filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Φιλολογίας Αθήνας ή Θεσσαλονίκης??

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Φιλολογίας Αθήνας ή Θεσσαλονίκης??

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 26 Ιουν 2011, 22:44

Αχ παιδιά είναι μεγάλη ανάγκη να με βοηθήσετε. Σε 2 μέρες πρέπει να έχω καταθέσει το μηχανογραφικό μου και δεν έχω αποφασίσει ποιά πόλη να δηλώσω -για φιλολογία-. :oops: Βέβαια εσείς είστε από Αθήνα, αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μιλήσει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ , ΥΠΕΥΘΥΝΑ και ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ για τις δύο σχολές -Αθήνας και Θεσσαλονίκης- Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το επίπεδο των σχολών και πόσο αξιοκρατικά μπαίνουν οι βαθμοί. Please, κάντε γρήγορα γιατί ο χρόνος μετρά αντίστροφα. Όσοι έμπειροι προσέλθετε!!! :cry: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Ευχαριστώ: 0

Re: SOS ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΑΘΗΝΑΣ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 27 Ιουν 2011, 05:55

Όπως έχω πει και σε άλλους που ρωτάνε, πρώτα καλό είναι να κοιτάξεις την διαβίωση στην κάθε πόλη... Και εννοώ από οικονομικής κυρίως απόψεως. Αν δεν σε νοιάζει αυτό για οποιονδήποτε λόγο (πχ δικαιούσαι εστία κλπ) Τότε, μπορώ να σου πω να δεις τα μαθήματα που προσφέρονται σε κάθε σχολή τα δικά μας θα τα βρεις εδώ http://www.phil.uoa.gr/PPSCourses.html
και του ΑΠΘ εδώ http://www.lit.auth.gr/lessons_under_req/spring (και απ'ό,τι μπορώ να καταλάβω και το ΑΠΘ κάνει αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών, αλλά γενικά δεν σε πιάνουν γιατί ξεκινάς τώρα)

Να ξέρεις ότι επειδή στην Αθήνα το πτυχίο είναι ενιαίο (δηλ. δεν αναγράφεται η κατεύθυνση, βγαίνεις γλωσσολόγος) όποια κατεύθυνση και να πάρεις τα μαθήματα θα είναι πάνω κάτω τα ίδια: αρχαία-λατινικά-βυζαντινα-ν.ε. λογοτεχνια-γλωσσολογία, αλλάζουν οι "ποσότητες" μόνο.

Σε γνωστικό αντικείμενο θεωρώ το επίπεδο πολύ καλό. Σου δίνει πολλά να ασχοληθείς και να μάθεις, δεδομένου βέβαια ότι δεν θα τα περιμένεις όλα στο χέρι... θέλει λιγάκι τρέξιμο πιστεύω. Αλλά αυτό νομίζω είναι σε κάθε πανεπιστήμιο... :oops:

Τώρα για τους βαθμούς, δεν ξέρω τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη, αλλά ξέρω ότι κάθε καθηγητής έχει την "λόξα" του και ζητάει κάποια πράγματα, και αυτά θέλει! Δεν έχω συναντήσει τελευταία (εγώ προσωπικά) μη αξιοκρατικές βαθμολογήσεις... πριν 3 χρόνια ίσως... αλλά έχουν αλλάξει πολλά από τότε! :peace2: :peace2:

Τέλος, στην ΑΘήνα, θα έχεις και εμάς εδώ στο φόρουμ να σε βοηθήσουμε!!! :lola: :lola: :lola:
(εντάξει είναι εντελώς υποκειμενική δικαιολογία τώρα :lola: :lola: Συγγνώμη! :tease: :tease: )
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 27 Ιουν 2011, 15:06

:thxx: :thxx: Τί εννοείς γλωσσολόγος? Γιατί εγώ θέλω να πάω στο κλασσικό με αρχαία- λατινικά. Και τί εννοείς δε με πιάνουν οι αλλαγές στη Θεσσαλονίκη, θα γίνουν τα επόμενα χρόνια?Τέλος, αν δεν είχες σχέση με καμία από τις δύο πόλεις και σε ενδιέφερε απλώς η καλύτερη σχολή, εσύ ποιά θα διάλεγες? - υποθέτω ότι είσαι Αθηναίος- Α, και το φόρουμ σας είναι πολύ ωραίο και βοηθητικό! :goodjob: :cool:
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 27 Ιουν 2011, 17:05

Αν με το αν έχω σχέση με κάποια από τις 2 πόλεις, εννοείς την καταγωγή μου ή τπτ, η απάντηση είναι όχι! Καμία σχέση! :up:
Γλωσσολόγος, "ειδικευμένος" (όσο γίνεται προπτυχιακά) στην γλωσσολογία! Βλ. Μπαμπινιώτης! Αν θες κλασσική τότε θα σου προτείνω το τμήμα της Αθήνας! Οι αλλαγές που λέω και όπως τις ξέρω στη σχολή μου αφορούν τα μαθήματα και γίνονται σταδιακά μέχρι να έρθει το πρόγραμμα σπουδών στα μέτρα που θέλουν οι υπέυθυνοι! Αυτό σημαίνει (τουλάχιστον εδώ) ότι επηρεάζοντια λίγο-πολυ οι επιλογές και τα μαθήματα ενός 3-4-5-6κλπ-ετούς φτοιτητή αλλά επειδή οι νέοι μπαίνουν κατευθείαν στο πρώτο εξάμηνο μπαίνουν στο νέο πρόγραμμα οπότε δεν περνούν από κάποιο μεταβατικό στάδιο ή αλλαγή... Αλλά αυτό δεν είναι και βέβαιο εδώ που τα λέμε!!! Εγώ στην Φιλοσοφική εδώ έζησα από το 1ο έτος τόσες αλλαγές που έχω ζαλιστεί!!! :lola: :lola:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 27 Ιουν 2011, 17:12

Εσύ τότε για ποιό λόγο διάλεξες Αθήνα? Θεωρείς καλύτερη τη σχολή? Σόρρυ που σε πρήζω, αλλά μέχρι αύριο θα πρέπει να έχω αποφασίσει.. :sick:
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 27 Ιουν 2011, 17:36

Εγώ τη διάλεξα γιατί όταν μπήκα ήταν εδώ ο Μπαμπινιώτης, και σκεφτόμουν ότι αφού θέλω γλωσσολογία θα πρέπει να διδαχτώ από τον καλύτερο!
Βέβαια, η σχολή έχει και άλλους το ίδιο αξιόλογους καθηγητές-γλωσσολόγους που πολύ χάρηκα που ήμουν στην τάξη τους!!
Βέβαια, ακριβώς επειδή η κατεύθυνση μου περιλαμβάνει και άλλα μαθήματα σχεδόν εξίσου (αρχαία και λατινικά) όπως είπαμε και παραπάνω, εγώ προσωπικά ζορίζομαι ιδιαίτερα! :oops:

Δε με πρήζεις. Και μακάρι να απαντούσε και κάποιος άλλος για να έχεις και μια ακόμη γνώμη... :confused:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 27 Ιουν 2011, 18:29

Δεν ξέρω πώς είναι στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην Αθήνα όντως μην έρθεις, αν θες κατεύθυνση γλωσσολογίας. No offence για τα παιδιά που είναι γλωσσολόγοι (εγώ είμαι κλασικό) αλλά παρ'όλο που έχω πετύχει κ εγώ ΠΟΛΥ καλούς καθηγητές στα γλωσσολογικά μαθήματα (τους ίδιους λέμε;) οι περισσότερες γλωσσολογίες είναι πολύ κουραστικές...(κ φαντάζομαι της κατεύθυνσης θα είναι κ περισσότερο).
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό barbouni » 27 Ιουν 2011, 18:38

Εγώ πάντως που είμαι γλωσσολογικό δεν έχω κάνενα παράπονο ούτε από τους καθηγητές μας ούτε και από τα μαθήματα αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένη (σίγουρα υπάρχουν και περίεργοι καθηγητές αλλά αυτοί υπάρχουν παντού). Ισως mzep να έτυχε ή απλά να μη σου αρέσει η γλωσσολογία και να είσαι λιγάκι προκατειλημένη. :tease:

Διώνη, ούτε και εγώ ξέρω τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη αλλά γενικά έχω ακούσει ότι είναι καλό τμήμα. Το δικό μας πάντως αν εξαιρέσεις μια μικρή ανοργανωσιά και τις υποδομές (δεν ξέρω αν εχεις δει φωτογραφιες της φιλοσοφικής αλλά δεν είναι όπως φαίνεται! :lola: ) έχουμε αρκετά καλούς καθηγητες και πρόγραμμα σπουδών. Να σου πω όμως την αλήθεια εγώ αν είχα τη δυνατότητα να επιλέξω ίσως και να δήλωνα θεσσαλονίκη γιατί είναι πιο μικρή πόλη και θα ευχαριστηθείς περισσότερο φοιτητική ζωή.
Άβαταρ μέλους
barbouni
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 27 Ιουν 2011, 19:03

mzep έγραψε:Δεν ξέρω πώς είναι στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην Αθήνα όντως μην έρθεις, αν θες κατεύθυνση γλωσσολογίας. No offence για τα παιδιά που είναι γλωσσολόγοι (εγώ είμαι κλασικό) αλλά παρ'όλο που έχω πετύχει κ εγώ ΠΟΛΥ καλούς καθηγητές στα γλωσσολογικά μαθήματα (τους ίδιους λέμε;) οι περισσότερες γλωσσολογίες είναι πολύ κουραστικές...(κ φαντάζομαι της κατεύθυνσης θα είναι κ περισσότερο).

Κλασικό θέλω κι εγώ, μάλλον
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 27 Ιουν 2011, 19:07

[quote="barbouni"]Εγώ πάντως που είμαι γλωσσολογικό δεν έχω κάνενα παράπονο ούτε από τους καθηγητές μας ούτε και από τα μαθήματα αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένη (σίγουρα υπάρχουν και περίεργοι καθηγητές αλλά αυτοί υπάρχουν παντού). Ισως mzep να έτυχε ή απλά να μη σου αρέσει η γλωσσολογία και να είσαι λιγάκι προκατειλημένη. :tease:

Διώνη, ούτε και εγώ ξέρω τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη αλλά γενικά έχω ακούσει ότι είναι καλό τμήμα. Το δικό μας πάντως αν εξαιρέσεις μια μικρή ανοργανωσιά και τις υποδομές (δεν ξέρω αν εχεις δει φωτογραφιες της φιλοσοφικής αλλά δεν είναι όπως φαίνεται! :lola: ) έχουμε αρκετά καλούς καθηγητες και πρόγραμμα σπουδών. Να σου πω όμως την αλήθεια εγώ αν είχα τη δυνατότητα να επιλέξω ίσως και να δήλωνα θεσσαλονίκη γιατί είναι πιο μικρή πόλη και θα ευχαριστηθείς περισσότερο φοιτητική ζωή.[/quote

Το ξέρω ότι η φοιτητική ζωή στη Θεσσαλονίκη είναι καλύτερη, έχω φίλες που σπουδάζουν εκεί. Αυτή τη στιγμή όμως ψάχνω μόνο ποιό τμήμα είναι καλύτερο, ανεξάρτητα από άλλους παράγοντες. Πάντως :thxx:
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 27 Ιουν 2011, 19:32

εγω παντως θα ελεγα οτι ακομη κ αν δεν ειναι καλυτερη η φιλολογια της Αθηνας( :lola: ),δεν ξερω αν της Θεσσαλονικης ειναι καλυτερη,ετσι το γραφω,το Καποδιστριακο της Αθηνας οπως κ να το κανουμε εχει αλλη φημη κ περισσοτερο κυρος γενικοτερα :tease:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 27 Ιουν 2011, 20:48

Διώνη, καλησπέρα και από εμένα και καλή τύχη με το μηχανογραφικό σου, πρώτα από όλα! Προσωπικά, ανάμεσα στα δύο τμήματα θα σου πρότεινα αυτό του Καποδιστριακού. Και με φίλους από Θεσσαλονίκη που έχω συζητήσει, εμείς εδώ είμαστε "+" στο Κλασικό και στο Γλωσσολογικό κατά τι, οι Θεσσαλονικείς στο Νεοελληνικό. :peace: Όχι ότι μιλάμε για τεράστιες διαφορές, αλλά λόγος να γίνεται.. :oops:
Από άποψη φοιτητικής ζωής βέβαια η Θεσσαλονίκη μας ρίχνει στα αφτιά, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.... :tease:
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 27 Ιουν 2011, 20:52

odette έγραψε:Διώνη, καλησπέρα και από εμένα και καλή τύχη με το μηχανογραφικό σου, πρώτα από όλα! Προσωπικά, ανάμεσα στα δύο τμήματα θα σου πρότεινα αυτό του Καποδιστριακού. Και με φίλους από Θεσσαλονίκη που έχω συζητήσει, εμείς εδώ είμαστε "+" στο Κλασικό και στο Γλωσσολογικό κατά τι, οι Θεσσαλονικείς στο Νεοελληνικό. :peace: Όχι ότι μιλάμε για τεράστιες διαφορές, αλλά λόγος να γίνεται.. :oops:
Από άποψη φοιτητικής ζωής βέβαια η Θεσσαλονίκη μας ρίχνει στα αφτιά, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.... :tease:

:thxx: :thxx: Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Πάλι καλά που πήρε 2 μέρες παράταση και μπορώ να σκεφτώ λίγο ακόμη... :happy: :tease:
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 28 Ιουν 2011, 01:01

κλασικο στη φιλολογια της Αθηνας ???? δεν το ξανασκεφτεσαι καλυτερα ???? αποκομιζεις πολλες γνωσεις , αλλα η υλη σε καθε μαθημα ειναι τεραστια ..... π.χ. για οσους ξερουν διαβαζω τωρα αρχαια η' εξαμηνου Αισχυλου Ευμενιδες κ' αν το περασω θα ειναι μεγαλος αθλος ...... νομιζω οτι οι καθηγητες εδω ειναι πολυ απαιτητικοι τελικα !!!
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 28 Ιουν 2011, 08:35

Πάντως με το Νέο Πρόγραμμα σπουδών στη σχολή μας, τα μαθήματα είναι πιο ενδιαφέροντα και καλύπτουν περισσότερα γνωστικά αντικείμενα. Εγώ ήμουν κλασικό και είχαμε καθηγητές που ήταν χαρά μας να παρακολουθούμε τη διδασκαλία τους και άλλους που δεν αντέχονταν. Αξίζει όμως για τις γνώσεις που αποκομίζεις στο τέλος. Τώρα η ύλη λογικό είναι να έχει κάποια έκταση και όλοι είχαμε μαθήματα που ήταν ο εφιάλτης μας :lola: Αλλά καλύτερα να μην ακούς κανέναν για αυτό (π.χ. αυτό το μάθημα περνιέται πολύ δύσκολα, στο άλλο ο καθηγητής κόβει συνέχεια με 4 κτλ.) γιατί είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό! Να ασχολείσαι, να παρακολουθείς όσο μπορείς και αφού σου αρέσει η φιλολογία θα τα πας μια χαρά είτε εδώ είτε στη Θεσσαλονίκη :up:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 28 Ιουν 2011, 11:21

"ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΙΤΡΙΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Κ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ" αυτό μου έγραψε κάποια σε ένα άλλο forum.

και το εξής μία νεαρή φιλόλογος από το ΑΠΘ στο fb : "κοιταξε.η καλυτερη σχολη ειναι της θεσσαλονικης γιατι εχει την πτυχιακη.δηλαδη γιανα παρεις πτυχιο δινεις εξετασεις προφορικα σε τετραμελη επιτροπη και αν δεν περασες δεν το παιρνεις.εγω την περασα με 7 και διαβαζα 6 μηνες γιανα παω να εξεταστω!!!!ειναι η μοναδικη σχολη φιλολογιας που ειναι ετσι ,ειναι η πιο δυσκολη ομως το πτυχιο σου εχει περισσοτερο κυρος.τωρα στην αθηνα ειναι προεδρος ο μπαμπινιωτης και εχουν δυσκολεψει και εκει.Αν δεν φοβασαι την προφορικη εξεταση πηγαινε στη θεσσνικη , αν τη φοβασαι πηγαινε αθηνα."

Σόρρυ που σας ταλαιπωρώ, αλλά υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι από αυτά?
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 28 Ιουν 2011, 11:47

Αδυνατώ να καταλάβω πώς η εκπόνηση ή μη πτυχιακής δίνει κύρος σε ένα τμήμα και μάλιστα με τόσο απόλυτο τρόπο... :oops: Γενικά, είμαι της άποψης πως το Πανεπιστήμιο σου ανοίγει δρόμους... αν δε δουλέψεις και μόνη σου πάνω σε αυτούς τους δρόμους το έχεις χάσει το παιχνίδι... :study:
Ωστόσο... ο Μπαμπινιώτης έχει συνταξιοδοτηθεί εδώ και χρόνια και το πρόγραμμα σπουδών μας άλλαξε μόλις εφέτος... :oops:
Γενικά πάντως, υπάρχει μία χρόνια αντιπαράθεση ανάμεσα στις Φιλοσοφικές Αθήνας - Θεσσαλονίκης και, όπως καταλαβαίνεις, ο καθένας ευλογεί τα γένια του... :peace:
Θα συμφωνήσω και με τη Σιβύλλα στα περί καθηγητών και ύλης... Σε όλα τα Πανεπιστήμια υπάρχουν καλοί καθηγητές και απάλευτοι, ενδιαφέροντα μαθήματα και άλλα που για να τα περάσεις σου βγαίνει η πίστη. Επομένως, όλα όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως ρευστά και σχετικά... Γιατί δεν κοιτάς τα προγράμματα σπουδών των δύο τμημάτων να δεις κι εσύ ποιο σου φαίνεται πιο ενδιαφέρον; :up:
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διώνη » 28 Ιουν 2011, 11:53

Κοιτάζω τα προγράμματα, αλλά χάνομαι λίγο μέσα σε όλα αυτά που λέει :tease:
Άβαταρ μέλους
Διώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 28 Ιουν 2011, 12:39

Κάθε χρόνο δημοσιεύεται μία λίστα αξιολόγησης των πανεπιστημίων παγκοσμίως.Ανακοινώνεται και στο internet. Αυτή συμβουλευονται όταν πας εξωτερικό.Έτσι για εμάς στο φιλολ.Αθηνών κοιτάζουν το:ΕΚΠΑ και το φιλολ.Θεσαλ.στο:Αριστοτέλειο.Κρίνεται δηλ.το πανεπιστήμιο συνολικά.Άρα αυτό που πρωτεύει είναι το κύρος τους.Χρόνια τώρα το ΕΚΠΑ προηγείται του Αριστοτελείου...Και επειδή μας βλέπω για την διεθνή αγορά,δεν θα μας ρωτήσουν εκεί,ούτε τι καθηγητές είχαμε,ούτε το βαθμό δυσκολίας της απόκτησης του πτυχίου. πχ. αν έχεις τελειώσει Χάρβαρντ "είσαι κ΄ο πρωτος" και τελείωσε εκεί το θέμα. :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από anima και 28 Ιουν 2011, 12:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
anima

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό-Κλασικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 28 Ιουν 2011, 12:40

Τι εννοείς χάνεσαι? Τα αντικείμενα με τα οποία θα ασχοληθείς δες... πχ για τα αρχαία, τι μπορείς να διδαχτείς? Σε ικανοποιεί? :peace2:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες