filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 23 Οκτ 2012, 16:49

Α, οκ!! Βασικά το είπαν στη συνέντευξη από μόνοι τους! Για Αρχαία ή Λατινικά έδινες;
Άβαταρ μέλους
gina89

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό steve150 » 23 Οκτ 2012, 16:56

Για λατινικά έδινα! άντε να δούμε...
Άβαταρ μέλους
steve150

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 23 Οκτ 2012, 17:05

Εγώ για Αρχαία κι ήμασταν 18 άτομα, ουφ!
Άβαταρ μέλους
gina89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 24 Οκτ 2012, 09:26

steve150 έγραψε:gina89 πέρασα και εγώ από συνέντευξη την παρασκευή απλά δεν ρώτησα πότε θα μας ειδοποιήσουν! ευχαριστώ!

Στο φόρουμ δεν επιτρέπονται τα greeklish. :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 07 Νοέμ 2012, 09:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή greeklish
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 24 Οκτ 2012, 14:02

Εδώ νεοελληνικό...τελικά φετος πήραν 15 άτομα στην συνεντευξη,μπήκαμε και 4 επιλαχοντες που δεν ξέρω τι ρόλο βαραμε ακριβώς...πάντως θα γίνει και σε μας επιλογή όπως στα αλλά ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ άρα συνέντευξη και πτυχίο μετράνε έστω και λίγο :) λίστα δεν υπήρχε ούτε και σήμερα αναρτημένη...κατά τ'άλλα η συνέντευξη ήταν ομαδική,και οι καθηγητές σχετικά φιλικοί..οποίος μάθει αποτελέσματα,ειδοποιηθεί και τα λοιπά,ας το γράψει να μην ψαχνομαστε πάλι...καλή επιτυχία σε όλους!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από thaliaTh και 24 Οκτ 2012, 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 24 Οκτ 2012, 16:31

ThaliaTh δεν είχατε λίστα με αυτούς που πέρασαν; σε μας υπήρχε!
Άβαταρ μέλους
gina89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 24 Οκτ 2012, 22:26

Όχι, δεν υπήρχε,δεν ξέρω για ποιο λόγο,φαντάζομαι τώρα θα βγάλουν την τελική..πάντως το θετικό είναι ότι φέτος άλλαξε το σκηνικό και τελικά δεν ήταν μόνο δέκα τελικοί υποψήφιοι στη συνέντευξη,άρα δόθηκε μια ευκαιρία και σε μας του "επιλαχόντες" να πουμε πέντε πράγματα για τον εαυτό μας και ίσως να διεκδικήσουμε μια θέση στο μεταπτυχιακό...α! επίσης σ'εμάς όπως έγραψα και πιο πάνω η συνέντευξη δεν έγινε ατομικά όιπως στα υπόλοιπα μεταπτυχιακά,αλλά σε γκρουπ των 5-6 ατόμων..στην συνέντευξη ασχολήθηκαν με το βιογραφικό μας και κυρίως με τα διαβάσματά μας και τα ενδιαφέροντά μας...
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 25 Οκτ 2012, 08:10

Α μάλιστα!! Κατάλαβα!! Άρα 19 άτομα δίνατε μάχη, ε;
Άβαταρ μέλους
gina89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 25 Οκτ 2012, 12:59

Όχι,όχι 15 δίναμε την μάχη..αρχικά είχαν καλέσει 11 παιδιά για την συνέντευξη,στην συνέχεια όμως τις τελευταίες μέρες πριν από την συνέντευξη κάλεσαν και άλλα 4 παιδιά ως επιλαχόντες..μεταξύ των 4 αυτών παιδιών ήμουν κι εγώ, που δεν με είχαν ειδοποιήσει αρχικά για την συνέντευξη..δεν ξέρω τι εννοούν ακριβώς με τον όρο επιλαχόντες, αν δηλαδή έχουμε κι εμείς τις ίδιες πιθανότητες με τους άλλους, πάντως το θετικό ήταν ότι ακούσαν περισσότερα παιδιά, πως ήταν φιλικοί μαζί μας και πως δεν έδειξαν κάποια διαφορά αντιμετώπισης ανάμεσα στους αρχικά επιλεγμένους και τους επιλαχόντες..
πάντως αυτό που έχω να πω, γι'αυτούς που θα'θελαν να προσπαθήσουν του χρόνου,είναι πως από τη συζήτηση που έκανα και με άλλα παιδιά, ενώ τα θέματα είναι εύκολα,στο τέλος λίγα παιδιά φτάνουν στην συνέντευξη ή στο μεταπτυχιακό..συγκεκριμένα έμαθα πως σε προηγούμενα χρόνια έχει τύχει να πάρουν μόνο 5 ή 6 παιδιά στο τέλος...οπότε μην ακούτε τους άλλους, διαβάστε μεν τη θεωρία της λογοτεχνίας πολύ καλά (το τρίτο κομμάτι δηλαδή)αλλά δώστε και πολύ μεγάλη σημασία στα δύο πρώτα,γιατί μπορεί να φαίνεται πως ο σχολιασμός είναι εύκολος και γενικός,αλλά τελικά φαίνεται πως είναι πολύ πιο απαιτητικοί απ'ό,τι όλοι νομίζουμε στην βαθμολόγηση του..εγώ προσωπικά πχ. έγραψα πολύ καλά στη θεωρία,αλλά μάλλον τα έχασα στον σχολιασμό...πρέπει να έχεις διαβάσει πάρα πολλές μελέτες και να αντιμετωπίσεις το κείμενο από όλες τις σκοπιές για να περάσεις, κι ας λένε "γράψε ό,τι θες εσύ.."
Και το λέω αυτό γιατί όταν εγώ ξεκινούσα διάβασμα για το μεταπτυχιακό και ζητούσα πληροφορίες όλοι μου έλεγαν, διάβασε θεωρία,η κρητική λογοτεχνία και η πεζογραφία είναι πανέυκολες,μην ασχολείσαι πολύ..τώρα όμως που έφτασα στο τέλος της διαδιακασίας,μιλώντας με τα παιδιά που πέρασαν, είδα πως ο σχολιασμός που έκαναν στα κείμενα ήταν τρομερά αναλυτικός και συγκεκριμένος,σε σημείο πως πιστεύω πως ο λόγος που μάλλον θα μείνω απ'έξω είναι ακριβώς ότι δεν εμβάθυνα τόσο στον σχολιασμό, θεωρώντας ότι δεν χρειάζεται αφού έπιασα την απάντηση στο τρίτο θέμα..τα δύο πρώτα λοιπόν και όχι το τρίτο θέμα είναι που αυτά που καθορίζουν την βαθμολογία, αυτό έχω να πω εγώ από την εμπειρία μου!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από thaliaTh και 25 Οκτ 2012, 13:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 25 Οκτ 2012, 15:53

Νεοελληνικό εδώ! Με ειδοποίησαν κατά τις 3.30 ότι πέρασα στο μεταπτυχιακό και ότι τα μαθήματα ξεκινούν την Τρίτη 2-4 και 4-6.
Ποιοι άλλοι περάσατε; Περιμένω να σας δω στο πρώτο μάθημα!!! :)
Ο έρωτας μας μεταβάλλει σε πλάσματα που επιθυμούν να μοιραστούν τον εαυτό τους.
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 25 Οκτ 2012, 18:36

Συγχαρητηρια ντρουκ και μένα με ειδοποίησαν μακάρι να πήραν όλη την ομάδα μας..μήπως κατά τύχη ρώτησες τι ώρες θα έχουμε εκτός από Τρίτη ή τι μαθήματα θα έχουμε?εμένα δεν μου είπαν τίποτα..
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 25 Οκτ 2012, 19:22

ΈΛΑ ΜΩΡΗ ΘΑΛΕΙΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! Τι ωραία :) πολύ το χάρηκα! τίποτα δε ρώτησα. και πρέπει να κάνουμε ένα σωρό πράματα! ε θα τα συζητήσουμε την Τρίτη από κοντα :) Συγχαρητήριαααααααααα :peace2: :peace2:
Ο έρωτας μας μεταβάλλει σε πλάσματα που επιθυμούν να μοιραστούν τον εαυτό τους.
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natashhaaaa » 25 Οκτ 2012, 20:19

drouk έγραψε:Νεοελληνικό εδώ! Με ειδοποίησαν κατά τις 3.30 ότι πέρασα στο μεταπτυχιακό και ότι τα μαθήματα ξεκινούν την Τρίτη 2-4 και 4-6.
Ποιοι άλλοι περάσατε; Περιμένω να σας δω στο πρώτο μάθημα!!! :)

Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kαλύτερα να με μισούν για αυτό που είμαι παρά να με αγαπούν για κάτι που δεν είμαι!!!!!
Άβαταρ μέλους
natashhaaaa

Σχολή/Τμήμα: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ-Τμημα φιλολογίας(γλωσσολογική κατεύθυνση)
Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natashhaaaa » 25 Οκτ 2012, 20:20

thaliaTh έγραψε:Συγχαρητηρια ντρουκ και μένα με ειδοποίησαν μακάρι να πήραν όλη την ομάδα μας..μήπως κατά τύχη ρώτησες τι ώρες θα έχουμε εκτός από Τρίτη ή τι μαθήματα θα έχουμε?εμένα δεν μου είπαν τίποτα..

συγχαρητηρια!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Kαλύτερα να με μισούν για αυτό που είμαι παρά να με αγαπούν για κάτι που δεν είμαι!!!!!
Άβαταρ μέλους
natashhaaaa

Σχολή/Τμήμα: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ-Τμημα φιλολογίας(γλωσσολογική κατεύθυνση)
Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 25 Οκτ 2012, 21:57

Ευχαριστώ πολύ,άντε ντρουκ καλή μας αρχή!!!!!!!!κλασικά τρομερή ενημέρωση,τουλάχιστον την Τρίτη θα τα μάθουμε όλα :)
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 26 Οκτ 2012, 10:32

Παιδιά, μόλις με πήραν τηλ ότι πέρασα στο Μεταπτυχιακό! Μου είπαν ότι ξεκινάμε τη Δευτέρα αν και δε μου είπαν ώρα! Όσοι περάσαμε, να μείνουμε συντονισμένοι καθώς την Παρασκευή θα γίνουν οι εγγραφές!
Άβαταρ μέλους
gina89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilaiomai » 26 Οκτ 2012, 10:59

Μεταπτυχιακό Αρχαίων Ελληνικών.
Συγχαρητήρια gina89!
Και εμένα μου τηλεφώνησαν πριν λίγο και είμαι πολύ χαρούμενη με τα καλά μαντάτα.
Συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν, θέλω να πιστεύω πως πήραν πάνω από 10, γιατί όλα τα παιδιά στη συνέντευξη μου φάνηκαν πολύ αξιόλογα και είναι πολύ κρίμα αν κάποιοι έμειναν εκτός, γιατί με τόσο δύσκολα θέματα πραγματικά άξιζε να μπουν στο μεταπτυχιακό. Συγχαρητήρια λοιπόν και στους 24, 18 + 6.
Κατά τα λοιπά, είδα χθες ανακοίνωση πως ο κ. Βοσκός ξεκινά τα μαθήματά του τη Δευτέρα. Δε διευκρίνιζε αν πρόκειται για Α' ή Γ' Εξάμηνο. 9-10 το πρωί θα γίνει μια συζήτηση των φοιτητών με το διδάσκοντα και 10-1 μάθημα!!
Άβαταρ μέλους
lilaiomai

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 26 Οκτ 2012, 11:03

Καλημέρα, lilaiomai! Άντε να δούμε και ποιοι είμαστε!! Συγχαρητήρια και σ'ευχαριστώ πολύ! Μου φαίνεται ότι έχουμε κοινά μάθηματα με το 3ο εξάμηνο, οπότε μάλλον ισχύει και για μας! Και οι 24 αξίζαν, ειδικά με τα δύσκολα θέματα που έπεσαν! Πού είδες την ανακοινωση; στον Τομέα;
Άβαταρ μέλους
gina89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilaiomai » 26 Οκτ 2012, 11:14

Ναι, είναι στον Τομέα, έξω από το Σπουδαστήριο. Ανακοίνωση έχει βγάλει και η κ. Παπαϊωάννου για Τερέντιο. Το μάθημα θα γίνεται Τρίτη 10-1. Περισσότερα δε γνωρίζω, ούτε σε ποια εξάμηνα ανήκουν τα μαθήματα. Θα πάμε τη Δευτέρα και θα μάθουμε τα περαιτέρω.
Άβαταρ μέλους
lilaiomai

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 26 Οκτ 2012, 11:15

Ωραία, lilaiomai! Ευχαριστώ πολύ! Παρασκευή θα γίνουν οι εγγραφές, θα το βγάλουν και στο site!
Άβαταρ μέλους
gina89

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες