filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Athenian » 18 Αύγ 2015, 21:54

Apostolis mp έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑ ΠΟΛΥ,

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ.ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2015-2016.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΑΘΗΝΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕ ΕΜΑΙL?
ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ.Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ,ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Μπορώ να σου στείλω το Pdf αν μου στείλεις το mail σου. Καλύτερα στείλ' το μου σε προσωπικό μήνυμα.
Για τα άλλα, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί κι εγώ για πρώτη φορά σκέφτομαι να δώσω.
Άβαταρ μέλους
Athenian

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tenbrae23 » 03 Σεπ 2015, 01:20

Καλησπερα παιδια!!!
Είμαι καινούργιος χρήστης στο φορου. Θελω να δώσω κατακτήτριες στο φιλολογικό του ΑΠΘ. Ημουν θεωρήτική κατευθυνση ,και αρκετά καλή στα μαθήματα..Πιστεύετε οτι προλαβαίνω να βγάλω την ύλη μέχρι τον Δεκέμβριο ή είναι ακατόρθωτο.. Επίσης θα ήθελα βοήθεια για την ύλη γιατί πραγματικά έχω πελαγώσει ..... Βασικά, χρειάζομαι αρκετή βοήθεια.......έχω ανατρέξει βέβαια σε παλαιότερες δημοσιευσεις ....σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για όλη τη βοήθεια που προσφέρετε...
Άβαταρ μέλους
tenbrae23

Ευχαριστώ: 0

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 10 Σεπ 2015, 13:20

να σε βοηθησει καποιος αν γνωριζει αλλα εδω ειμαστε φιλοσοφικη Ε.Κ.Π.Α.

:tease: :tease:
Άβαταρ μέλους
irene_19

Ευχαριστώ: 5

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 06 Οκτ 2015, 14:58

Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω για δευτερη χρονιά την απόπειρα να δώσω κατατακτήριες με πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις και αβεβαιότητες.
Έχω βγαλει την γλωσσολογία και τα μισά νέα ελληνικά αλλά δεν έχω αγγίξει ακόμα τα αρχαία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει συμβουλές και μπορεί να υποδείξει γενικά σημεία να εστιάσουμε, θα του ήμουν ευγνώμων.
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dorasat. » 06 Οκτ 2015, 17:21

raclette έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω για δευτερη χρονιά την απόπειρα να δώσω κατατακτήριες με πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις και αβεβαιότητες.
Έχω βγαλει την γλωσσολογία και τα μισά νέα ελληνικά αλλά δεν έχω αγγίξει ακόμα τα αρχαία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει συμβουλές και μπορεί να υποδείξει γενικά σημεία να εστιάσουμε, θα του ήμουν ευγνώμων.

Καλησπέρα!!
Στα αρχαία θα σου έλεγα για αρχή να μάθεις πάρα πολύ καλά τη μετάφραση.Πέρυσι έπεσε κείμενο για μετάφραση και από τον Οιδίποδα και από τον Ηρόδοτο.Για τις εισαγωγές νομίζω δε χρειάζεται να μάθεις λεπτομέρειες.Σκέψου κάπως έτσι:τι θα ρωτούσες κάποιον που δεν είναι φιλόλογος για την αρχαία τραγωδία και για το έργο του Ηροδότου (πέρυσι είχαν ρωτήσει για τις νουβέλες και τα ανέκδοτα στο έργο του).Ξεκίνα καλύτερα από τα γενικά για την καταγωγή της τραγωδίας (το βιβλίο των Easterling-Knox τα εξηγεί πολύ καλά) και το Θέσπι και στον Ηρόδοτο σταθερά νουβέλες-ανέκδοτα-παρενθήκες-προσθήκες και παραδείγματα από το βιβλίο.Στην παπυρολογία διάβασε καλύτερα τα είδη των γραφών(μεγαλογράμματη,μικρογράμματη κτλ.,πότε χρησιμοποιήθηκαν και τα σχετικά) και πρόσεξε τη διάκριση μεταξύ φιλολογικών και μη φιλολογικών παπύρων.Στη σχολή συνηθίζουν να ρωτάνε για τα είδη των μη φιλολογικών παπύρων-επιγραμματικά πάντα.
Αν μπορέσω θα δω πιο αναλυτικά την ύλη σας και ίσως καταφέρω να σε βοηθήσω περισσότερο.
Καλή συνέχεια στο διάβασμα!
Άβαταρ μέλους
dorasat.

Ευχαριστώ: 11

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 06 Οκτ 2015, 17:55

χίλια ευχαριστώ!
τη θεωρία κάπως θα την παλέψω, με προβληματίζει κυρίως το άγνωστο γιατί ενώ είχα τελειώσει κλασικό Λύκειο με απίστευτο επίπεδο στα αρχαία δε νομίζω να προλάβω επαναλήψεις σε γραμματική/συντακτικό
ό,τι ιδέες έχεις και για τα άλλα μαθήματα ευπρόσδεκτες!
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία Κομπότη » 06 Οκτ 2015, 18:02

Καλησπέρα!
Εμένα στον Ηρόδοτο με βοήθησαν πολύ οι σημειώσεις της smurfette 91 που κατέβασα από το forum.
Δες επίσης τα παρακάτω links:
http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Po ... 20arx..htm

http://www.lexigram.gr/lex/arch/

Καλή επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
Μαρία Κομπότη

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 3

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 06 Οκτ 2015, 18:06

Ευχαριστώ Μαρία!
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 06 Οκτ 2015, 18:11

νομίζω χάθηκα λίγο στο φόρουμ... μήπως έχεις συγκεκριμένο link για τις σημειώσεις της Smurfette?
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία Κομπότη » 06 Οκτ 2015, 18:45

Πηγαίνεις στο Φιλολογικό->Σημειώσεις μαθημάτων->Νέο Πρόγραμμα Σπουδών->Α' Εξάμηνο->Ηρόδοτος
https://dl.dropboxusercontent.com/u/237 ... odotus.pdf
Άβαταρ μέλους
Μαρία Κομπότη

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 06 Οκτ 2015, 21:06

Ευχαριστώ Μαρία, κοίταζα σε τελείως λάθος σημείο.
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 21 Οκτ 2015, 12:53

Καλημέρα σε όλους.
Έχω μερικές ερωτήσεις για την ύλη των κατατακτηρίων για όποιον γνωρίζει.
- Ποιά κείμενα διδαχθηκαν στα Νέα Ελληνικά από το φυλλάδιο; δεν είναι σαφές στη φετινή ύλη όπως πέρυσι.
Επίσης έχει αφαιρεθεί το βιβλίο του Βίττι, καλυπτόμαστε μόνο με το βιβλίο του Πολίτη;
- Για το μάθημα της Θεωρητικής Γλωσσολογίας έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα κάποιο από τα συγγράματα της ύλης;
έχω μια παλιά έκδοση του βιβλίου του Μπαμπινιώτη η οποία νομίζω όμως ότι δε με καλύπτει εντελώς
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 21 Οκτ 2015, 13:05

για τη γλωσσολογια το βιβλιο του Γούτσου, για τη λογοτεχνια: τα κειμενα ειναι συνηθως τα ιδια ετσι κι αλλιως η γραμματολογια ειναι αυτη που πρεπει να γνωριζετε, που τα περιλαμβανει ολα.
Άβαταρ μέλους
irene_19

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 21 Οκτ 2015, 13:24

ευχαριστώ! απ'ό,τι είδα όμως στα τελευταία θέματα δεν υπάρχει ανάλυση συγκεκριμένων κειμένων, μόνο θεωρητικές ερωτήσεις, ελπίζω να μην αλλάξουν γνώμη φέτος!
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 21 Οκτ 2015, 13:27

σχεδόν ποτέ δε ζητουν αναλυση κειμενου! :goodluck: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
irene_19

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dorasat. » 21 Οκτ 2015, 20:20

raclette έγραψε:χίλια ευχαριστώ!
τη θεωρία κάπως θα την παλέψω, με προβληματίζει κυρίως το άγνωστο γιατί ενώ είχα τελειώσει κλασικό Λύκειο με απίστευτο επίπεδο στα αρχαία δε νομίζω να προλάβω επαναλήψεις σε γραμματική/συντακτικό
ό,τι ιδέες έχεις και για τα άλλα μαθήματα ευπρόσδεκτες!

Καλησπέρα!
Αφού έχεις τελειώσει κλασικό Λύκειο για τη θεματογραφία είσαι,κατά τη γνώμη μου πάντα,καλυμμένη.Άλλωστε,ακόμα και αν ρωτήσουν κάτι από γραμματική-συντακτικό που ίσως σε δυσκολέψει,δεν πρόκειται να σε βαθμολογήσουν με κάτω από 10 μόνο για μια ερώτηση.Τους ενδιαφέρει πιο πολύ η γενική εικόνα.Αν έχεις απαντήσει στα υπόλοιπα δεν κινδυνεύεις.
Θα επιμείνω στις μεταφράσεις και επειδή στη δραματική ποίηση σας το αφήνουν λίγο ανοιχτό για την εισαγωγή, η γραμματολογία των Easterling-Knox πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα.Το βρίσκω λίγο απίθανο να σας ρωτήσουν ερμηνευτικά στον Οιδίποδα αλλά υπάρχουν στο forum παλαιότερες σημειώσεις από το μάθημα και βοηθούν πάρα πολύ,όπως και αυτές για τον Ηρόδοτο όπως ήδη αναφέρθηκε.Εξίσου εξεζητημένο είναι να σας ζητήσουν μετρική ανάλυση!
Στην Παπυρολογία,αν μπορείς, διάβασε τα εισαγωγικά από το βιβλίο του κ. Παπαθωμά,όχι αυτό με τα κείμενα.Κυρίως τα σχετικά με τη γραφή και τα είδη των μη φιλολογικών παπύρων.Για τον Ηρόδοτο έχει γράψει βιβλίο με τον ίδιο ακριβώς τίτλο ο κος. Παπαθωμάς,αν σε βολεύει.
Απ'ότι κατάλαβα σας έχουν βάλει την ύλη που ισχύει και για τους φοιτητές του Α'έτους (τα ίδια ακριβώς είχαμε στον Οιδίποδα του Β'εξαμήνου πέρυσι) γι'αυτό το βρίσκω απίθανο να σας εξετάσουν στο μέτρο ή σε συγκεκριμένα ερμηνευτικά σχόλια.Μετάφραση και γενικά κάποια πράγματα από την εισαγωγή για το έργο του Ηροδότου και τη δραματική ποίηση και για το περιεχόμενο των έργων είναι υπέρ αρκετά,νομίζω.
Συμφωνώ πως στη νεοελληνική φιλολογία λίγο δύσκολο να σας βάλουν κείμενο και το βιβλίο του Πολίτη τα καλύπτει όλα-πέρυσι μας έβαλαν μόνο μία ερώτηση, συνδυαστική όμως,και το άφησαν πάνω μας πως θα απαντήσουμε.Θέλω να πω,αν προλαβαίνεις,ρίξε μια ματιά στους ορισμούς στο βιβλίο του Αγγελάτου (π.χ.παρωδία και διασκευή-τα περσινά θέματα) ή αν θες τις σημειώσεις του από το e-calss(στην ουσία το βιβλίο ανεβάζει αλλά αποσπασματικά).
Στη θεωρητική γλωσσολογία Γούτσος δαγκωτό!!!
Επειδή κι εγώ είχα αγχωθεί πάρα πολύ πέρυσι και με την ύλη και με τις εξετάσεις και με το πώς θα βαθμολογηθούμε,το μόνο που μπορώ να σου πω (μη σε πάρω και στο λαιμό μου)είναι πως δε ζητάνε ειδικά και εξεζητημένα πράγματα.Απλά θέλουν να καταλάβουν αν έχεις διαβάσει και αν μπορείς να απαντήσεις πιο "ακαδημαϊκά"(π.χ. στην περσινή ερώτηση για το Θέσπι λογικά θα ανέφερες ως πηγή για τον συγκεκριμένο το πάριο μάρμαρο).
Και κάτι τελευταίο: Απάντησε σε όλα τα θέματα και πήγαινε δώσε και τα τρία μαθήματα.Ποτέ δε ξέρεις πώς θα σε βαθμολογήσουν!Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο,ευχαρίστως!
Για την προσπάθειά σου και μόνο :respect: και Καλή σου Επιτυχία!! :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από dorasat. και 21 Οκτ 2015, 20:22, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
dorasat.

Ευχαριστώ: 11

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 21 Οκτ 2015, 21:48

Ευχαριστώ dorasat!
Οσο περνάνε οι μέρες τοσο μεγαλύτερος πανικός με πιάνει, αφενός δεν προχωράω τόσο γρήγορα όσο θα ήθελα, αφετέρου νιώθω οτι τα ξεχνάω μόλις τα διαβάσω, ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας! Το ίδιο ένιωθα και πέρυσι τέτοιο καιρό και τελικά ήρθαν άλλα σοβαρά και ανέβαλα τις εξετάσεις...
Κοίταζα τα παλιά θέματα στο νήμα και αυτό που με προβληματίζει περισσότερο όπως είπα, είναι αφενος το αγνωστο, καθότι έχουν περάσει πολλά χρονια απο το σχολείο, και τρέχα γύρευε τι θυμάμαι,
(είχα πετύχει τον Παπαθωμά στο διάδρομο της σχολή πέρυσι και μου φάνηκε πολύ συμπαθής και καθησυχαστικός για την Παπυρολογία)
αφετέρου η θεωρία λογοτεχνίας από το βιβλίο του Αγγελάτου που δεν ξέρω από που να την πιάσω παρότι έχω διαβάσει κάμποσα συναφή στο παρελθόν.
Και μου φαίνεται και λίγο παγίδα η μια και μοναδική ερώτηση, δηλαδή πως αξιολογείται το συνολικό διάβασμα έτσι και κολλήσεις;
Για τη γλωσσολογία είμαι λίγο πιο ήσυχη γιατί είναι μετρημένα κουκιά και τις περνούσα άνετα στη σχολή, μόνο ένα σύγχρονο βιβλίο ήθελα για τη Θεωρητική, παω για Γούτσιο λοιπόν αφού τον συστήνετε.
Ελπίζω να προλάβω αρχαια και επαναλήψεις των υπολοίπων στις έξι βδομάδες που απομένουν...
Και πάλι σας ευχαριστώ κορίτσια
Άβαταρ μέλους
raclette

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό frimmar » 22 Οκτ 2015, 19:02

Καλησπέρα

γνωρίζει κανείς πού θα βρω την Εισαγωγή στην Παπυρολογία του Παπαθωμά, για τις κατατακτήριες; Δεν τη βρήκα στο εμπόριο.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
frimmar

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 22 Οκτ 2015, 19:39

frimmar έγραψε:Καλησπέρα

γνωρίζει κανείς πού θα βρω την Εισαγωγή στην Παπυρολογία του Παπαθωμά, για τις κατατακτήριες; Δεν τη βρήκα στο εμπόριο.

Ευχαριστώ

καλησπέρα!! υπάρχει σίγουρα στο σπουδαστήριο της κλασικής και στο αναγνωστήριο στην ιπποκράτους.
καλή συνέχεια στην προσπάθεια για τις κατατακτήριες!!!
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία Κομπότη » 22 Οκτ 2015, 20:45

frimmar έγραψε:Καλησπέρα

Ευχαριστώ

Υπήρχε και στο βιβλιοπωλείο που στεγάζεται στη σχολή.
Άβαταρ μέλους
Μαρία Κομπότη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες