filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 30 Μάιος 2014, 20:23

panos91 έγραψε:
alexander91 έγραψε:Καλησπέρα!! Είναι λογικό που άλλαξε η ύλη της Νεοελληνικής λογοτεχνίας; Κανονικά η περσινή ύλη δε θα έπρεπε να ισχύει και για φέτος, αφού έχει διάρκεια για δύο χρόνια; Το λέω, γιατί η ύλη των βυζαντινών για παράδειγμα, δεν άλλαξε καθόλου (για την ύλη των άλλων μαθημάτων δε παίρνω όρκο!). :?:

Έχεις δίκιο, έπρεπε να είναι και φέτος η ίδια. Μάλλον ήθελαν να ''εκσυγχρονίσουν'' κάπως την εξεταστέα ύλη, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως υπερβολική αυτή η ύλη, ειδικά το κομμάτι της Συγκριτικής Φιλολογίας...

Φαντάσου, όμως, να διάβαζε κανείς τόσο καιρό τη περσινή ύλη για να δώσει και τώρα να του την αλλάζουν!! Τέλος πάντων, και εμένα πολλά μου φαίνονται, αλλά πιο πολύ έκπληξη μου έκανε η ένταξη της πολιτισμικής κριτικής στην ύλη των εξετάσεων. Πρόκειται για μια ξεκάθαρη στροφή στο πιο θεωρητικό κομμάτι της λογοτεχνίας... :thumbdown:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 30 Μάιος 2014, 20:45

Το διατμηματικό (Διδασκαλία της ΝΕ ως ξένης γλώσσας) δεν βλέπω...
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 30 Μάιος 2014, 20:59

Λογικά, δε θα γίνουν εξετάσεις γι' αυτό το μεταπτυχιακό, αφού οι επιτυχόντες έχουν ήδη ενημερωθεί ότι θα ξεκινήσουν μαθήματα τον Οκτώβριο του 2014. Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος.
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 30 Μάιος 2014, 21:10

Αυτό φοβόμουν κι εγώ, ίσως από του χρόνου πάλι το εν λόγω...
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 30 Μάιος 2014, 21:28

alexander91 έγραψε:αλλά πιο πολύ έκπληξη μου έκανε η ένταξη της πολιτισμικής κριτικής στην ύλη των εξετάσεων. Πρόκειται για μια ξεκάθαρη στροφή στο πιο θεωρητικό κομμάτι της λογοτεχνίας... :thumbdown:

στο εξωτερικό πολιτισμική κριτική κάνουν σε προπτυχιακο επίπεδο, αν δεν κανω λαθος, επομενως πάλι καλα που την έχουμε στα μεταπτυχιακά μας.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 30 Μάιος 2014, 21:50

Έβγαλαν την Ερμηνευτική που είναι καθαρά θεωρητικό και τετριμμένο κομμάτι της θεωρίας πλέον και έβαλαν στη θέση της την πολιτισμική κριτική. Για μένα αυτή είναι σωστή κίνηση (τις υπόλοιπες αλλαγές δεν τις σχολιάζω :lola: )
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evoulini$$$ » 02 Ιουν 2014, 16:54

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στον τομέα γλωσσολογίας. Θα μπορούσε κάποιος που έδωσε εξετάσεις ή είναι ήδη στο εν λόγω μεταπτυχιακό, να μου δώσει πληροφορίες; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
evoulini$$$

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia r » 03 Ιουν 2014, 14:51

Ενδιαφερεται καποιος/α για το μεταπτυχιακο στα λατινικα; νομιζω οτι καλο θα ειναι οσοι ενδιαφερομαστε να συζητησουμε για τα μαθηματα που προσφερονται και να δουμε μηπως μπορουμε καποια να ειναι επιλογης ή κατι τετοιο. θελω να πω οτι ισως θα ηταν καλο να εχουμε και οι φοιτητες λογο στο προγραμμα σπουδων
Ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν??
Άβαταρ μέλους
anastasia r

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εφουλίσιους » 06 Ιουν 2014, 11:31

Παιδιά καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι για το Π.Μ.Σ των αρχαίων ελληνικών. Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
1. Θα εξεταστούμε σε ΑΔΙΔΑΚΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ εμείς που θα δώσουμε αρχαία; ΓΙΑΤΙ;(διάβασα την ύλη,αλλά λέω,μήπως έκανα κάποιο λάθος :confused:
)
2. Ξέρει κανείς που έχει δώσει εξετάσεις στα αρχαία ελληνικά, ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ;ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΕΧΟΥΝ;
:thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Εφουλίσιους

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εφουλίσιους » 07 Ιουν 2014, 11:06

Αχ, παιδιά κανείς δεν ξέρει;; :sadbye: :sadbye:
Άβαταρ μέλους
Εφουλίσιους

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 07 Ιουν 2014, 17:24

Εφουλίσιους έγραψε:Παιδιά καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι για το Π.Μ.Σ των αρχαίων ελληνικών. Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
1. Θα εξεταστούμε σε ΑΔΙΔΑΚΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ εμείς που θα δώσουμε αρχαία; ΓΙΑΤΙ;(διάβασα την ύλη,αλλά λέω,μήπως έκανα κάποιο λάθος :confused:
)
2. Ξέρει κανείς που έχει δώσει εξετάσεις στα αρχαία ελληνικά, ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ;ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΕΧΟΥΝ;
:thxx: :thxx: :thxx:

Γιατί δε ψάχνεις στις παλαιότερες δημοσιεύσεις μήπως και βρεις κάτι που να σ' ενδιαφέρει; :?:
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annouk » 07 Ιουν 2014, 19:41

Καλησπέρα παιδιά,

ενδιαφέρομαι και εγώ για το μεταπτυχιακό γλωσσολογίας. Ξέρουμε τίποτα για τα θέματα των εξετάσεων
ή τα μαθήματα που προσφέρονται στο πρόγραμμα???
Επίσης δεν αναφέρεται κάτι για δίδακτρα άρα να υποθέσω ότι είναι δωρεάν???

Ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
annouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εφουλίσιους » 08 Ιουν 2014, 09:22

Καλημέρα παιδιά! Ναι, είχες δίκιο alexander91, κοίταξα σε προηγούμενες αναρτήσεις και έμαθα τα περισσότερα. Έχω όμως μια ερώτηση που κανένας δεν την απαντούσε: Για το μεταπτυχιακό των ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ την εβδομάδα είναι τα μαθήματα; Όχι ώρες, φορές! Ζω και εργάζομαι σε επαρχία και, αν περάσω εννοείται, θα πρέπει να μετακινούμαι. :thxx:
Άβαταρ μέλους
Εφουλίσιους

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 08 Ιουν 2014, 21:41

Γενικά στα μεταπτυχιακά δεν είναι απαραίτητα κάθε χρόνο το ίδιο πρόγραμμα για να μπορεί αν υπολογίσει κανείς. Αντίθετα, πολύ συχνά μέρες και ώρες αλλάζουνε. Γι' αυτό και κανείς δεν μπορεί να πει πόσες φορές, γιατί μπορεί κάποια μέρα να έχετε δύο μαθήματα ή μπορεί καμία μέρα να μην έχετε δύο. Αυτό προκύπτει πάντα μετά τις εξετάσεις όταν φτιάχνεται το πρόγραμμα (σε συνάρτηση με το πρόγραμμα των πτυχιακών μαθημάτων κ.λπ)
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 10 Ιουν 2014, 15:51

καλησπερα,υπαρχει καποιο νεο για τη προκηρυξη του διατμηματικου πμς διδασκαλια της ελληνικης ως ξενης;
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εφουλίσιους » 11 Ιουν 2014, 18:54

Eυχαριστώ πολύ xoulk13 για την απάντηση! Μήπως εσύ έχεις δώσει για το ΠΜΣ των αρχαίων; Το διάβασμα μου είναι πολύ και το άγνωστο των λατινικών υπερβολή για την κατεύθυνση των αρχαίων..Σαν επαγγελματική προοπτική, πού νομίζεις ότι θα χρησίμευε; Π.χ. για να ζητήσεις δουλειά σε φροντιστήριο, να ανοίξεις το δικό σου ή κάτι άλλο; Εννοείται ότι απαντά στην ερώτησή μου και όποιος άλλος δύναται και θέλει ::D:
Άβαταρ μέλους
Εφουλίσιους

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 11 Ιουν 2014, 22:00

@aspirine
Μου είπε φίλος που άρχισε πριν 1 μήνα το εν λόγω μεταπτυχιακό ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προκηρυχτεί για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, μιας και αυτοί που ήταν να αρχίσουν τον Σεπτέμβρη ξεκίνησαν τα πρώτα του μαθήματα πριν ένα μήνα...

Επίσης, επειδή βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον, έχω έναν άλλο φίλο που είναι στο μεταπτυχιακό των Λατινικών. Αν έχετε κάποια απορία, μπορώ να τον ρωτήσω και να σας μεταφέρω την απάντηση. :ok:

Τέλος, για να φανώ και εγώ σε τίποτα χρήσιμη (lol), άμα θέλετε οποιαδήποτε βοήθεια ή κατάρτιση για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό (και ειδικά, στην Αγγλία), ρωτήστε με ό,τι θέλετε! :up:
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 11 Ιουν 2014, 22:23

psofia έγραψε:@aspirine
Μου είπε φίλος που άρχισε πριν 1 μήνα το εν λόγω μεταπτυχιακό ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προκηρυχτεί για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, μιας και αυτοί που ήταν να αρχίσουν τον Σεπτέμβρη ξεκίνησαν τα πρώτα του μαθήματα πριν ένα μήνα...

Επίσης, επειδή βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον, έχω έναν άλλο φίλο που είναι στο μεταπτυχιακό των Λατινικών. Αν έχετε κάποια απορία, μπορώ να τον ρωτήσω και να σας μεταφέρω την απάντηση. :ok:

Τέλος, για να φανώ και εγώ σε τίποτα χρήσιμη (lol), άμα θέλετε οποιαδήποτε βοήθεια ή κατάρτιση για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό (και ειδικά, στην Αγγλία), ρωτήστε με ό,τι θέλετε! :up:

H psofia κάνει παρέα μόνο με μεταπτυχιακούς :harhar: :harhar:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Ευχαριστώ: 88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 11 Ιουν 2014, 22:37

E ναι ρε Πάνο, από τότε που η Βασιλική με έπεισε να έρθω για παρέα σε μάθημα του Παπαθωμά (ούτε εσύ δεν είχες έρθει σε εκείνο το μάθημα) σας σνομπάρω φουλ εσάς τους προπτυχιακούς :lola:

:off topic:
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vvasil » 14 Ιουν 2014, 10:05

Αν ξεκινησει τωρα καποιος διαβασμα για το μεταπτυχιακο των αρχαίων, τι λέτε, προλαβαίνει???
Μερσι!
Άβαταρ μέλους
vvasil

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες