filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 16 Μάιος 2012, 22:49

Κροκο, νομίζω πρέπει να έχεις λίαν καλώς (τσέκαρε τον κανονισμό, δεν είμαι σίγουρος), αλλά το σημαντικότερο είναι πώς θα πας στα γραπτά. Εγώ είχα 7,1 και μπήκα 4ος
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 17 Μάιος 2012, 11:27

αααα ωραία οκ! Ευχαριστώώώ! :huglove:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 18 Μάιος 2012, 10:27

xoulk13,να σε ρωτησω,για τη φωνητικη ειναι μεσα και οι δυο τομοι του μποτινη?
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 18 Μάιος 2012, 10:28

δε διευκρινιζεται γι αυτο ρωταω
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 18 Μάιος 2012, 11:06

Καλημέρα!!Για τα μεταπτυχιακά εντός της φιλοσοφικής δεν χρειάζεται να έχουμε πάνω από 6.5!και λιγότερο να έχουμε μπορούμε να μπούμε σε μεταπτυχιακό!Το σημαντικό είναι πως θα γράψουμε στις εξετάσεις και έπειτα υπολογίζονται βαθμοί μαθημάτων,πτυχίου κλπ..Έχω ρωτήσει καθηγητές μας γι'αυτό και μου το έχουν πει!
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 21 Μάιος 2012, 16:44

Πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά της Φιλολογίας (συγκεκριμένα για Θεωρητική και Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία).Είχα ακούσει για 23 Μαϊου,αλλά δεν βρίσκω την ανακοίνωση!Το πρόβλημα είναι ότι είχα δώσει πέρυσι την αναλυτική βαθμολογία,και ίσως να μην είναι εύκολο να βρω άλλη,από τη σχολή μου,που ήταν στην Πάτρα!Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει στο αρχείο τους η περσινή μου αναλυτική βαθμολογία,εφόσον δεν είχα περάσει,ή θα έχει πεταχτεί?
Και επίσης,έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα προτεινόμενα βιβλία,της ελληνικής βιβλιογραφίας!Για το βιβλίο του Κώστα Κανάκη τι λέτε,αξίζει περισσότερο,πιστεύετε ότι θα βοηθήσει?
Άβαταρ μέλους
george22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 21 Μάιος 2012, 16:48

aspirine έγραψε:xoulk13,να σε ρωτησω,για τη φωνητικη ειναι μεσα και οι δυο τομοι του μποτινη?

Γεια σου,επειδή έδωσα πέρυσι,είχα διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο και ότι είχε πέσει το ήξερα!Επίσης είχα ρωτήσει άλλους,και ήταν μόνο ο πρώτος τόμος.Εκεί που δεν τα πήγα καλά ήταν η σημασιολογία-πραγματολογία,που έπεσε για πραγματολογία,και στη συγκριτική σύνταξη στη θεωρητική ερώτηση που ήταν πολύ γενική!
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 22 Μάιος 2012, 20:20

σ ευχαριστω george22 ποσο καιρο προετοιμαστηκες?ξαναδινεις φετος?
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 22 Μάιος 2012, 21:46

aspirine έγραψε:σ ευχαριστω george22 ποσο καιρο προετοιμαστηκες?ξαναδινεις φετος?

Περίπου 1,5 μήνα διαβάζω αλλά μου είναι ήδη γνωστά!Εκτός από μερικά σημεία που τα έχω αφήσει γιατί είναι κενά.Περιμένω αυτό με την αναλυτική βαθμολογία,ώστε να κάνω την αίτηση!Αν γίνει και τη βρουν από τη σχολή!Επιπλέον μάλλον θα πάω φαντάρος τέλος Οκτώβρη,με το ενδεχόμενο ότι ,θα προλάβω να ξαναδώσω,και θα έχουν βγει ως μέσα Οκτωβρίου τα αποτελέσματα,οπότε αν έχω περάσει,θα πάρω νέα αναβολή!Για κάθε ενδεχόμενο,διαβάζω!
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 23 Μάιος 2012, 12:21

ωραια εγω δινω πρωτη φορα κ δε διαβαζω και ιδιαιτερα εχω καλυψει σημασιολογια κ συνταξη μεχρι στιγμης..
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ptixio » 26 Μάιος 2012, 12:18

Καλησπέρα σας! Διαβασα τις προηγούμενες δημοσιεύσεις περι του μεταπτυχιακού στα αρχαια για το οποίο ενδιαφέρομαι και εγώ.. Όντως , με τα λατινικά ξέρει κανείς περίπου τί να διαβάσουμε; Όπως και για το αδίδακτο κείμενο στα αρχαία έχει κανείς ένα μπούσουλα για τους αττικούς; Τέλος μια δημοσίευση στο φόρουμ παλαιότερων θεμάτων για τους νέους υποψηφίους μεταπτυχιακούς θα ήταν εξαιτερικό!! Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
ptixio

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό charis86 » 27 Μάιος 2012, 20:50

Καλησπέρα.
Εδώ και δυο ημέρες προσπαθώ να μεταβώ στον δικτυακό τόπο του Τομέα Γλωσσολογίας και μου λέει error/not found. Το ίδιο ισχύει και για τον δικτυακό τόπο των μεταπτυχιακών φοιτητών του Τομέα. Σημαντικές ανακοινώσεις που μάθαινα όπως οι ώρες συνεργασίας με τους διδάσκοντες δεν μπορώ να τις μάθω σε περίπτωση που έχω κάποια απορία στο διάβασμά μου για το μεταπτυχιακό της Θεωρητικής και Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας. Ήθελα να μάθω κάνουν αναβάθμιση στον server τους και το βγάζει αυτό?
Ευχαριστώ. :thxx:
Άβαταρ μέλους
charis86

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών_Κατεύθυνση Γλωσσολογίας Ν.Α. Μεσογείου

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό skou » 28 Μάιος 2012, 14:58

καλησπερα σας

Eνδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο της νεοελληνικης φιλολογιας. Tα βιβλια που υπαρχουν στην ενδεικτικη βιβλιογραφια πως μπορω να τα προμηθευτω;Eυχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σας!
Άβαταρ μέλους
skou

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 28 Μάιος 2012, 20:00

Καλημέρα skou ,τα βιβλία μπορείς να τα προμηθευτείς από το εμπόριο ( να τα αγοράσεις δηλαδή) ή να τα βρεις στο σπουδαστήριο νεοελληνικής στον 8ο,για να τα φωτοτυπήσεις ή να τα διαβάσεις εκεί. Για να μην ψάχνεις άδικα,αν πας στο σπουδαστήριο ρώτα τις κυρίες,έχουν όλα τα βιβλία που είναι στην ύλη μαζεμένα σ'ένα ράφι οπότε θα στα δώσουν κατευθείαν αυτές :peace2: :peace2:
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aliki » 29 Μάιος 2012, 01:56

?!?! έγραψε:
aspirine έγραψε:aliki, ως διατμηματικο να περιμενεις τη προκηρυξη γυρω στον ιουλιο..

η ύλη για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακό ποια είναι?

Ευχαριστώ aspirine. Πήγα και ρώτησα κ μου είπαν περίπου μέσα Ιουνίου υπολογίζουν την προκήρυξη. ΣΧετικά με την ύλη, στην δίνουν σε φωτοτυπία στο αντίστοιχο τμήμα του σπουδαστηρίου Γλωσσολογίας. Απ' όσο έχω δει είναι ίδια με πέρυσι.
Άβαταρ μέλους
aliki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aliki » 29 Μάιος 2012, 02:05

Επειδή δεν έχω κανέναν δικό μου που να χει ξαναδώσει για να μου δώσει μία ιδέα του πως ακριβώς πρέπει να διαβάσω, θα ήθελανα ρωτήσω κάτι ακόμα.
Έχω την ύλη του διατμηματικού με την ενδεικτική βιβλιογραφία. Εγώ αν επιλέξω 1-2 βιβλία για καθένα από τα 4 μέρη που εξετάζονται, είμαι καλυμμένη?
Κ με ποιά κριτήρια ακριβώς διαλέγουμε?

(Σχετικά με ερωτήσεις που διάβασα παραπάνω αναφορικά με τη βαρύτητα που έχει ο βαθμός πτυχίου και των γνωστικών μαθημάτων , επειδή πήγα και ρώτησα, αυτό που χρειάζεται είναι να πας καλά στα γραπτά και τίποτα αλλό.)
Άβαταρ μέλους
aliki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 29 Μάιος 2012, 07:53

μην αγχωνεσαι αλικη περυσι εδωσαν 30 ατομα και πηραν τους 17!!
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό skou » 29 Μάιος 2012, 08:32

thaliaTh έγραψε:Καλημέρα skou ,τα βιβλία μπορείς να τα προμηθευτείς από το εμπόριο ( να τα αγοράσεις δηλαδή) ή να τα βρεις στο σπουδαστήριο νεοελληνικής στον 8ο,για να τα φωτοτυπήσεις ή να τα διαβάσεις εκεί. Για να μην ψάχνεις άδικα,αν πας στο σπουδαστήριο ρώτα τις κυρίες,έχουν όλα τα βιβλία που είναι στην ύλη μαζεμένα σ'ένα ράφι οπότε θα στα δώσουν κατευθείαν αυτές :peace2: :peace2:

καλημερα.Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...θα προσπαθησω να τα προμηθευτω οσο πιο συντομα γινεται.εχω αγχωθει αρκετα γιατι δεν ξερω αν προλαβαινω να διαβασω...
Άβαταρ μέλους
skou

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aliki » 29 Μάιος 2012, 17:34

aspirine έγραψε:μην αγχωνεσαι αλικη περυσι εδωσαν 30 ατομα και πηραν τους 17!!

Αυτό είναι πραγματικά ενθαρρυντικό! Ευχαριστώ! :clapping:
Άβαταρ μέλους
aliki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kikaki88 » 01 Ιουν 2012, 14:38

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα! Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό νεοελληνικής φιλολογίας του ΑΠΘ. Γνωρίζει κανείς το στυλ των ερωτήσεων? Η ενδεικτική βιβλιογραφία αρκεί? και επίσης χρειάζεται να δώσεις και εξετάσεις σε 2 ξένες γλώσσες που επιθυμείς,,,γνωρίζει κανείς πώς είναι τα θέματα των ξένων γλωσσών?
Ευχαριστώ :thxx:
Άβαταρ μέλους
kikaki88

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες