filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 24 Ιαν 2014, 21:49

Η συνεντευξη για το ΠΜΣ Λαογραφιας θα γινει τη Τριτη 28/1/2014 στη κυψελη 705 στις 15:30
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Γιωργος789 » 26 Ιαν 2014, 00:46

Τα ονόματα των επιτυχόντων στο μεταπτυχιακό των Βυζαντινών έχουν αναρτηθεί έξω από τον τομέα.
Άβαταρ μέλους
Γιωργος789

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 26 Ιαν 2014, 11:57

Στο γλωσσολογικό για τη θεωρητική-εφαρμοσμένη περιμένουμε ακόμα, σωστά;
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 26 Ιαν 2014, 14:54

xoulk13 έγραψε:Στο γλωσσολογικό για τη θεωρητική-εφαρμοσμένη περιμένουμε ακόμα, σωστά;

Ίσως να βγήκαν και προχθές Παρασκευή,κάτι τέτοιο είχε ακουστεί.Πάντως δεν με ειδοποίησαν,αν και δεν έχω περάσει σίγουρα.
Από την άλλη ίσως το καθυστέρησαν και να βγουν αύριο.Πέρυσι που είχα ξαναδώσει,είχαν ειδοποιήσει μόνο τους επιτυχόντες.
Άβαταρ μέλους
george22

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Geras » 27 Ιαν 2014, 12:40

george22 έγραψε:
xoulk13 έγραψε:Στο γλωσσολογικό για τη θεωρητική-εφαρμοσμένη περιμένουμε ακόμα, σωστά;

Ίσως να βγήκαν και προχθές Παρασκευή,κάτι τέτοιο είχε ακουστεί.Πάντως δεν με ειδοποίησαν,αν και δεν έχω περάσει σίγουρα.
Από την άλλη ίσως το καθυστέρησαν και να βγουν αύριο.Πέρυσι που είχα ξαναδώσει,είχαν ειδοποιήσει μόνο τους επιτυχόντες.

Βασικά μπορείτε να τους πάρετε τηλέφωνο στον Τομέα και να ρωτήσετε. Έχουν βγει τ αποτελέσματα απλά δν τα χουν ανακοινώσει.
Άβαταρ μέλους
Geras

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 27 Ιαν 2014, 13:32

ουτε για το νεων ελληνικων υπαρχει καποιο νεωτερο ??
οποιος ειδοποιηθει ας το γραψει κ εδω παιδια :thxx: :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από goldenrose και 27 Ιαν 2014, 13:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elisabeth7 » 27 Ιαν 2014, 16:28

Πηγε κάποιος στη συνεντευξη για το μεταπτυχιακό των αρχαίων ελληνικών και ξέρει τι έγινε; :thxx:
Άβαταρ μέλους
Elisabeth7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 27 Ιαν 2014, 18:05

goldenrose έγραψε:ουτε για το νεων ελληνικων υπαρχει καποιο νεωτερο ??

Νομίζω πως στο Νεοελληνικό ειδοποιούνται μόνο οι επιτυχόντες, και λογικά αν ήταν θα έχουν βγει ήδη καθώς ξεκινάν μαθήματα την άλλη βδομάδα νομίζω. Καλύτερα να πάρεις στον τομέα να ρωτήσεις να είσαι σίγουρη.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vicky88 » 27 Ιαν 2014, 18:17

Καλησπερα θα ηθελα να εκφρασω ενα παραπονο- απορια και οποιος μπορει ας μου απαντησει...φανταζομαι τα αποτελεσματα στς εξετασεις τ μεταπτυχιακου θα εχουν βγει...και λογικα θα εχουν ενημερωθει μονο οι επιτυχοντες;;και λογικα θ εχει πραγματοποιηθει και η συνεντευξη! Μπορει ν μ πει καποιος πως θα ενημερωθω εγω που λογικα δεν περασα ν ξερω ποσο εγραψα;εφοσον η γραμματεια δεν κανει τον κοπο ν ενημερωσει..νομιζω οτι εχω καθε δικαιωμα ν ξερω κ εγω ποσο εγραψα και ο οποιοσδηποτε γενικα! Ν επικοινωνησω μ τον τομεα; σ αλλα τμηματα πχ στ Κρητη υπαρχει ενημερωση ακομα κ αν δν περασεις..σ ενημερωνουν ποσο εγραψες ν ξερεις τελοσπαντων και μαλιστα εγκαιρα..στ φιλολογια Αθηνας πως γινεται;Ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
vicky88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 27 Ιαν 2014, 19:30

Dark fairy έγραψε:
goldenrose έγραψε:ουτε για το νεων ελληνικων υπαρχει καποιο νεωτερο ??

Νομίζω πως στο Νεοελληνικό ειδοποιούνται μόνο οι επιτυχόντες, και λογικά αν ήταν θα έχουν βγει ήδη καθώς ξεκινάν μαθήματα την άλλη βδομάδα νομίζω. Καλύτερα να πάρεις στον τομέα να ρωτήσεις να είσαι σίγουρη.

ευχαριστω πολυ. :thxx:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savvi » 27 Ιαν 2014, 20:27

Elisabeth7 έγραψε:Πηγε κάποιος στη συνεντευξη για το μεταπτυχιακό των αρχαίων ελληνικών και ξέρει τι έγινε; :thxx:

Καλησπέρα. Bγήκαν τα αποτελέσματα και ρωτάς για τη συνέντευξη; Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο την Τετάρτη και μου είπαν ότι δεν είχαν κάποιο νέο ακόμα.
Άβαταρ μέλους
savvi

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elisabeth7 » 27 Ιαν 2014, 22:57

Επικοινώνησα με τον τομεα του κλασικού Παρασκευή μεσημέρι και μου είπαν οτι εκείνη την ημέρα ειδοποίησαν και την ιδια μέρα θα πραγματοποιούνταν και η συνέντευξη.Και γι'αυτό ρωτησα αν πηγε κάποιος απο εδω και πως του φάνηκε. :tease: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Elisabeth7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puppy » 28 Ιαν 2014, 17:26

παιδια,μηπως γνωριζει καποιος τα θεματα του μεταπτυχιακου των αρχαιων ελληνικων,για να εχουμε κ εμεις που δεν δωσαμε μια εικονα? :thxx:
Άβαταρ μέλους
puppy

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rialol20 » 28 Ιαν 2014, 17:48

Παιδια ανεβηκα σχολη πριν και ειδα λιστα αποτυχοντων στον τομεα νεοελληνικου...
Άβαταρ μέλους
rialol20

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savvi » 28 Ιαν 2014, 20:13

:oops:
Elisabeth7 έγραψε:Επικοινώνησα με τον τομεα του κλασικού Παρασκευή μεσημέρι και μου είπαν οτι εκείνη την ημέρα ειδοποίησαν και την ιδια μέρα θα πραγματοποιούνταν και η συνέντευξη.Και γι'αυτό ρωτησα αν πηγε κάποιος απο εδω και πως του φάνηκε. :tease: :thxx:

:oops: Εμένα μου είχαν πει ότι θα μας ειδοποιούσαν είτε έχουμε περάσει είτε όχι.... Άρα ειδοποιούν τους επιτυχόντες μόνο.. Πάντως έξω από τον τομέα δεν έχουν αναρτήσει καμιά λίστα!!
Άβαταρ μέλους
savvi

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό savvi » 28 Ιαν 2014, 20:42

puppy έγραψε:παιδια,μηπως γνωριζει καποιος τα θεματα του μεταπτυχιακου των αρχαιων ελληνικων,για να εχουμε κ εμεις που δεν δωσαμε μια εικονα? :thxx:

Για την κατεύθυνση των αρχαίων ελληνικών :
Λατινικά : Δύο κείμενα (Επιστολές Πλινιου), το ένα κείμενο μόνο μετάφραση, το άλλο για παρατηρήσεις : 1) Με ποια σωματική δραστηριότητα παραλληλίζεται η σωματική εργασία. Να βρούμε όρους του κειμένου που αναφέρονται στην πνευματική εργασία και να φτιάξουμε έναν πίνακα όπου σε 2 στήλες να αναφέρουμε τους όρους που σχετίζονται με την πνευματική εργασία και αυτούς με τη σωματική δραστηριότητα.
Είχε άλλες δύο παρατηρήσεις τις οποίες, όμως, δεν θυμάμαι.
Αρχαία :Α) Άγνωστο κείμενο μετάφραση και παρατηρήσεις γραμματικές και συντακτικές : 1) ἀποσταίην : εγκλητική αντικατάσταση 2) διαπέπραγμαι : γ' πληθ. του ίδιου χρόνου 3) υποθετικούς λόγους κειμένου 4) Να γράψουμε ένα παράδειγμα τέτοιου ρητορικού λόγου και τη δομή τους. (είχε άλλη μία νομίζω παρατήρηση, που επίσης δεν θυμάμαι)
Β) Από Οιδίποδα στ. 1076 - 1085: 1)μετάφραση 2) σε ποιο μέρος ανήκει το απόσπασμα 3) "Παῖδα τῆς τύχης" σχολιασμός της φράσης
Γ)Από Σφήκες στ. 488 - 499 : είχε μια ερώτηση σχετική με την τυραννία και να γράψουμε άλλο ένα παράδειγμα πολιτικής αλληγορίας από το συγκεκριμένο έργο.
Δ) Ιλιάδα : να γράψουμε τα επίπεδα δράσης και την αφηγηματική τεχνική της Ω ραψωδίας.
Άβαταρ μέλους
savvi

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 28 Ιαν 2014, 23:18

rialol20 έγραψε:Παιδια ανεβηκα σχολη πριν και ειδα λιστα αποτυχοντων στον τομεα νεοελληνικου...

''αποτυχοντων'' ??μηπως εννοεις επιτυχοντων ? :lighten:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elisabeth7 » 29 Ιαν 2014, 01:00

goldenrose έγραψε:
rialol20 έγραψε:Παιδια ανεβηκα σχολη πριν και ειδα λιστα αποτυχοντων στον τομεα νεοελληνικου...

''αποτυχοντων'' ??μηπως εννοεις επιτυχοντων ? :lighten:

Ποσους πηραν στον τομεα νεοελληνικου;
Άβαταρ μέλους
Elisabeth7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rialol20 » 29 Ιαν 2014, 10:41

Οχι, λίστα με όσα παιδια απέτυχαν μαζι με τον βαθμο που κοπηκαν.Παρατηρησα την ιδια διακυμανση βαθμων με περσυ, δηλαδη απο 5 και κατω.Λιστα επιτυχοντων δεν υπηρχε, υποθετω θα την αναρτησουν αφου γινει και η συνεντευξη?!
Άβαταρ μέλους
rialol20

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BRIS » 29 Ιαν 2014, 14:09

Εχουν γινει οι συνεντευξεις για ολα τα μεταπτυχιακα και εχουν βγει και τα αποτελεσματα των επιτυχοντων!!!Ηταν που θα τα εβγαζαν στο ιντερνετ, οπως ελεγαν...
Άβαταρ μέλους
BRIS

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες