filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Selana » 19 Οκτ 2012, 21:35

giorgos1111 έγραψε:
Selana έγραψε:
giorgos1111 έγραψε:Ως δια μαγείας κάθε χρόνο στο Μεταπτυχιακό των Νέων Ελληνικών περνάνε τη βάση του 6 ακριβώς 10 άτομα...!!

Όσο ξέρω μόνο πέρσι πληρώθηκαν οι 10 θέσεις που κάθε χρόνο προκηρύσσονται. (Για φέτος δεν έχω ιδέα.)

Ναι πέρσι ειδοποιήθηκαν για συνέντευξη κάποια άτομα και όλοι οι υπόλοιποι ενημερώθηκαν ότι δεν έπιασαν το 6 (και για αυτό δεν κλήθηκαν και εκείνοι για τη συνέντευξη). Στη συνέντευξη τελικά ήταν ακριβώς 10. Φέτος έχουν ειδοποιήσει κάποιους και η απάντηση σε όποιον άλλον ρωτάει για τη συνέντευξη είναι ότι δεν έπιασε το 6. Είμαι σίγουρος ότι στη συνέντευξη θα είναι ακριβώς 10 άτομα όπως ακριβώς και πέρσι..!

Επομένως, έρχεσαι στα λόγια μου. Το ότι συνέβη πέρυσι (πιθανολογούμε και φέτος) δεν σημαίνει πως κάθε χρόνο γίνονται δεκτά 10 άτομα. Τυχαίνει να έχω κάθε χρονιά φίλους ή φίλους φίλων υποψηφίους και το μόνιμο παράπονο ήταν πως πάντοτε εισάγονταν λιγότεροι από όσους δυνητικά μπορούσε να δεχτεί το πρόγραμμα.

for life's not a paragraph

And death i think is no parenthesis

e.e. cummings
Άβαταρ μέλους
Selana

Ευχαριστώ: 3

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos1111 » 19 Οκτ 2012, 22:17

Selana έγραψε:
giorgos1111 έγραψε:
Selana έγραψε:
giorgos1111 έγραψε:Ως δια μαγείας κάθε χρόνο στο Μεταπτυχιακό των Νέων Ελληνικών περνάνε τη βάση του 6 ακριβώς 10 άτομα...!!

Όσο ξέρω μόνο πέρσι πληρώθηκαν οι 10 θέσεις που κάθε χρόνο προκηρύσσονται. (Για φέτος δεν έχω ιδέα.)

Ναι πέρσι ειδοποιήθηκαν για συνέντευξη κάποια άτομα και όλοι οι υπόλοιποι ενημερώθηκαν ότι δεν έπιασαν το 6 (και για αυτό δεν κλήθηκαν και εκείνοι για τη συνέντευξη). Στη συνέντευξη τελικά ήταν ακριβώς 10. Φέτος έχουν ειδοποιήσει κάποιους και η απάντηση σε όποιον άλλον ρωτάει για τη συνέντευξη είναι ότι δεν έπιασε το 6. Είμαι σίγουρος ότι στη συνέντευξη θα είναι ακριβώς 10 άτομα όπως ακριβώς και πέρσι..!

Επομένως, έρχεσαι στα λόγια μου. Το ότι συνέβη πέρυσι (πιθανολογούμε και φέτος) δεν σημαίνει πως κάθε χρόνο γίνονται δεκτά 10 άτομα. Τυχαίνει να έχω κάθε χρονιά φίλους ή φίλους φίλων υποψηφίους και το μόνιμο παράπονο ήταν πως πάντοτε εισάγονταν λιγότεροι από όσους δυνητικά μπορούσε να δεχτεί το πρόγραμμα.

Εγώ γνωρίζω σίγουρα για πέρσι και πρόπερσι ότι ήταν ακριβώς 10 που έγιναν δεκτοί και μόνο αυτοί έδωσαν συνέντευξη. Θα φανεί την Τετάρτη αν και φέτος δε βρέθηκε επίσης άλλος ένας ή δυο ας πούμε από όσους έδωσαν να πάρει πάνω από 6 και να πάει και εκείνος στη συνέντευξη μετά την οποία ανακοινώνονται οι 10..
Άβαταρ μέλους
giorgos1111

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 19 Οκτ 2012, 23:07

Δεν ξέρουμε πόσοι πέρασαν στη συνενευξη ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ..ξέρει κανείς πόσοι ειδοποιηθηκαν?????.που. κυμανθηκαν οι βαθμολογίες??????με τόσο βατα θέματα φέτος αποκλείεται να περασαν μόνο 10 άτομα την βάση....
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 20 Οκτ 2012, 00:55

Πάντως θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας έγραφε ένα παιδί από όσα περασαν τι έγραψε στις αναλύσεις (γιατί της Τζουμα το θέμα ήταν συγκεκριμένο) εγώ προσωπικά έκανα κυρίως θεματική ανάλυση και έγραψα και λίγα σε σχέση με την τεχνική..βασιστηκα σε μελέτες ,στον Ερωτόκριτο στο βιβλίο του Χολτον και την Φόνισσα στα πρακτικά του πρώτου παπαδιαμαντικου συνεδρίου...ότι έγραψα το έχω ελέγξει και ήταν σωστό..στη Τζουμα την ερώτηση την απάντησα ακριβώς όπως τς λέει το βιβλίο..άρα προφανώς στην ανάλυση η ήμουν εκτός θέματος δετους άρεσε.η διατύπωση...ας μας πει ένα παιδί που πέρασε πως το ανελυσε να βοηθήσει τους υπόλοιπους γιατι Φετος εμειναν εκτός πολλα παιδιά...
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sardela » 20 Οκτ 2012, 15:53

Και εγώ είμαι ένα από τα παιδιά που έμειναν εκτός και ξέρω και άλλους... Και στον τομέα μου είπαν ότι όποιος δεν ειδοποιήθηκε δεν πέρασε το 6 και ενώ μου είπαν ότι έχουν βγει τα αποτελέσματα στην ερώτησή μου πώς μπορώ να ενημερωθώ για τη βαθμολογία μου η απάντηση ήταν ότι δεν είναι εφικτό..! :?: Συμφωνώ με τη Θάλεια ας μας πει κάποιος γιατί βλέπω ότι είμαστε πολλοί που θεωρούμε ότι δεν είχε ελλέιψεις το γραπτό μας και κανείς μας δεν ειδοποιήθηκε...
cap ou pas cap?
Άβαταρ μέλους
Sardela

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 20 Οκτ 2012, 16:27

Άκου δεν είναι εφικτό!!! :bangin: :bangin: Δηλαδή οι άλλοι που βγάζουν ανακοινώσεις υποχρεούμενοι από τους νομους, τι είναι;;; :bangin: :bangin:

Συμπληρώνω ότι ο νόμος, υπ' αριθμόν 3861, «Ενίσχυση της διαφάνειας με την υποχρεωτική ανάρτηση νόμων και πράξεων των κυβερνητικών, διοικητικών και αυτοδιοικητικών οργάνων στο διαδίκτυο «Πρόγραμμα Διαύγεια» και άλλες διατάξεις.» (Φ.Ε.Κ., τ. Α', αρ. φ. 112, 13.07.2010) αναφέρει τα ακόλουθα επί του θέματος για τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.) στα οποία ανήκουν τα Πανεπιστήμια. Παρόμοια πράγματα για ενέργειες διαφάνειας αναφέρονται και σε σχετικούς νόμους - Πλαίσια για τα Πανεπιστήμια αλλά και στον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του ΕΚΠΑ.
Εφόσον δεν ανακοίνωσαν τους βαθμούς μετά των επιτυχόντων αλλά και τους τελικούς συνεντευξιαζόμενους και εφόσον δεν ανήρτησαν σχετική Πράξη στη Διαύγεια, θα έπρεπε, τουλάχιστον, να αναρτήσουν ένα ρημαδόχαρτο έξω από μια πόρτα. :bangin: Έλεος!

Άρθρο 1
Αντικείμενο του νόμου
Αντικείμενο του παρόντος νόμου είναι η εισαγωγή της υποχρέωσης ανάρτησης των νόμων, των προεδρικών διαταγμάτων, και των πράξεων που εκδίδουν τα αναφερόμενα στο άρθρο 2 πρόσωπα και όργανα στο Διαδίκτυο και η δημιουργία των προϋποθέσεων και διαδικασιών για τη διασφάλιση ευρύτατης δημοσιότητας αυτών.

Άρθρο 2
Πεδίο εφαρμογής
1. Οι ρυθμίσεις του παρόντος νόμου εφαρμόζονται σε νόμους, προεδρικά διατάγματα, αποφάσεις και πράξεις που εκδίδουν ο Πρωθυπουργός, το Υπουργικό Συμβούλιο και τα συλλογικά κυβερνητικά όργανα, οι Υπουργοί, Αναπληρωτές Υπουργοί, Υφυπουργοί, Γενικοί Γραμματείς Υπουργείων και Περιφερειών, Ειδικοί Γραμματείς Υπουργείων, τα όργανα διοίκησης νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.), οι ανεξάρτητες και ρυθμιστικές διοικητικές αρχές, το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, [....].
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 05 Δεκ 2014, 19:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 20 Οκτ 2012, 17:26

Πάντως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ με τόσο εύκολα θέματα να έπιασαν τόσο λίγοι τη βάση...αν θέλανε να κόψουν ας έβαζαν δύσκολα όπως πχ. στο κλασικό..οι δύο ερωτήσεις της λογοτεχνίας ήταν σαν να σου λένε :γράψε ο,τι ξέρεις...πως βαθμολογούν,όταν το μόνο που κάνουν είναι να βγάζουν μια φωτοτυπία το κείμενο και να σου λένε. Σχολίασε το..και όταν τους Ρωτάς ως προς τι σου λένε ως προς ο,τι θες γράψε ο τι θες...φαντάζομαι αν ζητήσεις αναβαθμολογηση η εξηγήσεις γιατί κοπηκες θα πουν Α,δεν ζητούσαμε αυτό που έγραψες,με τόσο γενικά θέματα ο,τι γράψει ο καθένας μπορεί να θεωρηθεί σωστό ή λάθος,ανάλογα με την κρίση του διορθωτη...αρκει να δε κανείς ποσο πολλά και συγκεκριμενα ήταν τα Θεματα των άλλων μεταπτυχιακων...
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilaiomai » 20 Οκτ 2012, 18:31

Απάντηση προς το μέλος ptixio.
Έδινα μόνο Άγνωστο Λατινικών, οπότε δεν γνωρίζω τι έπεσε στο Γνωστό. Αν καταφέρω και μάθω, θα το δημοσιεύσω στο φόρουμ. Όσον αφορά το Άγνωστο των Αρχαίων, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται άριστη επανάληψη Γραμματικής - Συντακτικού και εξάσκηση πάνω σε κείμενα της Κλασικής περιόδου. Όμως και πάλι μπορεί να πέσει κάτι που θα σε εκπλήξει δυσάρεστα...

Και κάτι νεότερο : στη συνέντευξη οι καθηγητές ήταν απίστευτα φιλικοί!!! Καλά μας αποτελέσματα για μία ακόμη φορά!!!
Άβαταρ μέλους
lilaiomai

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenamaz » 20 Οκτ 2012, 18:41

Καλησπέρα και εγώ θα ήθελα να αναφερθώ στο μεταπτυχιακό του νεοελληνικού. Δεν μπορώ να πώ ότι αρίστευσα, έγραψα πιστεύω ικανοποιητικά, ίσως όχι τόσο ικανοποιητικά για αυτό που θα ήθελαν οι εξεταστές. Πέρα απο αυτό όμως και πέρα απο τη δική μου προσπάθεια αναγνώρισα και την προσπάθεια πολλών συναδέλφων που έγραφαν μέχρι τελευταία στιγμή και μέχρι την ώρα που παρέδωσα το γραπτό μου (κατά τις 12 και κάτι), υπήρχαν πολλά παιδιά που έγραφαν. Δεν μπορεί όλοι αυτοί (και εξαιρώ τον εαυτό μου γιατί μπορεί και να μην τα πήγα καλα) να μην έγραψαν τόσο καλά, ώστε να αξίζουν να περάσουν απλά απο συνέντευξη και μετά ας καταλήξουν σε αυτούς που θα επιλέξουν. Και για να μην παρεξηγηθώ με τα παιδιά που πετυχαν και τα πήγαν καλά, να έχουν καλή επιτυχία απο δω και πέρα, απλά για όλους τους υπόλοιπους θεωρώ ότι είναι άξιο απορίας να μην αναρτούν αποτελέσματα, ούτε βαθμούς, ούτε τίποτα! Εύχομαι σε όλους σε επιτυχόντες και μη ό,τι καλυτερο
Άβαταρ μέλους
elenamaz

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 20 Οκτ 2012, 20:29

ουτε και στο γλωσσολογικο αναρτηθηκαν βαθμοι για τους αποτυχοντες οποτε μη στενοχωριεστε ειναι αποφαση του τμηματος αυτη.
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 20 Οκτ 2012, 20:33

Μόνο που εμάς δεν αναρτήθηκαν βαθμοί ουτε για τους επιτυχόντες..επίσης δεν αναρτήθηκαν καν τα ονόματα όσων περασαν,και ούτε μπορείς να τα μάθεις,απλά σε όσους επικοινωνήσαμε είπαν ότι αφού δεν μας τηλεφώνησαν δεν περάσαμε...
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 20 Οκτ 2012, 20:38

αα μαλιστα τι να πω δε ξερω τα πραγματα ειναι δυσκολα και οι απαιτησεις μεγαλες.καλο βραδυ.
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 22 Οκτ 2012, 14:46

οι αιτησεις για τεχνογλωσσια ποτε ειναι παιδια?κ τι ακριβως ζητανε απο δικαιολογητικα??
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 22 Οκτ 2012, 14:46

οι αιτησεις για τεχνογλωσσια ποτε ειναι παιδια?κ τι ακριβως ζητανε απο δικαιολογητικα??
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ChristinaLG » 22 Οκτ 2012, 19:44

aspirine έγραψε:οι αιτησεις για τεχνογλωσσια ποτε ειναι παιδια?κ τι ακριβως ζητανε απο δικαιολογητικα??

Αναφερεσαι στο διατμηματικο μεταπτυχιακο Φιλολογιας-Πολυτεχνειου;; Παιρνουν μονο γλωσσολογους 'η απο ολες τις κατευθυνσεις;;;
Άβαταρ μέλους
ChristinaLG

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 23 Οκτ 2012, 10:03

ναι σε αυτο.δε γνωριζω.ξερεις κατι γ τις αιτησεις?
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό steve150 » 23 Οκτ 2012, 15:05

Παιδιά γνωρίζει κανεις ποτε θα βγούνε τα αποτελέσματα για το μεταπτυχιακό στο κλασικό?
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 06 Νοέμ 2012, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπη greeklish
Άβαταρ μέλους
steve150

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maggy Sam » 23 Οκτ 2012, 16:23

Καλησπέρα!Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις για το μεταπτυχιακό της λαογραφίας την ερχόμενη χρονιά. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το πρόγραμμα από κάποιον φοιτητή που είναι ήδη μέσα. Δηλαδή για το πώς είναι τα μαθήματα, οι καθηγητές και το επίπεδο διδασκαλίας. Επίσης, γνωρίζετε εάν είναι δύσκολο να μπει κάποιος σ' αυτό το μεταπτυχιακό, υπάρχει ανταγωνισμός; Γιατί σε άλλους τομείς πχ. νεοελληνικό κτλ υπάρχει -αν δεν κάνω λάθος- μεγάλη ζήτηση. Επίσης, θα με βοηθούσε πολύ εάν μπορούσε κάποιος να μου πει τι θέματα έπεσαν στις φετινές ή παλαιότερες εξετάσεις για την εισαγωγή στο μεταπτυχιακό, τι περίπου ζητούν.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Άβαταρ μέλους
Maggy Sam

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gina89 » 23 Οκτ 2012, 16:24

steve150, όσοι περάσαμε τη βάση είχαμε ειδοποιηθεί τηλεφωνικά για συνέντευξη, η οποία έγινε την Παρασκευή. Εκεί στη συνέντευξη μας είπαν πως θα μας ξαναειδοποιήσουν στο τέλος της βδομάδας αυτής.
Άβαταρ μέλους
gina89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό steve150 » 23 Οκτ 2012, 16:42

gina89 πέρασα και εγώ από συνέντευξη την παρασκευή απλά δεν ρώτησα πότε θα μας ειδοποιήσουν! ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 06 Νοέμ 2012, 16:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπη greeklish
Άβαταρ μέλους
steve150

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες