filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΑ26 || Αρχαία Ζ'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 25 Σεπ 2008, 19:33

δεν ξερω αν θα κανει σιγουρα ενα απο τα δυο. υποθετω γιατι τα ειχε κανει παλιοτερα.
παντως αν κρινω απο καποια παλια θεματα του ειναι ευκολος. [ ενα κειμενο για μεταφραση, μια ερωτηση περιεχομενου και 2 ερωτησεις απο την εισαγωγη που δινει. τουλαχιστον με μια πρωτη αναγνωση η δυσκολια των θεματων μου φαινεται επιπεδου γ γυμνασιου οπότε δεν νομιζω ότι χρειαζεται να ανησυχουμε ]
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christopa » 26 Σεπ 2008, 06:45

μια χαρα δηλ!!και παλι ευχαριστω iris2008! :up:
Ο άνθρωπος από τη φύση του έχεις άμυνες. Και ενστικτωδώς τις θέτει σε εφαρμογή όταν βρίσκεται υπό το καθεστώς απειλής. Και η αγάπη δυστυχώς για κάποιους είναι απειλή. Όπως σε κάθε περίπτωση κινδύνου, έχουμε πάντα δύο επιλογές. Ή να κοιτάξουμε τον φόβο κατάματα και να τον νικήσουμε, ή να το βάλουμε στα πόδια. Η δεύτερη επιλογή συνήθως θα σε ξαναφέρει μπροστά στον ίδιο φόβο καμουφλαρισμένο σε άλλο πρόσωπο. Και θα νομίζεις ότι ο φόβος αυτός σε κυνηγάει παντού.Αυτός ο φόβος απλά σε ακολουθεί γιατί είναι μέσα σου.Κράτα τον εκεί, και έχασες το παιχνίδι. Θα διανύσεις μία διαδρομή τη μαγεία της οποίας θα έχεις χάσει. Σαν να ταξιδεύεις με τρένο και να αποκοιμίζεσαι ακουμπώντας πάνω στο τζάμι την ώρα που έξω οι εικόνες εναλλάσονται τρελά.
Άβαταρ μέλους
christopa

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 09 Οκτ 2008, 20:52

τελικα αχαρνης θα κανει απ΄οτι βλεπω στο e-class. εχει ανοιξει ενοτητα με τα σχετικα εγγραφα ph230
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Agie!!! » 14 Οκτ 2008, 14:25

χιλια συγγνωμη, αλλά συνεχίζω να μην το βρίσκω. υπάρχει μία ενότητα που αφορά στο ΦΑ26 του κλασικού. αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι το ίδιο...????
Άβαταρ μέλους
Agie!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 14 Οκτ 2008, 14:59

Agie!!! έγραψε:χιλια συγγνωμη, αλλά συνεχίζω να μην το βρίσκω. υπάρχει μία ενότητα που αφορά στο ΦΑ26 του κλασικού. αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι το ίδιο...????

τα ίδια είναι και στις 3 κατευθυνσεις.
[απ΄οτι βλεπω στο περσινο προγραμμα ηταν διαφορετικοι καθηγητες -και υλη- στο κλασικο . μνεφ και γλωσσολογικο ειχαν τους ιδιους. οι κωδικοι παραμενουν οι ιδιοι ]
αν εισαι γλωσσολογικό επιλεγεις ελευθερα μεταξύ φα26 και φα81 .
εννοείται οτι αν δεν εχεις τασεις αυτοκτονιας θα δηλώσεις φα26. [δεν ξερω αν εχει σεμιναριο. παντως χωρις σεμιναριο δινεις εξετασεις σε κωνσταντακο -ξυδα ]
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Agie!!! » 14 Οκτ 2008, 15:14

ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πληροφοριες!!! μηπως ξέρεις αν χρειάζονται παρακολούθηση οι ξυδάς και κωνσταντάκος? συγγνωμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλά είμαι ένα βήμα πριν το πτυχίο και επειδή δεν μπορώ να ανεβαίνω στην σχολή έχω αγχωθεί παααρααα πολυ....
Άβαταρ μέλους
Agie!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 14 Οκτ 2008, 15:31

αναλογα τις απαιτησεις του καθενος.
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marsy » 21 Οκτ 2008, 09:54

Καλημέρα σε όλους!! Για να καταλάβω, για το φετινό φετινό ακαδημαικο έτος διδάσκουν στο κλασσικο ο ξυδάς και ο κωνσταντάκος οι οποίοι κάνουν χαρμίδη και αχαρνής αντιστοιχα???
Άβαταρ μέλους
marsy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 21 Οκτ 2008, 12:42

marsy έγραψε:Καλημέρα σε όλους!! Για να καταλάβω, για το φετινό φετινό ακαδημαικο έτος διδάσκουν στο κλασσικο ο ξυδάς και ο κωνσταντάκος οι οποίοι κάνουν χαρμίδη και αχαρνής αντιστοιχα???

ο κωνσταντακος εχει μαθημα τις ιδιες ωρες και στι 3 κατ. οποτε λογικα αχαρνης.
ο ξυδας εχει διαφορετικες ωρες στο κλασικο και θα πρεπει να απαντησει καποιος της κλασικης κατ.
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia! » 29 Νοέμ 2008, 17:45

καλησπερα...προσωπικα εχω καταμπερδευτει με αυτη την ενοτητα..στο μνεφ που ειμαι εγω,εχουμε κωνσταντακο-ο οποιος παρεμπιπτοντως ειναι πολυ καλος και βαζει και βαθμους-και ξυδα.ειναι ιδια υλη και βιβλια με το κλασσικο?παντως αν κανεις ξερει απο που παιρνουμε βιβλια σ'αυτους τους καθηγητες ας το γραψει...
Άβαταρ μέλους
anastasia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό karderinaki » 06 Δεκ 2008, 16:55

Τουλάχιστον για κλασικό, ο Κωνσταντάκος διδάσκει τους "Αχαρνής" και δίνει το βιβλίο "Aristophanis Comoediae" της Οξφόρδης από Εκδόσεις Καρδαμίτσα (Ιπποκράτους 8). Κανονικά πρέπει να πάρουμε ακόμα ένα βιβλίο με σχόλια γενικά για την κωμωδία, αλλά τώρα με το νέο νόμο είναι αβέβαιο το πότε και το αν θα πάρουμε. Επίσης έχει ανεβάσει στο  eclass κάποια εισαγωγικά και σημειώσεις για την αρχαία κωμωδία γενικότερα και για τους Αχαρνής.

Ο Ξυδάς διδάσκει το "Χαρμίδη" του Πλάτωνα. Το βιβλίο "Platonis Opera" της Οξφόρδης το παίρνουμε πάλι από Καρδαμίτσα. Επίσης είναι απαραίτητο να αγοράσεις και το βιβλιαράκι του Ξυδά "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία, στον Πλάτωνα και στο διάλογο Χαρμίδης". Θα το πάρεις από Καρδαμίτσα, είναι μόνο 2 ευρώ και σίγουρα βάζει ερωτήσεις από εκει μέσα απ' ό,τι ξέρω. Είναι στην ύλη όλο εκτός από το πρώτο μέρος. [/i]
Άβαταρ μέλους
karderinaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hi !!! » 24 Δεκ 2008, 23:10

μπορει να μου πει καποιος ποια επιλογη συγγραμματων ειναι καλυτερη, η 1 ή η 2?
ευχαριστω....... :tease: :up:
Μα εγώ μ΄ ένα άγριο περήφανο χορό
σαν αετός πάνω απ’ τις λύπες θα πετάξω.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ...
σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ...
Άβαταρ μέλους
hi !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim » 27 Δεκ 2008, 15:59

ρώτησα κοπέλα απο το αμφιθέατρο και μου είπε την επιλογή 1!
Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 28 Δεκ 2008, 15:29

οποια επιλογή και να κανεις δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Οι ερωτησεις θα ειναι απο τις σημειώσεις του κωνσταντακου για την κωμωδία [υπαρχουν στο e-class] και για τον Χαρμίδη απο εδώ ▼

Download
[ θα μεταφερθεί στις σημειώσεις του μαθηματος ]
Τελευταία επεξεργασία από iris2008 και 28 Δεκ 2008, 21:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 28 Δεκ 2008, 20:13

iris, επειδή υπάρχει ένα μικρο προβληματάκι με το λινκ που έχεις δώσει σου στέλνω πμ.. :up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim » 29 Δεκ 2008, 14:22

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!πως μπορω να κατεβάσω και εγώ αυτές τις σημειώσειςγια τον χαρμίδη?ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 29 Δεκ 2008, 15:06

Καλησπέρα!Χρόνια πολλά και σε σένα.Τσέκαρε εδώ: http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?t=1685

Αν δεν τα καταφέρεις στείλε ένα πμ σε κάποιον moderator να σε βοηθήσει μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 30 Δεκ 2008, 07:15

dim, οι σημειώσεις ανέβηκαν στην αντίστοιχη ενότητα στο ζ' εξάμηνο..

Δες και το λινκ που σου έδωσε ο xoulk13 για το πώς να τις κατεβάσεις, αν δε γνωρίζεις.. :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim » 30 Δεκ 2008, 17:44

Σας ευχαριστώ πολυ!
Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 07 Ιαν 2009, 18:31

έχουν ανεβει στις σημειώσεις ζ μεταφραση και ερμηνευτικα για τον χαρμιδη του πλατωνα
Άβαταρ μέλους
iris2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες