filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΑ83 || Αρχαία Η'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 06 Μάιος 2008, 12:48

καλησπέρα!
δεν έχω ακούσει κάτι για εργασία ή σεμινάριο. Μόνο στο κλασικό έχουν μου φαίνεται κάτι. Παλιά ήξερα ότι ήταν μια καθηγήτρια που έκανε σεμινάριο αλλά αρρώστησε δυστυχώς και φέτος δεν είναι.
Εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά με το μάθημα. :cool:

σημείωση: στο φωτοτυπείο η Γιόση έχει δώσει ένα φυλλάδιο σχετικά με την Ποιητική του Αριστοτέλη. Μικρό είναι. Όποιος δεν το έχει πάρει... Υστερόγραφο: Αν τύχει και βγάλει ύλη η Γιόση και έχει αλλάξει από περσυ, αν έχει κανείς την καλοσύνη ας την παραθέσει! Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 16 Μάιος 2008, 22:45

ef-pan :goodjob: :thanks: :clapping:
να είσαι καλά έκανες περίφημη δουλειά που ανέβασες τις μεταφράσεις, σπουδαιότατη η βοήθεια σου! Συνέχεια χαλάμε τα μαλλιά της κεφαλής μας, μια σε φωτοτυπίες, μια σε σημειώσεις, μια σε βοηθήματα έλεος! Πολύ καλή δουλειά! Άντε να διαπρέψουμε στο παλιο-μάθημα. Όλο ακούμε τα χειρότερα!:boxing:
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 17 Μάιος 2008, 11:50

ακουσα οτι η Γιοση εχει πει κατι για απαλλακτικη εργασια.. τονιζω οτι δεν το ακουσα απο την ιδια,αλλα μου το ειπαν, γι αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. μακαρι να ισχυει και να δωσουμε τουλαχιστον μονο το γεωργαντζογλου. αν καποιοσ ξερει κατι με βεβαιοτητα, ασ μασ το πει..
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 23 Μάιος 2008, 11:22

Η Γιόση ανακοίνωσε ύλη. Την σημείωσα και θα την παραθέσω αλλά έχω μια αμφιβολία... Αν θέλει κανείς γίνεται να την επιβεβαιώσει;

κεφάλαια 1-14 (υπαγόρευση μετάφραση σχόλια)
κεφάλαιο 16 (από μετάφραση και σχόλια)
κεφάλαια 23,24,26 (υπαγόρευση μετάφραση σχόλια)

Σωστή είναι;
Ευχαριστώ. :funny:

Τέλος ο Γεωργαντζόγλου έχει πει θα φτάσει ως τον 350 στίχο πάνω κάτω. Αυτό θα είναι διδαγμένο.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 24 Μάιος 2008, 13:02

Μία ερώτηση κρίσεως: Εσείς Γεωργαντζόγλου μετάφραση από που θα διαβάσετε?? :study:
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 24 Μάιος 2008, 13:31

Κατέβασα την μετάφραση που παρέθεσε πιο πάνω o ef-pan (και ξαναλέω μπράβο πολλά βοηθάει πάρα πολύ!) και είδα ότι καλύπτει!
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 24 Μάιος 2008, 16:42

κι εγω το ιδιο σκεφτομαι να κανω..ειναι η καλυτερη μεταφραση απο οσες εχω δει μεχρι τωρα.. φοβερη δουλεια, μας βοηθας παρα πολυ!! :congratulations:
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 24 Μάιος 2008, 21:05

Είναι για να παιδευόμαστε. Τέλοσπάντων, καλά κάνεις και τα λες ef-pan και πάλι πολλά μπράβο και πολλά ευχαριστώ γιατί έχεις βοηθήσει πάρα πάρα πολύ! :peace:
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 25 Μάιος 2008, 12:42

Ευτυχώς που υπάρχει και η Γιόση που σώζει την κατάσταση :-)[/quote]

δεν ειμαι και τοσο σιγουρη γι αυτο..προσωπικα την εχω παρακολουθησει 3 φορες και δεν εχω καταλαβει τιποτα..
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 25 Μάιος 2008, 12:49

Μην ανησυχείς anais! τα λέει λίγο γρήγορα, αλλά και να μην κρατάς σημειώσεις (σαν κι εμένα!) άπαξ και πάρεις του συκουτρή ή του δρομάζου είσαι οκ!
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 25 Μάιος 2008, 12:54

εχω παρει του Συκουτρή και όντως είναι πολυ καλή..νόμιζα ότι δεν αρκουσε..ευτυχώς που μου το είπες.. απλά το θέμα της ποιητικής μου φαίνεται λιγο δυσνόητο (όπως το πραγματεύεται ο Αριστοτέλης..!!)
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 25 Μάιος 2008, 13:02

Κι εγώ αρχικά Συκουτρή είχα πάρει. Η εισαγωγή και τα σχόλια μου άρεσαν πολύ! Αλλά μετά πήρα και Δρομάζου γιατί θεωρώ ότι η μετάφραση είναι καλύτερη αφού είναι στη δημοτική ενώ στου Συκουτρή και η μετάφραση χρειάζεται μετάφραση! Πάντως το θέμα είναι και χωρίς να την παρακολουθείς καλύπτεσαι. κι εκείνη από εκεί τα λέει΄!

Και κάτι άλλο, την παράγραφο 16 την έχουμε μόνο από μετάφραση;
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 25 Μάιος 2008, 13:07

δυστυχώσ δε γνωριζω καθολου για την ύλη, εχω βασιστει σε αυτα που εχεις παραθεσει εσυ παραπανω! οσον αφορα στου συκουτρή, εγω εχω παρει μονο την εισαγωγη που δινουν τα κομματα..υπαρχουν και σχολια? στο σπουδαστηριο τα εχεισ βρει?
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 25 Μάιος 2008, 13:12

τα κεφάλαια αυτά είναι, μην νομίζεις, απλά έχω μια αμφιβολία όσον αφορά στο συγκεκριμένο κεφάλαιο. Θα το ψάξω πάντως!

Τα σχόλια του συκουτρή είναι κάτω από τις μεταφράσεις τύπου υποσημειώση!
τα κόμματα έχουν παραθέσει μόνο τη μετάφραση χωρίς τα από κάτω σχόλια.
Αν πας σπουδαστήριο μπορείς να τα φωτοτυπήσεις υπάρχουν!
Εγώ ένα ξέρω, όλο αγοράζουμε έξτρα πράγματα! Μας μαδήσανε.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 25 Μάιος 2008, 13:18

εχεις δικιο σ αυτο..ολο αγοραζουμε βοηθηματα και πληρωνουμε για φωτοτυπίες και σημειώσεις.. σ ευχαριστω παντως , με βοήθησες πολύ.. :cool:
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anais » 26 Μάιος 2008, 23:05

κατ αρχας ευχαριστω παρα πολυ για ολες ευτες τις πληροφοριες!! πηγα στο σπουδαστηριο και στο ραφι του αριστοτελη υπαρχει μια κορδελα και σημειωμα:παρακαλω μην παιρνετε βιβλια.. :confused:
Άβαταρ μέλους
anais

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 05 Ιουν 2008, 00:23

Εσεις του φιλολογικου καλά τα λετε, εμεις του ιστορικου που πηραμε το μαθημα ως επιλεγομενο πως θα τα ξεμπερδεψουμε????

Καντε ενα κοπο και γραφτε σας παρακαλώ, λιγο συγκεντρωτικα καποια βοηθηματα που θα χρειαστω για μεταφραση και σχολια και την υλη. Απλα ζαλιστηκα......χιλια συγγνωμη
Ό,τι επαναλαμβάνουμε, μας καθορίζει!
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 05 Ιουν 2008, 01:00

Για Αισχύλο ποια μετάφραση να πάρω που να έχει και αξιοπρεπή σχόλια?
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 05 Ιουν 2008, 10:32

όσον αφορά στα σχόλια για Αισχύλο πάρε όπως και δήποτε του Sommerstein, "Ευμενίδες"εκδόσεις καρδαμίτσα (που το έχει μεταφράσει ο ίδιος ο Γεωργαντζόγλου!). μετάφραση υπάρχει και στις σημειώσεις του φιλολογικού για να κατεβάσεις αν θες. Αλλιώς επιλέγεις από τις τρέχουσες κάκτος, ζήτρος κτλ....
Για αριστοτέλη την ποιητική υπάρχουν δυο βιβλία. Του Δρομάζου και Του Συκουτρή. Ο Δρομάζος έχει καλή μετάφραση (βατή) σε σχέση με συκουτρή που είναι στην καθαρεύουσα και φυσικά σχόλια έχουν πολύ καλά και τα δύο!
καλό διάβασμα
Τίποτα δεν χτίζεται πάνω στην πέτρα, όλα πάνω στην άμμο χτίζονται, μα εγώ θα χτίζω πάνω στην άμμο σαν να τανε η άμμος πέτρα.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 05 Ιουν 2008, 15:56

Ευχαριστω πολυ, αν μπορεις πες μου και πότε εξετάζεται το μαθημα, ημερομηνια και ωρα καθως και αμφιθέατρα.

καλο διαβασμα σε όλους
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες