filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦL21 || Λατινικά Δ'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦL21 || Λατινικά Δ'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigoni87 » 06 Ιουν 2010, 01:08

Χριστούλη μου :jawdrop: :jawdrop:
And you run, and you run to catch up with the sun but it' s sinking...
Άβαταρ μέλους
antigoni87

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fo_goun » 06 Ιουν 2010, 14:03

Συγνώμη η Ορατια ποια είναι?? αχ θα μου στρίψει..έχω κοιτάξει πάνω κάτω τι γίνεται χωρίς να μάθω μετάφραση( δεν βγαίνει) αλλα δεν είδα για καμία Ορατια.. :sick:
Άβαταρ μέλους
fo_goun

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigoni87 » 06 Ιουν 2010, 14:20

Η Ορατία να είναι η αδελφή του Ορατίου στο κείμενο 1.26. Αναφέρει το όνομά της στην τελευταία πρόταση (δες και τη μετάφραση), είναι η κοπέλα που δολοφόνησε ο Οράτιος επειδή εκείνη θρηνούσε τον "άκαιρο" έρωτά της που δολοφονήθηκε από τον αδελφό της και τους δικούς του (;).
Μπορεί κάποιος τώρα να μας πει τα κοινά σημεία Ορατίας-Λουκρητίας;
Χάθηκαν και οι 2 άδικα, οκ. Κάποια ανάλυση που ακούσατε από Παπαϊωάννου; Για να έχουμε μια ιδέα!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
antigoni87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fo_goun » 06 Ιουν 2010, 14:38

πω πω δεν το είχα δει.. ευχαριστώ πολύ!!!! ('',)
Άβαταρ μέλους
fo_goun

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 06 Ιουν 2010, 16:30

Mήπως μπορεί κάποιος να πει ποιά είναι ακριβώς η ύλη του μπενέτου γιατί έχω μπερδευτεί??? :(
Άβαταρ μέλους
sonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dasparta » 06 Ιουν 2010, 23:44

Τι θα γράφατε σε μια πιθανή ερώτηση: Γιατι ο Τίτος Λίβιος γράφει με τη μέθοδο ab urbe condita?
Άβαταρ μέλους
dasparta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 07 Ιουν 2010, 20:55

παιδια θα ηθελα να ρωτησω τι απαντηση ηθελε η παπαιωαννου εκει που ρωταγε για τα εργα και να τα συγκρινουμε με το εργο του λιβιου ?ηθελε να γραψουμε γοια τον αινεια και το ρωμυλο?????
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yiannis1990 » 08 Ιουν 2010, 22:36

Γεια σας παιδια..Μπορει το μαθημα να εξεταστηκε μολις χθες, αλλα εγω τωρα αρχιζω να το διαβαζω, γιατι θα το δωσω το Σεπτεμβρη!Δεν εχω παρακολουθησει ποτε κανεναν απο τους τρεις τους και γι αυτο ξεκιναω το διαβασμα απο τωρα, γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα!Εχω βρει την υλη της Παπαιωαννου, εχω κατεβασει και τις σημειωσεις απο το forum (ακρως εξυπηρετικο) και εχω βρει και την υλη του Μπενετου.Μονο η Κικιλια με εχει μπερδεψει λιγακι..Το ποιημα VIII του Φορτουνατου σε ποιες σελιδες του βιβλιου ειναι?Εχω βρει τα ΧΙ 2,ΧΙ 6,ΧΙ 10, ΧΙ 14 και ΧΙ 23, αλλα το VIII καλυπτει τις σελιδες 94-109..Ειναι ολο αυτο?Τελος, τα: Εισαγωγη στην Μεσαιωνικη Λατινικη Φιλολογια,Λατινικη Γλωσσα,Περιοδοι και Γρηγοριος της Τουρ πού τα βρισκω?Ευχαριστω εκ των προτερων (a priori για να μπαινω σιγα σιγα και στο πνευμα των λατινικων χαχαχαχα) οποιον απαντησει...Καλο σας βραδυ!!!
Άβαταρ μέλους
yiannis1990

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 10 Ιουν 2010, 09:10

Όποιος μπορεί ν'ανεβάσει τα θέματα που έβαλαν στην αντίστοιχη ενότητα, να δούμε κ εμείς που δεν δώσαμε!!
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efi87 » 10 Ιουν 2010, 22:31

θεωρειτε οτι παπαιωαννου, μπενετος ειναι δυσκολοι και απαιτητικοι στη διορθωση??εχει κανεις εμπειρια απο λατινικα
δ??
Άβαταρ μέλους
efi87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efi87 » 10 Ιουν 2010, 22:35

επανερχομαι....με ενα καλο γραπτο στη βουτσινου, με 1 ερωτηση σωστη κσι κατι ψιλα απο γραμματικη στη παπαιωαννου και με μια μετρια μτφρ στο μπενετο εχει κανεις ελπιδες??απο ο΄τι ξερω δεν χρειαζεται να πιασεις τη βαση σε ολους...ετσι?
Άβαταρ μέλους
efi87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 10 Ιουν 2010, 22:38

efi αν θες να συμπληρωσεις κατι στη δημοσιευση σου μπορεις να πατας επεξεργασια και να το γραφεις στην ιδια! θα το δουν και θα σου απαντησουν! καλη συνεχεια! :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigoni87 » 10 Ιουν 2010, 22:41

Ξέρω ότι ο Μπενέτος είναι πολύ ελαστικός. Ειδικά με τους επί πτυχίω! Εγώ έδωσα το χειμώνα Λατινικά Ζ', είχε πει ότι το 4 στους επί πτυχίω γίνεται 5, και έτσι έγινε γιατί εγώ 5 δεν είχα γράψει αλλά τόσο πήρα! :cool:
Όμως... Παπαϊωάννου δεν ξέρω. Και προχτές μου φάνηκε αρκετά αυστηρή στον τρόπο της, ελπίζω σκύλος που γαβγίζει να μη δαγκώνει... Έχω άγχοοος :bangin:
Και μια τελευταία ερώτηση. Πρόσεξα ότι του Μπενέτου η Θεματογραφία και της Βουτσίνου το διαγώνισμα είχε κάπως "μπενετική" μορφή. Ενώ της Παπαϊωάννου διέφερε. Υπάρχει περίπτωση να έβαλε αυτός θέματα ή να διορθώσει και αυτό το σκέλος; Ξέρετε;

(Ναι, δε χρειάζεται η βάση στον καθένα, γιατί κάπως έτσι πέρασα το χειμώνα)

Edit: κάπως παρόμοια γράψαμε, εγώ καλούτσικα Βουτσίνου, ίσως 2,5 στα 4, ελπίζω 1,5 στα 4 Παπαϊωάννου και 0,5 Μπενέτο... Σύνολον 4,5. Άρα 5 με το καλό, εκτός αν είναι 1 της Παπαϊωάννου, οπότε ελπίζω στο 4-γίνεται-5 :study: )
Άβαταρ μέλους
antigoni87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efi87 » 10 Ιουν 2010, 22:44

:thxx: antigoni, ναι απο ο,τι καταλαβα κι εγω πρεπει να τα ειχε βαλει ο μπενετος!!!!
καλη μας επιτυχια :goodluck:
Άβαταρ μέλους
efi87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 10 Ιουν 2010, 22:45

antigoni87 έγραψε:
Και μια τελευταία ερώτηση. Πρόσεξα ότι του Μπενέτου η Θεματογραφία και της Βουτσίνου το διαγώνισμα είχε κάπως "μπενετική" μορφή. Ενώ της Παπαϊωάννου διέφερε. Υπάρχει περίπτωση να έβαλε αυτός θέματα ή να διορθώσει και αυτό το σκέλος; Ξέρετε;

Από περσινή εμπειρία στα λατινικά α', ο Μπενέτος βάζει τα θέματα της Βουτσίνου(δηλαδή και φέτος έτσι έγινε)! Οπότε πιθανώς τα διορθώνει κιόλας!
Don't criticize what you can't understand...........!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική, Τμήμα Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efi87 » 10 Ιουν 2010, 22:46

αυτο μας συμφερει, ειναι πιο ελαστικος απο τη βουτσινου ??
Άβαταρ μέλους
efi87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigoni87 » 10 Ιουν 2010, 22:56

Μακάρι Παναγίτσα μου να διορθώσει αυτός και Βουτσίνου :woohoo:
Αν ναι, επειδή είναι ειλικρινής όταν λέει 4->5 (επί πτυχίω δεν είσαι κ εσύ;..), αν δει ένα αξιοπρεπές γραπτό (καλά, άσε τη θεματογραφία :tease: ) σίγουρα δε θα κρίνει πιο αυστηρά από όσο πρέπει! Αντίθετα, πιστεύω θα είναι πιο χαλαρός.
Αν όμως διορθώσει μόνο Θεματογραφία, τότε πόσο χαλαρός να γίνει ο άνθρωπος με μισή μετάφραση που έγραψα, κι αυτή μέτρια; :mad2:
Μήπως να πάμε να ρωτήσουμε; Πχ εγώ δίνω Λατ Α' τη Δευτέρα. Να ρωτήσω αν θα διορθώσει αυτός Βουτσίνου και αν σκοπεύει να βοηθήσει επί πτυχίω; Με ωραίο τρόπο φυσικά.
Αλλά μην ανησυχείς για Μπενέτο, εγώ Παπαϊωάννου φοβάμαι... Ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
antigoni87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efi87 » 10 Ιουν 2010, 23:19

antigoni οχι δεν ειμαι επι πτυχιω, 6ο εξαμηνο ειμαι αλλα το εχω δωσει 2 φορες και εχω κοπει με 4. Οντως και εγω τη παπαιωαννου φοβαμαι περισσοτερο και η αληθεια ειναι οτι δεν εγραψα καλα σε αυτην, βασιζομαι κυριως στη βουτσινου....
Αντε να δουμε.... :goodluck:
Άβαταρ μέλους
efi87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 11 Ιουν 2010, 00:38

αντιγονη ναι αν μπορεισ ρωτα αν θα διορθωσει αυτοσ..ρε παιδια οι 2 ερμηνευτικεσ τησ παπαιωαννου μπορει να μπου πει καποιοσ τι απαντηση ηθελαν???????????????????????????επισησ στ αλατινικα η ενεργητικη συνταξη που ζητουσε ηταν με το ντεμπεο αλλα δεν ειχε αντικειμενο σωστα???????????/ετσι ειπε και εκεινοσ....τουλαχιστον..και επισησ εφη87 τισ προηγουμενεσ φορεσ τι εγραφεσ και τι οχι και σε κοβανε???για να εχουμε μια ιδεα..
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 01 Ιούλ 2010, 17:11

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Σε αυτό το μάθημα (όπως και στα Λατινικά α' που είναι πάλι 3 καθηγητές) ο βαθμός τους συμψηφίζεται ή πρέπει να περάσουμε την βάση στον καθένα?Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα να μου απαντήσει?
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης