filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦL21 || Λατινικά Δ'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦL21 || Λατινικά Δ'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mar!!!!!!!!! » 02 Φεβ 2011, 12:02

παιδια σοσ!!!!!! :dfg: :dfg: :dfg: ειδα οτι η βουτσινου, δε θυμαμαι ποια χρονια, ειχε βαλει ερωτηση ''ποιοι ποιητές επηρρέασαν το Φορτουνάτο''..εχω διαβασει ολο το βιβλιο και δεν εχω βρει την απάντηση..... όταν ρωτησα την ίδια μου ειπε οτι βρισκεται στα υπομνήματα και στα σχόλια απο πίσω.... εψαξα ξανά αλλα δε βρήκα κατι...... αν κάποιος γνωριζει κατι παραπάνω ας μας διαφωτίσει!!!!!

εξάλλου μας αφορά ολους....μπορεί να ξαναβάλει αυτό το θέμα...ποιος ξερει????
Άβαταρ μέλους
mar!!!!!!!!!

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 02 Φεβ 2011, 12:53

mar!!!!!!!!! έγραψε:παιδια σοσ!!!!!! :dfg: :dfg: :dfg: ειδα οτι η βουτσινου, δε θυμαμαι ποια χρονια, ειχε βαλει ερωτηση ''ποιοι ποιητές επηρρέασαν το Φορτουνάτο''..εχω διαβασει ολο το βιβλιο και δεν εχω βρει την απάντηση..... όταν ρωτησα την ίδια μου ειπε οτι βρισκεται στα υπομνήματα και στα σχόλια απο πίσω.... εψαξα ξανά αλλα δε βρήκα κατι...... αν κάποιος γνωριζει κατι παραπάνω ας μας διαφωτίσει!!!!!

εξάλλου μας αφορά ολους....μπορεί να ξαναβάλει αυτό το θέμα...ποιος ξερει????

λοιπον,το ειχαμε κανει αυτο με το μπενετο(το '09),κατι θυμαμαι απ΄αυτη την ερωτηση στο μαθημα:
ειναι βασικα Βιργιλιος, Ορατιος, Οβιδιος.

mar κοιταξε κ στο e class(αν δε το χεις δει εκει) στα λατινικα δ΄εξαμηνου στο μπενετο.στην προβολη powerpoint στη σελ. 222 της παρουσιασης λεει:

''..συναντουμε κ αναφορες σε κλασικους λατινους ποιητες,κυριως στον Βιργιλιο κ τον Ορατιο.Ο ποιητης μαρτυρει την κλασσικη του παιδεια,αυτη που ελαβε στην Ιταλια,δημιουργει ομως το δικο του υφος χωρις να αντιγραφει.γραφει σε μια γλωσσα η οποια σιγα σιγα αποκαλυπτει τη μαγεια μιας κλασσικης παιδειας με χριστιανικο ενδυμα.''
:goodluck: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malavida » 02 Φεβ 2011, 13:05

Η υλη δηλαδη ειναι αυτη που εχει ανεβασει ο Μπενετος στο e class;Απ'οτι ειδα εχει αφαιρεσει καποια η κανω λαθος;
Άβαταρ μέλους
malavida
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό solifer82 » 02 Φεβ 2011, 13:36

Καλημέρα!!!Στο e-class υπάρχει μεσαιωνική λατινική φιλολογία από Μπενέτο 2009 και από Βουτσίνου 2010.Πέρυσι δίδασκε το μάθημα της Βουτσίνου ο Μπενέτος και είχε ανεβάσει μεσαιωνική λατινική φιλολογία περοσσότερα πράγματα σε σχέση με τα πιο πρόσφατα της Βουτσίνου.Στην ύλη είναι τα πιο πρόσφατα της Βουτσίνου του 2010.Η ερώτηση για το από ποιους επηρεάστηκε ο Φουρτουνάτος,ίσως να είχε μπει από τον Μπενέτο,όταν δίδασκε το μάθημά της και να βρίσκεται η απάντηση στα δικά του,από το 2009.Αυτά πάντως που ισχύουν επίσημα ως ύλη,ως προς τη μεσαιωνική λατινική φιλολογία είναι της Βουτσίνου απ΄το 2010.
Άβαταρ μέλους
solifer82
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό solifer82 » 02 Φεβ 2011, 13:45

Συγγνώμη,όχι πέρυσι,πρόπερσι το δίδασκε ο Μπενέτος το μαθημά της το 2009..απλά το 2010,ενώ το δίδασκε η Βουτσίνου,τα θέματα τα έβαλε αυτος,κι έγινς μια φάση απ'ό,τι μου είπαν μέσα στο αμφιθέατρο,γιατί έβαλε μια ερώτηση εκτός ύλης(προφανώς επηρεασμένος από τα δικά του που ήταν πιο πολλά),αλλά την αφαίρεσε.Μη κάνει κανένα αστείο και βάλει ξανά θέματα λέω..!!!!!
Άβαταρ μέλους
solifer82
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carol » 02 Φεβ 2011, 14:35

καλησπερα,μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η υλη,δηλαδη ποια κειμενα απτο βιβλιο Carmina Burana,veris et amoris?
κοιταξα στις προηγουμενες σελιδες και δεν βρηκα σχετικη αναφορα...
θελω πτυχιοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
carol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό solifer82 » 02 Φεβ 2011, 14:37

Είναι μόνο το 5(72)απ'αυτό το βιβλίο.Η Βουτσίνου έχει την ύλη της στο e-class.Καλή επιτυχία!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
solifer82
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό solifer82 » 02 Φεβ 2011, 14:39

Μαζί με την εισαγωγή και τα σχόλια.
Άβαταρ μέλους
solifer82
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mar!!!!!!!!! » 02 Φεβ 2011, 17:40

goldenrose σ ευχαριστω πολυ για τη διευκρίνηση....θα το ψαξω....αλλα και μόνο που πρασπαθησες αρκει..... :up: :up: :up:
Άβαταρ μέλους
mar!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carol » 03 Φεβ 2011, 11:19

solifer82 έγραψε:Είναι μόνο το 5(72)απ'αυτό το βιβλίο.Η Βουτσίνου έχει την ύλη της στο e-class.Καλή επιτυχία!!!!!!!!

σ'ευχαριστω πολυυυυ!να'σαι καλα :thxx: :thxx:
θελω πτυχιοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
carol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malavida » 04 Φεβ 2011, 10:55

Καλημερα!Θυμαται κανεις να μου πει απο που βαζει γραμματικη και συντακτικο η Παπαιωαννου,απο το αγνωστο η το γνωστο;
Άβαταρ μέλους
malavida
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malavida » 04 Φεβ 2011, 10:55

Καλημερα!Θυμαται κανεις να μου πει απο που βαζει γραμματικη και συντακτικο η Παπαιωαννου,απο το αγνωστο η το γνωστο;
Άβαταρ μέλους
malavida
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό solifer82 » 04 Φεβ 2011, 11:20

malavida έγραψε:Καλημερα!Θυμαται κανεις να μου πει απο που βαζει γραμματικη και συντακτικο η Παπαιωαννου,απο το αγνωστο η το γνωστο;

Καλημέρα.Στην ύλη της λέει,ότι απ'το αδίδακτο θέλει μετάφραση και γραμματική και απ'το διδαγμένο,μετάφραση,γραμματική,συντακτικό και σχόλια..τώρα, τι θα βάλει..
Άβαταρ μέλους
solifer82
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malavida » 04 Φεβ 2011, 11:27

Σ'ευχαριστω.Ρωταω μηπως θυμαται καποιος απο αυτους που το εχουν ξαναδωσει
Άβαταρ μέλους
malavida
*Notes donor*
*Notes donor*