filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΓ26 || Γλωσσολογία ΣΤ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΦΓ26 || Γλωσσολογία ΣΤ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 23 Ιουν 2007, 10:30

Σπυρόπουλος:

Φυλλάδια σπουδαστηρίου και ό,τι είπαμε στο μάθημα (sos)
+
Από βιβλίο σελ.9-30,35-43,46-69,76-91,97-99 και ότι προλάβαμε από το κεφ.6
(γενικά στο βιβλίο κοιτάζουμε ότι αναφέρθηκε στην τάξη,όχι λεπτομέριες)

Παναρέτου:

Έγγραφα από e-class και ό,τι αναφέρθηκε στο μάθημα+τα φυλλάδια που μοίραζε κάθε φορά (είναι κυρίως παραδείγματα)

Ιακώβου:

Τα έγγραφα από το e-class και ότι αναφέρθηκε στο μάθημα

Υ.Γ.:Μαρκόπουλο δεν έχω,όποιος γνωρίζει ας ποστάρει
Τελευταία επεξεργασία από xoulk13 και 18 Απρ 2009, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 23 Ιουν 2007, 13:21

Να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα:
:arrow: O Μαρκόπουλος έχει ως ύλη τις σημειώσεις του από το eclass. Όσον αφορά τον τρόπο εξέτασης, είχε πει στην αρχή πως θα εξετάσει με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.

:arrow: Η Ιακώβου έχει και μία υποχρεωτική εργασιούλα. Είναι η Δραστηριότητα 14 από τις Σημειώσεις. Στις εξετάσεις είχε πει πως θα βάλει κάποιους ορισμούς και πώς θα διδάσκαμε κάτι εμεις.

:arrow: Στην ύλη που θα αναρτήσει ο Σπυρόπουλος θα έχει βασικά τα ΘΕΜΑΤΑ τα οποία είναι εντός, μαζί με τις αντίστοιχες σελίδες του βιβλίου και συμπληρωματική Βιβλιογραφία. Δηλαδή:
1. Εισαγωγή στη Γενετική Γραμματική και Σύνταξη.
Κεφάλαιο 1 του βιβλίου: σσ.9-30
2. Πρότυπο ΚΑΔ
Κεφάλαιο 2: σσ. 35-43
3. Φραστικός Δείκτης
Κεφάλαιο 3: σσ. 46-69
4. Λεξικό και Θ-Ρόλοι
Κεφάλαιο 4: σσ. 76-91 και 97-99
5. Μετακινήσεις
Κεφάλαιο 6 (δεν έχει πει ακόμα συγκεκριμένες σελίδες)
Στην ύλη μας είναι και τα φυλλάδια που έχει στο φάκελό του στο Σπουδαστήριο, τα οποία ίσως αφήσει στο Φωτοτυπείο. Βασικά θα πρέπει να προσέξουμε όσα έχουν αναφερθεί στο μάθημα.
Στις εξετάσεις τα θέματα θα είναι χωρισμένα σε δύο ομάδες: Θεωρία και Ασκήσεις. Θα βάλει 2-3 θέματα θεωρίας και 2-3 ασκήσεις, από τα οποία θα πρέπει να γράψουμε 1 θέμα θεωρίας και 1 άσκηση. (Επειδή το μάθημα το έδωσα και πέρσυ θα δημοσιεύσω σε λιγάκι τα θέματα που έβαλε τον Σεπτέμβρη)[/u]
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 29 Ιουν 2007, 22:27

Να δώσω κάποια καινούργια στοιχεία για το μάθημα..
:arrow: Η Ιακώβου θα βάλει στο τέλος 2 ερωτήσεις, μία θεωρητική με ορισμούς και μία άσκηση, στο στυλ της δραστηριότητας που είχαμε να κάνουμε με την πολυπλοκότητα, όχι πιο δύσκολη.

:arrow: Ο Σπυρόπουλος από το 6ο κεφάλαιο του βιβλίου της Θεοφανοπούλου έχει μόνο τη Μετακίνηση κεφαλής και τη μετακίνηση ΟΦ. Μία από τις ασκήσεις που θα βάλει θα είναι σίγουρα παραγωγή πρότασης, όπως είπε. Στο τέλος που είχαμε μείνει 3 κ ο κούκος είπε και ένα άλλο σημαντικό για άσκηση, νομίζω παράδειγμα με εργαστικά ρήματα, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.. :oops:

Αυτά! Μήπως ήταν κανείς τη Δευτέρα στο μάθημα της Παναρέτου να μας πει τι έκανε περίπου; Δεν μπόρεσα να ανέβω και δεν βρήκα και σημειώσεις, δυστυχώς... :cry:
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 29 Ιουν 2007, 23:15

Aν κατάλαβα καλά εργαστικά ρήματα είναι τα: ανοίγω,κλείνω,τρέχω κτλ όπου το Υποκείμενο στην ουσία είναι το θέμα (και όχι δράστης),συνεπώς δεν μετακινήται στην θέση του χαρακτηριστή.

Εύκολο...

Μόλις τελείωσα το διάβασμα για τον Σπυρόπουλο.Δεδομένου ότι δεν είχα παρακολουθήσει ποτέ αλλά βρήκα καλές σημειώσεις,δυσκολεύτηκα στην αρχή,μια και ξεκίνησα με το βιβλίο και τα φυλλάδια.Όποιος έχει καλές σημειώσεις από τα μαθήματα,ας διαβάσει από αυτές,τα εξηγούν όλα,για΄τι τόσο το βιβλίο όσο και τα φυλλάδια τα έχουν συνοπτικά και σε μπερδεύουν.
Το βιβλίο δε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να διαβαστεί-για όσους δεν έχουν πολύ χρόνο αυτό-τα φυλλάδια λένε τα ίδια λίγο πιο αναλυτικά.
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 29 Ιουν 2007, 23:27

Σε αυτό για τις σημειώσεις θα συμφωνήσω κι εγώ. Αν και τα φυλλαδια έχουν κάποιες χρήσιμες λεπτομέρειες.. Το βιβλίο εγω προσωπικά δεν το έχω πολυδιαβάσει ούτε γαι το μάθημα ούτε για την πτυχιακή μου, με μπερδεύει πολύ..

Τα εργαστικά είναι αυτά που λες, ναι. Βασικά --αν θυμάμαι καλά και όντως είπε στο τέλος ότι μάλλον θα βάλει και τέτοια-- αυτό το οποίο μας απασχόλησε περισσότερο είναι τα εργαστικά στο θέμα των θ-ρόλων. :) (Μήπως εννοείς πως δεν μπαίνει στη θέση του Χαρ της ΡΦ; Γιατί στη θέση του Χαρ της ΦΚΛ μετακινείται κανονικά.. :? )
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 29 Ιουν 2007, 23:35

Δεν μπορώ να το σκεφτώ αυτή την στιγμή,μπορεί να έχεις και δίκιο... :roll:

Φυλλάδια είναι μόνο αυτά που μου έστειλες;
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 29 Ιουν 2007, 23:41

Ναι, ναι! Τον ρώτησα και το πρωι για να μην τα έχω κι εγώ λειψά..

Για τα εργαστικά έτσι πάει 100%. Αυτό που λέω εγώ (για να το αποτελειώσω μιας και το άρχισα) είναι ότι παίρνουν δράστη καταχρηστικά (Η πόρτα άνοιξε - Ο Γιάννης άνοιξε την πόρτα).
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 30 Ιουν 2007, 00:02

Κανονικά όμως όχι.Άρα μαλλον και οι δυο έχουμε δίκιο... :roll:
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 30 Ιουν 2007, 00:13

Κοίτα να δεις τι γίνεται: Το [ανοίγω] βασικά έχει ένα όρισμα, το θέμα (--> το στοιχείο που ανοίγει). Μπορούμε όμως να προσθέσουμε και έναν επιπλέον θεματικό ρόλο, αυτό του δράστη. Οπότε έχει δύο ορισματικές δομές, μία άμα έχει μόνο το θέμα (Η πόρτα άνπιξε) και μία δεύτερη στην οποία έχει 2 ορίσματα, δράστη και θέμα (Ο Γιαννης άνοιξε την πόρτα). Και στις δύο περιπτώσεις το [η πόρτα] είναι θέμα, άρα εσωτερικό όρισμα, άρα είναι στη θέση του Συμπλ. της ΡΦ. Τώρα, άμα έχεις και δράστη, ο δράστης ως εξωτερικό όρισμα πάει στη θέση του Χαρ. της ΡΦ και στην επιφανειακή δομή μετακινείται στον Χαρ. της ΦΚΛ και το [η πόρτα] μένει εκεί που είναι και γίνεται αντικείμενο. Αν δεν έχεις δράστη, το [η πόρτα] στην επιφανειακή δομή μετακινείται στον Χαρ της ΦΚΛ αφού είναι η μόνη ΟΦ στη δομή και πρέπει οπωσδήποτε λόγω της αρχής της Διευρυμένης Προβολής η θέση αυτή να συμπληρώνεται με το υποκείμενο της πρότασης.

( :oops: :oops: :oops: :oops: Δεν είναι να αρχίσω να μιλάω εγώ για σύνταξη, πάλι την ιστορία της ζωής μου έγραψα.. :oops: )
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 04 Ιούλ 2007, 20:42

Επειδή εκεί που το έγραψα μάλλον μόνο εγώ το είδα, ξαναρωτάω: μήπως πήγε κανείς στο τελευταίο της Παναρέτου να μας πει αν είπε τίποτα για το πώς θα εξετάσει;;
Ευχαριστώ προκαταβολικά! :roll:
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 06 Ιούλ 2007, 14:53

Γιάννης κερνάει - Γιάννης πίνει το έχω κάνει το thread, αλλά τέλος πάντων... Λοιπόν, πριν λίγο έλαβα το εξης mail από την κυρία Παναρέτου (το ίδιο έχουν λάβει και οι υπόλοιποι που είναι γραμμένοι στο μάθημα):

Η διανομή των σημειώσεων Γνωσιακής Γλωσσολογίας γίνεται στον Τομέα Γλωσσολογίαςκάθε Τρίτη και Πέμπτη, 10-13.00 .

Χωρίς σχόλια... :evil:
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 06 Ιούλ 2007, 22:10

Γι αυτό μπήκα κι εγώ τώρα.Τί θέλι να πεί ο ποιητής; Έχω διαβάσει από αυτά του e-class,δεν πιστεύω να κάνει κανένα αστείο να δώσει διαφορετικά.Και τώρα το θυμήθηκε,χωρίς προειδοποίηση; Τί ήταν κα τούτο βραδιάτικα; :evil: :evil: :evil:

Να στείλω meil τώρα ή να περιμένω το πρωί για να ζητήσω διευκρινήσεις;
Τα νεύρα μου...
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 06 Ιούλ 2007, 22:17

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, αλλά μας είχε πει στα πρώτα μαθήματα, όταν την είχαν ρωτήσει για το αν έχουμε βιβλίο κλπ ότι θα δώσει σημειώσεις στο τέλος (κατι για 70-80 σελίδες είχα σημειώσει, αλλά ελπίζω να μην ισχύει... ) και ότι αυτά του eclass είναι κάπως "ενδεικτικά". Πάντως, την περασμενη Δευτέρα που έκανε το τελευταίο μάθημα μου είπαν ότι είπε πως η ύλη είναι ό,τι έχει βγάλει στο eclass.
Εγώ πάντως θα πάω την Τρίτη να δω τι είναι αυτές οι σημειώσεις...
ΜΑ ΚΑΛΑ, ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕ;;;; :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 06 Ιούλ 2007, 22:19

Άσε γιατί έχω φορτώσει άσχημα τώρα.Πόσο νόμιμο είαι αυτό που κάνει; :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 06 Ιούλ 2007, 22:25

Δε θες να σου απαντήσω, πίστεψέ με... :evil: Την ασήμαντη "λεπτομέρεια" που λέγεται ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ τη θυμηθηκανε μέσα στις εξετάσεις.. Εμάς δε μας σκέφτεται κανένας πια;;;;
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 07 Ιούλ 2007, 09:30

Για την ακρίβεια είχε δώσει τις σημειώσεις να φωτοτυπηθούν καιρό τώρα όπως είχε πει,αλλά η φιλοσοφική έκανε πάλι το θαύμα της.Επειδή παντώς είδε ότι αργούν να τις βγάλουν,γι'αυτό οι σημειώσεις του e-class έγιναν πιο αναλυτικές.Μην τρελαίνεστε πάντως!Ξεκινήστε από Σπυρόπουλο και Ιακώβου,μέχρι να τα βγάλετε θα έχει έρθει η Τρίτη... :P
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 09:38

Ας ελπίσουμε πως δεν θα έχουν πολλά επιπλέον από αυτά που είχε πει στις παραδόσεις της! :roll: Εγώ πάντως εξακολουθώ να μη θεωρώ σωστό το ότι οι σημειώσεις μοιράζονται μερικές μέρες πριν την εξέταση...
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 07 Ιούλ 2007, 15:03

Συμφωνώ,αλλά τίνος είναι το λάθος αποτελεί ένα ζήτημα.Απ'όσο θυμάμαι είχε πει ότι ε΄χει ανεβάσει τα πάντα στο e-class

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 15:11

Χμ! Επίσης είχε πει πως τα πρώτα τουλάχιστον ήταν ενδεικτικά, δεν ήταν πλήρη γιατί δεν είναι σκοπός του eclass να ανεβαίνουν εκεί οι τελικές σημειώσεις. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε πως δε θα έχει πολλά παραπάνω... :roll:
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 10 Ιούλ 2007, 19:42

Πήρε κανείς τις σημειώσεις της Παναρέτου;; Εγώ δεν μπόρεσα να πάω σήμερα.. :cry: Μοιάζουν καθόλου με αυτά του eclass ή καμία σχέση;;
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες