filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΓ21 || Γλωσσολογία Β'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΦΓ21 || Γλωσσολογία Β'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ermioni » 19 Ιουν 2007, 22:39

μηπως ξερεις κανεις την υλη του συγκεκριμενου μαθηματος?
dn iparxei alithini agapi para mono alithina psemmata
Άβαταρ μέλους
ermioni

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 19 Ιουν 2007, 22:51

ιστορικοσυγκριτικη

1-22
29-30 (οχι αιολικη υποθεση)
33-36
39 (αντικειμενο - μεθοδοι ιστ/συγκρ γλ)
45-55
69-73 (οχι ΠΙΕ θεωρια)
76-219

θεωρητικη

κεφ. 1, 2, 3, 5 ολα
4: 53-59 + 81-85
7: 129-133
8: 137-144
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ermioni » 19 Ιουν 2007, 22:53

ευχαριστω παρα πολυ...και συ β΄ εισαι?εχω ψυχολογιας αν θες
Άβαταρ μέλους
ermioni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 19 Ιουν 2007, 22:57

ωχ... μπερδευτηκα... νομιζα οτι εννοουσες ιστ-αρχ... sorry ακυρο :oops:
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 25 Ιουν 2007, 17:19

Λοιπόν Ερμιόνη άμα εννοείς Γ εξάμηνο Φιλολογικό που διδάσκει ο Παντελίδης με ... δε θυμάμαι το όνομα τώρα, είναι και για τους 2 από το βιβλίο του Μπαμπινιώτη σσ.7-163 και από του Χαραλαμπάκη σσ.153- 172. Πέρασα σήμερα και την είδα γιατί την ανακοίνωσε την Παρασκευή.
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ermioni » 29 Ιουν 2007, 11:19

βασικα μαρια β' εξαμηνο λεω οπου και παλι διδασκει ο παντελιδης με την μπακακου.Μηπως εννοεις αυτη?γιατι και παλι η υλη ειναι 7-163...
Άβαταρ μέλους
ermioni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 29 Ιουν 2007, 20:39

Ναι μπράβο Μπακάκου τι λένε απλά δεν τη θυμόμουν γιατί στο συγκεκριμένο εμένα πέρσυ μου έκανε ο Μπαμπινιώτης. Αυτή είνα πάντως η ύλη...καλό διάβασμα και καλή τύχη!!!
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tereza18gr » 02 Ιούλ 2007, 19:16

Παιδιά είμαι Δ αγγλικού και κάνουμε μαζί με Φιλολογικό Παντελίδη. Μπορεί όποιος έδωσε σήμερα και τα πήγε καλά να μου πει τα 2 πρώτα θέματα γιατί όοολοι του Αγγλικού δεν είχαμε ιδέα;
Έγινε χαμός αλλά ο Παντελίδης στον κόσμο του...
Άβαταρ μέλους
tereza18gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 02 Ιούλ 2007, 19:56

Συγγνώμη κιόλας που ανακατεύομαι, αλλά θες να μας πεις τι έβαλε; Εγώ είμαι Η Γλωσσολογικό και δεν έδινα το μάθημα αλλά πιστεύω πως μπορώ να σου πω πάνω κάτω 5 πράγματα...
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tereza18gr » 02 Ιούλ 2007, 21:25

Ήθελε να αναλυθεί η μορφή κάποιον λέξεω όπως "πεφίληκα", "μέλι -γεν. μέλιτος" και κάποια άλλα. Απλά δεν ήξερα τι εννοεί να αναλύσουμε τη μορφή. Ήταν 4-5 λέξεις.
το 2ο να γραφεί η αρχαία προφορά 4-5 λέξεων πάλι (πχ θυμάμαι η μια ήταν ηβη) και να γραφούν στο προευκλείδιο αλφάβητο(!!)
το 3ο το ήξερα ήθελε ποιές και πόσες οι διάλεκτοι της κλασικής ταξινόμησης και να αναγνωριστεί η διάλεκτος του κειμένου που δινόταν.
Εγώ δυστυχώς το 1-2 δεν τα ήξερα. Στο 1 έκανα μια μικρή περιγραφή του στυλ το πεφίληκα παρακείμενος, με την αύξηση πε και την κατάληξη -κα, α ενικο. Κάτι τέτοιο.Αν ξέρεις πες μου. Μου χει μείνει η απορία!!!
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
tereza18gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 02 Ιούλ 2007, 22:04

Μάλιστα... Στο 1ο θέμα, μάλλον μορφολογική- γραμματική ανάλυση ζητούσε,αν κατάλαβα καλά (αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, δεν ξέρω πώς είχε αναλύσει παρόμοια παραδείγματα στις παραδόσεις του). Εκεί λες θέμα, κατάληξη, αναδιπλασιασμό αν έχει, πτώση κλπ. Τώρα, αν είχε διαλεκτικούς τύπους ή τύπους από διάφορες μεταπτωτικές βαθμίδες έπρεπε να το πεις κι αυτό (βέβαια, αυτά που μου λές δεν είναι ούτε διαλεκτικά ούτε μεταπτώσεις, οπότε απλά το αναφέρω).
Για το δεύτερο θέμα: Για να γράψεις κάποια λέξη στο προευκλείδιο, πρώτα απ' όλα χρησιμοποιείς κεφαλαία γράμματα. Τα η τα γράφεις Ε και τα ω τα γράφεις Ο, δηλαδή δεν κάνεις διάκριση μακρών και βραχέων φωνηέντων. Στις διφθόγγους, τα αι και οι τα αφήνεις ως έχουν. Το ει όπου είναι γνήσια δίφθογγος το αφήνεις ΕΙ, ενώ όπου προέρχεται από συναίρεση ή αντέκταση το γράφεις Ε. Το ίδιο και με το ου: όπου είναι γνήσια δίφθογγος το το γράφεις ΟΥ, ενώ όπου είναι νόθος, το γράφεις Ο. Για την αρχαία προφορά, κοίτα τα πινακάκια στις σελίδες 229 και 230 του βιβλίου. Αντικαθιστάς απλά τα γράμματα με την φωνολογική τους απόδοση και τονίζεις: άμα έχεις οξεία βάζεις απλό τόνο, άμα έχεις βαρεία δε βάζεις τόνο και άμα έχεις περισπωμένη βαζεις ^. Επίσης, άμα έχεις δασεία βάζεις ένα h πριν το πρώτο γράμμα της λέξης, αν έχεις ψιλή δε βάζεις τίποτα.
Στο ήβη, η φωνολογική απόδωση είναι /'ebe/ (e-> e μακρό ανοιχτό, δες πώς έιναι εκεί που σου λέω, δεν μπορώ να το περάσω εδώ όπως είναι). Στο προευκλείδιο είναι ΕΒΕ.
Στο τρίτο θέμα, λες τις διαλέκτους και δικαιολογείς το γιατί υποστηρίζεις ότι είναι το κείμενο που σου δίνει είναι στη Χ διάλεκτο με βάση τα χαρακτηριστικά της διαλέκτου που εντοπίζεις μέσα σε αυτό, πχ. άμα είχε ταν ας πούμε λες ότι είναι δωρική διάλεκτος γιατί έχουμε το δωρικό α.

Ουφ!! Ελπίζω να κατάλαβες τι ζητούσε τώρα και πώς έπρεπε να απαντήσεις.. :) [/i][/b]
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 02 Ιούλ 2007, 22:44

ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟ. ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΟ ΜΕΛΙ ΗΘΕΛΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΓΕΝ.ΜΕΛΙΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ -Τ- ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ , ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΗΚΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΕΚΤΟΣ Ρ, Σ, Ν, ΣΙΓΗΘΗΚΕ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟ ΗΘΕΛΕ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΟΜΟΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΔΑΣΕΩΝ, ΤΡΟΠΗ ΔΛΔ ΤΟΥ Φ ΣΕ Π ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΕΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΔΑΣΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΕΥΚΛΕΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ Η ΕΞΑΜΗΝΟ. ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΒΑΛΕ. Α! ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΔΩΡΙΚΗ Ε?
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 02 Ιούλ 2007, 22:52

Μάλλον έχεις δίκιο για το 1ο θέμα εσύ, εγώ ανάλυση μορφής είδα, αλλά δεν πήγε εκεί το μυαλό μου... :oops: Καλά αποτελέσματα παιδιά!!!
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tereza18gr » 03 Ιούλ 2007, 16:59

Εγώ μόνο το 3ο ήξερα(ναι δωρική).
Καλά στην 438 έγινε χαμός. Όλοι του αγγλικού διαβάσαμε θεωρία και δεν έγραψε κανείς!!!1 ώρα του κάναμε θέμα αυτός τίποτα!
Ότι έπρεπε να ξέρω αρχαία προφορά!!!
Εμάς η ύλη ήταν μέχρι 109.Καθόμουν και διάβαζα τα πάντα για να μας βάλει κάτι τέτοια!!!
Έλεος!
Έτσι και βάλει τέτοια και τον Οκτώβρη...
Άβαταρ μέλους
tereza18gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 03 Ιούλ 2007, 18:33

odette έγραψε:Μάλλον έχεις δίκιο για το 1ο θέμα εσύ, εγώ ανάλυση μορφής είδα, αλλά δεν πήγε εκεί το μυαλό μου... :oops: Καλά αποτελέσματα παιδιά!!!

και εγω ειμαι του αγγλικου και δεν εγραψα τιποτα!εμεις δεν τα ειχαμε αυτα!!!! μηπως μπορειτε να μου δειξετε την αρχαια προφορα των ακουλουθων για να το καταλαβω????

πειθω
δηλουμεν
εις
ηβωσι

επισης,τι εννοουμε οτι ειναι νοθος?πως το καταλαβαινουμε αυτο????

θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!!!
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 03 Ιούλ 2007, 19:05

Κορίτσια, άμα τα έχει διδάξει θεωρούνται εντός ύλης, άσχετα με το αν είναι μέσα στο βιβλίο ή όχι. Οπότε, είναι πολύ πιθανόν να ξαναβάλει τέτοιου τύπου θέματα.

Μαρινούλα, την προφορά στις λέξεις που ζητάς δεν μπορώ να την αποδώσω ακριβώς εδώ, λόγω ορισμένων συμβόλων που χρησιμοποιούνται, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια. Να σε ρωτήσω κάτι πρώτα, το εις που έχεις είναι η πρόθεση ή το "ένας";

Νόθος δίφθογγος είναι η δίφθογγος που προέρχεται από συναίρεση ή αντέκταση, δηλαδή δεν την έχει λέξη από την αρχή, αλλά είναι προϊόν εξέλιξης. Π.χ. στο ποιείτε το [ει] είναι νόθος δίφθογγος (ποιέ-ετε> ποιείτε) γιατί βγαίνει από συναίρεση, ενώ στο είμι (=πηγαίνω) το [ει] είναι γνήσια δίφθογγος, αφού η ρίζα της λέξης είναι [ειμ-].

Ελπίζω να βοήθησα λίγο... :)
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 03 Ιούλ 2007, 19:16

τιποτα απο αυτα που λες δεν μας τα εχει πει ο χαζος!!!!!ειναι το ενας...

και κατι αλλο το ειμι(πηγαινω)εχει γνησια ενω το ειμι(ειμαι)εχει νοθο η λαθος τα λεω???
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 03 Ιούλ 2007, 19:45

Μάλιστα.. Αν είναι έτσι, δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά, γιατί έβαλε τέτοια θέματα...
Τέλος πάντων, η προφορά έχει ως εξής:
:arrow: πείθω: /peíthō/ (για τα th και ō δες στο βιβλίο, στους πίνακες των σελίδων 229-230 για το πώς είναι το [θ] και το [ω], εδώ δεν μπορώ να τα περάσω ακριβώς)

:arrow: δηλούμεν: /dēlōmen/ (δες και πάλι στη σελίδα 229 στα μακρλα πώς ακριβώς είναι τα [η] και [ω]. στο ō βάζεις από πάνω ένα ^ για να δηλώσεις την περισπωμένη)

:arrow: εις: /ēs/ (βλ. σελ. 229 για το [ει] στον πίνακα των μακρών και πάνω από το ē βάζεις πάλι ^ για να δηλώσεις την περισπωμένη)

:arrow: ηβώσι (αν είναι τύπος ευκτικής του ηβάω,-ώ θα έχει και υπογεγραμμένη, να κάνω λάθος πες μου): /ēbōisi/ (βλ. σελ. 229 στα μακρά για [η] και [ω]. Επειδή έχει υπογεγραμμένη, αυτή προσγράφεται, δηλαδή τη δηλώνουμε κανονικά στα /i/, και η περισπωμένη επειδή πάει στο ω με την υπογεγραμμένη δηλώνεται ως εξής: βάζεις οξεία στο /ō/ και βαρεία στο /i/ και πάιρνεις ένα ^ που πιάνει και τα δύο φωνήεντα)

Ουφ! Αυτά! Ελπίζω να πήρες μια ιδέα πώς γίνεται αυτό. Πρακτικά εντελώς, πρέπει να ξέρεις τους πίνακες των σελίδων 229-230 για το πώς προφέρεται τι. :)

Ναι στο είμι το πηγαίνω έχουμε γνήσια δίφθογγο, ενώ στο ειμί έχουμε νόθο αφού το [ει] προέρχεται από αντέκταση (εσ-μι > ειμί)
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 03 Ιούλ 2007, 20:02

ειναι σοβαρος????πλα αυτα που να τα ξεραμε?????σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!εισαι καταπληκτικη!!!κατι τελευταιο!πως θα ξερουμε ποτε τα φωνηεν ειναι μακρα η βραχεα???
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 03 Ιούλ 2007, 20:15

Τα η, ω και οι δίφθογγοι είναι μακρά και τα ε, ο βραχέα. Τα δίχρονα (α, ι, υ) φαίνεται αν είναι μακρά ή βραχέα. Π.χ., αν είναι στην προπαραλήγουσα και τονίζονται είναι βραχέα, αν το προηγούμενο από αυτά φωνήεν είναι μακρό και παίρνει περισπωμένη πάλι βραχέα είναι κλπ.[/i]
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες