filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΝ20 || Νέα Δ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦΝ20 || Νέα Δ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wanaka » 08 Ιουν 2010, 21:30

Μπορει και καποιος να μας πει ποια κειμενα ακριβως εχει κανει φετος η Λεντάρη? :help:

Οχι ολα οσα ανεφερε αλλα ποια ανελυσε κιολας.
Τελευταία επεξεργασία από Wanaka και 09 Ιουν 2010, 15:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Wanaka

Σχολή/Τμήμα: Ελληνικη Φιλολογια-Γλωσσολογια
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό niki_pl » 09 Ιουν 2010, 09:02

παιδια μπορει να μου πει καποιος αν η υλη της χανη ειναι μεγαλη?ειμαι απο παλιοτερο ετος κ θα δωσω το μαθημα για τριτη φορα με διαφορετικο καθηγητη!επειδη δε δικαιουμαι τα βιβλια της χανη θα μπορουσε κανεις να μου τα φερει να τα φωτοτυπησω?εκτος αν ειναι μεγαλη η υλη οποτε να χρειαστει να τα αγορασω.θα ημουν ευγνωμων αν υπηρχαν και σημειωσεις της...εχω σημειωσεις της λενταρη για οποιον ενδιαφερεται.ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
niki_pl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maggie_g » 10 Ιουν 2010, 10:48

*marina* ευχαριστούμε πολύ για τις σημειώσεις! Πολύτιμη η βοήθεια!!
Άβαταρ μέλους
maggie_g

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 11 Ιουν 2010, 03:35

niki_pl μπορεις να πας κ στη βιβλιοθηκη.ακομα καλυτερα :study: !!! ειναι στο 829 (09.00-14.00) εχω την εντυπωση!!! και παρε απο εκει τα βιβλια κ πηγαινε κατω στο φωτοτυπειο κ βγαλε φωτοτυπιες :up: ! να εχεις πασο μαζι ή ταυτοτητα για να μπορεσεις να δανειστείς :dfg: και εγω ετσι κανω.
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό niki_pl » 11 Ιουν 2010, 17:27

αυτο εκανα αλλα οπως και να χει ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :thxx:
οποτε τωρα εφοσον δεν εχω σημειωσεις της χανη, εχω να διαβασω μονο απο το βιβλιο του fauriel τις σελ.17-85??σα λιγα μου φαινονται....(σ'αυτο χρειαζομαι αμεση απαντηση :peace: )
Άβαταρ μέλους
niki_pl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 11 Ιουν 2010, 18:24

niki_pl έγραψε:εχω να διαβασω μονο απο το βιβλιο του fauriel τις σελ.17-85??

Πρακτικά ναι. Γιατί στην ουσία δεν έχουμε κάνει όλα αυτά τα κείμενα που έχει το βιβλίο.
Don't criticize what you can't understand...........!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική, Τμήμα Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wanaka » 11 Ιουν 2010, 18:45

Δεν ξέρει κανείς να μου πει ποια κειμενα ανέλυσε η Λενταρη στην αίθουσα?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Wanaka

Σχολή/Τμήμα: Ελληνικη Φιλολογια-Γλωσσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 11 Ιουν 2010, 20:15

η μαρινα ανεβασε καποις σημειωσεις.κοιταξτε κ τα προηγουμενα μνμ. μπορει να σας βοηθησουν αυτα που εχουμε συζητησει σε κατι που ζητατε
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maggie_g » 13 Ιουν 2010, 16:14

Fifaki οταν λες να διαβασουμε γλωσσαρι απο κατζουρμπο και ερωτοκριτο εννοεις απο αυτα που εχει πει στα μαθηματα;; απο σημειωσεις της δηλαδη;; γιατι δεν βρηκα κατι στο βιβλιο! :thxx:
Άβαταρ μέλους
maggie_g

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fifaki » 13 Ιουν 2010, 17:02

ναι απο αυτα.νομιζω δεν υπαρχουν στο βιβλιο. κι εγω σε φωτοτυπιες τα εχω.και αυτο οσες φορες το εχω δωσει ειναι παντα το υποχρεωτικο θεμα.
Άβαταρ μέλους
fifaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maggie_g » 13 Ιουν 2010, 19:43

καταλαβα..ευχαριστω πολυ!! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
maggie_g

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 25 Αύγ 2010, 22:33

θα μπορουσε καποιος να μου πει την υλη???και τι εννοειται παραπάνω οταν λετε οτι ειναι εκτοσ η εισαγωγη του επιμελητη?δλαδη ολο το υπολοιπο ειναι εντος?
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 30 Αύγ 2010, 02:10

ποπη η υλη ειναι μια σελιδα πισω! πηγαινε στη σλε 5 κ θα τη βρεις. οποιος μπορει ας ανεβασιε σημειωσεις απο κατζουρμοο κ ερωτοκριτο που λετε πιο πανω. ευχαριστω

να ρωτησω! η σχολη 30 κ 31 αυγ θα ειναι ανοιχτη? κ εννοω η γραμματεια κ τα γραφεια των καθηγητων
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 31 Αύγ 2010, 23:16

ναι αλλα τι εννοειτε οτι ειναι ολο το βιβλιο στη χανη? εμενα μου ειπαν καποια παιδια οτι η χανη βαζει μια ερωτηση με κειμενο και μια παο εισαγωγη για οσουσ δεν παρακολουθουσαν. δηλαδη αν διαβασω μονο την εισαγωγη ειμαι καλυμμενη?????σασ παρακαλω νοηθηστε οποιοσ γνωριζει
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 31 Αύγ 2010, 23:30

popi_k έγραψε:ναι αλλα τι εννοειτε οτι ειναι ολο το βιβλιο στη χανη? εμενα μου ειπαν καποια παιδια οτι η χανη βαζει μια ερωτηση με κειμενο και μια παο εισαγωγη για οσουσ δεν παρακολουθουσαν. δηλαδη αν διαβασω μονο την εισαγωγη ειμαι καλυμμενη?????σασ παρακαλω νοηθηστε οποιοσ γνωριζει

Από το βιβλίο του Claude Fauriel για διάβασμα είναι τα "προλεγόμενα" (σελ. 17-86).
Από το άλλο βιβλίο δεν ξέρω να σου πω.
Η Χανή βάζει 3 ερωτήσεις(μία βασισμένη στις παραδόσεις,μία από το ένα βιβλίο,μία από το άλλο) και απαντάς στη μία απ'τις 3 αναλόγως τι διάβασες.
Αν έχεις του Fauriel διάβασε από κει καλά τα προλεγόμενα.
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 01 Σεπ 2010, 00:15

ααααα δηλ αμα διαβασει καποιος μονο απο του fauriel ειναι καλλυμενος για τη χανη? (εφοσον βαζει μονο 3 ερωτησεις κ επιλεγεις τη μια...)
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 02 Σεπ 2010, 16:56

α!!! ευχαριστουμε πολυ μαρινα για την βοηθεια...να ρωτησω κατι?6 μερεσ φτανουν για αυτο το μαθημα?επισησ το λεξιλογιο για κατζουρμπο και ερωτοκριτο το εχουμε απο τα φυλλαδια που εχει στο τελοσ 1-2 σελιδεςλεξεις??????ειναι το ενα απο τα 2 μαθηματα που εχω για ν απαρω το πτυχιο μου και εχω λιγακι αγχωθει...ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 09 Σεπ 2010, 08:50

παιδια απο fauriel ειναι μονο οι σελιδες 17-86? ΜΟΝΟΟΟΟΟΟΟΟ? ή εχει κ κατι αλλο απο το βιβλιο? δηλ αν διαβασω αυτες, διαβασω κ απο του holton την υλη, εχω καλυφθει για το μαθημα?
οποιος μπορεσει ας ανεβασει το λεξιλογιο :worthy:
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 11 Σεπ 2010, 12:22

ναι εισαι καλυμμενη απο οτι εχουν αναφερει τα παιδια πιο πανω! αλλα η λενταρη εχει και την εισαγωγη του αλξιου για ερωτοκριτο! να ρωτησω κατι? απο το βιβλιο του χολτον τησ χανη απο το κεφαλαιο 6 εχουμε μονο τα α???δηλαδη οχι δραματουργικη αναλυση ?και το κεφαλαιο 10???δεν το θελει για εξεταση ετσι?
επισησ οσον αφορα στο λεξιλογιο αν μας βαλει μεταφραση πρεπει να μεταφρασουμε μονο τισ λεξεισ που εχει το λεξικο? η ολο το κρητικο εργο που θα μας δωσει ?το ρωταω γιατι υπαρχουν και λεξεισ που δεν τισ εχει το λεξικο και ενδεχομενωσ θα χρειαζεται μεταφραση....
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 11 Σεπ 2010, 15:22

popi_k έγραψε:ναι εισαι καλυμμενη απο οτι εχουν αναφερει τα παιδια πιο πανω! αλλα η λενταρη εχει και την εισαγωγη του αλξιου για ερωτοκριτο! να ρωτησω κατι? απο το βιβλιο του χολτον τησ χανη απο το κεφαλαιο 6 εχουμε μονο τα α???δηλαδη οχι δραματουργικη αναλυση ?και το κεφαλαιο 10???δεν το θελει για εξεταση ετσι?
επισησ οσον αφορα στο λεξιλογιο αν μας βαλει μεταφραση πρεπει να μεταφρασουμε μονο τισ λεξεισ που εχει το λεξικο? η ολο το κρητικο εργο που θα μας δωσει ?το ρωταω γιατι υπαρχουν και λεξεισ που δεν τισ εχει το λεξικο και ενδεχομενωσ θα χρειαζεται μεταφραση....

Επεξεργασία: απο το βιβλιο του χολτον τησ ΛΕΝΤΑΡΗ
(για αποφυγή παραπληροφόρησης :peace2: )
Το κεφάλαιο 10 είναι περισσότερο για προσωπική ενημέρωση,δεν θα το εξετάσει,τουλάχιστον τον Ιούνιο δεν το έκανε. Από το κεφάλαιο 6 είναι Ερωφίλη και Βασιλιάς Ροδολίνος και δε θέλει τη δραματουργική ανάλυση.
Για μετάφραση βάζει ολόκληρο κείμενο... :confused:
Και από Χανή αυτές οι σελίδες αρκούν bariemai!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες