filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 14 Φεβ 2012, 17:44

Στον τομέα νεοελληνικής φιλολογίας η κυρία στη γραμματεία είναι πολύ συνεργάσιμη και πιστεύω ότι θα σου δώσει πιο καλές πληροφορίες από εμάς. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πολύ συμπαθητικός άνθρωπος και συνεργάσιμη καθηγήτρια είναι η κ. Ποσάντζη, αλλά δεν ξέρω ποια η σχέση της με το μεταπτυχιακό, οπότε ρώτα καλύτερα στη γραμματεία του τομέα :up:
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poul » 16 Φεβ 2012, 03:31

xoulk13 έγραψε:Στον τομέα νεοελληνικής φιλολογίας η κυρία στη γραμματεία είναι πολύ συνεργάσιμη και πιστεύω ότι θα σου δώσει πιο καλές πληροφορίες από εμάς. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πολύ συμπαθητικός άνθρωπος και συνεργάσιμη καθηγήτρια είναι η κ. Ποσάντζη, αλλά δεν ξέρω ποια η σχέση της με το μεταπτυχιακό, οπότε ρώτα καλύτερα στη γραμματεία του τομέα :up:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!
Εικόνα

Το γεγονός ότι οι άνθρωποι δεν μαθαίνουν αρκετά από την ιστορία
είναι το καλύτερο μάθημα που η ιστορία μπορεί να προσφέρει...
Άβαταρ μέλους
Poul

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ips » 21 Φεβ 2012, 13:16

Καλημέρα, σκοπεύω να δώσω στο ΠΜΣ με ειδίκευση αρχαία ελληνικά. Ωστόσο, ήθελα να μάθω κατά πόσο δύσκολη είναι η εξέταση στα λατινικά. Πού θα πρέπει να δώσω βάρος (λεξιλόγιο, γραμματική, συντακτικό), ώστε να μπορέσω να ανταποκριθώ στην εξέταση ; Στα αρχαία έχω μεγάλη εξοικείωση τόσο στο γνωστό, όσο κυρίως στο άγνωστο, γι' αυτό με απασχολεί η εξέταση των λατινικών. Είναι ιδιαίτερα απαιτητική ; Αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει, ας βοηθήσει. Ευχαριστώ !!!
Άβαταρ μέλους
ips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andriana25 » 29 Φεβ 2012, 11:42

Καλημερα και απο μενα!!!

μια ερωτηση θα ηθελα να κανω και καθε απαντηση ειναι πολυτιμη.για επιπλεον πληροφοριες σχετικα με το μεταπτυχιακο των αρχαιων σε ποιον καθηγητη μπορω να απευθυνθω?? :study: ή δεν προκειται να μου δωσουν καμια επιπλεον πληροφορια απο οσα αναγραφονται στο site της σχολης??....
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΥΛΑΙΕΣ.ΟΤΑΝ Τ ΑΝΟΙΓΩ ΒΛΕΠΩ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΥΧΕΙ.ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΛΕΙΝΩ ΒΛΕΠΩ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΟΘΩ.............
Άβαταρ μέλους
andriana25

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ips » 29 Φεβ 2012, 14:04

Καλημέρα, andriana25, και εγώ για το μεταπτυχιακό των αρχαίων ενδιαφέρομαι και έχω κάνει προσπάθεια για να βρω κάποιες επιπλέον κατατοπιστικές πληροφορίες κυρίως για τα λατινικά, αφού η ύλη για τα αρχαία είναι λίγο πολύ σαφής. Στα λατινικά η προκήρυξη κάνει λόγο για άγνωστο (γενικά και αόριστα), χωρίς να προτείνονται κάποιοι συγγραφείς, δεδομένης της ιδιαιτερότητας του αγνώστου των λατινικών. Ίσως κάποιος που έχει εμπειρία από προηγούμενες εξετάσεις να μπορούσε να βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
ips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό didi11 » 02 Μαρ 2012, 11:50

Ποτε λήγει η προθεσμία για αίτηση στο μεταπτυχιακο? Κάθε μεταπτυχιακο έχει δικιά του προθεσμία? Μπαίνω απο το κινητό κ δεν μου ανοίγει το φύλλο του κανονισμού στο site της φιλολογίας γι'αυτό ρωτάω εδώ..
Άβαταρ μέλους
didi11

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 02 Μαρ 2012, 15:54

Στο site του τμήματος λέει ότι η προθεσμία για τις αιτήσεις είναι από 2 Μαΐου έως 22 Ιουνίου 2012. :up:
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό didi11 » 02 Μαρ 2012, 16:03

:thxx:
Άβαταρ μέλους
didi11

Ευχαριστώ: 3

Re: Μεταπτυχ. Νεοελληνικής Φιλολογίας. Υλικό μελέτης και θέματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mvma » 04 Μαρ 2012, 01:24

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Νεοελληνική Φιλολογία. Απευθυνόμενη σε όσους έδωσαν εξετάσεις για το έτος 2011-2012, θα μπορούσατε σας παρακαλώ πααααάρα πολύ να μου πείτε τα θέματα που έπεσαν; Όπως επίσης αν μπορείτε να μου πείτε και τι ακριβώς διαβάσατε, βιβλία, σημειώσεις, τι υλικό τέλος πάντων;

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου παρέχετε οποιουδήποτε είδους βοήθεια. Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
mvma

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΔΕΛΑ » 07 Μαρ 2012, 08:31

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....υπολογιζω να τελειωσω τον σεπτεμβρη και σκεφτομαι ισωσ κανω μεταπτυχιακο στην αθηνα ποτε ειναι οι δηλωσεισ για οσους τελειωσουν τοτε
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΔΕΛΑ

Σχολή/Τμήμα: ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 07 Μαρ 2012, 16:23

τον επόμενο φλεβάρη μάρτη...
Γενικά είναι μια φορά το χρόνο από το μάρτη και μετά και κάνεις αίτηση και έχεις περιθώριο μέχρι το τέλος αυγούστου αρχές σεπτέμβρη να καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά. Τώρα για πιο συγκεκριμένα πρέπει να ρωτήσεις στη γραμματεία του μεταπτυχιακού που σε ενδιαφέρει.
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΔΕΛΑ » 07 Μαρ 2012, 18:06

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΔΕΛΑ

Σχολή/Τμήμα: ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 07 Μαρ 2012, 19:30

καλησπέρα,θέλω να μάθω την ύλη του ικυ για την υποτροφία στο μεταπτυχιακό γλωσσολογίας.βοηθήστε
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 08 Μαρ 2012, 03:02

Καλησπέρα!!!κι εγώ ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της νεοελληνικής και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους ήδη μεταπτυχιακούς..πόσες ώρες ακριβώς έχετε ανά βδομάδα μάθημα?επειδή ψάχνω ταυτόχρονα για δουλειά,θέλω να ξέρω ακριβώς..στον τομέα μου είπαν έξι,δηλαδή 3 μαθήματα,δύο υποχρεωτικά κι ένα επιλεγόμενο,αλλά στον οδηγό σπουδών λέει 8,δηλαδή 4 μαθήματα,3 υποχρεωτικά και ένα επιλεγόμενο,τι ισχύει;τα μαθήματα γίνονται 2-6 σωστά;
Επίσης εννοείται θα μας βοηθούσε πάρα πολύ αν κάποιος ανέβαζε τα θέματα που έπεσαν φέτος :thxx: :thxx:
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 08 Μαρ 2012, 13:16

aspirine έγραψε:καλησπέρα,θέλω να μάθω την ύλη του ικυ για την υποτροφία στο μεταπτυχιακό γλωσσολογίας.βοηθήστε

Το Ι.Κ.Υ. από τις υποτροφίες για το έτος 2011-2012 σταμάτησε τους γραπτούς διαγωνισμούς που διεξήγε τόσα χρόνια (λόγω οικονομικής κρίσης) και ακολούθησε την τακτική πολλών ιδρυμάτων με την αξιολόγηση σειράς δικαιολογητικών των υποψηφίων που υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά προς το Ι.Κ.Υ. :peace2:

Στο πλαίσιο των περικοπών έκοψε επίσης το Διδακτορικό και τη Μεταδιδακτορική Έρευνα στην Ελλάδα.

Για το έτος 2012-2013 δεν ξέρω αν ακολουθήσει την ίδια τακτική αξιολόγησης φακέλου υποψηφίων, αν και όπως το κόβω (Μάρτιο μπήκαμε αισίως!) μάλλον την ίδια μέθοδο θα ακολουθήσει. :peace2:
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 13 Οκτ 2013, 18:11, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 09 Μαρ 2012, 12:43

ευχαριστώ!
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 14 Μαρ 2012, 22:55

W.H. έγραψε:
aspirine έγραψε:καλησπέρα,θέλω να μάθω την ύλη του ικυ για την υποτροφία στο μεταπτυχιακό γλωσσολογίας.βοηθήστε

aspirine,

Το Ι.Κ.Υ. από τις υποτροφίες για το έτος 2011-2012 σταμάτησε τους γραπτούς διαγωνισμούς που διεξήγε τόσα χρόνια (λόγω οικονομικής κρίσης ίσως;) και ακολούθησε την τακτική πολλών ιδρυμάτων με την αξιολόγηση σειράς δικαιολογητικών των υποψηφίων που υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά προς το Ι.Κ.Υ. :peace2:

Στο πλαίσιο των περικοπών έκοψε επίσης το Διδακτορικό και τη Μεταδιδακτορική Έρευνα στην Ελλάδα.

Για το έτος 2012-2013 δεν ξέρω αν ακολουθήσει την ίδια τακτική αξιολόγησης φακέλου υποψηφίων, αν και όπως το κόβω (Μάρτιο μπήκαμε αισίως!) μάλλον την ίδια μέθοδο θα ακολουθήσει. :peace2:

Κατι εχω ακουσει οτι μπορει να μη γινει καθολου φετος. Βεβαια τα ιδια λεγανε κ περυσι κ τελικα εγινε. Αλλα και που εγινε, τι? Τα παιδια που το πηρανε ακομα δεν εχουν δει χρηματα! Οταν εισαι εξωτερικο κ εχεις να πληρωσεις ενοικια 600 ευρω +διδακτρα κ ολα τα υπολοιπα εξοδα, πως θα βασιστεις στο ΙΚΥ που πραγματικα δεν ξερεις καν αν θα τα παρεις τελικα τα λεφτα... :(
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 15 Μαρ 2012, 12:33

.
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 13 Οκτ 2013, 18:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 16 Μαρ 2012, 21:15

W.H. έγραψε:
Lia έγραψε:Κατι εχω ακουσει οτι μπορει να μη γινει καθολου φετος. Βεβαια τα ιδια λεγανε κ περυσι κ τελικα εγινε. Αλλα και που εγινε, τι? Τα παιδια που το πηρανε ακομα δεν εχουν δει χρηματα! Οταν εισαι εξωτερικο κ εχεις να πληρωσεις ενοικια 600 ευρω +διδακτρα κ ολα τα υπολοιπα εξοδα, πως θα βασιστεις στο ΙΚΥ που πραγματικα δεν ξερεις καν αν θα τα παρεις τελικα τα λεφτα... :(

Άσ' τα Λία!!! Μια πίκρα το θέμα εξωτερικό και το Ι.Κ.Υ. μαζί!!!!!! :ungry: :ungry:

Ακόμα δεν έχουμε δει χρήματα και δεν έχουμε υπογράψει καν τη σύμβαση με το Ι.Κ.Υ.! :wtf: Τι υποτροφία είναι αυτή ένας θεός ξέρει!!!! :bangin: :bangin:

Περιμένουν λέει να ελέγξει τις συμβάσεις ο νομικός σύμβουλος του Ι.Κ.Υ. και μετά να τις αποστείλουν για να τις υπογράψουμε!!! Μα τι κάνει κι αυτός τόσον καιρό, δεν καταλαβαίνω!!!!!! :wtf: :wtf: :wtf:

Τα 'πα και ξεθύμανα!!!! :wtf:

ναι το ξερω, εχω φιλους που το εχουν. Που σπουδαζεις??
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 21 Μαρ 2012, 07:12

Παιδιά εγώ μόλις πήρα πτυχίο και σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις για το μεταπτυχιακό γλωσσολογίας. Τις προλαβαίνω τις προθεσμίες κλπ, θέλω να ρωτήσω μόνο αν υπάρχει κανείς που έχει ξαναδώσει εξετάσεις στο συγκεκριμένο ή που σκέφτεται να δώσει, μήπως μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά με σημεία-κλειδιά και γενικώς τι γίνεται κι αν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον καθηγητή για βοήθεια...Γενικώς, πληροφορίες και για τις εξετάσεις αλλά και για το μεταπτυχιακό..τι να περιμένω δηλαδή..Αν υπάρχει κανείς και έχει την καλή διάθεση να με διαφωτίσει...ευχαριστώ! :tease:
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες