filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΛ81 || Λαογραφία Η' (ΜΝΕΦ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦΛ81 || Λαογραφία Η' (ΜΝΕΦ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nania » 12 Μάιος 2010, 18:52

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μήπως γνωρίζουμε και την ύλη του μαθήματος??
Άβαταρ μέλους
nania

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό imo » 17 Μάιος 2010, 18:39

rosebud έγραψε:
nania έγραψε:Γειά σας!! Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε από που παίρνουμε το βιβλίο με τίτλο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΩΝ ?? Ευχαριστώ.

Από το Εθνικό ίδρυμα ερευνών που είναι στην Βασ.Κων/νου 48,αλλά μπαίνεις από την πίσω μεριά!Νομιίζω λέγεται Βασ.Γεωργίου.9-3 μπορούμε να παίρνουμε το βιβλίο.

ευχαριστούμε πολύ για τη διευκρίνιση και τις ώρες! να ρωτήσω κάτι; που ειναι αυτο το βιβλιοπωλειο;;!! ψαχνω και στους χαρτες και ακόμη δεν έχω καταλάβει ούτε πως πάμε ούτε που ειναι κοντά! :thxx:
so little time, so many sl*ts to defend!
Άβαταρ μέλους
imo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 17 Μάιος 2010, 18:44

imo έγραψε:
rosebud έγραψε:
nania έγραψε:Γειά σας!! Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε από που παίρνουμε το βιβλίο με τίτλο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΩΝ ?? Ευχαριστώ.

Από το Εθνικό ίδρυμα ερευνών που είναι στην Βασ.Κων/νου 48,αλλά μπαίνεις από την πίσω μεριά!Νομιίζω λέγεται Βασ.Γεωργίου.9-3 μπορούμε να παίρνουμε το βιβλίο.

ευχαριστούμε πολύ για τη διευκρίνιση και τις ώρες! να ρωτήσω κάτι; που ειναι αυτο το βιβλιοπωλειο;;!! ψαχνω και στους χαρτες και ακόμη δεν έχω καταλάβει ούτε πως πάμε ούτε που ειναι κοντά! :thxx:

Η Βασ.Κων/νου είναι παράλληλη της Βασ.Σοφίας!Είναι πίσω περίπου από το Μετρό Ευαγγελισμός,απέναντι κάπως από το Polis park και το Ωδείο Αθηνών!Είναι μεγάλο το Ίδρυμα αυτό,θα το δεις!
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό imo » 17 Μάιος 2010, 18:48

ααα τέλεια!! κατάλαβα! ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!! :-)
Άβαταρ μέλους
imo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 17 Μάιος 2010, 19:22

Η Καπλάνογλου έδωσε ύλη σήμερα:
-"Παραμύθι και αφήγηση στην Ελλάδα":
-Εισαγωγή:υποκεφάλαια 1,2,3,4 (σελ.23-82)
-Αφηγηματικό γεγονός:όλο (σελ.111-138)
-Η σύνθεση της αφήγησης:υποκεφ.1,2
-Τα παραμύθια και οι μετασχηματισμοί:υποκεφ.1,2,7
-Παραμυθάδες:υποκεφ.3
-Επίλογος:όλος
ερωτήσεις:1)από επιστημονικές θεωρίες λαογράφων 2)τι είναι αυτό που αλλάζει στο λαικό παραμύθι από το χτες στο σήμερα 3)που κυκλοφορεί το λαικο-ελληνικό παραμύθι

-"Ο λαικός πολιτισμός στον κόσμο της τεχνολογίας"
εισαγωγή και προοίμιο και από το κεφ.1 τα υποκεφ 1+4

-"Επεξεργασία παραμυθιακών τύπων και παραλλαγών ΑΤ 560-699" παραμυθιακοί τύποι 563,611,667α,676/954,613(μόνο οι δύο ταξιδιώτες):από αυτούς μαθαίνουμε την υπόθεση,την πλήρη ελληνική παραλλαγή,τη διεθνη διάδοση και εξέλιξη)

-Από τα κινηματογραφικά παραμύθια και τα αποσπάσματα ταινιών που έχει δείξει:1)την Κοκκινοσκουφίτσα 2)η Χιονάτη και οι επτά νάνοι 3)Αζούρ και Ασμάρ 4)Ταξίδι της Τσιχίρω

Αν έχω ξεχάσει κάτι ας συμπληρώσει κάποιος!Καλό μας διάβασμα.... :cry:
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aleka88 » 23 Μάιος 2010, 13:54

Γειά σας!μήπως ξέρει κάποιος την ύλη για τη δεύτερη επιλογή?
Άβαταρ μέλους
aleka88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταυριάνα » 23 Μάιος 2010, 15:22

Καλησπέρα! επειδή δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ το μάθημα θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει για τα κινηματογραφικά παραμύθια και τα αποσπάσματα ταινιών-αν μπορώ να τα βρω κάπου κλπ κλπ; βιβλία εχω βρει και χάρη σε σας παιδιά(ΝΑ 'ΣΤΕ ΚΑΛΑ)την ύλη αλλά το τελευταίο που διάβασα με έβγαλε και πάλι εκτός!
παρακαλώ όποιος έχει γνώση ας βοηθήσει,
θέλω να είναι η τελευταία μου χρονιά στην φιλοσοφική!!αν και δεν το βλέπω...
Άβαταρ μέλους
Σταυριάνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 27 Μάιος 2010, 08:02

Καλησπέρα Σταυριάνα.Παρακολουθώ το μάθημα τελευταία και τα αποσπάσματα είναι τα εξής:Η Κοκκινοσκουφίτσα του Σβάνκμάγερ,του 1982,με το όνομα ''Κάτω στο υπόγειο",Η Χιονάτη και οι 7 νάνοι του Disney του 1937,το "Ταξίδι στην Χώρα των Θαυμάτων" ή αλλιώς "Το ταξίδι της Τσιχίρο" του 2003 από τον Μιγιαζάκι,τον "Αζούρ και Ασμάρ" του 2007 από τον Ochelot.Από ότι είπε,θα μας βάλει μία φωτογραφία από κάποια ταινία,και θα μας ρωτήσει κάτι σχετικά με τον τρόπο που βλέπει ο κάθε σκηνοθέτης την παιδικότητα και πώς προσεγγίζει την παιδική ηλικία.
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταυριάνα » 27 Μάιος 2010, 08:46

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ioanna ts! με βγάζεις σε ένα από τα αδιέξοδά μου! :thxx:
αυτά θα μπορούσα να τα βρω από κάπου;στο youtube ας πούμε λεω τώρα εγώ γιατί δεν έχω ιδέα! άσχετη τελείως!!! :off topic:
φαίνεται πολύ ενδιαφέρον πάντως σαν μάθημα κ μακάρι να είχα την ευκαιρία να το παρακολουθήσω αλλά δυστυχώς(&ευτυχώς βέβαια) εργάζομαι!
Άβαταρ μέλους
Σταυριάνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 27 Μάιος 2010, 17:50

Χαίρομαι που βοήθησα κάπως!Δεν ξέρω,μπορεί και να τα βρείς στο youtube.Ψάξε άν μπορείς.Τώρα αν μπορείς να ρωτήσεις και σε κανένα βίντεοκλάμπ,μπορεί να τα έχουν.Εγώ ρώτησα για όλα και είχε μόνο την Χιονάτη αλλά πιό καινούρια εκδοχή της.Σημειώσεις έχεις?
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σταυριάνα » 28 Μάιος 2010, 15:10

Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα στο youtube και κάτι βρήκα-πιο πολύ σκηνές αγαπημένες.
θα το ψάξω κ άλλο.
σε ευχαριστώ πάρα-πάρα πολύ πάντως!
τώρα όταν λες για σημειώσεις; έχει ΚΑΙ σημειώσεις;
θα μπορούσες να μου πεις -αν σου είναι εύκολο- που μπορώ να τις βρω;
πάω με την ψυχή στο στόμα κάθε φορά που πάω στη σχολή και δεν τα προλαβαίνω-αναπολώ τις παλιές καλές στιγμές που πήγαινα και είχα όλο το χρόνο δικό μου....άστα να πάνε!!επίσης μπορείς να μου πεις που βγάζουν τις ανακοινώσεις του μαθήματος αυτού;
τις μόνες που έχω δει είναι στην πόρτα του σπουδαστηρίου της λαογραφίας.
σε ρωτάω για να μην σε ζαλίζω :bangin:
να 'σαι καλά :respect:
Άβαταρ μέλους
Σταυριάνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 28 Μάιος 2010, 17:25

Σημειώσεις εννοώ για τις ταινίες,αφού δεν υπάρχουν στο βιβλίο.Μας έχει πεί κάποια πρ'αγματα για την κάθε ταινία.Τώρα δεν ξέρω πού μπορείς να τις βρείς...Κοίτα όμως στο e class μπορεί να έχει ανεβάσει τίποτα.Άσε καταλαβαίνω!Κι εγώ μία από τα ίδια!Για ανακοινώσεις δεν ξέρω!Εγώ ανέβαινα στο μάθημα και ότι γνωρίζω από εκεί!Δεν με ζαλίζεις εννοείται!Και εγώ έτσι ρωτώντας έμαθα.Να ναι καλά και τα παιδιά από το φόρουμ!Και κάτι άλλο φαντάζομαι θα το έχεις ακούσει.Είχε ομαδική εργασία και βοηθούσε πολύ στο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό imo » 12 Ιουν 2010, 01:00

παιδιά μόλις είδα ότι στις 16 που δίνουμε το μάθημε θα έχει απεργία η ΓΣΕΕ+ΑΔΕΔΥ.. ελπίζω να μην ακυρωθεί η εξέταση.. έχετε ακούσει κάτι παραπάνω; :thxx:
Άβαταρ μέλους
imo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό frinouba » 13 Ιουν 2010, 00:15

Παιδιά καλησπέρα!! Είμαι επί πτυχίω και δίνω τώρα τη λαογραφία με τις περσινές μου σημειώσεις όμως, όπου δεν είχε αναφερθεί σε αυτές τις ταινίες και τις μεταφορές παραμυθιών στον κινηματογράφο!! Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει επιγραμματικά τι είπε πάνω σε αυτά στις παραδόσεις και τί θα ζητήσει γι αυτά επίσης? Μέσες άκρες πάντα, να πάρουμε μια ιδέα όσοι έχουμε μαύρα μεσάνυχτα αλλά θέλουμε διακαώς να το περάσουμε!! Οχι τίποτα άλλο, αλλά αυτή βάζει λίγο από όλα, οπότε και τις ταινίες μπροστά μας θα τις βρούμε στα θέματα!! Όποιος γνωρίζει μας σώζει!!!!!!!!!!!!! :thxx: :thxx: :thxx:
It's still the same old story..a fight for love and glory....*****
Άβαταρ μέλους
frinouba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 14 Ιουν 2010, 09:05

Καλησπέρα frinouba.Βασικά είναι τα εξής:η ταινία του Disney Ηχιονάτη και οι 7 νάνοι: Θέλει να γνωρίζεις ότι είναι η πρώτη κινηματογραφική ταινία και γυρίστηκε το 1937.Επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι γυρίστηκε στα χρόνια του Β Παγκόσμιου Πόλεμου,γιατί ήθελε να δώσει κουράγιο στους ανθρώπους για τα δεινά που περνούσαν.Το παραμύθι έδινε μία αισιόδοξη προοπτική για τη ζωή σε δύσκολες περιόδους.Επίσης, ο Jack Zipes,κρίνει τον Disney γιατί πρόδωσε την προφορική παράδοση και το παραμύθι,γιατί μέσα από το πρόσχημα της μαγείας πρόβαλλε σεξιστικά πρότυπα για τη γυναίκα νοικοκυρά.
"Κάτω στο υπόγειο": του Σβάνκμαγερ:Είναι μία σύγχρονη εκδοχή της Κοκκινοσκουφίτσας,μόνο που αντί να χαθεί στο δάσος,χάνεται στο υπόγειο που είναι ακόμα πιό τρομακτικό.Ο Σβάνκμάγερ επιμένει στα μοτίβα του παραμυθιού,όμως αντί για κόκκινο σκουφάκι,το κοριτσάκι φοράει κόκκινα παπούτσια και αντί για τον λύκο συναντάει έναν μαύρο γάτο.Παρουσιάζεται η είσοδος και η παραμονή του κοριτσιού στο υπόγειο,εφιαλτική και γεμάτη παράξενες συναντήσεις.Τα αντικείμενα είναι άγνωστα στο κορίτσι και εκτός από αυτό,κουνιούνται μόνα τους.Κατά τη γνώμη μου,όλα αυτά τα μοτίβα θέλουν να δείξουν πως οπ Σβάνκμάγερ βλέπει και παρουσιάζει την παιδική ηλικία σαν ένα επίπονο και γεμάτο δοκιμασίες ταξίδι πρός την ωρίμανση.Το τέλος μένει ανοιχτό σε αντίθεση με το παραμύθι.
"Αζούρ και Ασμάρ" :ταινία του Ochelot,μία ιστορία φιλίας ανάμεσα σε 2 αγόρια από διαφορετικές κοινωνικές τάξεις.Ο ένας είναι Ευρωπαίος και γιός πλούσιου ευγενή,ο άλλος από τη Β Αφρική και γιός παραμάνας.(Σε αντίθεση με το παραμύθι από το οποίο αντλεί το θέμα του ο Ochelot:Οι πιστοί σύντροφοι",γιατί θέλει να γνωρίσει στα παιδιά έναν άλλο πολιτισμό)Τα δύο παιδιά μεγαλώνουν μαζί με την παραμάνα τους που τους λέει παραμύθια από την Αφρική.Τελικά ξεκινούν να βρούν την ηρωϊδα των παραμυθιών,και στο τέλος θυσιάζονται ο ένας για τον άλλον.
"Ταξίδι στη χώρα των θαυμάτων": του Μιγιαζάκι.Βασίζεται στο παραμύθι του χρυσοπράσινου αετού.Η Τσιχίρο μετακομίζει με τους γονείς της και χάνονται με το αυτοκίνητο σε ένα δάσος.Μέσα από έναν λαβύρινθο περνούν σε μία μαγική πόλη και οι γονείς της τρώνε ένα μαγεμένο φαγητό και μεταμορφώνονται σε γουρούνια.Η Τσιχίρο όμως υποπτεύεται και δεν δοκιμάζει.Οπότε πρέπει να σώσει τους γονείς της αλλά και ένα αγόρι που είναι μαγεμένο.Πρέπει λοιπόν από ένα ανώριμη και φοβισμένη να γίνει δυνατή για να σώσει τους γονείς της.Η ταινία του Μιγιαζάκι θέλει να δείξει την λαιμαργία και απληστία των μεγάλων αντίθετα στην αθώα φύση των παιδιών.
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 14 Ιουν 2010, 10:21

Δεν έχωακούσει τίποτα για ακύρωση.Ελπίζω να μην ακυρωθεί...ΕΛΕΟΣ!
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EleniSp. » 14 Ιουν 2010, 10:52

ioanna ts , ευχαριστουμε για την πολύτιμη βοήθεια!!
Σχετικά με την απεργία, ψάχνοντασ στο internet είδα ότι θα γίνει συλλαλητηριο στις 7.00 το απόγευμα και όχι απεργία!!αΡα, δεν μας επηρεαζει!!
Άβαταρ μέλους
EleniSp.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό imo » 14 Ιουν 2010, 11:59

EleniSp. έγραψε:ioanna ts , ευχαριστουμε για την πολύτιμη βοήθεια!!
Σχετικά με την απεργία, ψάχνοντασ στο internet είδα ότι θα γίνει συλλαλητηριο στις 7.00 το απόγευμα και όχι απεργία!!αΡα, δεν μας επηρεαζει!!

τέλεια! :thxx:
Άβαταρ μέλους
imo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό frinouba » 14 Ιουν 2010, 13:42

Ιωάννα ευχαριστούμε τόοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ!! καλη επιτυχία να έχεις και εσύ και όλοι μας!!
Παρεπιπτόντως, έχω μια σημαντική απορία: γνωρίζει κανείς από το μπλε βιβλίο με τους παραμυθιακούς τύπους και τις παραλλαγές ποια υποκεφάλαια ακριβώς πρέπει να διαβάσουμε σε κάθε ''ΑΤ''???? Αν δεν είναι ολόκληρα τα κεφάλαια μέσα τουλάχιστον να κερδίσουμε χρόνο για επανάληψη, μη διαβάζουμε τα εκτός ύλης. Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυυυυ και πάλι :up: :up: :up:
It's still the same old story..a fight for love and glory....*****
Άβαταρ μέλους
frinouba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nania » 14 Ιουν 2010, 18:40

Γεια σας..Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πει σε ποιες αίθουσες δίνουμε το μάθημα την Τετάρτη? Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
nania

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης