filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 21 Σεπ 2012, 13:57

Γεια σας παιδιά :)

πόσοι δίνουμε για το νεοελληνικό; είμαστε πολλοί; έχετε διαβάσει τα πάντα στην εντέλεια;;; να αγχωθώ;; :)
Ο έρωτας μας μεταβάλλει σε πλάσματα που επιθυμούν να μοιραστούν τον εαυτό τους.
Άβαταρ μέλους
drouk

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efidoxaki » 21 Σεπ 2012, 14:24

καλησπερα παιδια!!!Δηλαδη σε κανενα προγραμμα μεταπτυχιακου δεν θα διεξαχθουν οι εξετασεις???και τωρα??τι αγχος πια!!!κ αυτη η αναμονη!!
Άβαταρ μέλους
efidoxaki

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efidoxaki » 21 Σεπ 2012, 14:29

drouk και εγω δινω για τα νεοελληνικο!και θα σου ομολογησω οτι δεν εχω διαβασει στην εντελεια καθως ειμαι απο αλλο τμημα και στα ποιηματα και τα πεζα εχω συλλεξει μονη μου πληροφοριες και σημειωσεις(αν τα λες σημειωσεις αυτα που εχω) μονο στη θεωρια μπορω να πω οτι κατι εχω κανει.
Άβαταρ μέλους
efidoxaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 21 Σεπ 2012, 14:34

efidoxaki :) Επιτέλους κι ένας άνθρωπος! Εγώ τελείωσα το Νεοελληνικό του ΑΠΘ. Έχω σημειώσεις από όλα στην ύλη, εκτός από το περιοδικό Ίνδικτος. Δεν προλαβαίνω να το διαβάσω σε καμία περίπτωση.! Ξέρουμε ακιρβώς τι περίπου ρωτάνε; Με αγχώνουν κάπως οι 4 ώρες!! Εσύ τελείωσες στην Αθήνα;
Για τα έργα πολύ κατατοπιστικες ήταν οι εισαγωγές τους πάντως.
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efidoxaki » 21 Σεπ 2012, 14:45

κοιτα στην αθηνα εχω τελειωσει,αλλα προερχομαι απο το τμημα κοινωνικης θεολογιας που, αν μη τι αλλο, ειναι καπως ασχετο με τα φιλολογικα.μονο λιγα αρχαια κ φιλοσοφια ειχα στην σχολη οποτε καταλαβαινεις!.και γω το περιοδικο δεν το εχω δει καθολου!!αν προλαβω ,αφου αναβληθηκαν οι εξετασεις, ισως του ριξω μια ματια..αν θες να το βρεις υπαρχει στην βιβλιοθηκη του τομεα στην φιλοσοφικη στον 8ο οροφο,τα εχουν ολα απλα το ζητας.οντως οι 4 ωρες ειναι πολλες ,εγω που εχω ρωτησει μου ειπαν οτι ειναι υπερ αρκετες..συνηθως στο 3ωρο εχεις τελειωσει...ετσι μου ειπαν,για να δουμε!ναι οι εισαγωγες ειναι κατατοπιστικες απλα αν ρωτησουν μεθοδους η τεχνικες η κατι τετοιο τελοσπαντων ...δεν ξερω τιποτα..
Άβαταρ μέλους
efidoxaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 21 Σεπ 2012, 14:51

Κατάλαβα. Είμαι από Μυτιλήνη και έρχομαι αύριο με το καράβι.. Μπορεί και να προλάβω να το δω το περιοδικό, αν και δε νομίζω. Έχω την εντύπωση πως το κεφάλι δεν χωράει άλλα! :) Και μετά στη συνέντευξη (αν περάσουμε τα γραπτά) έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να μας ρωτήσουν; Πφ... Θα δείξει το πράγμα!
όπως και να 'χει...
Καλή μας επιτυχία :)
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efidoxaki » 21 Σεπ 2012, 15:00

εισαι απο εκει ?πως σε λενε?ερχεσαι για τις εξετασεις???αφου αναβληθηκαν και δεν ξερουμε ποτε θα γινουν ισως προλαβεις να δεις και το περιοδικο..αληθεια ποτε λες να γινουν??συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.ενταξει η συνεντευξη ειναι κατι πιο βατο νομιζω ,ρωτανε για σενα ,για το λογο που θες το μεταπτυχιακο κτλ..το θεμα ειναι τα γραπτα...οντως καλη μας επιτυχια! και καλο σου ταξιδι.
Άβαταρ μέλους
efidoxaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 21 Σεπ 2012, 15:04

Ναι, από Μυτιλήνη είμαι! Αλέξανδρο με λένε. Ε ελπίζω από 1η Οκτώβρη κάτι να γίνει. Δεν θα θελα να πάει πιο μετά!! Ε στα γραπτά ας πάμε με αισιοδοξία και χαμόγελο και βλέπουμε τι θα γίνει!
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efidoxaki » 21 Σεπ 2012, 15:09

Ναι ας μην παει αργοτερα γιατι θα ξεχασουμε κ αυτα που μαθαμε!!Ας ειμαστε θετικοι εχεις δικιο!εις το επανειδειν λοιπον Αλεξανδρε.
Άβαταρ μέλους
efidoxaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efidoxaki » 21 Σεπ 2012, 15:11

ουπς...εις το επανιδειν εννοουσα!
Άβαταρ μέλους
efidoxaki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 21 Σεπ 2012, 15:41

Μακάρι να δώσουμε κανονικά το μεταπτυχιακό της Θεωρητικής και Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας την 1η Οκτωβρίου,και το διατμηματικό ελπίζω να πάει κατά τις 5 Οκτωβρίου!
Άβαταρ μέλους
george22

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 21 Σεπ 2012, 15:42

καλή επιτυχία george22!!! :)
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poppet » 21 Σεπ 2012, 21:08

Καλησπέρα σε όλες και ολους! καλο κουραγιο με το διαβασμα και καλη επιτυχία παιδια!!!

καποιοι παραπάνω ρωτήσατε για διδακτρα σε Θεωρητικη- Εφαρμοσμενη και για το Διατμηματικο! οχι δεν εχουν διδακτρα! (ευτυχως, αλλά αυτός ειναι και ο λόγος που ειναι πρωινά τα μαθήματα! )

όσο για το πόσοι εδωσαν ΘΕωρ-Εφαρμ περσυ οι δηλώσεις μπορεί να ήταν κ 100 δε ξέρω αλλά ξερω ότι εκείνη την μέρα στα γραπτά ήμασταν 18 ατομα και στην συνέντευξη 16 μόνο! όσον αφορά τη Διδασκαλία της Ελληνικης έχω ακούσει ότι επειδή είναι διατμηματικό έχει μεγαλύτερη προσέλευση... παρόλα αυτά ακουσα ότι μια χρονιά είχαν πάει παρα πολλοί οι οποίοι αφού πηραν τα θέματα μετά από λίγο έφυγαν....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και πάλι! πάνω απ ολα να πατε χωρίς αγχος οι καθηγητές δεν είναι τέρατα ουτε οι εξετάσεις τραγικές.... ζητανε τ αυτονοητα που πρεπει να ξερεις ως πτυχιούχος
cu there :)
Cogito ergo Dubito ergo Sum
Άβαταρ μέλους
Poppet

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, Κατεύθυνση Γλωσσολογίας Ν.Α. Μεσογείου

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 23 Σεπ 2012, 01:51

Κι εγώ παιδιά δίνω για το νεοελληνικό είμαι..ΕΙΧΑ διαβάσει στην εντέλεια αλλά τώρα με την αναβολή που ξεαγχώθηκα ότι δεν δίνω άμεσα και τα έχω αφήσει,λέω να τα ξαναπιάσω από Δευτέρα..μακάρι να βγει η ημερομηνία σύντομα,γιατί όσο δεν ξέρουμε σίγουρη ημερομηνία δεν μπορούμε και να στρωθούμε ..drouk έχω να σου πω πως το περιοδικό Ίνδικτος δεν λέει και πολλά οπότε μην αγχώνεσαι..καλό θα ήταν να πας στο σπουδαστήριο να του ρίξεις μια ματιά ,αλλά ουιαστικά επαναλαμβάνει το βιβλίο της Τζούμα..μόνο στο πρώτο μέρος έχει πιο αναλυτικά τις αρχαίες αλληγορήσεις,και έχει επιπλέον κάποια πράγματα για τον Habermas..απο κει και πέρα...Schleiermacher,Dilthey,Heidegger , Gadamer τίποτα που να μην αναφέρουν και τα άλλα βιβλία..α!!και στο τέλος έχει ένα άσχετο κομμάτι που αφορά τον Bachtin το οποίο προσωπικά έκανα μόνο μια ανάγνωση,αφού ο Bachtin ανήκει στον φορμαλισμό και δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα που είναι στην ύλη..
Αυτό που με αγχώνει εμένα είναι το πρώτο κομμάτι, καθώς δεν είχε συγκεκριμένη βιβλιογραφία και έχοντας δει παλιά θέματα ,λένε ότι σου δίνουν ένα απόσπασμα να το σχολιάσεις...αν η ερώτηση μιλάει γενικά για σχολιασμό και όχι για σχολιασμό ως προς κάτι συγκεκριμένο πιστεύω θα'ναι πολύ δύσκολο γιατί ο καθένας μας έχει διαβάσει άλλα και μπορεί να το πιάσει από αλλού..επίσης.. τις εισαγωγές των βιβλίων τις μάθατε απ'έξω ή απλά τις κάνατε ένα καλό διάβασμα?????
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό drouk » 23 Σεπ 2012, 11:02

thaliaTh (επίσημη συντονίστρια βλέπω!!)

κι εγώ μια απ τα ίδια! Νιώθω ότι τα έχω ξεχάσει όλα! Λέω να τα πιάσω άλλη μία, ελπίζω τελευταία, φορά από άυριο. Εγώ όσον αφορά στα λογοτεχνικά διάβασα τις εισαγωγές τους και κάποιες μελέτες που βρήκα, ή στον Σοκόλη ή σε άλλα βιβλία. Απ έξω δεν τα έχω μάθει σε καμία περίπτωση, απλώς θυμάμαι τα σημαντικά πράγματα και από αυτά θα ξεκινήσω αν είναι να σχολιάσω κάτι και μετά θα ξεδιπλώσω την κρίση μου (εδώ γελάμε, αχαχαχα). Εμένα με αγχώνει πάλι το κομμάτι της θεωρίας της λογοτεχνίας, γτ όσο να ναι δεν τα θυμάμαι και αναλυτικά όλα αυτά.... Όπως και να έχει το πράγμα, ας δώσουμε και ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά :)

καλό κουράγιο!!!
Άβαταρ μέλους
drouk

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 23 Σεπ 2012, 18:43

Όλοι με τη θεωρία αγχώνονται, ουσιαστικά είναι το πιο δύσκολο κομμάτι, που καθορίζει το αποτέλεσμα..πάντως απ'ό,τι έχω δει πέφτουν γενικότερες ερωτήσεις : πχ. η ερώτηση που είχε πέσει πέρσι ήταν αρκετά γενική : να ορίσουμε τις επεξηγηματικές θεωρίες και ποιες θεωρίες περιλαμβάνουν....επίσης, χωρίς να θέλω να επηρεάσω το διάβασμα μας πέρσι η ερώτηση ήταν από τις αναγνωστικές θεωρίες, φέτος άλλαξε η ύλη και ξαναμπήκε και η θεωρία της πρόσληψης...οπότε ίσως βάλουν κάτι για Jauss ή για Iser..

Καλή επιτυχία εύχομαι συνάδελφε drouk και ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το πρώτο μέρος :) ελπίζω να είμαστε όλοι συμφοιτητές σε λίγο καιρό :)
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ChristinaLG » 24 Σεπ 2012, 02:24

Αν καποιος εχει δωσει εξετασεις για το διατμηματικο 'η για την εφαρμοσμενη γλωσσολογια που οι υλες ειναι συναφεις, θα βοηθουσε πολυ αν μας ελεγε πανω κατω τι ζητανε.. βαζουν και ασκησεις ή μονο θεωρια;; ειδικα στο κομματι της περιγραφης της Ν.Ε.. Τι κακο κι αυτο να μην υπαρχουν πουθενα παλια θεματα. Επτασφραγιστο μυστικο.. :lola:
Άβαταρ μέλους
ChristinaLG

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 24 Σεπ 2012, 15:55

Γεια σου,στη Θεωρητική και Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία,βάζουν περίπου 10 σύντομες ασκήσεις στο κομμάτι της Φωνητικής (+1-2 θεωρητικές ερωτήσεις 1 γραμμής),και επίσης στο κομμάτι της Σύνταξης μπαίνουν μία άσκηση και μία θεωρία. Τα υπόλοιπα,δηλαδή Σημασιολογία-Πραγματολογία και Κοινωνιογλωσσολογία είναι θεωρητικά,αλλά μέσω παραδειγμάτων.Στην Πραγματολογία το θέμα που μπαίνει είναι ο σχολιασμός προτάσεων (πχ να βρεις προσλεκτική πράξη,προσλεκτική ισχύ,προσλεκτικό στόχο, ή να βρεις ποια αρχή παραβιάζεται ή όχι κλπ),και στην Κοινωνιογλωσσολογία πέφτει θεωρία,αλλά μπορεί να μπει ερώτηση να γράψεις ένα πείραμα και να το σχολιάσεις.Για το διατμηματικό δεν ξέρω!
Παρόλα αυτά ελπίζω να δώσουμε κανονικά τη Δευτέρα, και το διατμηματικό ας πάει μέχρι τις 5-6 Οκτωβρίου,όχι πιο μετά όμως.Και επίσης να μην πέσουν την ίδια μέρα και τα 2 μεταπτυχιακά,όπως πήγε να γίνει.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 24 Σεπ 2012, 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ChristinaLG » 25 Σεπ 2012, 01:09

Σε υπερευχαριστω!! Υποθετω πως στο διατμηματικο θα ειναι πιο ευκολα τα θεματα, αν και οσα μου ειπες ακουγονται πολυ βατα.. Μακαρι να μην συμπεσουν και με την ορκωμοσια μας στις 10 του μηνα.. Καλη σου επιτυχια!!
Άβαταρ μέλους
ChristinaLG

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 25 Σεπ 2012, 19:43

Σχετικά με το διατμηματικό,θα δώσουμε τελικά την Πέμπτη?Βγήκε νέα ανακοίνωση ότι η Κοσμητεία δεν έχει ανακοινώσει κατάληψη σχολής για 27 του μήνα.Και επίσης δεν απεργούν καθηγητές του διατμηματικού.
Άβαταρ μέλους
george22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες