filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 11 Μαρ 2013, 11:22

αχ writer δυστυχως δεν γνωριζω ποτε αλλαξε η υλη..εγω φοιτω ηδη στο μεταπτυχιακο των νεων και σε συζητηση μας αν θα συνεχισει το πμσ και γενικως τι μελει γενεσθαι μας εδωσαν αυτες τις πληροφοριες..λες να εγινε μπερδεμα??παντως λογικα δεν νομιζω να αλλαξει αφου θα αργησει και η προκυρηξη...
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ?!?! » 11 Μαρ 2013, 22:46

Καλησπέρα.Μήπως πέρασε κάποιος σήμερα από συνέντευξη για το π.μ.σ τεχνογλωσσίας και μπορεί να μας πει μερικά πράγματα;
Άβαταρ μέλους
?!?!

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό writer90 » 12 Μαρ 2013, 02:50

:thxx: σε ευχαριστώ πολύ thalia για την ενημέρωση :)
Η Αγάπη αποτελείται από μία ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα ~ Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
writer90

Σχολή/Τμήμα: Ελληνική Φιλολογία Πανεπιστημίου Αθηνών
Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kas!! » 12 Μαρ 2013, 18:16

Καλησπερα, υπάρχει κανείς που να πέρασε από συνέντευξη για την τεχνογλωσσία σήμερα και να μπορεί να δώσει καμιά πληροφορία??
Άβαταρ μέλους
kas!!

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ?!?! » 12 Μαρ 2013, 23:57

παιδιά,εμείς που περνάμε αύριο από συνέντευξη για το μεταπτυχιακό της τεχνογλωσσίας,θα γίνει κανονικά από τη στιγμή που η φιλοσοφική είναι υπό καταληψη;;;; ξέρεις κάποιος;
Άβαταρ μέλους
?!?!

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό didi11 » 20 Μαρ 2013, 20:50

Ξερετε αν τα μεταπτυχιακα απο ιδιωτικα πανεπιστημια της χωρας εχουν αναγνωριστει πλεον;
Άβαταρ μέλους
didi11

Ευχαριστώ: 3

ΤΕΧΝΟΓΛΩΣΣΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Unicorn » 26 Μαρ 2013, 10:50

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανείς από τους επιτυχόντες στο ΠΜΣ Τεχνογλωσσίας κάποια πληροφόρηση για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε (εγγραφές, κλπ.);

Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από Unicorn και 26 Μαρ 2013, 11:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Unicorn

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό writer90 » 26 Μαρ 2013, 14:32

didi11 έγραψε:Ξερετε αν τα μεταπτυχιακα απο ιδιωτικα πανεπιστημια της χωρας εχουν αναγνωριστει πλεον;

Καλησπέρα didi11, από ότι ξέρω ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει συγκεκριμένα μεταπτυχιακά πανεπιστημίων του εξωτερικού και η αναγνώριση αφού πάρεις το μεταπτυχιακό απαιτεί κάποιες διαδικασίες που χρειάζονται χρόνο. Τώρα για την ερώτηση σου, προφανώς αναφέρεσαι στα κολλέγια, που λειτουργούν ως εκπρόσωποι - παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ο ΔΟΑΤΑΠ στην ιστοσελίδα του γράφει κάτω δεξιά : Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής. Ορίστε και η ιστοσελίδα http://www.doatap.gr/gr/index.php , ελπίζω να βοήθησα :thxx:
Άβαταρ μέλους
writer90

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό didi11 » 26 Μαρ 2013, 22:28

Σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!
Άβαταρ μέλους
didi11

Ευχαριστώ: 3

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 27 Μαρ 2013, 19:08

Παιδιά μήπως ξέρετε τι συμβαίνει με τα μεταπτυχιακά της σχολής μας;Γιατί αργούν τόσο φέτος να βγάλουν τις προκυρήξεις;Υπάρχει κάποιο θέμα;Πέρισυ είχαν βγει οι ανακοινώσεις από τις 2 Γενάρη και τώρα σιγή ασυρμάτου!Ισχύει και σε άλλες σχολές ή μόνο σε εμάς;Στις προηγούμενες αναρτήσεις κάποια παιδιά που έχουν μπει ήδη στα μεταπτυχιακά λένε ότι θα έβγαιναν μέσα στον Μάρτη και τώρα πάμε για Απρίλιο!Παίζει να μπούνε δίδακτρα,όπως έλεγαν κάποιοι,ή τρέχει κάτι άλλο;Αν υπάρχει κανείς με πληροφόρηση να μας ενημερώσει.Να είστε καλά!
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emanuela 21 » 28 Μαρ 2013, 13:35

Αγόρι μου θέλω να σε ενημερώσω πως εχει κατι ακουστεί για δίδακτρα στο μεταπτυχιακό. Επίσης αν ισχυει, υποστηρίζουν πως θα εισέρχονται κάθε χρόνο περισσότεροι υποψηφιοι. Αναμένουν οδηγίες από το υπουργείο.
:goodluck:
Άβαταρ μέλους
emanuela 21

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marggie » 29 Μαρ 2013, 19:17

καλησπέρα παιδιά,πέρασα σήμερα από τον τομέα της λαογραφίας και έχουν βγάλει ύλη για το μεταπτυχιακό του 2013-14 αν κατάλαβα σωστά..αν κάποιος ξέρει κάτι ας το επιβεβαιώσει μη λέω βλακείες..
Άβαταρ μέλους
marggie

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό magda18 » 09 Απρ 2013, 14:50

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις για το μεταπτυχιακό κλασικού τομέα στο πανεπιστήμιο ρεθύμνου. δεν ύπαρχει ωστόσο συγκεκριμένη ύλη, δηλαδή είναι όλη η αττική πεζογραφία και στα λατινικά πάλι μόνο πεζογραφία...γνωρίζει κανείς να μου πεί βιβλιογραφία ή αν κάποιος έχει δώσει εξετάσεις τι γίνεται περίπου;
Άβαταρ μέλους
magda18

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vicky88 » 10 Απρ 2013, 11:48

καλησπέρα!είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα αν είναι εύκολο κάποιος να με ενημερώσει στο θέμα του μεταπτυχιακού στη φιλολογία Αθήνας.Συγκεκριμένα πότε είναι η συνέντευξη... μετα τις γραπτές εξετάσεις?επίσης ποιά είναι η ύλη για τον Σεπτέμβρη του 2013 και το πιο σημαντικό ποιός είναι αρμόδιος να δώσει πληροφορίες σε θέματα μεταπτυχιακού γιατί τηλεφωνώ στη γραμματεία της σχολής και μονίμως η γραμμή δεν λειτουργεί!!!!!!Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμήσω!Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
vicky88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό writer90 » 11 Απρ 2013, 15:03

Vicky Καλησπέρα, η προκήρυξη για το μεταπτυχιακό δεν έχει βγει ακόμη, για να βλέπεις αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση για το μεταπτυχιακό να τσεκάρεις το phil.uoa :) .Η γραμματεία δε σηκώνει το τηλέφωνο γιατί και εγώ έχω καλέσει στο παρελθόν, αν θες να σε βοηθήσουν να απευθυνθείς καλύτερα στον τομέα όπου ενδιαφέρεσαι να κάνεις μεταπτυχιακό :) ,να ανέβεις στη σχολή ή να τηλεφωνήσεις στο τομέα. Η ύλη στο μεταπτυχιακό αλλάζει ανά 2 χρόνια και φέτος κανονικά πρέπει να βγει νέα ( αν τσεκάρεις την ύλη στην προκήρυξη του 2012 αναφέρει τις χρονιές που ισχύει αυτή η ύλη ). Η συνέντευξη γίνεται μετά τη γραπτή εξέταση και εφόσον έχεις περάσει ( η βάση είναι το 6 ) σε παίρνει τηλέφωνο η γραμματεία και σε ενημερώνει
Φέτος, όπως έχει γράψει άλλο μέλος ενδέχεται να μπουν δίδακτρα και βρίσκονται σε συζητήσεις με το υπουργείο,για αυτό το λόγο καθυστερεί η προκήρυξη.
Άβαταρ μέλους
writer90

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό comple » 13 Απρ 2013, 20:39

γραπτη εξεταση και συνεντευξη ειναι αυτα στα οποια δινεται η μεγαλυτερη βαση για να εισαι επιτυχων??
Άβαταρ μέλους
comple

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vicky88 » 13 Απρ 2013, 20:40

writer ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου έδωσες...γιατί αλλιώς πραγματικά δεν θα έβγαζα άκρη...μπορεί ,λοιπόν,να ανέβω στη σχολή κάποια στιγμή να πάρω κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες αν και με κάλυψες!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
vicky88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vicky88 » 13 Απρ 2013, 20:45

comple απ 'όσο ξέρω κυρίως η γραπτή εξέταση παίζει ρόλο, πάει ανάλογα με τους συντελεστές νομίζω...παίζει ρόλο και ο βαθμός που έχεις στα προπτυχιακά μαθήματα στον τομέα πάντα που θές να κάνεις μεταπτυχιακό αλλά και η συνέντευξη σε μικρότερο βαθμό αυτά όμως...από τα ελάχιστα που ξέρω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
vicky88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό comple » 13 Απρ 2013, 21:09

δηλαδη για μεταπτυχιακο αρχαιων ελληνικων μετραει μονο ο μεσος ορος των αρχαιων ελληνικων και για τα λατινικα το αντιστοιχο??Γτ το κλασικο π ειναι ο τομεας μου περιλαμβανει και τα 2 :confused:
Άβαταρ μέλους
comple

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό writer90 » 15 Απρ 2013, 23:15

Μπορείτε να τσεκάρετε τη βαρύτητα που δίνεται σε γραπτή εξέταση, βαθμό πτυχίου, μέσο όρο μαθημάτων σε προπτυχιακό επίπεδο που σχετίζονται με το μεταπτυχιακό που σας ενδιαφέρει, ξένες γλώσσες κοκ ,από την περσινή προκήρυξη που βρίσκεται στο phil uoa.gr ,τα γράφει όλα αναλυτικά :respect: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
writer90

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες