filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 30 Ιούλ 2014, 20:35

Αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος για τον οποίο ρώτησα. Έχω ήδη μελετήσει ολόκληρο το βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο για τον οποίο θα μπορούσαν να ενταχθούν σχολές της θεωρίας της λογοτεχνίας εκτός των όσων έχουμε εντός ύλης ή αλλα καθαρά μη συγκριτολογικά θέματα στα προς εξέταση ζητήματα στο κομμάτι της συγκριτικής, εξ ου και η ερώτηση. Μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, δν ξέρω.
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 30 Ιούλ 2014, 20:39

όχι παιδια δεν πηρα τηλ στον τομεα γλωσσολογιας,δε ξερω κι αν θα απαντησουν τωρα,παντως προκηρυξη απ ο,τι βλεπω για φετος για τη διδασκαλια της ελληνικης ως ξενης δεν εχει βγει.
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GabriellaΑΑΑ » 31 Ιούλ 2014, 09:11

odette συμφωνω απολυτα με την αποψη σου.
το βιβλιο ειναι απιστευτα κακογραμμενο και ουσιαστικα το διαβαζεις και δεν εχεις αποκομισει τιποτα.(εκτος απο δυο τρια πραγματα)
ας μας πει καποιος του μεταπτυχιακου τοτε που το ξερει ...ας μην κανουμε και εμεις ανοητες ερωτησεις.. :peace2:
Άβαταρ μέλους
GabriellaΑΑΑ

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 31 Ιούλ 2014, 13:28

Γενικά έχει κανείς ιδέα γιατι το μεταπτυχιακό του νεοελληνικου εχει τόση μεγάλη βιβλιογραφία σε σχέση με τα υπόλοιπα; Έχει πάνω απο 20 βιβλία, για να περασει κανεις τις εξετασεις ξερουμε σε τι επιπεδο πρεπει να τα ξερει κανεις; Απλώς να τα εχουμε κατανοησει, ή εξεταζεται και η απομνημονευση; Αν υπάρχει κανεις εδω του μεταπτυχιακού θα διευκόλυνε πολυ να απαντησει.
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 31 Ιούλ 2014, 14:05

H αλήθεια είναι ότι έχει πολύ μεγαλύτερη ύλη από τα υπόλοιπα...μια κοπέλα μου έλεγε χθες ότι είχε ζητήσει κάποια καθοδήγηση σχετικά με το πώς να διαβάσει και της είπαν "ό,τι έχει γραφτεί για το κάθε βιβλίο" (ό,τι μελέτη έχει γραφτεί ποτέ). Που εντάξει, νομίζω ξεφεύγει από το ότι είναι μεταπτυχιακό και πρέπει να το δεις κάπως κριτικά και καταντάει υπερβολή...ακόμη και στη διατριβή σε καθοδηγεί ο καθηγητής σχετικά με τη βιβλιογραφία...
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GabriellaΑΑΑ » 31 Ιούλ 2014, 14:07

κ εμεις ακριβως αυτο ψαχνουμε αλλα δυστυχως καμια βοηθεια προς το παρον...
παντως γ απομνημονευση ολα αυτα λιγο δυσκολο...
δεν ξερω κ εμεις δν εχουμε ιδεα.θα διαβασουμε ο,τι προλαβουμε και θα παμε.
Άβαταρ μέλους
GabriellaΑΑΑ

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 31 Ιούλ 2014, 14:23

Gabriela, το βιβλίο αυτό για μένα είναι μακράν το δυσκολότερο της ύλης και ορισμένα κομμάτια του που δν σχετίζονται και πολύ με τις θεματικές που έχουμε να διαβάσουμε, απλά το κάνουν δυσκολότερο. :tease:

Mpriki, αυτό δν το γνωρίζω. Αυτό που μου είπαν από τον Τομέα πάντως ήταν ειδικά στο κομμάτι της λογοτεχνίας (γενιά του '30) η βιβλιογραφία είναι ενδεικτική καθαρά και σε καμία περίπτωση δεσμευτική. Θα μπορούσε να πέσει οτιδήποτε, δηλαδή, το έχουμε δεν το έχουμε αναλυτικά εντός, ποίηση ή πεζογραφία, κείμενο ή όχι. Θα μπορούσε πχ να μπει κείμενο και να ζητηθεί να να ανιχνεύσουμε κάποιο χαρακτηριστικό της γενιάς ας πούμε. Επομένως, όχι, δν πιστεύω πως τουλάχιστον εδώ εξετάζεται τόσο η απομνημόνευση.
Θεωρία σίγουρα χρειάζεται απομνημόνευση, αλλά τα βιβλία επικαλύπτονται στο κομμάτι της πρόσληψης ειδικά. Συγκριτική πάλι κριτικό διάβασμα πιστεύω χρειάζεται, είναι αδύνατον (για μένα προσωπικά, έτσι;) να θυμάται κάποιος τόσες λεπτομέρειες. Προφανώς η τεράστια ύλη αποσκοπει στο να σχηματίσουμε μια σφαιρική εικόνα για όσα έχουμε να διαβάσουμε και στο να μας αποτρέψει από την αποστήθιση.
Έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία της ύλης εκτός αυτού της Πολίτου που δν έχω καταφέρει να το βρω εγώ αυτά πιστεύω. Θα βοηθούσε σίγουρα να μας έλεγε και κάποιος άλλος (ειδικά μεταπτυχιακός) τη γνώμη του.

@mzep: Εμένα μου είπαν και να κοιτάξουμε αλλού αν κάτι δν καλύπτεται επαρκώς από τα βιβλία στη λογοτεχνία.
Τελευταία επεξεργασία από odette και 31 Ιούλ 2014, 14:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zalvian » 31 Ιούλ 2014, 14:25

alexander91 έγραψε:
odette έγραψε:Και μια ακόμα ερώτηση για το Νεοελληνικό: Από το τελευταίο βιβλίο της ύλης (το "Θεωρία της Λογοτεχνίας, προβλήματα και προοπτικές") τα διαβάζουμε όλα- όλα; Μίλησα με τον τομέα, αλλά δν ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικοί. :confused: Έχει αρκετά πράγματα σχετικά με τη Θεωρία της Λογοτεχνίας, με αυτά τι κάνουμε;

Aυτό που γράφεις μου θυμίζει λογική προπτυχιακού επιπέδου. Εφόσον πας για το μεταπτυχιακό καλό θα ήταν να διαβάσεις όλο το βιβλίο.

odette έγραψε:Έχει αρκετά πράγματα σχετικά με τη Θεωρία της Λογοτεχνίας, με αυτά τι κάνουμε;

Τα διαβάζουμε!! Απλό είναι!

Παιδιά καλησπέρα,

Μια μικρή υπενθύμιση-σύσταση θα ήθελα να κάνω....ορισμένοι εδώ μέσα δεν έχουμε ιδέα από μεταπτυχιακά, ίσως είναι κ η πρώτη φορά που ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο θέμα γενικά κ ειδικά και όταν ρωτάμε κάτι,όσο αφελές κι αν ακούγεται σε ορισμένους, για μας είναι σημαντικό (προφανώς!)... οπότε καλό θα ήταν ή να μην απαντάνε όσοι δε γνωρίζουν ή δεν έχουν τη διάθεση, ή να προσέχουν πώς απαντάνε. Και συγγνώμη αν ακουστεί κάπως, αλλά καλοπροαίρετα το λέω... alexander91 εγώ δε θα διαφωνήσω μαζί σου σχετικά με το οτι πρέπει να γίνεται μια πιο ολοκληρωμένη ανάγνωση-μελέτη...όντως, καλό θα ήταν! Από την άλλη όμως δε μου φαίνεται παράλογο κάποιος να χρειάζεται διευκρινιστικές πληροφορίες σχετικά με την ύλη, όταν έχει μπροστά του όγκο βιβλίων και το άγχος των επικείμενων εξετάσεων, άρα λοιπόν το αν είναι ή δεν είναι απλό θα ήταν καλύτερα,πιστεύω,να το αφήσουμε στην κρίση του καθενός. (...Αν όμως παρεξήγησα το ύφος σου, ζητώ συγγνώμη!)

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια. ;)
Άβαταρ μέλους
Zalvian

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 31 Ιούλ 2014, 15:06

Νομίζω ότι είστε κάπως υπερβολικοί παιδιά, συγγνώμη κιόλας, ειμαι σε προπτυχιακό επίπεδο ακομη, αλλά λιγότερα από τα μισά τα έχω διαβάσει ήδη ως ύλη διαγωνισμάτων προπτυχιακού επιπέδου π.χ. Vitti, Σιαφλεκης και στα υπόλοιπα μισά καθηγητές μας, μας παρέπεμπαν βιβλιογραφικά να τα διαβάσουμε για περαιτέρω γνώσεις και όχι ως εξεταστέα υλη π.χ. Τζιοβας, Holub, ειδικά σε αυτον τον τελευταιο με έχουν παραπέμψει δυο διαφορετικοί καθηγητές, ένας του κλασικού, ένας του νεοελληνικου, και απλώς τα υπόλοιπα απλά ειναι σημεία σταθμοί των νεοελληνικών και φιλολογικών σπουδών, π.χ. Ελύτης, Εγγονόπουλος. Ή ο Culler, αυτο κι αν πρέπει να διαβαστεί, συγκεκριμένα από τον Αγγελατο, πρώτο εξάμηνο, το ακουω, μέχρι το τέταρτο ετος που μας το ελεγε η Καρπούζου. Δεν ειναι δηλαδή ότι έχουν βάλει της Παναγίας τα ματια, θα μπορούσαν να είχαν βάλει μακράν περισσότερη ύλη, αυτη θεωρείται συμμαζεμενη σχετικά με τα τόσα ενδιαφέροντα αλλα μελετήματα και συγγράμματα που μπορουσαν να προσθέσουν.
Επίσης, μην διανοειστε καν την παπαγαλία ή άλλον τρόπο αποστήθισης. Προσεκτικό και επιμελες διάβασμα, εμπλουτισμός του λεξιλογίου και κατάλληλη έκφραση την στιγμη τησ εξέτασης ! Αυτά ειναι αρκετά. :peace2: καλή επιτυχία παίδες!!
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 31 Ιούλ 2014, 15:19

Μολις μπηκα να ταδω πιο προσεκτικα, και προσεξα οτι σε 5-6 εχουν συγκεκριμενες λιγες σελιδες. Μου φανηκαν κ πιο λιγα τωρα... η κερεκη εχει δικιο μαλλον, κριτικο διαβασμα χρειαζεται λογικα. Υπαρχουν πουθενα παλια θεματα;;;;
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 31 Ιούλ 2014, 15:33

Κερεκή μου, νομίζω πως παίζει ρόλο και το από πού έρχεται ο καθένας και τι διαβάσματα έχει. Σίγουρα κάποιος που τελείωσε πρόσφατα και δη το ΜΝΕΦ έχει μεγαλύτερη άνεση με αυτή την ύλη, αλλά είναι και άλλοι (όπως εγώ πχ) που είτε ερχόμαστε από άλλες κατευθύνσεις, έχοντας τελειώσει με το παλιό πρόγραμμα ή και με το καινούργιο, είτε από άλλα πανεπιστήμια και κάποια πράγματα ενδεχομένως να μην τα έχουμε δει ή διδαχθεί. :tease:
Σίγουρα η ύλη θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, να είχε κι άλλα βιβλία ή άθρα κλπ. Πάντα είναι στο χέρι του καθενός μας βέβαια εάν θέλει να διαβάσει κι από αλλού ενδεχομένως ή επιπλέον. :)
Εννοείται πως δεν χωράει παπαγαλία εδώ, προσωπικά το θεωρώ αδύνατο. :up:

Mpriki, παλιά θέματα για τη συγκεκριμένη ύλη δν υπάρχουν, φέτος μπήκε για πρώτη φορά.

Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GabriellaΑΑΑ » 31 Ιούλ 2014, 17:03

Κερεκυ δεν ειναι ολοι οι υποψηφιοι απο το Πανεπιστημιο Αθηνων. Εμεις για παραδειγμα στο πανεπιστημιο Πελοποννησου , ζητημα να καναμε τρια βιβλια απο αυτα. Καθε πανεπιστημιο επιμενει σε αλλα και αλλα τα περναει ετσι. Οποτε δεν ειναι τοσο ευκολο για ολους μην νομιζεις.
Εννοειται δεν ειπα οτι δεν θα τ διαβασω ολα η τιποτα τετοιο απλα λιγες διευκρινισεις θα μας ηταν χρησιμες νομιζω.
Άβαταρ μέλους
GabriellaΑΑΑ

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 31 Ιούλ 2014, 17:57

Αν δεν σας δίνει κανείς διευκρινίσεις είναι γιατί πρώτη φορά μπήκε αυτή η ύλη, και κανείς δεν την έχει ξανά δώσει. Άρα οι επικλήσεις σε τωρινούς μεταπτυχιακούς δεν έχουν νόημα γιατί ούτε αυτοί τα έχουν διαβάσει και τα ξέρουν τα περισσότερα.

Η ύλη είναι πολλή μεν, αλλά κυριώς για αυτούς που τελείωσαν σε αυτήν την εξεταστική, και έχουν λιγότερο από δύο μήνες. Σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα πιστεύω πως βγαίνει άνετα, η Κερέκη έχει δίκιο. Είτε τα έχεις διδαχθεί είτε όχι. Έχει δίκιο ο Αλέξανδρος, δεν είναι εξετάσεις προπτυχιακές να ψάχουμε τα σος. Ο καθένας διαβάζει και κρίνει.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 04 Αύγ 2014, 19:47

Όπως δείχνει και το σχετικό χωρίο ("Αναμόρφωση σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3685/2008 του Π.Μ.Σ
«Τμήματος Φιλολογίας με τίτλο «Κοραής»."), στη σελ. 8 της ημερήσιας διάταξης της από 31-7-2014 συνεδρίασης της Συγκλήτου, κατατέθηκε από τη Γ.Σ.Ε.Σ. του Τμ. Φιλολογίας προς το σώμα της Συγκλήτου, το αναμορφωμένο πρόγραμμα για το Π.Μ.Σ. «Κοραής». Όλα βαίνουν...:tease: προβλεπέ... (στρατιωτική ορολογία :funny:, ένεκα της τωρινής περιόδου...).

http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload ... 072014.pdf
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 04 Αύγ 2014, 19:55, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hippie025 » 08 Αύγ 2014, 09:51

Καλημέρα παιδιά!
Επειδή είμαι λίγο καινούργια στο θέμα μεταπτυχιακού και αρκετά μπερδεμένη έχω τις εξής απορίες: πρέπει κανείς να διαβάσει όλα τα βιβλία που βρίσκονται στην ενδεικτική βιβλιογραφία κάτω από κάθε μάθημα στην ύλη ή ένα από αυτά; και πού μπορεί να τα βρεί κανείς όλα αυτά τα βιβλία; Μου φαίνονται ένα βουνό!!!
Άβαταρ μέλους
Hippie025

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 08 Αύγ 2014, 13:24

Για ποιο μεταπτυχιακό μιλάς;;
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hippie025 » 08 Αύγ 2014, 22:04

Για το μεταπτυχιακό της γλωσσολογίας
Άβαταρ μέλους
Hippie025

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 08 Αύγ 2014, 22:24

Μιας και δεν πολυγνωρίζω τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα, είπα να ρωτήσω: :friends:

Τα μεταπτυχιακά της χώρας μας βρίσκονται σε καλό επίπεδο; :bookread:

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Φύλο: Γυναίκα

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vk89 » 11 Αύγ 2014, 18:30

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω αν στα μεταπτυχιακά του τμήματος υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός σεμιναρίων με συγκεκριμένες ώρες παρακολούθησης σε κάθε εξάμηνο, όπως σε άλλες σχολές, ή αν είναι στη δικαιοδοσία του φοιτητή να επιλέξει ποια σεμινάρια θέλει να παρακολουθήσει (και συνεπώς ποιες ώρες) σε κάθε εξάμηνο. Γνωρίζω φυσικά ότι η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Άβαταρ μέλους
vk89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 11 Αύγ 2014, 22:40

Ξέρουμε πότε περίπου θα είναι οι εξετάσεις για τα μεταπτυχιακά του τμήματος;
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76