filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΠΔ06 || Κοινωνιολογία της οικογένειας

Εισαχθέντες μέχρι και το 2009

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SwEeTnEsS » 04 Σεπ 2007, 20:55

Θέματα: (δεν είναι ακριβώς διατυπωμένα!)
Σεπτ. 07)
1. Βασικές αντιδράσεις των ενήλικων απέναντι στο διαζύγιο
2. Βασικές λειτουργίες της οικογένειας στα Κιμπούτς
3. (δε την θυμάμαι πολύ καλά) (?)

(Από τις 3 απαντάμε τις 2.. Δεν ήθελε πολλά!)
Τελευταία επεξεργασία από SwEeTnEsS και 05 Σεπ 2007, 08:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ' αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς..
Άβαταρ μέλους
SwEeTnEsS
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χρύσα » 05 Σεπ 2007, 01:46

Η ερώτηση 3 ακριβώς έλεγε Ν'αναφέρουμε 2 παραδείγματα που να αποδεικνύουν οτι η δομή και η λειτουργία της οικογένειας επηρεάζεται κοινωνικά..(μάλλον αυτό) :shock:
Μην καταριέσαι το σκοτάδι....άναψε ένα κερί!
Άβαταρ μέλους
Χρύσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό korasida » 05 Μαρ 2009, 16:09

Μάρτιος 2009

1)πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα οικογενειων διπλης σταδιοδρομιας (απο περιληψεις)
2)συναισθηματικες αντιδρασεις ενηλικων στο διαζυγιο..
και αλλη μια αλλα δεν τη θυμαμαι καλα....σχετικα με την επιρροη τησ κοινωνιας στην οικογενεια....
οτι κραταω το θυμο μου μισο θα μ'αγκαλιαζει μια μερα και αυτο με σκοτωνει...απ'την ζωη μου δεν ζητω....δεν θελω κατι να αλλαξει...εδω θα μενω να κρατω αυτα που εχεις ξεχασει...
Άβαταρ μέλους
korasida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό venus » 05 Μαρ 2009, 21:50

ναι επρεπε να απαντήσουμε σε δύο από τα τρία θέματα.
Άβαταρ μέλους
venus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sandy » 12 Μαρ 2009, 18:57

korasida έγραψε:θεματα 2009:1)πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα οικογενειων διπλης σταδιοδρομιας (απο περιληψεις) 2)συναισθηματικες αντιδρασεις ενηλικων στο διαζυγιο..και αλλη μια αλλα δεν τη θυμαμαι καλα....σχετικα με την επιρροη τησ κοινωνιας στην οικογενεια....

Η αλλη έλεγε:
Να τεκμηριώσετε με στοιχεία από το διδιακτικό υλικό ότι η προσωπική επιλογή για την λειτουργία της οικογένειας επηρεάζεται πρωτίστως κοινωνικά
Άβαταρ μέλους
sandy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κουκλακη » 13 Μαρ 2009, 15:51

την απαντησε κανείς παιδιά αυτή την ερώτηση γιατί θέλω να διασταυρώσω αν την εγραψα σωστά ??????????????????????????/ :confused:
Άβαταρ μέλους
κουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 13 Μαρ 2009, 16:01

εγώ...έγραψα 5 παραγράφους..η μία ήταν για τα κιμπούτς και τις αρχικές τους αποψεις για την οικογένεια που δεν δέχονταν τα παιδιά,μετά για τους τσιγγάνους που η κοινωνία τους επιβάλλει να παντρεύονται νωρίς,ανέφερα και 2 παραδείγματα με την κίνα(που τους αναγκάζουν να δείχνουν τις σερβιέτες τους) και το παράδειγμα με τον μπομπ και την μαίρη..δηλαδή πως δεν υπάρχει κοινωνία που έχει ως πρότυπο ομορφιας άτομα με αναπηρίες..αυτά..

εσύ???άσε..δεν είχα τις σημειώσεις και αναγκάστηκα να τη γράψω αυτήν την ερώτηση..

ρώτησα χθες τη νόβα και μου είπε πως θα δώσει τα αποτελέσματα τη δευτέρα..
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κουκλακη » 13 Μαρ 2009, 18:34

εγω παλι είχα τις σημειωσεις αλλα δε προλαβα να τις διαβασω και αναγκαστηκα και την απαντησα..δεν την καταλαβα έτσι την ερωτηση και ενώ ηξερα για κιμπουτσς και τσιγγανους δεν τα εγραψα.ανεφερα θεωρητικα την επιρροη της κοινωνιας στη δομη και λειτουργια της οικογενειας όπως αναφέρεται στις σελίδες 16-22 (άμεσο έμμεσο κοινωνικο κυβερνητικο ελεγχο, απλοι σύνθετοι μηχανισμοι είπα και για κινα ) και μετά ανέφερα όλα τα παραδείγματα σελ. 227-240 που αναφέρονται στο πόσο η κοινωνια επηρεαζει την οικογενειακη δομή. η εσωτερικη κ εξωτερικη μεταναστευση, η μετατροπή από αγροτικη σε αστειακη οικογενεια πυρηνα κλπ κλπ κλπ...και πάλι δε μπορω να πω ότι κατάλαβα τί ακριβώς μας ζητούσε..... να πάρει και ήθελα να γράψω πιο καλά...όπως και να χει σύντομα θα ξέρουμε.....
Άβαταρ μέλους
κουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 13 Μαρ 2009, 18:40

ναι αλλά τότε γιατί έγραφε με στοιχεία απτο διδακτικό υλικό???θα ήθελε παραδείγματα...εγώ έτσι το κατάλαβα....να της αποδείξουμε πως η κοινωνία επηρεάζει τις επιλογές των οικογενειών..καλά ε.............απογοητεύτηκα πολύ τώρα....μάλλον ο καθένας καταλαβε τελείως διαφορετικά τις ερωτήσεις....τα δικά σου μου φαίνονται πιο σωστά..

αν με κόψει και χάσω το πτυχίο είναι πολύ κρίμα..
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 14 Σεπ 2009, 12:59

Σεπτέμβριος 2009

Τα ίδια ακριβώς με την προηγούμενη εξεταστική :cool:

1) Τεκμηριώστε με στοιχεία (μεσα απο το διδακτικό υλικό) την άποψη οτι η οικογένεια δεν είναι ιδωτική-προσωπική υποθεση αλλά η οργάνωση της και οι λειτουργείες της προσδιορίζονται πρωτίστως κοινωνικά
2) Περιγράψτε με συντομία τις συναισθηματικές αντιδράσεις των ενηλίκων στο διαζύγιο
3)πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα οικογενειων διπλης σταδιοδρομιας

(αυτό ήταν απο τις σημειώσεις που είχε ανεβάσει στην ιστοσελίδα η ίδια η καθηγήτρια)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό p » 02 Φεβ 2010, 22:05

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2010

1.ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ(κανονικα η ερωτηση αφορουσε τους ενηλικες αλλα ειχε γινει ενα λαθος στην υλη)
2.ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΖΩΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ
3.Τεκμηριώστε με στοιχεία (μεσα απο το διδακτικό υλικό) την άποψη οτι η οικογένεια δεν είναι ιδωτική-προσωπική υποθεση αλλά η οργάνωση της και οι λειτουργείες της προσδιορίζονται πρωτίστως κοινωνικά

αυτααα...
Άβαταρ μέλους
p

Re: ΠΔ06 || Κοινωνιολογία της οικογένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mad » 23 Φεβ 2011, 20:03

προφανώς θα βάλει τις ερωτήσεις που συνηθίζει όπως παραπάνω αλλά όχι την ερώτηση για τις οικογένειες διπλής σταδιοδρομίας αφού αυτή είναι από τις σημειώσεις τις που δεν είναι στην ύλη φέτος!!! :cool:
Άβαταρ μέλους
mad

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katia20 » 24 Φεβ 2011, 17:15

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2011

Έβαλε 1 θέμα: Σχολιάστε τη θέση ότι η οικογένεια και το διαζύγιο παρόλο που φαίνονται προσωπική επιλογή είναι αποτελέσματα κοινωνικής επιρροής.Να τεκμηριώσετε την απάντησή σας με στοιχεία του βιβλίου και με παραδείγματα!
Άβαταρ μέλους
katia20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sofiakour » 03 Φεβ 2012, 00:06

κανενα σχολιο για τα σημερινά θεματα?????????? :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
sofiakour

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Swan » 03 Φεβ 2012, 05:19

Τραγική η Νόβα ρε... :thumbdown: Δεν έχω ξαναδώσει ποτέ λευκή κόλλα στη σχολή και η πρώτη φορά ήταν στην Κοινωνιολογία της οικογένειας αν είναι δυνατόν.. Έλεος,απαράδεκτα θέματα,άδειασε το αμφιθέατρο με το που τα έδωσε..
Άβαταρ μέλους
Swan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 03 Φεβ 2012, 11:23

Swan έγραψε:Τραγική η Νόβα ρε... :thumbdown: Δεν έχω ξαναδώσει ποτέ λευκή κόλλα στη σχολή και η πρώτη φορά ήταν στην Κοινωνιολογία της οικογένειας αν είναι δυνατόν.. Έλεος,απαράδεκτα θέματα,άδειασε το αμφιθέατρο με το που τα έδωσε..

σε ποιο αμφιθεατρο ησασταν? γιατι εμεις στο 313 αρχισαμε να φευγουμε ενας-ενας μολις εκλεισε την πορτα..να την παρακαλαμε να βαλει ενα θεμα ακομα και αυτη εκει..βραχος! λευκη κολλα και εγω... :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vaggelis » 03 Φεβ 2012, 12:23

Όντως τραγική..
Τα θέματα ήταν 2 (Φεβρουάριος 2012)
1) Κοινά σημεία αναφοράς την σύγχρονης οικογένειας με την αρχαία Ελληνική οικογένεια.
2) Ποιες μορφες οικογένειας παρατηρούνται από τον 19ο αιώνα και έπειτα. :off topic: :off topic:
Δεν είμαι σίγουρος για τις διατυπώσεις. Πάντως τα θέματα ήταν άκυρα εντελώς, σε σχέση με τα προηγούμενα. Είπε πάντως ότι θα βασιστεί στην κριτική σκέψη και ότι θα είναι επιεικής. :peace:
Άβαταρ μέλους
Vaggelis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 03 Φεβ 2012, 15:35

Συγνωμη που θα πεταξω το σχολιο μου αλλα η Νοβα τα συνηθιζει αυτα. Σε εξεταση της μου χει τυχει να βαλει θεματα μονο αυτη (ενω το μαθημα το διδασκε 3 ωρες αυτη και 2 ωρες μια αλλη τελεια τυπισσα που μας εφερνε παρουσιασεις και διαφανειες και φωτοτυπιες κλπ και τελικα στην εξεταστικη απο την κ. Παπαιωαννου-η τυπισσα-ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ, μονο Η νοβα εβαλε.) Ειχε βαλει λοιπον τρια θεματα και το ενα ηταν βασισμενο σε πτυχιακη μαθητριας της, την οποια μας την ειχε παρουσιασει καποτε μεσα στην ταξη. Το ειχα βρει τρελα απαραδεκτο καθως εννοειται δεν υπηρχε μεσα στο βιβλιο.
τελοσπαντων...κουραγιο.
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Swan » 03 Φεβ 2012, 16:10

Πώς θα βασιστεί στην κριτική σκέψη στο 2ο θέμα ας πούμε; Αλλά και στο πρώτο, ελάχιστα είναι τα κοινά σημεία ανάμεσα στη σύγχρονη οικογένεια και στην οικογένεια της Αρχαίας Ελλάδας και τι να γράψεις κιόλας αν δεν τα ξέρεις;Κάθε άλλο παρά κριτική σκέψη ήθελαν αυτά τα θέματα... lightblue στο 316 ήμουν, μέσα στα 2' πρώτα λεπτά που έφυγα και εγώ είχε αδειάσει το μισό αμφιθέατρο... Απαράδεκτο το να βάλει τέτοια θέματα-που απ'όσο θυμάμαι ελάχιστα είχε αναφέρει στο μάθημα- και να είναι και τα δύο για την ιστορική εξέλιξη της οικογένειας.. Μάλλον βαριόταν να διορθώνει, δεν εξηγείται αλλιώς..
Άβαταρ μέλους
Swan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mallikate » 08 Σεπ 2012, 14:00

ΘΕΜΑΤΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2012 ΝΟΒΑ-ΚΑΛΤΣΟΥΝΗ
Από τα δύο το ένα. Είπε ότι είναι ερωτήσεις κρίσεως και θέλει να είμαστε ακριβείς ώστε να διαλέξουμε από το υλικό του βιβλίου αυτά που πρέπει.
1. Από ποια στοιχεία φαίνεται ότι η αστική μονοπυρηνική οικογένεια δε είχε καμιά σχέση με την οικογένεια του μεσαίωνα.
2. Να γράψετε τους παράγοντες που συντέλεσαν στην οργάνωση και λειτουργία των κιμπούτς καθώς και εκείνους που οδήγησαν στη σταδιακή μεταβολή τους.
:happy:
Άβαταρ μέλους
mallikate

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες