filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΓ21 || Γλωσσολογία Β'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦΓ21 || Γλωσσολογία Β'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 08 Ιουν 2010, 19:48

μπορεί να σας φανούν χαζά αυτά που θα ρωτήσω αλλα πραγματικά εχω πελαγώσει! :sick: :oops: απο το βιβλίο του μπαμπινιώτη το οποίο έχουμε να διαβάσουμε έχω βρει σχεδόν όλα τα κομμάτια της ύλης μονο που μου διαφεύγουν κάποια σημεία.αρχικά τα κεφάλαια "προεπιστημονική γλωσσολογια","επιστημονική γλωσσολογια", "συγκριτική γλωσσολογία" και "ιστορική γλωσσολογία" είναι εκτός?αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει τις σελίδες αν κατι είναι στην ύλη.στο κεφάλαιο "προελληνική" εχουμε τις θεωρίες που αναφέρει?δηλαδη του kretschmer,θρακοΪλλυρική,ινδοευρωπαΪκή?η γλώσσα της λογοτεχνίας σε ποιές σελιδες του βιβλίου είναι ακριβώς καθώς και οι νόθες και γνήσιες διφθόγγοι?τέλος το γλωσσικό ζήτημα απο την ύλη της μπακάκου απο το βιβλίο θα το κάνουμε?διότι απ ότι είδα δεν λέει και πολλά για αποστήθιση.μόνο κάτι αποψεις έχει(διορθώστε με αν κάνω λάθος).ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. :thxx:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 08 Ιουν 2010, 19:58

αα και κατι ακόμα! απο το κεφάλαιο "γραφές και αλφάβητα" το έχουμε όλο ή μόνο για την μυκηναΪκή γλώσσα και το ελληνικό αλφάβητο?οι κανόνες γραφής στο ιδιο κεφάλαιο είναι μέσα? ευχαριστώ και πάλι!
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eirini samos » 09 Ιουν 2010, 09:17

παιδια επειδη εχω χαθει λιγο με την υλη..(δεν μπορω να τα βρω ολα στο βιβλιο) μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει τις σελιδες που εχουμε να διαβασουμε απο το βιβλιο του Μπαμπινιωτη??? :littlehelp:
αν καποιος ξερει και κανα sos θα με εσωνε...!!!!
Volley-ball for ever!!!!!
Άβαταρ μέλους
eirini samos

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitraaa » 09 Ιουν 2010, 20:31

να ρωτησω κατι?σε ποιο βιβλιο πρεπει να δωσουμε βαση περισσοτερο και να διαβασουμε κυριωσ?του μπαμπινιωτη η το μεγαλο? :study:
Άβαταρ μέλους
dimitraaa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 10 Ιουν 2010, 11:03

dimitraaa έγραψε:να ρωτησω κατι?σε ποιο βιβλιο πρεπει να δωσουμε βαση περισσοτερο και να διαβασουμε κυριωσ?του μπαμπινιωτη η το μεγαλο? :study:

Tου Μπαμπινιώτη.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia r » 10 Ιουν 2010, 16:52

γεια!! ειδα κατι για προφορικη εξελιξη σε προηγουμενα posts. πως γινεται? ποτε πρεπει να δηλωσουμε οτι θελουμε να εξεταστουμε προφορικα? μπορουμε να εξεταστουμε παντελιδη γραπτα και μπακακου προφορικα?? πειτε μου τι παιζει και τι συμφερει περισσοτερο
Ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν??
Άβαταρ μέλους
anastasia r

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 10 Ιουν 2010, 19:35

παιδιά απο ότι είδα σε παλαιότερα θέματα ο παντελίδης πάντα βάζει μια ερώτηση για αρχαία προφορά.πείτε μου αυτό το θέμα είναι υποχρεωτικό ή μπορόυμε να διαλέξουμε τα αλλα 2 εκτός απο αυτό?
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αντώνης Φωστιέρης » 11 Ιουν 2010, 10:09

Ο κύριος Παντελίδης μας ενημέρωσε ότι το μάθημα δεν γίνεται να δοθεί "μισό - μισό", το ένα μέρος προφορικά και το άλλο γραπτά. Οπότε, όποιος έχει δηλώσει για τα προφορικά, θα δώσει όλο το μάθημα έτσι. Αντίστοιχα και οι των γραπτών. Η προφορική εξέταση θα διεξαχθεί στις 5 Ιουλίου (Δευτέρα) και θα αρχίσει στις 10, σύμφωνα με τα όσα μας είπαν οι καθηγητές. Νομίζω ότι η προθεσμία για την υποβολή ονόματος για τα προφορικά έχει παρέλθει, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν θες να είσαι σίγουρος, πήγαινε στην γραμματεία του σπουδαστηρίου Γλωσσολογίας. Εκεί δηλώνεις το όνομά σου για τα προφορικά.
Kaiser Chiefs, Hard-Fi, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Maxϊmo Park, Nine Black Alps, The Zutons, Bloc Party

ΤΟ ΑΠΑΥΓΑΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ALTERNATIVE. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
Άβαταρ μέλους
Αντώνης Φωστιέρης
*Notes donor*
*Notes donor*

Τοποθεσία: Κείμενα, το μέρος όπου ο αληθινός φιλόλογος βρίσκει αγαλλίαση, απάγκειο και παραμυθία.
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 11 Ιουν 2010, 12:23

Φέτος είδα οτι άλλαξε ο "συμβολισμός" των φωνημάτων στην προφορά της Αρχ.Ελληνικής.Στο αντιστοιχο φυλλάδιο που υπάρχει στην η-τάξη πχ.προευκλ.Ε=/ε:/ και όχι /e/ με περισπωμένη και , απο κάτω.Ρωτώ λοιπόν αν ξέρει κάποιος:Θα χρησιμοποιήσουμε του νέους συμβιολισμούς;΄Η να μάθω τους παλιούς :confused:
Άβαταρ μέλους
anima

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό-Κλασικό
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christopa » 11 Ιουν 2010, 12:29

επιλεγεις οποιον απο τους 2 τροπους θελεις εσυ.1 απο τους 2.
Ο άνθρωπος από τη φύση του έχεις άμυνες. Και ενστικτωδώς τις θέτει σε εφαρμογή όταν βρίσκεται υπό το καθεστώς απειλής. Και η αγάπη δυστυχώς για κάποιους είναι απειλή. Όπως σε κάθε περίπτωση κινδύνου, έχουμε πάντα δύο επιλογές. Ή να κοιτάξουμε τον φόβο κατάματα και να τον νικήσουμε, ή να το βάλουμε στα πόδια. Η δεύτερη επιλογή συνήθως θα σε ξαναφέρει μπροστά στον ίδιο φόβο καμουφλαρισμένο σε άλλο πρόσωπο. Και θα νομίζεις ότι ο φόβος αυτός σε κυνηγάει παντού.Αυτός ο φόβος απλά σε ακολουθεί γιατί είναι μέσα σου.Κράτα τον εκεί, και έχασες το παιχνίδι. Θα διανύσεις μία διαδρομή τη μαγεία της οποίας θα έχεις χάσει. Σαν να ταξιδεύεις με τρένο και να αποκοιμίζεσαι ακουμπώντας πάνω στο τζάμι την ώρα που έξω οι εικόνες εναλλάσονται τρελά.
Άβαταρ μέλους
christopa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 11 Ιουν 2010, 12:37

:thxx:
Τελευταία επεξεργασία από anima και 11 Ιουν 2010, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
anima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 11 Ιουν 2010, 12:37

Είσαι αστέρι,είχα πελαγώσει.Σ' ευχαριστώ!!! :respect:
Άβαταρ μέλους
anima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elena Yo » 11 Ιουν 2010, 17:10

γεια σας παιδια....ειδα την υλη που ειχε αναρτησει καποιος εδω και μεσα δεν υπηρχαν ''οι μεταβολες της πρωτοελληνικης'' ενω στη υλη που μου εδωσαν δυο ατομα στη σχολη δεν υπηρχε το ''ιστορικο ζητημα.''...ειναι σιγουρα σωστη η υλη που εχει δωθει εδω????α!!!!ξερετε που βρισκεται μεσα στο βιβλιο το'' αρχαια ελληνικη προφορα(γνησιες και νοθεσ διφθογγοι)???δεν μπορω να το βρω στον μπαμπινιωτη...υπαρχει στο βιβλιο το μεγαλο αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο....απο το βιβλιο του χριστιδη εχουμε κατι συγκεκριμενο???εχω πελαγωσει...!!!!!!βοηθεια!!! :cry:
Άβαταρ μέλους
Elena Yo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 11 Ιουν 2010, 22:27

Elena Yo έγραψε:γεια σας παιδια....ειδα την υλη που ειχε αναρτησει καποιος εδω και μεσα δεν υπηρχαν ''οι μεταβολες της πρωτοελληνικης'' ενω στη υλη που μου εδωσαν δυο ατομα στη σχολη δεν υπηρχε το ''ιστορικο ζητημα.''...ειναι σιγουρα σωστη η υλη που εχει δωθει εδω????α!!!!ξερετε που βρισκεται μεσα στο βιβλιο το'' αρχαια ελληνικη προφορα(γνησιες και νοθεσ διφθογγοι)???δεν μπορω να το βρω στον μπαμπινιωτη...υπαρχει στο βιβλιο το μεγαλο αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο....απο το βιβλιο του χριστιδη εχουμε κατι συγκεκριμενο???εχω πελαγωσει...!!!!!!βοηθεια!!! :cry:

γειά!!λοιπόν η ύλη που έχει δωθεί τελευταιά στη συζήτηση είναι σωστή.όσον αφορά την προφορά αυτήν δεν την διαβάζεις απο το βιβλίο του μπαμπινιώτη αλλα πρέπει να την διαβάσεις απο τις σημειώσεις σου γτ την έχει πει αρκετές φορες στο μάθημα.λογικά είναι θέμα που βάζει συνέχεια γι αυτό δίνει τόση σημασία.τώρα για τις νόθες και γνήσιες διφθόγγους εγώ έχω βρει στο e-class κατι που έχει ανεβάσει ο παντελίδης και ανλύει τα σχετικά.αν θες μπορώ να σου στείλω το link να ρίξεις μια ματιά.τώρα αν βρήκες κατι σχετικό στο μεγάλο βιβλίο τι να σου πω.αν θες κοίτα το απο κει αν και δεν μας είχε πει για το μεγάλο βιβλίο.μονο για το μικρό.ελπίζω να σε βοήθησα!! :cool:
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vonkirchmann » 12 Ιουν 2010, 22:09

Μια ακόμα ερώτηση:

Τα κείμενα που ανέλυσαν στις παραδόσεις μπορώ να τα βρω κάπου;
Άβαταρ μέλους
vonkirchmann

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fnou » 13 Ιουν 2010, 10:21

παιδια το βιβλιο του μπαμπινιωτη ειναι σχεδον ολο στην υλη!!! επισης πολυ χρησιμες ειναι οι σημειωσεις στο eclass (μαθημα Φωνολογια της Αρχαιας Ελληνικης)ιδιαιτερα για γραμμικη β, διφθογγους και διαλεκτους.
Άβαταρ μέλους
fnou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αννα21 » 13 Ιουν 2010, 11:14

Γεια σας παιδιά.Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος-α που παρακολουθούσε Μπακάκου να ανεβάσει στο forum τις φωτοτυπίες με τις ασκήσεις που είχε διανείμει στις παραδόσεις της?? :study:
Άβαταρ μέλους
αννα21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitraaa » 13 Ιουν 2010, 14:34

ειδα τα θεματα των καθηγητων και αναρωτιεμαι απο αυτα μπορουμε να επιλεξουμε ποια θα απαντησουμε η ολα πρεπει να απαντηθουν? :?:
Άβαταρ μέλους
dimitraaa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 13 Ιουν 2010, 16:56

Παιδιά,εγώ λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να πάρω τα βιβλία και έχω διαβάσει μόνο από τις σημειώσεις μου και μιας φίλης μου...Λέω αύριο που θα ανέβω πρωί για να δώσω μάθημα να πάω να τα πάρω...να τα'χω και για τον Σεπτέμβρη :tease: :tease: :tease: ....
Λέτε να μου τα δώσουν ή σταμάτησαν να τα μοιράζουν;Από το 601 δεν το παίρνουμε αυτό του Μπαμπινιώτη;
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia r » 14 Ιουν 2010, 23:04

η ερασμικη προφρα τι ειναι????? εχουμε την ιδια υλη με το φεβρουαριο?? τωρα εριξα ματια στην η-ταξη και φρικαρα. απο τις αρχαιες ελληνικες διαλεκτους εχουμε και την παμφυλιακη και την αρκαδοκυπριακη?
Ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν??
Άβαταρ μέλους
anastasia r

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες