filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΠΔ49 ||Διδακτικη φιλολογικων μαθηματωνΑ-πρακτικη(Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ)

Εισαχθέντες μέχρι και το 2009

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni18 » 02 Απρ 2014, 14:13

Παιδια καλησπερα!!!την δευτερα δινω τ μαθημα κ πολυ νωρις!!! συνειδητοποιησα οτι δν εχω το βιβλιο της φρυδακη.μπορει καποιος να με σωσει κ να μου πει τι μπορω να κανω?που να βρω να διαβασω κατι,?ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
Eleni18

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 13:59

Κερέκη έγραψε:
mpiskotaki_13 έγραψε:Παιδια πραγματικα δεν μπορει καποιος να μας διαφωτισει λιγο στις αποριες μας...??? Καποιος που να ξερει ή να εχει ακουσει κατι??? :help: :help: :help: :help:

Καταρχήν θα βασιστείτε στην ανακοίνωση πιο πανω που έχουν δωσει οι καθηγητητριες και θα γράψετε με την ύλη που ειχατε. Αν ου μη γένοιτο κοπειτε θα γράψετε στην εξεταστική του εαρινού εξαμήνου, που νομίζω ότι το έχει αναλαβει η Φρυδακη το μαθημα.
Μια ερώτηση: αναφερόμαστε και οι δυο στο μαθημα <<Θεωρία και Πραξη της Διδασκαλιας-Πρακτική Ασκηση>>;
Καλα δεν έχει και ιδιαιτερη σημασία, αφού έτσι ισχύει για όλα τα μαθηματα.
Τυπικά δεν υπαρχει πρόβλημα, εξεταζεστε κανονικά.
Πάντως πιο καλα είναι να γράφετε στην ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών, για να μην μπερδευεστε κιόλας και να καταλάβει καποιος πιο εύκολα τι ζητάτε, γιατί με το Παλιο Πρόγραμμα Σπουδων οι ονομασίες των μαθημάτων διαφέρουν.

Για καποιο λογο,δεν μπορουσα να μπω στο φορουμ, κατι ειχε γινει με τους κωδικους.εστω και καθυστερημενα σε ευχαριστω πολυ!!
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 14:09

Eleni18 έγραψε:Παιδια καλησπερα!!!την δευτερα δινω τ μαθημα κ πολυ νωρις!!! συνειδητοποιησα οτι δν εχω το βιβλιο της φρυδακη.μπορει καποιος να με σωσει κ να μου πει τι μπορω να κανω?που να βρω να διαβασω κατι,?ευχαριστω πολυ

Καλησπερα! Ειναι η τριτη φορα που το δινω κι εγω..μην με ρωτας γιατι..δεν εχω ιδεα...!!! Για να σε καθυσηχασω,η Φρυδακη γενικα ειναι βατη στα θεματα της,και το καλο ειναι πως απαντωνται σχετικα με απλη λογικη. σιγουρα το βιβλιο θα σε βοηθουσε αλλα εφοσον δεν το εχεις δωσε λιγο βαση(μπορεις να βοηθησεις απο μια αναζητηση στο ιντερνετ) στο σχεδιασμο ενος σεναριου(ειδικοι στοχοι,παιδαγωγικες αρχες κλπ) δλδ τι πρεπει να διδαξεις με λιγα λογια σε μια ταξη και πως. Πως θα εξαψεις το ενδιαφερον των μαθητων(εξωσχολικα βιβλια,ενα τραγουδι,μια ταινια,ενα ντοκιμαντερ,εικονες πχ). Επισης για την κατανοηση κειμενου και τι ασκησεις θα εβαζες στους μαθητες σου. Αυτα οσον αφορα τα "ευκολα". Τα υπολοιπα στο βιβλιο,ειναι πιο συγκεκριμενα,οποτε αν μπορεσεις να το βρεις απο καποιο παιδι ή την βιβλιοθηκη θα σε βοηθουσε. Το θεμα παντως στην ολη υποθεση δυστυχως ειναι η Καββουρα!!!! :sick:
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni18 » 03 Απρ 2014, 14:12

mpiskotaki_13 σ ευχαριστω πολυ!!!δε το βλεπω να τ περναω αλλα θα δουμε. . .στην καββουρα δηλαδη δν υπαρχει κατι σημαντικο?
Άβαταρ μέλους
Eleni18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 14:18

Eleni18 έγραψε:mpiskotaki_13 σ ευχαριστω πολυ!!!δε το βλεπω να τ περναω αλλα θα δουμε. . .στην καββουρα δηλαδη δν υπαρχει κατι σημαντικο?

Ααααχ,πονεμενη ιστορια...! Δυστυχως στη Καββουρα ολα σημαντικα ειναι..Αν πας με βαση τα παλια θεματα μονο μπορεις να πεις οτι υπαρχει κατι να δωσεις βαση. Αν κοιταξεις ομως, τα παλια θεματα και καταφερεις να βρεις τις απαντησεις στο βιβλιο της,στειλε μου κι εμενα γιατι πλεον εχω αρχισει να θεωρω τον εαυτο μου ηλιθιο... :study:
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni18 » 03 Απρ 2014, 14:20

αστα να πανε πραγματικα. . .ποτε εκανες π ρακτικη?εγω τν νοεμβρη του 12 ,μεχρι ποτε ισχυει?κ μετα τν ξανακανω?
Άβαταρ μέλους
Eleni18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 14:22

Eleni18 έγραψε:αστα να πανε πραγματικα. . .ποτε εκανες π ρακτικη?εγω τν νοεμβρη του 12 ,μεχρι ποτε ισχυει?κ μετα τν ξανακανω?

ΚΙ εγω τοτε την εκανα. Ισχυει για 2 χρονια.Μετα πρεπει να την ξανακανουμε αν δεν εχουμε περασει το μαθημα. Ελπιω αυτη τη φορα να γινει το θαυμα!!! Δεν αντεχω στην ιδεα να ξανακανω πρακτικη σε σχολειο κ εργασιες και ερωτηματολογια μεσα σε ολον αυτον το χαμο που εχω..
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni18 » 03 Απρ 2014, 14:24

δηλαδη μπορουμε να τ δωσουμε κ ιουνιο κ σεπτεμβρη. . .ετσι δν ειναι???
Άβαταρ μέλους
Eleni18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 14:27

Eleni18 έγραψε:δηλαδη μπορουμε να τ δωσουμε κ ιουνιο κ σεπτεμβρη. . .ετσι δν ειναι???

Ναι,λογικα μεχρι Σεπτεμβρη παει. Τωρα αν καποιος ξερει κατι αλλο,ας απαντησει,γιατι πολλα ακουγονται.
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 14:44

Παιδια να ρωτησω στη Καββουρα η ερωτηση σχετικα με το παρον για την κατανοηση του παρελθοντος και χρονοςιστοριας-χρονος μνημη ς που υπαρχει γιατι θα σκασω??? Εχει να κανει με τις σελιδες του βιβλιου 46-55??? Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Re: ΠΔ49 ||Διδακτικη φιλολογικων μαθηματωνΑ-πρακτικη(Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 03 Απρ 2014, 18:01

Δλδ κάββουρα τι μπορουμε να διαβασουμε;;; Ολο το βιβλιο ουτε καν
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ.
Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpiskotaki_13 » 03 Απρ 2014, 18:58

souzanaa έγραψε:Δλδ κάββουρα τι μπορουμε να διαβασουμε;;; Ολο το βιβλιο ουτε καν

Ειναι ολο το βιβλιο ναι. Τωρα για σος, τι να σου πω..εγω παντως π εριξα μια ματια σημερα,παρατηρησα οτι οι ερωτησεις εχουν να κανουν περισσοτερο με τις σημειωσεις της. ειναι ανεβασμενες εδω στο φορουμ. απο κει διαβασα εγω να εχω μια ιδεα..
Άβαταρ μέλους
mpiskotaki_13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nimoue » 03 Απρ 2014, 19:05

γενικά η Κάββουρα - έτσι όπως εγώ έχω καταλάβει το πώς λειτουργεί - δεν θα βάλει ποτέ κάτι που θα πας να γράψεις την απάντηση από το βιβλίο έτοιμη. Δεν την ενδιαφέρει αυτό. Θα σου ''πετάξει'' ένα θέμα που υπάρχει σαν ιδέα ή που το ανέφερε η ίδια και από εκεί και μετά σου λέει ανέπτυξέ το. Φυσικά πρέπει να ξέρεις περί τίνος πρόκειται [πώς θα γράψεις για την ιστορική μνήμη εάν δεν ξέρεις τι είναι?], με τη δική σου όμως λογική, με σωστά επιχειρήματα, να ξέρεις δηλαδή τι λες και πώς το λες, να μην ξεφεύγεις από αυτό που σου ζητάει [σαλτσες κτλ. σε αυτήν ΔΕΝ πιάνουν!!] και πάντοτε με αναφορά συγκεκριμένα στο μάθημα της ιστορίας [όχι γενικολογίες]!!

souzanaa δεν θα μάθεις κάτι απ'έξω απλώς όπως είπα πιο πάνω κάποιες βασικές έννοιες πρέπει να ξέρεις τι είναι. Μην το αφήσεις εντελώς κάντο αναγνώσεις και αν έχεις χρόνο και διάθεση ψάξε δυο - τρια πράγματα στο ιντερνετ μπορεί να σε βοηθήσουν!!
Τελευταία επεξεργασία από nimoue και 03 Απρ 2014, 19:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
''....And those who were seen Dancing...were thought to be Insane...by those who could not hear the music.........''
Friedrich Nietzsche

'' Yes..i'm a Dreamer..for a dreamer is one who can only find his way by moonlight..and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world......''
Oscar Wilde

Imperfection IS Beauty....Madness IS Genius....And It's Better to Be Absolutely Ridiculous than Absolutely Boring...............
Άβαταρ μέλους
nimoue

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tofu » 02 Ιούλ 2014, 11:42

Καλημερα!!!Μηπως γνωριζει καποιος ποτε εξεταζεται το μαθημα???Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Άβαταρ μέλους
tofu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 02 Ιούλ 2014, 16:09

Εικόνα

Εγω που χρωσταω και διδακτική τι θα κάνω;;
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nora$$ » 03 Ιούλ 2014, 16:05

και γω χρωσταω συγχρονες τεχνολογιες...λογικα θα φροντισουμε να προλαβουμε και τα 2?? :study:
Άβαταρ μέλους
nora$$

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 04 Ιούλ 2014, 07:39

Μου απαντησε οτι αμα χρωσταω μονο αθτα τα 2 με βεβαιωση γραμματείας θα το δώσω αλλη μέρα το άλλο. Αν οχι τοτε θα το δώσω το ενα το σεπτεμβριο...τραγικό
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nora$$ » 05 Ιούλ 2014, 15:14

αμα εγω πιστευω οτι προλαβαινω και τα 2 δηλαδη,δεν μπορω να τα δωσω?
Άβαταρ μέλους
nora$$

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 07 Ιούλ 2014, 00:47

Προφανώς οχι..στείλτους να δουμε τι θα σου πούνε και σέαν
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nora$$ » 07 Ιούλ 2014, 15:34

σε ποιον εστειλες εσυ?εγω εστειλα στην Καββουρα που ειναι κοινη καθηγητρια στα 2 που χρωσταω
Άβαταρ μέλους
nora$$

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες