίνετε να διαβάσετε καλά τη μετάφραση για την Παρασκευή.. Μη χάσετε ευκαιρία να το δώσετε το μάθημα.. Έχω την αίσθηση ότι ο Πίκουλας επειδή άλλαξε την ύλη και δεν υπήρχε τίποτα για το 12 βιβλίο των Annales θα περάσει κόσμο... Το δείχνει άλλωστε και το γεγονός ότι δε θα δοθεί καθ' υπαγόρευση το κείμενο για πρώτη φορά μετά από καιρό... Εμένα είναι μαζί με τα Παιδαγωγικά Δ' το τελευταίο μάθημα για πτυχίο και είναι ιδανικές οι συγκυρίες...
Άβαταρ μέλους
tsokos7

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες