filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΦΛ81 || Λαογραφία Η' (ΜΝΕΦ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kyriaki » 29 Ιουν 2007, 12:21

Μπουμπού έγραψε:Τα λουτρά; :shock: Μήπως θυμάσαι κ τα υπόλοιπα θέματα; <ρωτάω> Σ' ευχαριστούμε πάντως! :D

Παιδιά ξέρει κανένας αν θα γίνει αύριο το μάθημα; :roll:
είχε βάλει και κατι για την εκκλησία, πώς επηρεάζε τον κόσμο ή κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
kyriaki

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 29 Ιουν 2007, 13:43

Ευχαριστώ :D αν ξέρει κ κάποιος άλλος κάτι ας βοηθήσει γιατί το βιβλίο δε βοηθάει καθόλου με τόσες λεπτομέρειες! :(
Ξύπνησες καλά και έχεις διάθεση να βοηθήσεις?? Ψαχνεις ποια θα είναι η καλή πράξη της ημέρας σου?? Στείλε μου πμ για να ανεβάσεις σημειώσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας!!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 06 Ιούλ 2007, 22:12

Καλησπέρα!! Να ρωτήσω.. Όλες αυτές τις εξαντλητικες λεπτομέρειες που έχει το βιβλίο και τις περιηγητικές μαρτυρίες εσείς τις μαθαίνετε;;;

Να πω και τι μου είπαν για τα περσινά θέματα: Στην εξεταστική των επί πτυχίω τον Ιούλιο και την επαναληπτική του Σεπτέμβρη τα θέματα μπήκαν ως εξής: Το πρώτο θέμα ήθελε πράγματα από το φυλλάδιο. Τα υπόλοιπα 3 ήταν από το βιβλίο και αναφέρονταν σε εθιμικό δίκαιο, δημόσια λουτρά και διατροφή. Η κοπέλα που μου το είπε δε θυμόταν κα΄τι πιο συγκεκριμένο, δυστυχώς, αλλά και στις δύο εξεταστικές ζήτησε στοιχεία από τα 3 αυτά κεφάλαια...
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vilma » 06 Ιούλ 2007, 22:19

εγω προσωπικα θεωρω αδυνατο να συγκρατησω ποιος ειπε τι, που, γιατι κλπ..μια γενικη εικονα εχω προς το παρον, οσα περισοτερα μπορω θα μαθω..ουτε κι εγω εχω καταλαβει αν θελει γενικα πραγματα ή τοσες λεπτομερειες..και οι ερωτησεις αυτες ειναι γενικες..δηλαδη ο,τι θυμασαι γραφεις?!δε ξερω..
Άβαταρ μέλους
vilma
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 06 Ιούλ 2007, 22:23

Οι ερωτήσεις δεν είναι και τόσο γενικές, νομίζω ένα θέμα που έπεσε σε μια από αυτες τις 2 εξεταστικές ήταν το τελετουργικό λουτρό της νύφης, αλλά ξαναλέω πως η κοπέλα που μου τα είπε δεν θυμόταν και πολύ καλά.. Πάντως τα θέματα ήταν από αυτά τα 3 κεφάλαια...
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vilma » 06 Ιούλ 2007, 22:25

ρωτουσε για τα δημοσια λουτρα και το τελετουργικο της νυφης!ας πουμε στα δημοσια λουτρα τι να πρωτογραψεις?οποιος εχει εμπειρια ας μας διαφωτισει!
Άβαταρ μέλους
vilma
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό isaiah » 07 Ιούλ 2007, 02:47

θελει ενα μηνα διαβασμα να μαθουμε τις περιγραφες απ εξω (εχει και πολλες αγνωστες λεξεις στις περιγραφες :P ).
Με μια καλη αναγνωση αυτων που λεει γενικα θα παω κ οτι βγει.
Παντως εχει πλακα εκει που λεει για το καφενειο! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
isaiah

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 07 Ιούλ 2007, 08:06

Εγώ σήμερα θα ξεκινήσω τη λαογραφία :shock: :shock: :shock: κ θέλω μέχρι το βράδυ να την τελειώσω γιατί αύριο θέλω να κάνω άλλα :shock: :shock: :shock:

αστείο ε;;; :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξύπνησες καλά και έχεις διάθεση να βοηθήσεις?? Ψαχνεις ποια θα είναι η καλή πράξη της ημέρας σου?? Στείλε μου πμ για να ανεβάσεις σημειώσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας!!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 08:31

Καλημέρα! Εγω πάντως το βιβλίο το έβγαλα όλο χθες... Σήμερα θα κοιτάξω να τελειώσω και τις σημειώσεις και τέλος! :roll:
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kwstas » 07 Ιούλ 2007, 09:38

Ρε παιδιά είμαι 8ο εξάμηνο στο Φ.Π.Ψ. και έχω επιλέξει Λαογραφία 81 και την Λαογραφία 01 ..Επειδή έχω μπερδευτεί αφάνταστα υπάρχει κανείς να με βοηθήσει ?

1. Είναι το ίδιο βιβλίο και για τις 2 Λαογραφίες ?? Η' μου είπανε βλακείες ?

2. Μήπως μπορείτε να μου πείτε την ύλη ? Και για το 81 και για το 01 (κυρίως για το 81 )

3. Η εργασία που λέγατε πιο πάνω για την 81 ήταν υποχρεωτική ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Only the dead fish swim with the flow !
Άβαταρ μέλους
Kwstas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 09:41

Καλημέρα!!!

1. Ναι, το ίδιο βιβλίο έχουν και οι δύο λαογραφίες, η ύλη είναι όμως διαφορετική, όπως και οι επιπλέον σημειώσεις.

2. Η ύλη είναι στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτού

3. Η εργασία δεν είναι υποχρεωτική.
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kwstas » 07 Ιούλ 2007, 09:58

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ..Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με σώζεις!! :P

Α! Καλώς σας βρήκα παρεπιμπτόντως..Πάω να διαβάσω
Only the dead fish swim with the flow !
Άβαταρ μέλους
Kwstas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 10:00

Καλώς ήρθες!! Καλό διάβασμα!! :D
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

HELP...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Νικήτας » 07 Ιούλ 2007, 13:22

Καλησπέρα παιδάκια!!! Είχα δηλώσει τα μαθήματα της Κορρέ πριν πολύ πολύ καιρό! Είχα πάρει ενά βιβλίο τότε με τίτλο Παραδοσική Ζωή και Τέχνη 15ος-19ος αιώνας! Απ'ότι κατάλαβα έχει αλλάξει, έτσι δεν είναι;;; Τις σημειώσεις της πήρατε από φωτοτυπικό; Επειδή έτσι όπως έγιναν τα πράγματα θα πάει για Σεπτέμβρη υπάρχει καμιά περίπτωση να πάρω βιβλίο μέχρι τότε; Ειμαι στο Πρόγραμμα ψυχολογίας και δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί το σύστημα στο Φιλολογικό...
ΑΑΑΑΑ και κάτι ακόμα! Η εργασία τι Θέμα έχει; Έχει δώσει αυτή ή ειναι ελεύθερο;

Ευχαριστώ πολύ.... :? :? :?
Πτυχία copies κτώνται...
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Νικήτας » 07 Ιούλ 2007, 13:25

Ξέχασα να πω ότι έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τη Λαογραφία της Μαρκαντώνη. Δεν το διδάσκει πια αυτή; Το βιβλιο από που το παίρνουμε; Κάπου διάβασα ότι πήρε σε μια φάση παρουσίες... μπορεί κανένας please να με διαφωτίσει;; :? :? Θα του είμαι υπόχρεος...
Πτυχία copies κτώνται...
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 15:21

Το βιβλίο που δίνει η Κορρέ τώρα λέγεται "Η Καθημερινή Ζωή των Νεοελλήνων (1700-1950)". Σημειώσεις από το φωτοτυπείο της σχολής. Για το αν θα μπορέσεις να πάρεις το βιβλίο δεν μπορεί να σου απαντήσει κανεις σίγουρα, πρέπει να πας να τη βρεις. Η προθεσμία πάντως έχει τελειώσει. Η εργασία έχει να κάνει με αποδελτίωση χειρογράφων που βρίσκονται στο Σπουδαστήριο της Λαογραφίας.
Για τη Λαογραφια του Στ μπορείς να δεις τι γίνεται στην αντίστοιχη ενότητα εδώ ή στα Μαθήματα του ΦΠΨ! :)
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Νικήτας » 07 Ιούλ 2007, 15:59

Ευχαριστώ πολύ odette... Ελπίζω να βγάλω άκρη κάποια στιγμή...
Πτυχία copies κτώνται...
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 07 Ιούλ 2007, 16:05

Παιδιά απ οτι είδα απ τα παλιά θέματα σε 2 εξεταστικές έχει βάλει ερωτήσεις απ το φυλλάδιο, απ τα λουτρά, ατ τα έγγραφα κ απ τη διατροφή.. πειράζει να μη διαβάσω τα υπολοιπα;;; :roll: :roll: :roll: :roll: Αχ δε μπορώωωωωωωωωωωωω :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kyriaki » 07 Ιούλ 2007, 16:23

Σε καταλαβαίνω.. :( Πάντως εγώ αποφάσισα να μη διαβάσω για τα σκεύη καθόλου, δεν βρίσκω τί ερώτηση μπορεί να βάλει από κει
Α! θυμάται κανείς σε πόσες ερωτήσεις πρεπει να απαντήσουμε? όλες ή έχουμε επιλογές?
Άβαταρ μέλους
kyriaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 07 Ιούλ 2007, 16:25

Μα αυτά τα κεφάλαια βρε Μπουμπού μου έχουν κάτι να ρωτήσει... Από τα υπόλοιπα τι μπορεί να βάλει δηλαδή; :? Είναι γεμάτα λεπτομέρειες και παραθέματα κλπ και δε βγαίνει εύκολα κάποια γενική ερώτηση... :? :? :?
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες