filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΙΙ10 || Αρχαία Ιστορία

Εισαχθέντες μέχρι και το 2009

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΙΙ10 || Αρχαία Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Valia:-) » 25 Οκτ 2011, 01:58

βρε παιδιά στις 10 ποιάς μέρας εννοεί να πάμε να υπογράψουμε για τη συμμετοχή μας????
Άβαταρ μέλους
Valia:-)

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 25 Οκτ 2011, 02:29

στις 31.τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω.θα βγει η λίστα στις 8:30 κ θα υπάρχει δικαίωμα υπογραφής για συμμετοχή έως τις 10:00(όχι έως τη 1:00).όποιος προσέλθει αργότερα δε θα έχει δικαίωμα εξέτασης.
Άβαταρ μέλους
Εύη

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό numen » 25 Οκτ 2011, 12:00

Ωραία πράγματα...Ανυπομονώ να δώσω προφορικά :sick:
We know what we are, but we don't know what we can be...
Άβαταρ μέλους
numen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό numen » 25 Οκτ 2011, 12:53

Ρε παιδιά ξαναδιάβασα αρκετές φορές την ανακοίνωση και έχω μιαν απορία:
Είναι νόμιμο όλο αυτό που κάνει; Μήπως να μαζευόμασταν αρκετοί επί πτυχίω (μια αντιπροσωπευτική ομάδα βασικά) και να κάναμε μιαν επισκεψούλα στον Πρύτανη;;
Πολύ "με το έτσι θέλω" μού ακούγεται, δε ξέρω για σας.. Μόνο προφορικά, δικαίωμα δήλωσης μόνο ως τις 10 πμ (απροσδιορίστου ημέρας, γιατί εικασίες κάνουμε ότι εννοεί την ημέρα της εξέτασης). Κάτσε, μισό.. Και αν κάποιος δηλαδή απλά δεν το'χει με το προφορικό; Αν θέλει το χρόνο του όπως στα γραπτά να το σκεφτεί, να κάνει τις δοκιμές του στο πρόχειρο κλπ κλπ;
Άβαταρ μέλους
numen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fil » 25 Οκτ 2011, 14:23

numen έγραψε:Ρε παιδιά ξαναδιάβασα αρκετές φορές την ανακοίνωση και έχω μιαν απορία:
Είναι νόμιμο όλο αυτό που κάνει; Μήπως να μαζευόμασταν αρκετοί επί πτυχίω (μια αντιπροσωπευτική ομάδα βασικά) και να κάναμε μιαν επισκεψούλα στον Πρύτανη;;
Πολύ "με το έτσι θέλω" μού ακούγεται, δε ξέρω για σας.. Μόνο προφορικά, δικαίωμα δήλωσης μόνο ως τις 10 πμ (απροσδιορίστου ημέρας, γιατί εικασίες κάνουμε ότι εννοεί την ημέρα της εξέτασης). Κάτσε, μισό.. Και αν κάποιος δηλαδή απλά δεν το'χει με το προφορικό; Αν θέλει το χρόνο του όπως στα γραπτά να το σκεφτεί, να κάνει τις δοκιμές του στο πρόχειρο κλπ κλπ;

βρε Numen δεν ειναι τοσο ασαφης η ανακοινωση!
στις 31 οκτ. θα υπαρχει μια λιστα να συμπληρωσουμε τα ονοματα μας..αυτο ομως θα μπορουμε να το κανουμε μεχρι τις 10!και λογικα θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας...δεν μπορει ο αλλος που θα ερθει στις 10 να εξετασθει και αμεσα αν υπαρχουν παιδια που πηγαν στις 8:30...αυτο το κανει για να μην υπαρξουν προβληματα στην εξεταση!

οσο για το οτι ειναι απολυτος,το κανει για να μην τον ρωταμε συνεχως...σε προγουμενες εξετασεις υπηρχαν παιδια που πηγαν τελευταια στιγμη να εξεταστουν με την δικαιολογια πως δεν ηξεραν...

για το προφορικο εγω προσωπικα συμφωνω πως θα επρεπε να εχουμε επιλογη για γραπτα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο..παντως ολοι λενε πως στα προφορικα ειναι καλος και βοηθαει...
Άβαταρ μέλους
fil
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό numen » 25 Οκτ 2011, 14:40

Τι να σου πω, επειδή έχουν δει αρκετά τα ματάκια μου αυτά τα χρόνια που είμαι στη σχολή έχω χάσει πλέον την υπομονή μου με κάτι τέτοια.
Σκέψου την προηγούμενη φορά μας είπε πως για τη Β αθηναϊκή Συμμαχία στους όρους της συνθήκης έπρεπε να γράψουμε και κάτι για τη Μακεδονική δυναστεία. (Ό,τι να'ναι όμως)
Και του εξηγείς ότι έχεις να προλάβεις κάποιες προθεσμίες για μεταπτυχιακά και εξετάσεις για υποτροφίες, και του πας και την αναλυτική σου να δει ότι διαβάζεις τόσα χρόνια, και τίιιποτα, φέεεετα!

Οπότε, σόρρυ για το πρότερο ύφος, μα αν δεν παλέψουμε για τα δικαιώματά μας ως φοιτητές δε θα μας τα χαρίσουν, αυτό είναι σίγουρο.
Τι να πω, μακάρι να έχουν δίκιο και να είναι πιο καλός στα προφορικά.. Οψόμεθα!

Καλά κουράγια και καλές επιτυχίες σε όλους μας!
Άβαταρ μέλους
numen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fil » 25 Οκτ 2011, 15:13

numen έγραψε:Τι να σου πω, επειδή έχουν δει αρκετά τα ματάκια μου αυτά τα χρόνια που είμαι στη σχολή έχω χάσει πλέον την υπομονή μου με κάτι τέτοια.
Σκέψου την προηγούμενη φορά μας είπε πως για τη Β αθηναϊκή Συμμαχία στους όρους της συνθήκης έπρεπε να γράψουμε και κάτι για τη Μακεδονική δυναστεία. (Ό,τι να'ναι όμως)
Και του εξηγείς ότι έχεις να προλάβεις κάποιες προθεσμίες για μεταπτυχιακά και εξετάσεις για υποτροφίες, και του πας και την αναλυτική σου να δει ότι διαβάζεις τόσα χρόνια, και τίιιποτα, φέεεετα!

Οπότε, σόρρυ για το πρότερο ύφος, μα αν δεν παλέψουμε για τα δικαιώματά μας ως φοιτητές δε θα μας τα χαρίσουν, αυτό είναι σίγουρο.
Τι να πω, μακάρι να έχουν δίκιο και να είναι πιο καλός στα προφορικά.. Οψόμεθα!

Καλά κουράγια και καλές επιτυχίες σε όλους μας!

καταλαβαινω...μην νομιζεις!ολοι εχουμε τραγικες εμπειριες απο αυτη τη σχολη!

αντε καλο μας διαβασμα :sleepy: :heehee:
Άβαταρ μέλους
fil
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleannav » 26 Οκτ 2011, 23:17

Εγώ numen συμφωνώ μαζί σου..κάποιοι δε το έχουν το προφορικό ειδικά σ ένα μάθημα που θέλεις κάποιο χρονο για να συγκεντρώσεις τη σκέψη σου και να σκεφτείς τι θα γράψεις κ πως θα το γράψεις..έπρεπε να δίνετε η δυνατότητα να επιλέξουμε μεταξύ προφορικού κ γραπτού..και άκουσα απο κοπέλα που το έδωσε προφικά οτι σου κάνει την ερώτηση κ αν δε ξεκίνησεις να λες αμέσως σα να σαι παπαγάλος προχωράει στον επόμενο..δε δίνει καθόλου χρονο..ελπίζω να μην αληθεύει..επειδή την ιδια μέρα δινω και βυζαντινή ιστορία κ μ έχει πιάσει ενας πανικός..τρεχω κ δεν προλαβαίνω!Μπορει καποιος που έχει δωσει το μάθημα προφορικά σε προηγούμενη εξεταστική να μου τι πει τι ρωτάει περισσότερο?καποια γεγονότα που δίνει βαση?η εστω εαν η ερωτησεις του βασιζονται κυρίως στον α κ β τόμο η στο γ?η αν κάποιος εχει παρακολουθήσει τις παραδόσεις του εάν εχει πει κάποια σος θέματα?????εαν κάποιος γνωρίζει κ μπορεί να με βοηθήσει γιατι είμαι λίγο τρομοκρατημένη!ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
eleannav

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 26 Οκτ 2011, 23:32

Μήπως ξέρει κανείς πού είναι το γραφείο του?
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleannav » 26 Οκτ 2011, 23:42

κυψέλη 403 ioanna ts!ουτε εγώ το γνώριζα αλλά το έχουν γράψει σε προηγούμενη σελίδα
Άβαταρ μέλους
eleannav

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 27 Οκτ 2011, 05:02

δε το έχω δώσει αλλά απ'ό,τι έχω διαβάσει εδώ καλύτερα προφορικά στον συγκεκριμένο.λένε ότι βοηθάει.πάντως από εμπειρία από άλλους καθηγητές με "κακό" όνομα σου λέω πήγαινε!δε μπορώ να πω με σιγουριά ποιος θα περάσει αλλά νομίζω ότι αξίζει το κόπο.επίσης απ'ό,τι διάβασα εδώ περισσότερο έχει ασχοληθεί με α&β τόμο.σε προηγούμενες σελίδες υπάρχουν δυο κομμάτια που γράφουν συγκεκριμένα με τι έχει ασχοληθεί και πώς να διαβάσουμε.(άλλη μια ευκαιρία να ευχαριστήσεω για τη βοήθεια αυτή!)δε ξέρω αν σε βοήθησα κάπως αλλά πραγματικά νομίζω ότι αξίζει να πας.αν το αποφασίσεις πρέπει να'σαι εκεί το αργότερο στις 10.καλή επιτυχία στην εξεταστική σου!!
Υ.Γ.δε νομίζω ότι αν δεν ξεκινήσεις αμέσως θα σε διαγράψει έτσι απλά.τον έχω για πιο σοβαρό άνθρωπο..
Άβαταρ μέλους
Εύη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μαμου » 27 Οκτ 2011, 08:16

παιδια αυτο π θα πω εδω καπου το εχω ξανα γραψει αλλα θεν θυμαμαι που..μ η ν αγχωνεστε εχω πληροφορηθει οτι το συγκεκριμενο ναθημα ειναι καλυτερα ν το δωσουμε προφορικα ,εγω προσωπικα μετανοισα που δν το εδωσα προφορικα το καλοκαιρι γιατι εμαθα απο επι πτυχιω συναδελφο οτι πρασε με 5 και δν ειπε πολλα,επισης μια συμφοιτητρια που εξεταζοταν μαζι της η οποια δν ειχε απαντησει στις ερωτ του της αναθεσε να υποβαλλει στον εαυτο της ενα ερωτημα-ο.τι θελει-και ν το απαντησει..οσο για τις κινδυνολογιες που ειπωθηκαν περι διαγραφης αν δν απαντησεις γρηγορααπλα δν θα σχολιασω..αλλα κ ετσι να συνεβαινε το μονο που ειναι σιγουρο ειναι το δικαιωμα να του πουμε να περιμενει να σκεφτουμε οπως θα γινοταν..δν νομιζω να ειμαι παραλογη..ειναι νεος ανθρωπος,μη τα τραγικοποιουμε τα πραγματα...τελος στις ερωτησεις του βαζει πραγματα γενικα,δν θελει λεπτομερειες,ημερομηνιες,ρωταει πιο αξια κριτικης σκεψης πραγματα,το απεδειξε αλλωστε και τον ιουνιο..πρεπει να δωσουμε προσοχη σε α κα β αθηναικη συμμαχια και τις διαφορες τους,στην σπαρτιετικη ηγεμονια κ τις διαφορες της απο την αθηνικη,ποια γεγονοτα συντελεσαν στην πτωση της σπαρτιατικης ηγεμονιας και αλλα τετοια κριτικης φυσεως ερωτηματα..οποιοςμπορει να σκεφτει η να θημηθει παρομοια ερωτ ασ τα επισημανει :up: ελπιζω ν βοηθησα λιγο κ συγγνωμη αν κουρασα..
Άβαταρ μέλους
μαμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleannav » 27 Οκτ 2011, 22:44

Έυη με έκανες να δω το όλο θέμα πιο αισιόδοξα!σ ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτό:)) να στε καλά κ συ κ η μαμου για τις πληροφορίες σας..μακάρι να είναι όπως τα λέτε κ να ξεμπερδέψουμε όλοι απ αυτο το μάθημα!!!καλό διάβασμα κ στις δυο σας κ καλή μας επιτυχία!!!!σε μας και σε όσους το δίνουν!!!!
Άβαταρ μέλους
eleannav

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 29 Οκτ 2011, 13:43

Ευχαριστω πολυ eleanna!Να στε καλα παιδια.... :thxx: Καλη μας επιτυχια!!
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 29 Οκτ 2011, 20:38

eleannav έγραψε:Έυη με έκανες να δω το όλο θέμα πιο αισιόδοξα!σ ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτό:)) να στε καλά κ συ κ η μαμου για τις πληροφορίες σας..μακάρι να είναι όπως τα λέτε κ να ξεμπερδέψουμε όλοι απ αυτο το μάθημα!!!καλό διάβασμα κ στις δυο σας κ καλή μας επιτυχία!!!!σε μας και σε όσους το δίνουν!!!!

Να'σαι καλά!!εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!Μετά την εξέταση ας γράψουμε εντυπώσεις να υπάρχουν κ για όσους θέλουν να δουν για την επόμενη εξεταστική.
Άβαταρ μέλους
Εύη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 29 Οκτ 2011, 20:38

Να ρωτήσω κάτι..σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά...κ στην εξεταστική του ιανουαρίου προφορικά είναι πάλι ή το κάνει μόνο στου σεπτεμβρίου;ξέρει κανείς;;
Άβαταρ μέλους
Εύη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δαναη » 30 Οκτ 2011, 11:57

Που βρισκετε η απαντηση στην ερωτηση ''ποια γεγονοτα συντελεσαν στη πτωση της σπαρτιατικης ηγεμονιας''??και αν ξερει καποιος τι ακριβως θελει να του πουμε πανω στις διαφορες α κ β συμμαχιας..
Άβαταρ μέλους
Δαναη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό do-diesi » 30 Οκτ 2011, 23:37

Δαναη έγραψε:Που βρισκετε η απαντηση στην ερωτηση ''ποια γεγονοτα συντελεσαν στη πτωση της σπαρτιατικης ηγεμονιας''??και αν ξερει καποιος τι ακριβως θελει να του πουμε πανω στις διαφορες α κ β συμμαχιας..

βασικα , για την πρωτη ερωτηση δε γνωριζω ακριβως...
αλλα για τη δευτερη, περα απ το οτι μπορεις να πεις για τους κληρουχους οτι δεν επιτρεποταν πια
παρε κι αυτο απ τη βικιπαιδεια

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE% ... E.AF.CE.B1
Άβαταρ μέλους
do-diesi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thelw.ptyxio.twra » 31 Οκτ 2011, 17:04

Παιδια ενα εχω να πω.ΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ!Ειναι πολυ καλος.Εγω που τρεμω τα προφορικα,τα πηγα νομιζω πολυ καλα.Η εξεταση εγινε σαν συζητηση,δεν απηυθυνε μια ερωτηση στον καθενα.Ειπε πχ για τη σικελικη εκστρατεια,ποιος θελει να μιλησει κ μετα αν εχει κατι να συμπληρωσει καποιος αλλος κατι κλπ.Ειλικρινα πηγα σε φαση οτι θα κοπω κ απλα ας δω τουλαχιστον τι βαζει.Δεν περιμενα με τιποτα να τα παω καλα.Στην 5αδα που ημουν εγω ρωτησε για σικελικη κ ανταλκιδειο.Μη χασετε την ευκαιρια,ειλικρινα αξιζει να το δωσετε προφορικα και οχι γραπτα!!!!!!!!!!!Μη φοβαστε,δωστε το!!!!! :goodluck:
Δεν ελπιζω τιποτα...Δεν φοβαμαι τιποτα...Ειμαι ανεργος...
Άβαταρ μέλους
thelw.ptyxio.twra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό virginia » 31 Οκτ 2011, 18:59

μηπως σας ειπε ποτε θα βγαλει τα αποτελεσματα????ναι οντως ηταν πολυ καλος...ελπιζω να ειναι και επιεικης!!!
Άβαταρ μέλους
virginia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες