filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΠΔ05 || Μαθησιακές δυσκολίες

Εισαχθέντες μέχρι και το 2009

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΠΔ05 || Μαθησιακές δυσκολίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 17 Νοέμ 2007, 20:50

εχει παρει κανεις αυτο το μαθημα???να μας πει καμια πληροφορια???αν εχει κατι υποχρεωτικο και γενικα τι παιζει με το μαθημα αυτο :?:
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό boubouni » 22 Νοέμ 2007, 18:57

καλησπέρα παιδιά..........τι κάνετε.............πήρά αυτό το μάθημα επίλογης αλλά ακόμα δεν εχώ πάει να παρακολουθήσω......μήπως ξέρετε τι γίνεται στο μάθημα αυτό....?είναι καλή η Γενά..........?γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.......ζητάει εργασία σε αυτό το μάθημα.........?το βιβλίο της ξέρετε που το δίνει....?ευχαριστώ.............μακάρι να το έχετε επιλέξει και άλλοι......το έχω μετανιώσει......
Άβαταρ μέλους
boubouni

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kout » 23 Νοέμ 2007, 09:44

Καλησπερα..εμενα παντως η Γενα καλη μου φαινεται-τωρα θα δειξει-...
εχει καποιες προαιρετικες μικρες εργασιες που πιανουν 4 βαθμους η καθεμια. αυριο ομως θα μαθω περισσοτερα κ θα σας πω.. παντως το μαθημα ειναι αρκετα ενδιαφερον. βιβλια οσοι ειμαστε απ το φ.π.ψ. παιρνουμε 2.. κ γι αυτο θα σας πω αυριο..
Στου κουφού την πόρτα ... παρ' την πόρτα κ φύγε!
Άβαταρ μέλους
kout
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό boubouni » 23 Νοέμ 2007, 20:20

καλησπέρα παιδιά...........έμαθα για το μάθημα.......έχει βγει ανακοίνωση στο γραφείο της Γενά και λέει πως το ένα βιβλίο με τίτλο 'Αυτισμός κ Διάχυτες Δυσκολίες' το παίρνουμε από το γραφείο της και είναι το ίδιο βιβλίο που έδινε και στην οδηγητική συμβουλεύτικη μάθημα επιλογής στο εαρινό εξάμηνο για όποιον το είχε πάρει και το άλλο βιβλίο το παίρνουμε απο τη Διδότου 39.......μου είπαν οτι έχει βγει και η ύλη...την Δευτέρα που θα πάω στη σχολή και θα τη βρω θα την ανακοινώσω......και τον τίτλο του δεύτερου βιβλίου και την εκδοσή του........
Άβαταρ μέλους
boubouni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό boubouni » 26 Νοέμ 2007, 18:14

καλησπέρα παιδιά.........έμαθα την ύλη του μαθήματος.....από το πρώτο βιβλίο που το παίρνουμε από τη Διδότου 39 εκδόσεις Γ.Δαρδανός με τίτλο 'Θεωρία και πράξη της ανάλυσης της συμπεριφοράς' έχουμε τις σελίδες 64-104,153-185,268-279,281-317 και από το δεύτερο βιβλίο που το παίρνουμε από το γραφείο της με τίτλο 'Αυτισμός και Διάχυτες Αναπτυξιακες Διαταραχές' έχουμε τις σελίδες 107-189 και σημειώσεις που τις παίρνουμε από το φωτοτυπείο.........
Άβαταρ μέλους
boubouni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 26 Νοέμ 2007, 18:17

Ενα μεγαλο ευχαριστω απο εμενα boubouni :!: :!: :!: Να εισαι καλα!!!!!
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΕΛΥ » 08 Ιαν 2008, 15:51

γεια σας!ειμαι απο το ιστορικο και σκεφτομαι να το δωσω ως επιλεγομενο.εσεις τι λετε;η υλη αυτη ισχυει κ για εμας;
Άβαταρ μέλους
ΚΕΛΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ele@nn@ » 21 Ιαν 2008, 12:02

Γειάααα σε όλους..
Μία μικρή διόρθωση kout : απ'όσο ξέρω η κάθε εργασία αντιστοιχεί σε 1 βαθμό, συνολικά 4, όχι 4 η κάθε μία :wink:
φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι, γιατί χανόμαστε
Άβαταρ μέλους
ele@nn@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emily the strange » 30 Ιαν 2008, 00:05

μια ερωτηση....εργασια μπορς να κανς ακομα?και αν ναι ποια ειναι τα θεματα...?ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Άβαταρ μέλους
emily the strange

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ele@nn@ » 30 Ιαν 2008, 09:53

Καλημέρα! Ναι, μπορούμε ακόμα να κάνουμε και τελευταία ευκαιρία παράδοσης είναι 14/2, όταν δίνουμε το μάθημα :D

Λοιπόν οι εργασίες είναι οι εξής:

Να γράψετε την εμπειρία σας και τις εντυπώσεις σας από τη συμμετοχή σας σ'ένα σεμινάριο, με θέμα σχετικό με αυτά του μαθήματος.

Δεν την έχω κάνει και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά γενικά να σας πω ότι πρέπει να γράψουμε μια κριτική σε κάποιο επιστημονικό άρθρο. Υπάρχουν στο σπουδαστήριο, τα'χει δώσει η Γενά. Κριτική ως προς την εγκυρότητά τους, ορθότητα κ.λ.π. Δεν γνωρίζω τα κριτήρια.

Να περιγράψουμε και να φτιάξουμε ένα σύστημα ανταλλάξιμων αμοιβών.

Να περιγράψουμε ένα παράδειγμα κλιμακωτής διαμόρφωσης συμπεριφοράς και ένα άλλο παράδειγμα συστήματος αλληλουχίας αντιδράσεων.

:arrow: Η κάθε εργασία αντιστοιχεί σε ένα βαθμό και ο τελικός βαθμός δεν βγαίνει με Μ.Ο. αλλά με πρόσθεση. Κοινώς, αν κάποιος κάνει και τις 4 εργασίες και γράψει στην εξέταση 1, περνάει το μάθημα.

:arrow: Επίσης, για απορίες σχετικά με τα παραδείγματα εφαρμογών δείτε τα αντίστοιχα κεφάλαια στα βιβλία.

:arrow: Η έκταση των εργασιών δεν πρέπει να σας απασχολεί: 1-3 σελ.!!! Έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται και παραπάνω.

:arrow: Στην 3η είμαι σίγουρη για το ότι πρέπει να φτιάξουμε αυτό που θα περιγράψουμε (χαρτόνι, ζωγραφιά, μακέτα κλπ), αλλά δεν είμαι σίγουρη για την 4η. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι, θα βοηθούσε πάαααρα πολύ 8)
Άβαταρ μέλους
ele@nn@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 30 Ιαν 2008, 14:33

ele@nn@ μου εβαλες ιδεες τωρα...τι ηθελες και το ειπες!!!!!!Δηλαδη στανταρ μπορουμε να κανουμε εργασια και να τη παραδωσουμε τη μερα της εξετασης???Θα την δεχθει ??Επισης μπορουμε να τις κανουμε ολες η μια απο αυτες???Γνωριζεις αν υπαρχουν οι εργασιες καπου στη σχολη για περισσοτερες πληροφοριες???
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ele@nn@ » 31 Ιαν 2008, 10:56

Ναι παιδιά στάνταρ, δεν θα έλεγα κάτι που θα ήταν στο φλου!
Άλλωστε και εγώ τότε θα τις παραδώσω, όοοταν αποφασίσω ποιες και πόσες θα κάνω! Μπορείς να κάνεις όσες θες, και να τις παραδώσεις όχι απαραίτητα την ημέρα της εξέτασης αλλά και πιο πριν αν θες. Σίγουρα όχι μετά τις 14/2.
Είναι προαιρετικές να υπενθυμίσω!
Δεν γνωρίζω κάτι για το αν υπάρχουν δείγματα εργασιών (αυτό δεν λες;!), το μόνο που σίγουρα υπάρχει είναι τα άρθρα που έλεγα πιο πάνω προς κριτική.
Άβαταρ μέλους
ele@nn@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emily the strange » 12 Φεβ 2008, 15:20

λετε να προλαβαινς τωρα για εργασια???μοθ αρεσοθν τα θεμτα!!!μηπως ξερει κανεισ περισσοτερα για το 3ο???
Άβαταρ μέλους
emily the strange

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιωάννα@ » 13 Φεβ 2008, 12:35

δεν κανεις μια προσπάθεια?? εγω σημερα αρχισα και τελειωσα τις 2 τελευταίες!! δεν ηταν δυσκολο!!
Άβαταρ μέλους
Ιωάννα@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emily the strange » 13 Φεβ 2008, 15:24

ναι θελω αλλα μηπωσ μπορεισ να μοθ πεισ τι εκανεσ στην τριτη???στον υπολογφιστη πρεπει να τη κανω???πρεπι να φερω καποιο παραδειγμα ασ πουμε ποθ σκεφτηκα εγω?δεν εχω τελειωσει και διαβασμα..... :study:
Άβαταρ μέλους
emily the strange

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 13 Φεβ 2008, 15:59

εγω στον υπολογιστη εκανα τη μια και θα κανω και την αλλη ....στις σελιδες 268 του μαυρου και 152 του ασπρου λεει παραδειγματα :dfg:
ναι μωρε ενα απλο παραδειγμα πχ η Κικιτσα δε καθεται καλα στο μαθημα...της βαζω σφραγιδες....και μετα τις ανταλλασει με κατι της αρεσκειας της πανω κατω κατι τετοιο...αλλα διαβασε πρψτα αυτα που σου ειπα απο το βιβλιο
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιωάννα@ » 13 Φεβ 2008, 16:00

στο word την εκανα. ειπα 5 πραγματα για τον ορισμο και εδωσα και ενα δικο μου παραδειγμα.
την επεξηγηση του ορου την εκανα απο το βιβλιο.

εχεις δικιο για το διαβασμα ειναι πολλα... εγω δε νομιζω να τα βγαλω. τουλαχιστον με τις εργασιες παμε για το 3!!!!
Άβαταρ μέλους
Ιωάννα@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emily the strange » 13 Φεβ 2008, 18:25

ε κατι ειναι και αυτο!!!!εγω μαλλον θα ξημερωθω για να κανω και την εργασια....καλι επιτυχια παιδια και ευχαριστω για την ενημερωση.αν και αργα το θυμηθηκα!!!!
Άβαταρ μέλους
emily the strange

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ele@nn@ » 12 Μάιος 2008, 09:06

Γνωρίζετε πότε δέχεται η Γενά γι'αυτό το εξάμηνο;
Άβαταρ μέλους
ele@nn@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CATHY » 07 Οκτ 2008, 09:54

να το πάρω επιλογήσ αυτο το εξαμηνο?θελει παρακολουθηση/ἕιναι δυσκολο??
Άβαταρ μέλους
CATHY

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες